Skocz do zawartości

Komputer się zawiesza przy włączaniu - uszkodzony dysk.


Recommended Posts

Witam.

Wczoraj pojawiły mi się problemy z komputerem który zawieszał mi się w momencie wyboru trybu uruchomienia. Brałem uruchom ponownie, licznik stawał, komputer się zawieszał.

 

Odłączyłem dysk, podłączyłem go przez adapter do laptopa i oto co pokazał Cristal Disk Info:

 

http://images48.fotosik.pl/579/7dce35348ea36599m.jpg

 

W partycję C i tak się nie dało wejść więc zrobiłem backup partycji E i D i długo się nie zastanawiając zrobiłem zerowanie i remap. Po zerowaniu i remapie okazało się że istnieją dwa walnięte bloki, jeden plik z odczytem poniżej 500ms i jeden blok z odczytem powyżej 500ms. Bloki te sąulokowane pod sam koniec dysku. Remap je pokazał przy 99,3% postępu. Tak wygląda SMART po remapie:

 

http://images47.fotosik.pl/1705/425e35562c2d425bm.jpg

 

Pomyślałem sobie żeby pomniejszyć dysk o te uszkodzone sektory. Próbowałem to zrobić w MHDD. Wpisuję HPA. LBA dysku mam 976,771,005. Po wpisaniu HPA wybieram 1 a następnie podaję LBA ograniczające czyli ja sobie daję: 940000000, następnie y i enter. I dostaję komunikat: HPA set: Faild. Re-power HDD and try again. Restartowanie i odłączanie dysku nic nie pomaga.     

 

Teraz zrobiłem jeszcze raz zerowanie strartując od 950,000,000. Następnie remap. Tym razem remap pokazał jeden uszkodzony blok i jest on z odczytem poniżej 500ms na poziomie 965 610 285.

 

Nie wiem co tu dalej zrobić ... Czy jest jakaś suteczna metoda na wyłączenie z użytku uszkodzonej powierzchni? Dysk ma 500GB a używanych jest niespełna połowa więc jakbym obciął nawet te 50GB to nic by się nie stało.

 

 

---EDIT---

Słuchajcie, udało się zmniejszyć LBA dysku. Postawiłem windowsa. Widzę teraz że dysk ma pojemność 424GB. Jest ok. Tylko coś mi się tu nie zgadza. Czy crystaldiskinfo pokazuje SMART całego dysku, nawet z tymi odciętymi sektorami? Bo ten program dalej mi wyświetla "ilość nie naprawionych błądów - 2" i status dysku mam "UWAGA". Natomiast dziwna sytucja bo uruchomiłem Victorie i SMART dysku mam "GOOD". I teraz nie wiem o co tu chodzi :|.                   

Edytowane przez lukpio3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...