Skocz do zawartości

Rozbudowa na bazie 2 zestawów pod AMD do 500 zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez PloKoon,

Recommended Posts

Witam wszystkich  :)

 

jestem nowy na forum, ale już od jakiegoś czasu je czytam i przeglądam - proszę Was o pomoc w rozwikłaniu moich wątpliwości co do opcji rozbudowy 2-óch zestawów PC. 

 

Nieco historii: od zawsze sobie składam jakieś zestawy i dopóki wszystko działa w miarę ok w zasadzie ich nie zmieniam przez jakieś 3-4 lata. Obecnie jednak doszedł nowy chętny, mój 8-letni syn zaczął w szkole zajęcia z obsługi kompa/windy i zaczynamy się nieco za często spotykać przed tym samym monitorem :] Z jakichś tam resztek zbudowałem mu prosty zestaw, ale ponieważ chce grać też np. w FIFA 2012, to zaczyna się robić nieco bardziej wymagający temat i będę pewnie musiał poczynić pewne przemeblowania. Na dzisiaj wygląda to tak:

 

 

Zestaw 1:

głównie Internet, trochę prac biurowych, jeśli gry to nic nadzwyczaj wyrafinowanego CoH, MassEffect, Wiedźmin, czasem Battlefield ale ostatnio sieć po kablu mi padła więc raczej offline

 

mobo Asus M4A88TD-M EVO/USB3

proc Phenom II X2 550 BE z wentylem Tacens Pro

RAM 2x2 Gb DDR3-2000G Adata Gaming

grafa Gainward HD4850 512 DDR3

HDD: 500 Gb Seagate Barracuda 7200.12 + SSD 160 Gb Intel (3 Gb/Sata) + 1TB 2,5 USB3

zasilacz 500W Seasonic SS500GB

monitor Lenovo ThinkVision L220xw 2xUSB na 1920x1200

obudowa SilentiumPC Gladius M40 (nie mogę w niej odpalić górnego USB3.0 :()

 

Zestaw 2:

ten ma służyc pecetowej edukacji syna, ale czasem też grywa w coś prostego a jego potrzeby będą pewnie także rosły - na razie nie udało mi się odpalić np. FIFA 2012 na mobowej grafie, więc są już potrzebne zmiany

 

mobo WinFast Foxconn MCP61SM2MA-ERS2H (AM2)

proc Athlon 64 X2 3800 Dual Core z boxowym wentem

RAM 2x1 Gb DDR2 Patriot PDC 22G 6400 LLK 800 MHz

grafa zintegrowana nVidia 6100 nForce 405

HDD: 320 Gb Seagate Barracuda 7200.10 SATA

zasilacz 450W Chieftec GPS-450AA-101 A

monitor HP L1908W panoramiczny obecnie na 1440x900

obudowa Cooler Master

 

Myśląc już wcześniej o jakiejś rozbudowie kupiłem pod zestaw 1 Radka HD7770 1GB DDR5 z myślą, żeby mojego HD4850 przerzucić do zestawu 2. Mam też jeszcze jednego twardziela identycznego jak w zestawie 1 (Seagate). Teraz pytania:

 

- jeśli mam do wydania 500 zł, to czy jest sens jeszcze utrzymywać przy życiu zestaw 2? W tej cenie pewnie moge spokojnie przejść na platformę AM3 ew na tanią wersje Intela z prockami G i potem ją ew rozbudowywać? Często też zintegrowana grafa może być teraz nawet lepsza i od HD4850?

 

- jeśli odpuścić zestaw 2, to może z kolei przerzucić główną część gratów z zestawu 1 (płyta, RAM, proc i grafa) i za te 500 zł raczej unowocześnić zestaw 1? Jest już grafa, zasilacz, twardziel. RAMu nie liczę, bo pewnie po sprzedaży paru części akurat będzie na DDR3 2x4GB.

 

- co w takim razie kupić i bardziej pod który zestaw? Na razie wciąż kombinuję w ten sposób: prosta płyta pod AM3 + RAM i moja grafa do reanimacji zestawu 2 oraz np. mocniejszy proc do zestawu 1. No i jeszcze muszę system przenieść na SSD ale nie miałem jeszcze na to czasu (czy na pewno? SSD jest 3GB/s?).

 

Co byście zrobili na moim miejscu? Prosze o poradę, będę wdzięczny za Wasze sugestie.

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Ja bym to w ten sposób ogarnał:

Zestaw dla syna (FIFA):
 

mobo Asus M4A88TD-M EVO/USB3

proc Phenom II X2 550 BE z wentylem Tacens Pro

RAM 2x2 Gb DDR3-2000G Adata Gaming

grafa Gainward HD4850 512 DDR3

HDD: 320 Gb Seagate Barracuda 7200.10 SATA

zasilacz 450W Chieftec GPS-450AA-101 A

monitor HP L1908W panoramiczny obecnie na 1440x900

obudowa Cooler Master

A Twój:
HD7770 zakupiony przez Ciebie wcześniej

HDD: 500 Gb Seagate Barracuda 7200.12 + SSD 160 Gb Intel (3 Gb/Sata) + 1TB 2,5 USB3

zasilacz 500W Seasonic SS500GB

monitor Lenovo ThinkVision L220xw 2xUSB na 1920x1200

obudowa SilentiumPC Gladius M40 (nie mogę w niej odpalić górnego USB3.0 :()

i za 500zł dokupił:

http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-b75ma-e33-79-593854.html?attr=264-488572,938-515769
http://www.agito.pl/procesor-intel-pentium-g2020-2-90ghz-box-81-679630.html?attr=297-294229
http://www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr3-4096mb-1333mhz-cl9-0-box-96-387269.html?cid=707&attr=361-47341


Polecam zapoznać się z testem tego proca G2020:
http://pclab.pl/art52277.html

Link to post
Share on other sites

ok, dzięki za pierwsze sugestie a zwłaszcza za rzut oka w strone Intela - wychodzi jednak na to, że jest to calkowita nowość a za to zawsze się na początku nieco przepłaca. Poza tym patrząc nawet na listę wydajności proców na banchmarku, to G2020 niewiele daje w porównaniu do obecnego Phenoma II X2 550? Zastanawia mnie też RAM, skoro płyta idzie do 2000MHz to czemu stanąć na 1333?

 

Myślę, że kierunek jest ok, czyli sporo gratów z zestawu 1 do 2, ale nie jestem pewien co do obrania nowej drogi dla zestawu 1. Może jednak tańsza płyta wciąż pod AM3 i np. któryś z proców w stylu Phenom II X4 960 BE? Być może trzeba będzie szukać używki, ale wydajność jest większa? Z drugiej strony Intele też dają sporo możliwości upgradu i od czegoś można zacząć.

Link to post
Share on other sites

to może w sumie pójść w drugą stronę? - zestaw zaproponowany przez JackHammera, ale powiedzmy za 2 m-ce, kiedy AMD też nieco spouści z tonu po nowych prockach Intela - i to byłoby przyszłościowe rozwiązanie w zestawie 2 + HD4850, a do zestawu 1 po prostu wsadzić kartę HD7770 + używany Phenom II X4 965 BE? Wiem, że to nieco wyższy budżet, ale wówczas w czasie to jakoś ogarnę i roboty w pudłach nieco mniej...



podoba mi się chyba bardziej wersja z AMD, ale 6 jajek to z kolei chyba AM3+? a tam moge mieć kłopoty z BIOSem w swoim mobo, ew z sekcją zasilania, bo czytałem gdzieś że one są bardziej wymagające



ew inna opcja - zestaw 1 trafia do zestawu 2 a z propozycji JackHammera wyjąłbym RAM (przez krótki czas podzielę ten z zestawu 1, potem tylko dorzucę kości) i ew kupiłbym mocniejszy proc Intela na start do późniejszej rozbudowy - wówczas pytanie jaki procek Intela za ok 300 zł? No i czy proponowana płyta MSI to wystarczające rozwiązanie na przyszłość?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Radeona nie szukam

cześć, tytułem updateu - kupiłem póki co AMD Athlon II X4 635 do zestawu 1 a do zestawu 2 przekładam Phenoma, który współpracuje także z podstawką AM2. Zamieniam także karty graficzne. W przyszłości byc może wymienię płytę w zestawie 2 i zmienię kości pamięci na DDR3 - a w zestawie 1 wciąż mam opcję późniejszej wymiany proca na szybszy.

Tym sposobem dokonałem drobnej aktualizacji sprzętu za jedyne 200 zł i wciąż mam jakieś możliwości póżniejszej rozbudowy.

 

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy.

Edytowane przez PloKoon
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...