Skocz do zawartości

Extreme Makeover: Buda Edition - czyli projekt Black Cube


Recommended Posts

Hej!

W końcu, po wielu miesiącach przygotowań ruszył mój mały zabijacz czasu w postaci pomysłu na kompletna przebudowę pewnej budki. Ale od początku :)

 

Zaraz po zakupie GTX 580 (czyli dość dawno temu) stało się jasne ze moja obudowa to wspaniały piekarnik. Coś tam szukałem nie mogłem się zdecydować, już miałem kupić ale zawsze było jakieś ale... a to kasa a to cos innego. Aż tu nagle od jednego użytkownika tego forum dostałem w spadku (a w sumie to ocaliłem od śmietnika :) ) stara budkę, która to służyła kiedyś tam za szkielet do serwera. Buda była okropna, brzydka, zakurzona i w ogóle be... ale miała potencjał :)

 

Pierwsze co zwróciło moja uwagę to rozmiar: 50x45x24 cm było czymś o co mi chodziło. Nie za wysoka, ale za to przyjemnie szeroka. 36 cm na kartę graficzną i 21 cm na chłodzenie CPU było wręcz idealne. Kolejna sprawa to blachy: 1,1 mm w najcieńszym miejscu dawało gwarancje ciszy. Trochę przerażała mnie wizja zasilacza montowanego na górze ale na to już znalazłem sposób (o tym potem :) ).

 

Teraz może o zamierzonym efekcie. Zawsze marzyłem o Fractal'u R4 ale niestety cena skutecznie mnie odstraszała. Chciałem mieć budę w formie czarnego prostopadłościanu z oknem z dymnej grafitowej szyby. Z przodu bez światełek, bez grilli, siatek itp.

Tak więc gratulując wszystkim tym co przeczytali ten przydługawy wstęp gratuluję, a całą resztę zapraszam na mojego Workloga.

 

Projekt Black Cube czas zacząć :D

 

 

Na początek trochę zdjęć jak to było na początku:

 

 

 

 

 
Jak widać nic niezwykłego i do tego brudna :D
 
Od razu stwierdziłem, że napęd dvd, włącznik i panel z wyjściami z przodu być nie może. Moje małe dziecko stoi sobie po mojej lewej stronie zaraz przed filarem więc napęd i listwa z przodu tylo nie irytowały. Dlatego postanowiłem umiejscowić to wszystko z boku- otwierane na prawo patrząc od przodu.
Zaczęło się wiec od rozwiercenia prawie wszystkich nitów (został tylko szkielet budy), wyciągnięcia koszyków na napędy dyski itp.
 

 
Po przymiarce okazało się, że nie mogę obrócić koszyka o 90° - byłby częściowo zasłonięty przez ściankę do montażu mobo. Trza się było wybrać na zakupy kupić szlifierkę prostą i ująć trochę tu, żeby przeszło tam :) I tak oto powstała nowa podstawka do montażu płyty głównej krótsza o 2,5 cm
 

 
Jako, że nowy zakup sprawdzał się znakomicie, kosze na dyski zostały skrócone. Zrezygnowałem też z cięcia laserowego okna- wszak Dremel jest można zrobić to samemu :P
 
W taki oto sposób powstało okno i krótsze kieszenie na dyski (jak już wsio pociąłem i ponitowałem na nowo wpadłem na pomysł, że przecież mogłem wziąć już fabrycznie krótsze z obecnej budy ale co tam :) )
 

 

 
Po zmontowaniu (na razie taśmą) prezentuje się to tak:
 

 
To co czerwono zaznaczone idzie do wycięcia: do backplate cepa, przejścia na przewody z PSU. Z tyłu prowizoryczny projekt wygląda tak:
 

 
Program na jutro:
 
  • wyciąć co potrzeba (otwory na wentylatory na górze i dole,na dvd, panel i włącznik reset), dopasować; 
  • pointować żeby się upewnić, że wsio pasi;
  • wsadzić bebechy, wyciągnąć roznitować i zanieść do malowania proszkowego;
  • i zamówić szybę :);
  • zbierać kasę na wentylatory.
 
  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Własnie mam jeden mały problem. Bo z przodu chciałem dać jednolita czarną blachę. Musi byc odsunieta od budy na jakieś 1,5 cm (wlot powietrza) i szybko demontowana -np czyszczenie filtrów... I własnie nie mam pojęcia jak to zamocować :D

Edytowane przez dadulek
Link to post
Share on other sites

Dziś niestety pracowity dzień był. Wyciąłem tylko parę dziurek na kable z PSU i to tyle. Dam zdjęcia jutro wieczorem  mam nadzieję, że już będzie to przynajmniej kompletna buda przed ( albo i nawet po) malowaniu.

Link to post
Share on other sites

Spoko załatwiłem se warsztat u kumpla (nożyce do blachy,spawarka, kuźnia :) ) na poniedziałek (przeróbki w salonie są dość ciężkie... dla mojej kobity :D)   więc jak zepnę d..e to skończę :)

 

Edit: A co myślicie żeby nie zrobić na czarno tylko na biało i do tego grafitowa szyba w oknie + jasno niebieskie led? z moim mobo Asusa które jest niebiesko szare mogło by być fajnie :)

Edytowane przez dadulek
Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Tak i to po wielkiej przerwie, w czasie wolnego projekt Extreme Makeover: Buda Edition rusza znowu :D
Trochę się pozmieniało w projekcie wie postaram się to jakoś składnie opisać.

 

Na początek koncepcja.

Zaczniemy od koloru Black Cube nie będzie 100% ale dalej będzie cube :) Planuję zewnątrz budy zrobić białe z czarnymi elementami. Przednia ścianka widoczna na foto<C> Bedzie odzielona od bryły siatką o oczku 1,5x1,5 mm na odległość 2cm i umocowana na zawiasach co by można było filtry czyścić. Z boku planuje zrobić mini panel z czarnej blachy też oddzielony czarną siatką. Na panelu tradycyjnie on/of (panel z budy AeroCool Black Devil z regulacją wentli), usb, wyjścia audio i dvd (po co to nie wiem ale niech będzie jak już jest :)

Co do środka to czeka mnie ciężki orzech do zgryzienia. Skoro zmieniać domek to mebelki też można :D

I tak zamiast obecnego konfigu planuje:

 

Mobo: Asus Sabertooth z77 (w drodze)

CPU: i5 3570K (w drodze)

GPU: MSI GTX 680 (w drodze)

 

I tu własnie pojawił się problem bo nie mam pojęcia jak to pomalować żeby było ładnie. Myślę nad B&W ale to się okaże.

 

Teraz zakupy.

Zakupiono:

Koszyk na HDD z Gladiusa M40

Szybę

Siatkę 1,5x1,5 mm

Kawałek blachy :)

kątowniki zawiasy i pierdoły

no i bebechy...

 

Do kupienia 

Folia carbon do obklejenia ramów (teraz są niebieskie- bleeeee)

Uszczelka "U" 1mm 

Podkład i farbe białą

 

Cześć zakupów które mam prezentują sie tak:

 

Czyli zawias do mocowania frontu wraz z kątownikiem, koszyczek HDD i szyba dymna 4mm prosto od szklarza
 
Zaczęło się dziś niewinnie. W planach miałem zakończenie wszystkich zabaw z metaloplastyką (czy jak to zwał) 

Na początek oznaczenia kreślenia i takie tam nudy
http://imageshack.us/a/img826/9539/vjsj.jpg

No to tniemy
http://imageshack.us/a/img547/2702/9a7k.jpg

 
I oczywiście musiały się skończyć tarczki do miniszlifierki
 

http://imageshack.us/a/img18/1949/ylgn.jpg

 
Nie dość ze wszedzie daleko, to jak w castoramie zobaczyłem tarczki chinskie za 35PLN (które zjade w 15 minut) a Dremela za 45 PLN (wycięcie otworów wodą stoi za 50PLN)...wpadłem w RAGE! Kupiłem tarcze do szlifierki 1mm i JAZDRA!!
 
 
I tak wycięta ramka blachy na topie  foto<A>(bedzie montowana siatka w kolorze czarnym), wycięta blacha na panel boczny foto<B> i wycięta i dogięta po bokach blacha na front foto<C> :D
 
 
Z tacką i resztą nie mogę ruszyć do momentu otrzymania siatki i przepustów gumowych na kable z cooling.pl
 
Teraz czas wziąć prysznic :D
Edytowane przez dadulek
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

front będzie  w formie drzwiczek, żebym mógł czyścic filtry :)

 

Zastanawiam się nad mocowaniem siatko do blachy żeby nie spawać (bo jak) i nie nitować( bo brzydkie)... może żywica epoksydowa...

Edytowane przez dadulek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...