Skocz do zawartości

Kilka nowych części i kilka pytań do 5000 zł.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez soda,

Recommended Posts

Oczywiście że 3570k. Co to za argumenty, że 3770k szybciej się nie zestarzeje... A czym on się różni od 3570k poza tym, że nie wycieli mu czterech wątków i HT -.-

Ludzie bez pojęcia, wypowiadają się w tematach, najgorsze jest to, że kupujący ma takie same - zerowe pojęcie o tym co bierze i myśli, że droższe będzie lepsze.
No niestety.

670GTX 2GB Gigabyte
3570k
Z77A-GD55
2x4/4x4GB 1600MHz CL9 Low profile - dowolnej marki - Kingston Hyperx/Corsair Vengeance/Crucial Ballistix

I nawet to będzie na wyrost...

Przed wyborem chłodzenia, musi podać ile ma miejsca w obudowie - licząc od socketu.
Obudowa niby szeroka na 220mm, więc nawet 162mm macho powinien się mieścić, ale te nxzt mają dziwną budowę i może być niespodzianka.
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Schodząc do poziomu s1155 ograniczył bym budżet do 3500 i rozważył czy nie zwodować maszynki (za 1500zł idzie już złożyć rozsądny zestaw LC). Dosyć "drastyczne" te moje porady, ale przy tym budżecie idzie zaszaleć. Ewentualnie można SLi rozważyć z GPU zamiast wodowania, tylko nie sądzę żebyś aż takiej wydajności oczekiwał - jeden gtx670 powinien wystarczyć w zupełności.

 

 

Myślałem nad wodowaniem jednak nie potrzebuję takiego chłodzenia bo sprzęt nie ma być kręcony jakoś extremalnie więc dobre  powietrze wystarczy, a co do SLI to przy rozdziałce 1920x1200 wystarczy spokojnie jedna karta.

 

 

Też im to tłumaczyłem, nawet powołując się na Twoje inne wypowiedzi, ale widac autor woli wydac te 400zł więcej za wzrost 5% wydajnośći. Tłumaczenie sie, że to "komputer przyszłościowy" to żadne wytłumaczenie. Ja nadal jestem za i5 3570K. A co do dźwięku, w aktualnych płytach głównych dźwięk jest w pełni wystarczalny, nawet 2/5/7.1.

 

 

Jak napisałem już wcześniej nie chodzi mi o zbędne wydawanie kasy bo te 5k zł, które mam też nie przyszło mi łatwo i niestety nie jestem bogatym dziciakiem, któremu kochany tatuś kupi zabawaeczkę do grania (mam 30 lat).

Nie chodzi mi tylko o cyferki, żeby były jak najwyższe bo trzea się pokazać tylko, żeby to miało ręce i nogi za rozsądne pieniądze.

Jeśli za porządny sprzęt wyjdzie 3 tyś zł to będzie jeszcze lepiej a pozostałe 2 tys można przeznaczyć np na wakacje.

 

Co do procesorów to cała moja wiedza pochodzi z internetu ponieważ nie miałem z nimi do czynienia a jak sami widzicie jedni są za i5 drudzy za i7 ale chyba mnie przekonaliście do tego i5 3570K bo " skoro nie widać różnicy to po co przepłacać" a ja potrzebuję procesora do rozrywki.

 

Od tego jest forum, żeby poznać opinię innych ludzi a nie czytać tylko często sponsorowane artykuły i kupić sprzęt samemu a poźniej się okazuję, że przepłaciliśmy.

 

Co do płyt głównych to widzę, że topowi producenci to MSI, ASUS i ASRock tak?

Na dźwięku mi aż tak strasznie nie zależy ale chciałbym żeby był dobrej jakości jednak faktycznie za płytę nie ma co przepłacać ok. 1k zł ze względu na lepszą jakość karty dźwiękowej.

Edytowane przez Sova30
Link to post
Share on other sites

Sprzęt na 5 lat. W ciągu 5 lat jest większe prawdopodobieństwo, że HT będzie już dobrze obsługiwane, niż że będzie obsługiwane tak jak dzisiaj - czyt. prawie wogóle.
Nowa generacja konsol - slogan, racja, ale jednak trochę prawdy w tym jest. 8 słabych rdzeni od AMD. Ja tu widzę rozwój w stronę liczby rdzeni, nie mocy pojedyńczego wątku.

Podobne dyskusje były pare lat temu (4-5):
E8xxx (dwurdzeniowy mocarz) czy dołożyć do któregoś Q9xxx. I większość polecała E8xxx. Bo był bardziej opłacalny, wtedy gry jeszcze raczkowały jeżeli chodzi o 4 rdzenie.

Podsumowując, mimo teraźniejszego braku wykorzystania HT, brałbym, w komputerze na lata, i7.


PS: Uwielbiam siać propagande ;) Najlepiej taką prawdziwą :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale wątkowość w grach obsługiwana jest już od dawien dawna - jeżeli byłby w tej technologii jakiś potencjał, deweloperzy już dawno by z niego korzystali. 
A co do reszty zastosowań, to już wszystko powiedziałem powyżej.

Link to post
Share on other sites

 

Podobne dyskusje były pare lat temu (4-5): E8xxx (dwurdzeniowy mocarz) czy dołożyć do któregoś Q9xxx. I większość polecała E8xxx. Bo był bardziej opłacalny, wtedy gry jeszcze raczkowały jeżeli chodzi o 4 rdzenie.

 

Tu się muszę z Tobą zgodzić w 2008 roku kiedy składałem obecny komputer większość polecała Core 2 Duo bo po co 4 rdzenie skoro prawie nic tego nie obsługuje ja jednak zdecydowałem się na Q9300 i nie żałuję bo do tej pory śmiga jak należy.

Taki sam dylemat miałem z Ram-em 4 GB czy 8. wtedy zakupiłem 4 i kilka miesięcy temu dokupiłem kolejne 4 używki za prawie taką samą cenę co 5 lat temu nowe ale to już inna bajka.

Link to post
Share on other sites

Istnieją gry które obsługują więcej niż 4 wątki, ale różnice w wydajności są tak marginalne, że wprost niezauważalne. 
Nie ma na to szału, nikt się w to nie pcha, procesory z półki i5 odpoczywają sobie przy grach które mogą ciągnąć aż z 8 wątków... więc tu nie będzie rewolucji - możecie mnie zacytować za 5 lat.

To samo tyczy się pojemności RAM na dzień dzisiejszy - nie potrzeba więcej niż 8GB do gier/multimediów i nie będzie potrzeba.
RAM przyda się w momencie kiedy wyjdą nowe technologie związane z iGPU, ale to z pewnością na nowych podstawkach, procesorach i pewnie dopiero przy DDR4 które nie będzie kompatybilne wstecz - więc znów, bez upgrade platformy zostajemy uwiązani z wykorzystaniem tego co mamy na teraz. A na teraz wystarcza to co podałem. 

W dniu dzisiejszym nie złożysz sprzętu na 5 lat - złożysz sprzęt który zostanie wywrócony do góry nogami w momencie kiedy konsole narzucą nowe standardy, kiedy wprowadzą nowe podstawki z Haswellem, ram ddr4 i bóg wie w jakim kierunku podążą karty graficzne, grafiki zintegrowane oraz systemy obliczania fizyki.
Trzeba brać coś, co jest mocne na dzisiejsze standardy a nie gderać o bezużytecznych wątkach, terabajcie pamięci ram i czterech rdzeniach 5 lat temu bo to nie ma żadnego sensu ani znaczenia.

Niemniej, pieniądze autora są pieniędzmi autora - mnie to ni ziębi ni grzeje w jaki sposób je rozdysponuje - natomiast nie będę mu wciskać czegoś co zestarzeje się równie szybko jak zestaw o 400-2000zł tańszy, skoro nie zrobi z tych dodatków użytku do tamtej pory.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za udział w temacie, mam mętlik w głowie ale złożyłem coś takiego i teraz wygląda to bardziej rozsądnie:

 

Grafika: GeForce with CUDA GTX 670 Gigabyte 2GB                                    1485
Płyta główna:MSI Z77A-GD65,    80                                                                 600,  750
Procesor: Intel Core i5 3570K   i7 3770K                                                        839,  1219
RAM: Kingston HyperX DDR3 4x 4GB 1600, 1866 MHz XMP CL9               ok 500      
Chłodzenie CPU: Np. Be Quiet! Dark Rock Advanced BK014                     ok 200  
                                       
                                                                                                            Razem: 3624  4154
                                                                                                          Różnica:  530 zł

 

Grafika - zdecydowałem się na  wersję 2GB ponieważ widzę w innych postach jak @sid vicious dostaje białej gorączki na temat 1 monitor i 4GB na grafice :D ale masz absolutną rację! Nie ma to najmniejszego sensu dla jednego monitora i rozdziałce nawet 2560 × 1440 dzięki za wyjaśnienie :) A te kilka złotych można dołożyć do innego sprzętu albo poprostu zaoszczędzić.

 

MOBO - MSI ma bardzo dobry stosunek cena/jakość więc myślę, że GD65 będzie idealnym wyborem jest lepsza od GD55 (ma więcej wejść i lepszy dźwięk!) i tylko minimalnie gorsza od GD80. Szkoda tylko, że nie ma w nich Bluetooth i Wi-Fi ale to nie jest konieczne na płycie.

 

CPU - zostanę jednak przy i5 3570K jest tańszy i w testach gier jest praktycznie na równi z i7, więc nie ma sensu przepłacać a to prawie 400 zł.

 

Pamięć - Ceny pamięci 4x4 GB 1600 a 1866 są praktycznie takie same a skoro tak to lepiej wziąć szybsze.

 

Cooler - koszt dobrego chłodzenia to ok 200 zł więc tu sprawa jest jeszcze do przemyślenia jaki ostatecznie wybiorę, muszę tylko zobaczyć który się zmieści w moją budę.

 

Oczywiście lecą plusiki :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli RAM jest faktycznie w tej samej cenie, to okej - ale stówki ekstra bym zdecydowanie nie dopłacał za 1866Mhz.
Z GD65 się nie wygłupiaj ;)

GD65, oferuje ponad GD55:
-dwa porty SATA3 więcej (cztery zamiast dwóch, a to są porty pod dyski SSD, więc jak nie planujesz 3+ SSD to nie warto)
-heatpipe pomiędzy radiatorami (pic na wode)
-więcej punktów pomiarowych napięć (a będziesz w ogóle z nich korzystać na GD55, że szukasz większej ilości?)
-12fazową, zamiast 9 fazowej sekcji zasilania (a to po co, skoro 9 faz wystarczy do wyduszenia z procesora wszystkiego co się da)

stąd, jest to płyta "zabawka" w której dopłaca się za... cóż... za nic potrzebnego.
Dopiero przesiadka na GD80 ma sens, ale nawet na "przyszłościowy" zestaw domowy, jest to duużo za dużo.

Natomiast dźwięk - każdy zintegrowany dźwięk będzie do du*y - jeśli masz tutaj budżet, załatw sobie osobną kartę dźwiękową od Xonara DX wzwyż i wtedy usłyszysz różnicę. 

Link to post
Share on other sites

@UP GD80 odpada bo nie wykorzystam jej nawet w 30%, pomiędzy 55 a 65 jest tylko 100 zł róznicy a jest jednak lepsza i tak planowałem wydać na płytę ok 1000 zł ale trochę zmądrzałem :)

Wiem, że GD 55 jest też bardzo dobra bo trochę poczytałem o tych płytach jednak różnica w cenie jest niewielka a zawsze kilka zbędnych czy nie "bajerów" więcej. 600 zł to i tak nie jest kosmiczna cena jak za wypasioną płytę.

Link to post
Share on other sites

Nie zapominaj, że im więcej "zbędnych bajerów" tym więcej części które potencjalnie mogą się zepsuć ;)
A te dwie stówki które dokładasz do płyty i RAMu możesz wrzucić na poczet karty dźwiękowej i mieć faktyczny przyrost wydajności na tym podłożu :)

Link to post
Share on other sites

Odnośnie dźwięku - integra to integra - lepsza czy gorsza to nadal integra. Jak szukasz dobrej jakości dźwięku to polecam zakup karty muzycznej (około 400zł), lub zew.DAC (około 300zł). Do tego solidny zestawik stereo i można się rozkoszować dźwiękiem. Integra ma za słaby sygnał na wyjściu, a sama jego jakość nie zachwyca. Osobiście brał bym DAC FiiO E10, podłączył pod amplituner / wzmacniacz, do tego jakieś przyjemne kolumienki - tak to widzę. Niektórzy stosują karty muzyczne, ale z nimi też różnie bywa i często ostatecznie i tak na DAC się kończy. Zresztą wygoogluj sobie "stereo do PC".

Zestawik bardzo dobry podałeś - jak sam widzisz nie ma sensu przepłacać za i7, za MSi GD65 i za 1866MHz na ramach  ;)

Link to post
Share on other sites

Co do sprzętu audio, dodam tyle - że tutaj akurat można topić tyle pieniędzy ile się chce, bo ten sprzęt się nie starzeje i będzie na wiele lat. Półśrodki i oszczędności są więc tutaj niewskazane. 

Oczywiście, przy wyborze między DAC/wewnętrzną kartą dźwiękową trzeba rozważyć kwestię walania się kolejnego pudełeczka na biurku w opozycji do karty zamkniętej w obudowie która nigdzie nie wadzi. Natomiast z drugiej strony, wewnętrzna karta może łapać "brudy" przekazywane z reszty podzespołów. Chociaż najdroższe modele mają już jakieś osłony elektromagnetyczne, to jednak sprzęt grający poza puszką będzie wyższej jakości.

Link to post
Share on other sites

A może radeon 7970 Vapor-X od Sapphire?

W niektórych grach bije GTX 670.

 

Jestem jednak za zielonymi :)

 

Co do dźwięku to nie oczekuję fajerwerków bo mam zawykłe głośniki komputerowe przy kompie oraz komputer podłączony pod kino do oglądania filmów na TV i tu dźwięk jest już ważniejszy. Chodzi mi tylko o to żeby to ładnie i czysto grało ale melomanem nie jestem.

Słyszę dużą różnicę gdy podłączę swój sprzęt pod integrę na płycie a przez obecne Audigy 2.

 

Czyli jednak GD55??? Wciąż mam dylemat :)

Link to post
Share on other sites

GD55 :)

A dedykowana dźwiękówka da się u słyszeć już nawet na plastikowych pierdziwkach, jednak wiadomo, że lepsze głośniki do kompletu wskazane. Pomyśl, bo tutaj polecam zaopatrzyć się w coś miło-grającego, ścieżka dźwiękowa w grach jest bardzo niedoceniana.

Link to post
Share on other sites

Również jestem za GD55  ;)

 

Póki co leć na integrze - nie ma sensu ładować się w zabawę w audio z takimi głośnikami jak posiadasz. Zakup karty muzycznej / DAC ma sens przy budżecie minimum 1,5-2tyś. zł na same audio (2 kolumny + wzmacniacz + DAC/karta wew.), w przeciwnym razie szkoda kaski marnować - integra swoje gra, więc do "swoje grających" zestawów głośników będzie pasowała :) Tak to wyglada zmojego punktu widzenia, a raczej słyszenia :D  

Link to post
Share on other sites

Na kolumny nie mam miejsca więc na pewno odpadają, jedynie jakieś "dobre" 5.1 do kompa a kina też nie mam jakiegoś super raczej przeciętne ale na dźwięk w nim nie narzekam.

 

 

Póki co leć na integrze - nie ma sensu ładować się w zabawę w audio z takimi głośnikami jak posiadasz. Zakup karty muzycznej / DAC ma sens przy budżecie minimum 1,5-2tyś. zł na same audio

 

To prawda. A tyle pieniędzy nie mam zamiaru pakować w audio ponieważ nie mam gdzie tego ustawić a tak jak pisałem wcześniej nie zależy mi na tym poprostu ma grać przyjemnie dla ucha a nie byle jak byle by coś tam grało.

 

Dlatego właśnie zależy mi trochę na lepszej płycie bo ma niby lepszy steronik dźwięku. Daje to coś czy tylko pic na wodę?

Lepsza płyta to przede wszystkim lepsza sama płyta ale też podobno lepszy dźwięk na integrze a przecież kupowanie słabszej wiąże się z dokupieniem i tak nawet najprostrzej karty muzycznej, którą może już mieć nasza lepsza płyta, więc na jedno wyjdzie a zawsze mobo mamy lepsze. Trochę zakręciłem :) ale czy dobrze rozumuję czy to wszystko to lipa dla takich jak ja żeby sprzedać droższy produkt?

Wiem, że nie będzie tutaj żadnego THX w przypadku MSI czy DTS w przypadku ASUSA bo to na bank ściema!

 

@stelek widzę, że masz GD65 to może napiszesz jakiej jakości jest dźwięk tej integry? Da radę czy szmelc totalny?

A tak na marginesie i7 3930K wykręcony 32GB ramu 1333? Skąd takie zestawienie? Na bank nie do gier :D ale dlaczego takie taktowanie pamięci?



 

mam zawykłe głośniki komputerowe

 

W sensie zwykłe miałem na myśli Creative 5.1 nie pamiętam modelu szału nie ma, ale na potrzeby gier czy muzyki wystarczy. Mogę je ewntualnie zamienić na coś nowszego ale niestety też malutkie 5.1 "komputerowe" ze względu na brak miejsca:(

Link to post
Share on other sites

Nawet najgorsza dedykowana dźwiękowa, będzie lepsza niż bóg wie jakie integry - tutaj byka za rogi nie chwycisz, wszystko to porównywalny szajs ;)
Integrę da się znieść, ale po przesiadce na kartę dźwiękową/DAC i próbie powrotu dopiero słychać jak tragicznie się to prezentuje.

Układy zastosowane w integrach są warte może... 20-30zł, w porywach do 50zł, więc jak to ma grać w porównaniu do karty dźwiękowej za 250zł? 
Odpowiedź jest prosta.

A z pamięciami, strzelam, że chce utrzymać niskie timingi ;)

Link to post
Share on other sites

Zdaję sobie z tego sprawę, że to szajs ale do szajsowatych głośników chyba nie warto pakować dźwiękówki za 250 zł?

Czyli uważasz, że wydanie ok 100 zł więcej na GD65 niczego nie zmieni i jest to zbędny zakup? Wydajność będzie ta sama to na bank ale BIOS  czy inne funkcję? Jest bardziej okrojna czy to samo, tylko kilka złączy więcej i już?

 

Timingi? CL9 mają też pamięci 1866 a przy takiej pojemności (32GB) to chyba ma znaczenie? A własnie przy okazji, podobno przy DDR3 timingi nie są tak zanczące jak przy DDR2 i jak byś mógł mi to wyjaśnić np. 1600 CL9 a 2133 CL11 taktowanie słabsze ale lepsze timingi i na odwrót. O co z tym chodzi, które są wydajniejsze i po co to komu?:)

Link to post
Share on other sites

Timingi to czas dostępu do informacji zapisanych w pamięci
1600/2133 etc to przepustowość - czyli ilość danych które przez RAM przejdą w trakcie jednego cyklu zegara
W szczegóły niech się wda stelek, bo to w sumie do niego było pytanie :)

Czyli uważasz, że wydanie ok 100 zł więcej na GD65 niczego nie zmieni i jest to zbędny zakup?


Yep. Poza tym co wymieniłem, nie ma tam nic ciekawego. Gdyby było to sam bym ją kupił, a rozważałem bardziej w stronę G43 niż GD65 ;)

Co do marnych głośników, a lepszej karty - masz trochę racji, jedno bez drugiego to dość dziwny plan, aczkolwiek - różnicę i tak będzie słychać. Ja na moich plastikach zyskałem wzrost jakości po przesiadce na Xonar STX, aczkolwiek mam do niego adekwatne słuchawki.
A skoro o słuchawkach mowa - takie tanioszki jak Superlux 668b już wycisną należyty dźwięk z Xonar DXa - najtańszy, porządny zestaw audio. Dobre głośniki 5.1 to też nie krocie - za jakieś 400zł można dostać Geniusy SW-HF5.1 5050. 
Więc za dobry dźwięk nie trzeba płacić aż 1.5-2k :)
Link to post
Share on other sites

Ja mam Xonara DG i i na głośnikach 2.1 i 5.1 było słychać różnice w dzwięku w porówaniu z integrą. Jeżeli zostały Ci środki, możesz zakupić jakiś lepszy zestaw 5.1 + xonar dg/dx i dźwięk będzie naprawdę poprawiał jakość gry.

Link to post
Share on other sites

 

Timingi to czas dostępu do informacji zapisanych w pamięci 1600/2133 etc to przepustowość - czyli ilość danych które przez RAM przejdą w trakcie jednego cyklu zegara

 

Wiem o co chdzi w "tych cyferkach" chodziło mi bardziej o to co jest bardziej wydajne, wyższe taktowanie i większe timingi np 2666MHz  CL11 czy na odwrót np. 1333 CL9 ("skrajne" wartości:) ) Przy DDR2 jest to bardziej logiczne poniważ timingi są dużo niższe nawet CL4 przy 667? CL5 przy 800 itd.  Wiem, że maksymalne częstotlwości są raczej dla entuzjastów, którym zależy bardziej na testach wydajności i cyferkach na monitorze bo wydajność z tego będzie podobna jak słabszych pamięci.

Więc pytanie moje, co jest ważniejsze timingi czy taktowanie? Czy może tak jak ja myślę na równi timingi jak najniższe i częstotliwości jak najwyższe czyli po środku:)



Ja mam Xonara DG i i na głośnikach 2.1 i 5.1 było słychać różnice w dzwięku w porówaniu z integrą. Jeżeli zostały Ci środki, możesz zakupić jakiś lepszy zestaw 5.1 + xonar dg/dx i dźwięk będzie naprawdę poprawiał jakość gry.

 

Biorę pod uwagę zakup lepszych głośników i karty dźwiękowej a nawet dobrych słuchawek bo jest to koszt w miarę przyzwoity a sprzęt będzie na lata ponieważ dźwięk się tak szybko nie starzeje.

 

 

za jakieś 400zł można dostać Geniusy SW-HF5.1 5050.

 

Bardzo chętnie ale niestety nie mam miejsca, za małe biurko za duży monitor, do tego wszystkiego mam jeszcze kierownicę G27 i pedały pod biurkiem zabierają sporo miejsca na subwoofer, także może w przyszłości jak dorobie się konkretnej posiadłości a nie mieszkanie w szuflandii na osiedlu  :/  

Link to post
Share on other sites

Najniższe timingi i najwyższa przepustowość :)
Generalnie przepustowości i tak są ogromne - takie 1600MT/s (czyli 1600mhz) jest w stanie przerzucić 16GB w ciągu sekundy - gdzie realnie znajdziesz tyle danych do wrzucenia w RAM? 
Dlatego to przydaje się jedynie grafikom którzy pracują na ogromnych połaciach danych.

W domowych zastosowaniach, lepiej zadbać o niższe timingi (choć różnicy między CL8 a CL9 na dobrą sprawę też nie odczujesz), niż pakować się w bóg wie jakie przepustowości i wielkość RAM.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...