Skocz do zawartości

Recommended Posts

przymierzam się do kupna nowej maszyny do pracy - profil to głównie grafika 2d - od web po wielkie formaty, rzadziej 3d. Potrzebny wydajny sprzęt, który nie będzie się zapychał, przy jednocześnie uruchomionych wielu programach Adobe CS6 (flash + ps+ il + id) oraz otwartych wielu oknach przeglądarki (praca z internetem) i paru aplikacjach w tle (komunikacja + antyvir + muzyka, etc...)

Wstępnie skonfigurowano mi poniższy zestaw:

 

- Intel Core i7-3770, 3,40 GHz, 8MB, LGA1155, 22nm, 77W, VGA

- Asus P8Z77-V LX2, Z77, DualDDR3-1600, SATA3, SATA2, RAID, GBLAN, ATX

- Kingston HyperX 2x8GB 1600 MHz DDR3 NonECC CL10 DIMM HYPERX Blu


- HP NVIDIA Quadro 400 512MB PCIe x16 Card

 

- zasilacz Corsair TX850M 80PLUS Bronze 850W 140mm

- dysk systemowy INTEL 520SSD 60GB, SATA3
- dysk magazynowy Seagate Barracuda 3,5", 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB

Chciałbym, żeby był to zestaw, który sprawie pociągnie minimum pięciolatkę. Będę wdzięczny, jeśli ktoś ma uwagi lub sugestie co do ulepszenia..

Link to post
Share on other sites
Link to post
Share on other sites

dziękuję za odpowiedzi.. parę pytań na szybko

sdd 60GB na system i oprogramowanie nie starczy?

płyta główna - nie lepiej ASUS?

dysk HDD WD lepiej niż seagate?

zapomniałem o chłodzeniu - zależy mi na cichym sprzęcie

karta quadro600 wystarczy (wydaje mi się, że nawet ta 400 byłaby ok - mało pracuję na 3d)

Link to post
Share on other sites

Na pewno dwa takie same dyski min 1Tb ustawione w raid1 dla bezpieczeństwa Twoich prac. Dysk SSD nieco większy najlepiej 120-128Gb zwiększa to komfort użytkowania ponieważ dysk na pewno nie zwolni po instalacji systemu i programów.

Przy Twoim budżecie kupiłbym procesor w wersji "K" czyli z odblokowanym mnożnikiem, do tego wziąłbym chłodzenie np SPC Fortis. do 4Ghz wystarczy na bank. 

A po co Ci aż 850w? do tego zestawu 600 wystarczy a 650 to już max.

btw: a monitor do workstastion masz odpowiedni? 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W Twoim przypadku raid 1 to strzał w dziesiątkę. SSD mają to do siebie ale bardziej zależy to też od kontrolera którego używają. Dyski ssd od intela są naprawde dobrze wykonane i przetestowane ale 60 gb z Twoimi programami moze być troszkę mało, 120-128gb w sam raz, wolnego miejsca nigdy za wiele :) z ssd możesz kupić dysk od samsunga 840pro (lecz jest to dysk drogi), a jesli masz mozliwosc brałbym w ciemno samsung 830 128 gb, bez zastanowienia.  



Zasilacz weź tak z 550W, wiem ze to z zapasem ale cenowo w zasilaczach duzych roznic nie ma a mocy na pewno nie zabraknie nigdy a nie wiesz co Cie czeka w przyszłości i jakie zmiany, zabezpieczy Cie to przed przymusową zmianą zasilacza w razie rozbudowy za lat pare kilka :)



ps. a obudowę posiadasz? 

pps. to jest dobry zasilacz jednak nie ma odpinanych kabli, w obudowie z mozliwością ich aranżacji schowasz je i nie bedzie problemu :) 


http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-600w-psu-80plus-bronze-4xpeg-spc083-527960/

a modularny:

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-cp-9020060-eu-541539/    

Lub podobny Bequiet przykładowo :) jeżeli weźmiesz coś firmowego to mała różnica jaki producent

Link to post
Share on other sites

Może wziąć zestaw ktory podałem tylko zmienic grafike na słabsza. Starałem zmiescic sie w budzecie i dac zestaw jak najmocniejszy :D Co do SSD to Vertex4, Samsung 830, Crucial m4. Zasilacz to najlepiej cos cichego od bq np. pure power l8 530W, cichy, sprawny i modularny.

Link to post
Share on other sites

zestaw od Damianox jest ok ale wziąłbym dwa dyski 1Tb (!) co jest dość ważne a grafikę wziąłbym słabszą bo ta jest aż nadto do tego zestawu, jak autor sam stwierdził do 3d nie jest mu potrzebna :) a dysk ssd jednak skłaniałbym się ku samsungowi czy intelowi...
Obudowa gladius m40 jest cicha? ;D uważam że cicha nie jest, po prostu nie jest głośna :) cooler cpu spc fortis na pewno Cie nie zawiedzie



Obsidian 550d <------ zacna obudówka :) i na bank cichsza od gladiusa

Link to post
Share on other sites

też prawda :) Ale jeżeli chodzi o głośność to będą na takim poziomie ze "gołym uchem" ciężko bedzie określić która cichsza :D
To już kwestia gustu myślę, która autor preferuje tę weźmie, w normalnym użytkowaniu żadnej różnicy nie zauważy :D 
Reszta platformy ważniejsza zdecydowanie. 

Link to post
Share on other sites

Witam.

Widzę że przymierzasz się do kompa pod PSa - jako że robię w tej samej "kategorii" i co nie co znam się na sprzętach to z chęcią pomogę udzielając kilka rad.

Oczekujesz od sprzętu żeby się nie dławił w trakcie pracy z dużym projektem + kilka innych aplikacji chodzących równolegle. Na co powinnieneś szczególnie zwrócić uwagę :

- ram, ram i jeszcze raz ram - nie szybkośc, a ilość ma znaczenie - 32GB to minimum w Twoim przypadku. Czasem się może zdarzyć że te 32GB to będzie mu mała (np. przy projekcie banera 4m*2m o dosyć sporym DPI jak na ten rozmiar (150) PS rozsiadł się na 32GB w ciągu 15 minut pracy). Polecał bym używać tylko i wyłącznie kości 8Gb i nie szczypać się z ilością - brać maks jaki płyta jest wstanie obsłużyć (lga1155 32GB, lga2011 do 128GB)

- procek - pod PSa wielowątkowość jak najbardziej, do tego mocny rdzeń (jak do 3D) i koniecznie OC. Czyli i7 "must have". Polecał bym nie bawić się w LGA1155, bo to platforma do domowego użytku i jeżeli chodzi o jaką kolwiek przyszłą rozbudowę to można o niej zapomnieć. Zdecydowanie lepiej już wybierz i7 3820, która cenowo wyjdzie Tobie tak samo jak i7 3770, ale jest zasadnicza różnica - na 3820 masz możliwość rozwoju maszynki w formie wymiany procka na coś znacznie lepszego, możesz zawsze ramu dokupić jak 32GB będzie mało (wszystko zależy na jak wielkich plikach pracujesz) i w przyszłości zapowiadane są kolejne procesory. Nie wspominam już o różnicach podstawowych pomiędzy SB/Ivy,a SB-E (rusz tyłek i sprawdź sam o co coman). TUTAJ artykulik, który co nieco wyjaśnia na temat przyrostu wydajności w PSie

- gpu - na jaki grzyb quadro ??? Po co, na co ?? Robisz w CADzie ? W 3Dsmaxie ??? Do PSa i pakieciku Adobe to polecał bym coś z gamingowych układów od Nvidii - nie koniecznie nic wydajnego - wystarczy coś z 1GB ramu, miło jak by były ddr5 i szeroka szyna pamięci - "sweet spotem" będzie gtx650Ti, ale spokojnie styknie słabszy układ pokroju gtx630/640 - grafika tak napwrdę ma obsłużyć wsparcie jakiego oczekuje PS. MIałem (mam) karty od AMD i niestety, ale sterowniki krzaczą i wsparcie nie działa jak należy. Quadro odradzam z racji bardzo słabej wydajności (mało ramu, wąska szyna, mało rdzeni CUDA), no chyba że masz dojście do czegoś na poziomie q4000 - w przeciwnym wypadku polecał bym "słabego" gtx.

- SSd - jeżeli już się decydujesz na jego zakup to zdaj sobie sprawę że do pracy to 128GB jest MAŁO. Co do transferów dysku to nie są one tak istotne - SSD to zerowy czas dostępu do danych - dzięki temu całość tak hula, a nie dzięki transferom. Transfer schodzi na drugi plan - dla mnie najważniejszą cechą jest trwałość dysku, a nie szybkość (po licznych incydentach z OCZtami i innymi SyFami, dziękuje bardzo za "niby" super transfery). Polecam Samsung 840PRO, Intel 520, Crucial M4.



Na Twoim miejscu nie cackał bym się w półśrodki pokroju lga1155, tylko konkret zainwestował w to co najważniejsze > CPU i ram.

W cenie 5k zł polecał bym :

i7 3930K + Noctua D14 (ewentualnie dla oszczędności Fortis + zestaw montażowy na lga2011)

MoBo MSi X79A GD65 (8D)

32GB ddr 1600MHz Cl10 (4*8GB)

gtx550Ti 1GB ddr5 192bit

1TB HDD 

XFX 550W + Brutus 430

Masz na starcie potężny procek z warunkami do OC. Z czasem polecał bym dołożyć dysk SSD i HDD kolejny pod Raid

Lepiej wyjdziesz na tym, niż zakup i7 3820, a później rozbudowa do 3930 - chyba szybciej uzbierasz na SSD za 400-500zł, niż ponad 2k zł na CPU nowe. 

Reasumując - polecam zakup najmocniejszego CPU jaki jest w zasięgu budżetu (3930), do tego 32GB ramu i reszta według uznania.

Edytowane przez stelek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

serdeczne dzięki za fachową opinię - bardzo ją doceniam

myślałem o LGA2011 i posadzeniu na tym i7-3820, ale przeraża mnie koszt MB - 1000 to nie 400 - nie wiem czy wzrost wydajności przekłada się na tą różnicę w kasie - muszę jeszcze poczytać

kwestie z kartą już przemieliłem, ale widzę że dalej muszę to przetrawić - wychowałem się na Matroxach i stąd takie skrzywienie ku "dedykowanym" GPU - może czas to zmienić - quadro wydawało mi się naturalną przesiadką z Matroxów, jednak gtx630 to relatywnie nieduży wydatek - można spróbować - monitor i tak będzie trzeba kalibrować na nowo

Co do sdd - naprawdę chciałem tam zapakować tylko system i bazę software'ową - scratch dyski PS i tak posadziłbym na HDD, bo inaczej szybko ten SDD wykończę. Prawdę mówiąc wydawało mi się, że 60GB do OS i bazy software'owej spokojnie mi wystarczy (znowu 200 pln różnicy do 120GB Intela)

RAM - święta racja... miałem zamiar rozszerzać do 32 GB w przyszłości - na początek spróbować jak to chodzi przy 16-tce (znowu koszta)

Najgorsze jest to, że wszelkie wspomniane niuanse poważnie mi zwiększają koszt całości, a budżet mam niezbyt elastyczny

pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...