Skocz do zawartości

szybki SSD i SATA III 6 Gb/s na Marvell 9128xx - oszustwo producentów


Recommended Posts

Witam

 

Chcę poruszyć temat SATA III (6 Gb/s) i szybkich dysków SSD. Kupiłem ostatnio SSD Intel 330 240GB na SATA III, który w założeniu powinien pracować z prędkością 420/500. Pomijając pobożne życzenia producenta, na pewno na porządnym SATA III osiągnie ponad 350 w zapisie i odczycie.

Niestey, podpięty pod płytę główną z SATA III z kontrolerem Marvel 9128xx ledwo sięga prędkości 140 MB/s. Dlaczego? Wyjasnienie mozna znaleźć na stronie producenta. Te chipsety mogą pracować z prędkością maksymalnie 250 MB/s (prędkość PCIe x1), więc poniżej prędkości SATA II !! I faktycznie, dysk podpięty pod SATA II spokojnie osiąga w odczycie i zapisie ~ 220 MB/s.

Ten sam problem jest z kontrolerem ASUS U3S6 (2x SATA III, 2x USB 3.0) opartym właśnie na tym chipsecie. Mimo że kontroler ma złącze PCIe x4, de facto dysk SATA III jest ograniczony do prędkości złącza PCIe x1, czyli wspomnianych 250 MB/s.

 

Podsumowując:

Wszystkie płyty główne (i kontrolery SATA na dowolnym PCIe xX) oferujące SATA III na chipsecie Marvela 9128xx mają złącza SATA III (zwykle dwa), ale są wolniejsze niż SATA II. Poczytajcie sobie specyfikację tego chipsetu na stronie Marvell-a.

Myślę, że producenci dodają ten chipset, bo pozwana na użycie dwóch USB 3.0, gdzie przeskok z 2.0 w prędkości jest potężny (ale i tak bez szału). Ale do dysków twardy to krok wstecz.

 

Wg mnie to jest podstawą do reklamacji moba - nie spełnia parametrów.
Niezły przekręt nie?
 
Czy można prosić szanownych testerów benchmark.pl o przetestowanie wybranych mobo z chipem Marvell-a i praktyczne potwierdzenie tego, co napisałem? I artykuł na ten temat?
 
pozdrawiam
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mój stary Asus Maximus III Formula posiadał Speeding HDD - - -> 2 "specjalne" Porty, które łączyły dyski w (o zgrozo!) Sprzetowy RAID. Historia podobna Jmicron, który to obsługuje też łączył się po wąskiej szynie (max jakie ten magiczny raid pozwalał osiągnąć to troszkę ponad 150MB/s).

 

Jmicron, Marvel, Asmedia i inne tego typu twory są dodawane do mobo by przyciagnąć ludzi "Dodatkowymi" portami SATA II / III. Rzeczywistość jest mniej lub bardziej (w wiekszości bardziej) brutalna. Porty te MAX nadają się na podłaczanie napędów optycznych, czego i tak nie polecam robić, bo przedłuża nam niepotrzebnie start systemu (POST Biosu/UEFI i niepotrzebne sterowniki). Czasem możemy mieć większy kłopot przez ten szmelc - podwójne booty, losowe wykrywanie dysków itp.

 

Wszystkie te kontrolery powinno sie dodawać do czipsów jako breloczki do kluczy, niestety innego zastosowania dla nich nie widzę.

 

 

Co do reklamacji nie jestem pewien, Sam układ jest (prawdopodobnie) zdolny do komunikowania sie z dyskiem w predkosciach 6GBs problemem jest lacznosc miedzy czipsetem.

 

 

PS. Na ang. jezycznym forum Asus widzialem temat o tych kontrolerach i z tego co pamietam, wmawiano ludzikom, że to wina ICH mobo. I inne BZDURY. Prosze sobie poczytac.

 

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20091025075128328&board_id=1&model=Maximus+III+Formula&SLanguage=en-us&page=1

 

Unfortunately, we don't got a issue report about the speeding hdd.
You could try to update the latest driver and try the different drive to have a test if possible.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dyski "dobijają" do deklarowanych transferów, ale najbezpieczniejszą opcją jest użycie kontrolera (portu) zintegrowanego w czipsecie (intel czy amd). Dwa - dodatkowe kontrolery najlepiej powyłączać pod biosem jeśli ich nie używamy. Jeśli musimy ich użyć, to na napędy optyczne (dyski zostawiając na zintegrowanym w czipset).

Link to post
Share on other sites

[..]

 

Co do reklamacji nie jestem pewien, Sam układ jest (prawdopodobnie) zdolny do komunikowania sie z dyskiem w predkosciach 6GBs problemem jest lacznosc miedzy czipsetem.

 

 

PS. Na ang. jezycznym forum Asus widzialem temat o tych kontrolerach i z tego co pamietam, wmawiano ludzikom, że to wina ICH mobo. I inne BZDURY. Prosze sobie poczytac.

 

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20091025075128328&board_id=1&model=Maximus+III+Formula&SLanguage=en-us&page=1

 

 

 

Nie do końca się z tym zgodzę.

Producent na pudełku wali Ci po gałach wielkim napisem "SATA III 6 Gb/s" (na 30% pudełka :)), więc deklaruje, że jeżeli masz urządzenie zdolne do pracy z tak wysoką prędkością, to ma z taką być obsłużone i basta. To jakbyś kupił autko/traktor z silnikiem 300 kucyków, ale konstrukcyjnie jest błąd - jest cienka rurka paliwowa i nie nadąża podawać paliwa, więc faktycznie wydoli maksymalnie 70 koni. Rurka jest integralną częścią auta, nie do wymiany. Czy to będzie podstawą do reklamacji? Bo dużej przyczepy nagle nie jesteś w stanie pociągnąć?

Owszem, to wina mobo, ale tak naprawdę producentów płyt głównych, bo z pełną świadomością wrzucali tam chipset pracujący poniżej prędkości SATA II. Nikt mi nie wmówi, że nieświadomie...

Link to post
Share on other sites

Ale w tym co napisałem nie ma z czym się zgadzać czy nie. Jeszcze raz, te układy z dyskiem komunikują się wg standardu

Ale czy jest to podstawą do reklamacji?  Cholera wie!

Nie zastanawiałem się szczerze nad możliwością reklamacji.  

 

Jak kupowałem swoje mobo nie patrzyłem na porty. Ale mało mnie cholera nie strzeliła,  by dowiedzieć się takich rzeczy musiałem grzebać jakiś specyfikacjach forach itp bo producent kłamie. Czy będzie art na ten temat? Wątpię ;)

 

EDIT: Był też przypadek z pseudo portami PCIe3.0.

Edytowane przez TRG
Link to post
Share on other sites

W tego, co dzisiaj wyczytałem, mają "poprawioną" wersję chipsetu, oznaczenie Marvell 88SE9182.

Pracuje z dwoma liniami (PCIe x 2), ale wydajność nadal tragiczna. W testach SSD ludzie osiągali coś koło 260 MB/s w odczycie i 70 MB/s w zapisie, nadal poniżej wydajności SATA II :)

Myślę, że te kości szły na mobo, bo obsługują USB 3.0 (przyrost prędkości faktycznie duży w porównaniu z USB 2.0), SATA III to czysty marketing. Na płytach jest zwykle kontroler LAN 1Gbit Marvela, może kontroler USB3/SATA3 był gratis ;)

Link to post
Share on other sites

Sam sie borykałem z tym problemem jakiś czas temu. Platforma na 1366, i7 z płytą X58A-GD65. Swego czasu płyta kosztowała ponad 800zł więc myślałem, że będzie ok i niestety się pomyliłem. Po zakupie dysku SSD (sprawdzałem kilka m. in. Intel 330, A-data, Kingston w końcu samsung.) niestety żaden nie wyszedł powyżej 200mb/s w odczycie(kilkanaście reinstalacji systemu + różne stery SATA i ustawienia BIOS-u i NIC). Sytuacja zmusiła mnie do wymiany całej platformy, na szczęście za cenę starej kupiłem nową więc mogłem sobie pozwolić. Nie wiem jak z obsługą USB 3.0 na marvel-u ale SATA III to porażka i nie polecam. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...