Skocz do zawartości

Jak wygląda praca programisty?


Recommended Posts

 

 

Na razie skup się na poznawaniu języków programowania

Wybacz, ale wydaje mi się, że zamiast "farmić" kolejne kolejne języki lepiej skupić się na konkretnej dziedzinie. Całe życie masz, żeby nauczyć się i nawet setki języków, ale jeśli aplikujesz np. na stanowisko enterprise to prędzej zaproszą Cię na rozmowę widząc coś w stylu "Java, JEE, JBoss, Hibernate"" niż "Java, PHP, C++, Python, Haskell, Brainfuck...".

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dlatego ja tłukę tylko Javę a inni się pytają jak możesz tak trzymać się jednego języka przecież inne też potrzebne. No i ich umiejętności to javy trochę, php trochę, c# trochę... :)

 

Dokładnie tak, mój znajomy odkąd zaczął uczyć się tylko Ruby on Rails i Ruby to od tego momentu (coś od 2011) robi zlecenia tylko w tym języku... lepiej umieć 1-2 rzeczy dobrze niż 10 po trochu...

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Dobre to Rugby jest ?

 

Ruby nie Futbol Amerykański :D na nim są zrobione chociażby Twitter czy Hulu TV.. dobre jest ale czy łatwe? to chyba najtrudniejsze do nauki, a napewno trudniejsze niż php czy python.. na goldenline była o tym rozmowa: PHP vs Python vs Ruby

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

@@Vieworld, rugby to angielski sport :D

 

 Przecież Ruby to mniej więcej ten sam poziom co Python. Właściwie to nawet luźniejszy. Przynajmniej takie mam wspomnienia z tego jak go używałem. Działało wszystko, co chociaż trochę przypominało kod źródłowy. Nawet niektóre kawałki kodu skopiowane żywcem z C.

 

BTW, Twitter dawno temu przeniósł się na Scalę. Do dziś podobno tylko część jest w Ruby.

Link to post
Share on other sites

To nieźle. Ale chyba nie ma co sobie tym głowy zwracać na początku nauki co ? Zazwyczaj liczy się tylko Java i C, chociaż nie wiem jak to możliwe, że C jest popularniejszy od C++, skoro jest drugi jest nowszy i łączy niby zalety dwóch poprzednich ;/

Link to post
Share on other sites

W Polsce mało jest Rubiego, ale na zachodzie RoR jest popularny w mniejszych firmach.

 

Nie wiem skąd wziąłeś informację o tym, że C jest bardziej popularny niż C++. Ani że jest w ogóle popularny. W dzisiejszych czasach rzadko kiedy jest sens używać, któregoś z tych języków. Zazwyczaj C/C++ używają do programowania maszyn albo jakiegoś middle-ware. Jak stawiają jakiś poważniejszy serwis internetowy to idzie Java albo C#. Popierdółki zazwyczaj są pisane w PHP.

 

To pisze z perspektywy polskiej. Na zachodzie jest z deczka inaczej.

Link to post
Share on other sites

@@Dzonzi, co szybciej? Czas developmentu w Rubym? Szybciej niż w niemal każdym innym języku. Czas działania? Ruby jest wolny jak cholera.

 

@@sliski15, te statystyki tak sobie się mają do popularności języka. " Observe that the TIOBE index is not about the best programming language or the language in which most lines of code have been written." Kiedyś koleś wyprodukował cały artykuł o tym. Po prostu pisząc w niektórych językach częściej potrzebujesz pomocy z Google niż w innych. Szczególnie jeśli pisałeś całe życie w C++ i każą ci pisać w C.

Edytowane przez szatkus
Link to post
Share on other sites
  • 3 lata później...

@szatkus "Ruby jest wolny jak cholera."

A skąd Ty takie wiadomości bierzesz? Wersja Ruby 1.8 mogła być wolna ale od wersji 2.0, obecnie mamy 2.4.1 znacząco przyspieszył.

Na dzień dzisiejszy Ruby jest nawet szybsze od Pythona, patrz:

http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/ruby.html

Co do Javy wcale nie jest taka łatwa, do tego trzeba douczyć się masę materiału. Jak: Spring, Hibernate, SQL, JS, Html, CSS i jakiś framework Angular, React. Popatrz na ogłoszenia pracodawców, w czystej Javie nawet w Androidzie się nie pisze. To nie C/C++, Java był językiem sieciowym od samego początku, wymaga różnych technologii wokół i frameworków.

Edytowane przez rezydent
Link to post
Share on other sites

@szatkus "Ruby jest wolny jak cholera."

A skąd Ty takie wiadomości bierzesz? Wersja Ruby 1.8 mogła być wolna ale od wersji 2.0, obecnie mamy 2.4.1 znacząco przyspieszył.

Na dzień dzisiejszy Ruby jest nawet szybsze od Pythona, patrz:

http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/ruby.html

Gdzie Python też jest "wolny jak cholera". Zresztą sam piszę Pythonie i dobrze wiem w jakich przypadkach osiąga zadowalającą wydajność. To jest praktycznie ta sama klasa języków. Jak naklepiesz jakiś kod w Ruby albo Pythonie i porównasz z kodem w Javie to 99% przypadów to drugie rozwiązanie będzie szybsze. Te języki są wystarczająco szybkie, żeby spełnić swoją rolę i to wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Ruby to się porównuje z Pythonem, PHP, Node a nie z Java, to jest inna liga. Natomiast Jave można porównywać z C#, Scala, Kotlin, Ceylon, czasami dogania szybkością C++. Więc nie rozumiem po co narzekać, że jakiś język skryptowy jest wolny. Jak do prostych stron czy oskryptowania czegoś w zupełności wystarcza. W Ruby i Pythonie piszesz np startupy, a W Javie poważny biznesowy backend.

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...
  • 2 tygodnie później...

Heh że mod pozwolił takiego starocia wskrzesić? Chyba że topik się dobrze pozycjonuje.

 

Ogólnie zakładam na 90% że autor tematu programistą nie został. Taki typ ludzi raczej nie ma szans żeby to ogarnąć na poziomie na którym można zacząć coś zarabiać.

 

Ale żeby wyjaśnić tym którzy się tutaj wgóglują to moim zdaniem do zastania programistą potrzebne są głównie 2 rzeczy:

1. Chęć rozwiązywania problemów natury ścisłej lub pewna zajawka do tworzenia rzeczy użytecznych i łatwych do obsługi przez zwykłych śmiertelników przy pomocy skomplikowanych struktur.

2. Umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji

3. Lubić programowanie jako takie.

 

Dalej dochodzą jeszcze umiejętność czytania dokumentacji po angielsku, analitycznego myślenia, jakichś podstaw z matematyki ale to wszystko to są dodatkowe rzeczy. Natomiast najważniejsze są te 3 pierwsze rzeczy bo jak nie umiesz samemu szukać informacji tylko np. przychodzisz na forum i rzucasz hasło "co czeba rzeby być programistom" albo czytając książkę z programowania nie czujesz ciekawości tylko znużenie jak przy jakiejś obowiązkowej lekturze szkolnej no to z góry wiadomo że się do tego nie nadajesz. W najlepszym przypadku, jeżeli jakimś cudem się tego nauczysz to będziesz programistą marnym i tym samym słabo opłacanym który zmieni zawód gdy tylko znajdzie coś ciekawszego dla siebie.

 

A jeżeli chodzi o pytanie główne to : przychodzisz do roboty, masz w uj zadań do zrobienia, bierzesz jedno, rozkminiasz, kodujesz, działa źle, dalej rozkminiasz, działa lepiej ale jeszcze nie tak ja trzeba, rozkminiasz, kłócisz się z kolegami o kwestie jak to ma działać, dochodzisz do wniosku że trzeba zmienić cały zamysł rozwiązania problemu, przerabiasz wszystko od początku szczęśliwy że tym razem robisz to jak trzeba, odpalasz, działa, ale nie u twoich kolegów, debugujesz, rozkminiasz, dalej debugujesz, przychodzi twój zwierzchnik, daje ci wymownie do zrozumienia że już dawno powinno być zrobione, patrzy na to jak działa rozwiązanie, mówi że nie tak miało być, dokłada jeszcze pierdyliard rzeczy które chce żeby moduł robił, mówi ci żebyś tylko szybko skończył bo jeszcze kilka dużych do zrobienia, rozkminiasz, tym razem nad sensem życia ...

 

Oczywiście trochę podkoloryzowałem ale to naprawdę nie mija się bardzo z prawdą. Szczególnie gdy zaczynasz i za śmieciową pensję pracujesz jako junior . Większość czasu robisz rzeczy które naprawdę mogą przyprawić o nerwicę, ale jeżeli lubisz programowanie to nie są one dla ciebie problemem a jedynie przeszkodą którą trzeba pokonać.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Roman a jaki język opanować na początek?

 

Chcę umieć tworzyć aplikacje na Androida i iOS?

 

 

... kłania się to co pisałem wcześniej ...

 

 

2. Umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji

 

https://www.google.pl/search?q=jak+programowa%C4%87+appki+android&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=Cy1jWZmbM-qv8wf3zLbgCg

 

Jako programista nie zadaje się takich pytań tylko w pierwszej kolejności szuka informacji w google. Tak jak pisałem umiejętność szukania informacji w sieci, analizowania wyników i wyciągania wniosków z nich jest NIEZBĘDNA w pracy programisty, ważniejsza nawet niż analityczne myślenie, angielski czy jakieś zdolności matematyczne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego że miliony ludzi zadało już podobne pytanie i zostało ono tysiące razy odpowiedziane, opisane, stworzone tutoriale, opisy poradniki itp. Nie jesteś jakimś wyjątkiem dla którego trzeba tworzyć osobną odpowiedź bo ktoś to już dawno zrobił i najprawdopodobniej zrobił to lepiej.

 

Dopiero ewentualnie jak znajdziesz coś i będziesz miał wątpliwości na temat jakiegoś konkretnego zagadnienia np. na temat rozbieżności w wersjach języków, czy w sposobach definicji funkcji itp to zadajesz pytanie na forum.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...