Skocz do zawartości

Asus PA246Q czy warto licytować?


Recommended Posts

Zdecydowałem się na Benq Xl2411T ma on prawie identyczne opcje co xl2420T więc bez sensu był0 dopłacać 450 zł. Mam tylko nadzieje że się nie rozczaruje się z przesiadki ips235 na TN. Przyjedzie do mnie w następnym tygodniu więc jak by ktoś miał jakieś pytania odnośnie tego modelu chętnie odpisze jakie są moje wrażenia.

Link to post
Share on other sites

Wrażenia są mieszane ;d

Jeśli chodzi o odświeżanie to widać trochę różnice na moim sprzęcie 560 ti, choć jeśli chodzi o pomiar FPS mam prawie taki sam jak na 60 hz. I nie wiem o co kaman bo drachenfeles mówił że będzie 2 x więcej. Widocznie moja karta jest za słaba bo mam mniej więcej 45 - 60. Chyba że program tego nie pokaże, ale czuć że jest troche płynniej.

Jeśli chodzi o kąty widzenia do bez przesady i tak siedzie cały czas na wprost monitora to mi to nie przeszkadza, 3 osoby z około 1m dadzą radę oglądać film.

Natomiast jeśli chodzi o kolory to jest duża różnica na - jeśli chodzi o moją wcześniejszą e-ips 235. Trochę żałuje że to nie ips ale coś za coś.

Postanowiłem ustawić na tryb FIlm ponieważ tu są jeszcze w miarę kolory, do tego Equalizer włączony do połowy i nie jest tak brzydko w batt 3 ;D

Tryby FPS 1 i FPS 2 sa typowo pod csa i są strasznie prześwietlone jak dla mnie, ale to coś dla miłośników csa.

 

Ogólnie rzecz biorąc jestem dosyć zadowolony lecz bez rewelacji :P Osobiście uważam że więcej niż 1000 zł za ten monitor to lekka przesada ale to moje zdanie. Mi całe szczęście udało się kupić za 1050 zł.

 

Jeżeli macie jakieś leprze ustawienia zastosowane pod dane gry to chętnie je przetestuje ;)

Może ktoś ma jeszcze jakąś opinie na temat tej seri Xl jeśli tak to piszcie.

Edytowane przez LGV8V
Link to post
Share on other sites

Głupki za przeproszeniem jesteście, drachenfeles namieszałeś chłopakowi, trochę źle mu wytłumaczyłeś i spodziewał się cudów.

Monitor nie doda Ci żadnych klatek, jeśli tak by było to każdy nadal by siedział na CRT, które potrafiły wyciągnąć i 150Hz.

Monitor przecież tylko wyświetla generowany przez GPU obraz/klatki. Jeśli masz 60fps'ów oraz monitor 120Hz, to monitor faktycznie wyświetli te 120 obrazów ALE wyświetli dwa razy to samo, czyli efekt będzie IDENTYCZNY jak na monitorze 60Hz.



Dopiero jeśli masz więcej niż te 60 klatek zaczyna się robić ciekawie i naprawdę płynnie.



Te monitory są głównie pod gaming, a konkretnie szybkie gry fps, które nie wymagają mocnej maszyny, czyli: cs'y, quake. Efekt będzie najbardziej widoczny właśnie w tych grach. Chociaż ja nawet na pulpicie widzę duuużą różnicę w płynności pomiędzy 60, a 120Hz.



 

Wnioskuje że warto mieć 120 hz nawet jak masz słabą kartę wtedy z 30 fps będzie 60.

Nie, nie i jeszcze raz nie... 

Link to post
Share on other sites

 

Monitor przecież tylko wyświetla generowany przez GPU obraz/klatki. Jeśli masz 60fps'ów oraz monitor 120Hz, to monitor faktycznie wyświetli te 120 obrazów ALE wyświetli dwa razy to samo, czyli efekt będzie IDENTYCZNY jak na monitorze 60Hz.

 

nie identyczny tylko płynniejszy dla oka i o to się rozchodzi 

 

 

Monitor nie doda Ci żadnych klatek, jeśli tak by było to każdy nadal by siedział na CRT, które potrafiły wyciągnąć i 150Hz

 

Hz w CRT to zupełnie inna para kaloszy

 

 

Należy wspomnieć ze są dwa rodzaje 120Hz monitorów:

- pierwsza prawdziwa 120hz która wyświetla obraz bez dublowania ramek

- druga fałszywa 120hz która dubluje wyświetlane ramki aby dać większe odczucie płynności niż na 60hz

 

 

please elaborate

Link to post
Share on other sites

Nie komplikując całego tematu - bo nie ma ku temu powodów, sprawa wygląda tak:
- jeśli masz sprzęt zdolny do wygenerowania większej liczby klatek na sekundę (większej niż 60FPS), to generalizując, 120Hz będzie bardzo pożyteczne. Obraz BĘDZIE bardziej płynny i uwidoczni się to w szczególności w grach typu FPS (szybka rozgrywka).
- jeśli masz wolny sprzęt i w FPS'ach uzyskujesz minimalną ilość klatek zapewniającą płynność rozgrywki, to 120Hz kompletnie Ci się nie przyda (chyba, że zjedziesz z ustawieniami by podciągnąć ilość FPS).

Monitory które tutaj wymieniliście (120Hz) czerpią klatki bezpośrednio z karty graficznej. Jeśli ta nie wydoli więcej niż 60FPS, nie oczekujcie zauważalnego zysku (płynniejszej animacji) tylko dlatego, że monitor posiada 120Hz. Cudów nie ma - na podanych przez Was monitorach klatki z nieba się nie wezmą (jeszcze raz powtórzę - na podanych w tym wątku monitorach 120Hz!).

Kolejna rzecz - monitory 120Hz mają tę przewagę nad 60Hz, że w przypadku posiadania mocnego sprzętu (zdolnego do generowania obrazu z większą liczbą klatek niż 60) możemy praktycznie zapomnieć o V-sync (sztucznego ograniczania liczby klatek generowanych przez GPU na rzecz ich synchronizacji przez 60Hz monitor - odrębny temat, ale to tak pokrótce).

Jeszcze jedna rzecz - co w zasadzie mnie cieszy - dobrze, że żaden z Was nie napisał jeszcze "po co mi 120Hz monitor lub mocna karta i 120FPS - ludzkie oko i tak nie zauważy różnicy". Jeszcze raz - cieszę się, że nikt z Was tu tego nie napisał, bo to taki sam mit jak "ograniczanie GPU przez CPU". Ludzkie oko jest w stanie wychwycić różnice płynności animacji wyświetlanej na monitorze 60Hz i 120Hz. Ludzkie oko to nie kamera - nie jest ograniczona ~24FPS. To jeden z wielu idiotycznych mitów tego typu.

Monitory 120Hz przydają się na sprzęcie mogącym wyświetlić w danej grze więcej niż 60FPS i w grach typu FPS (szybkiej rozgrywki).

Edytowane przez Ave20
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wyciągnąłeś mylne wnioski.

Monitor wymienia się znacznie rzadziej niż bebechy PC'ta. Zrobiłeś - wg mnie, całkiem dobry interes, nie wydając przy tym całego materaca pieniędzy.
Bebechy zawsze możesz wymienić w przyszłości zamiast myśleć o ich wymianie i o wymianie monitora jednocześnie.

Ale cóż, to Twoja decyzja...

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Więc uważasz żeby go nie sprzedawać? Gdybym wiedział że tak to działa, zamiast xl2411t kupił bym fs2333 jak na moja grafe.

 

Wiem że nie przepłaciłem za niego z tego się akurat cieszę. I myślę że jest szansa jeszcze go za tę samą cenę sprzedać.

 

 

Monitor wymienia się znacznie rzadziej niż bebechy PC'ta.

 

Wiem o tym dlatego też tak się zastanawiałem IPS czy TN 120hz.

Link to post
Share on other sites

Już dałem ogłoszenie na allegro może uda się za te 1050zł go puścić ponieważ nie ma i tak niższej narazie ale wszystko się okaże.

 

Dzięki wielkie wam za prawidłowe wytłumaczenie mi tych 120 hz ;)

 

I raczej temat jest do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

a wiec jesli mam gtx 670 to oplaca sie miec monitor 120 hz tak ?? bo np w call of duty black ops 2 mam 120 fps wiec obraz bedzie duzo plynniejszy niz na 60 hz ?? a co jesli chodzi np o bf 3 jesli tam mam powiedzmy 80 fps to tez jakas roznica bedzie zauwazalna ?? pytanie konkretne czy przy mojej karcie i grach ktore podalem warto inwestowac w monitor 120 hz ??

Edytowane przez pz2580
Link to post
Share on other sites

W Call of Duty z pewnością. w BF3 też, ale w tej grze liczba FPS nie jest zależna wyłącznie od wydajności GPU. Gra jest dość mocno skryptowana, a więc obciąża także CPU. W miejscach, gdzie liczenie fizyki będzie grało pierwsze skrzypce ilość klatek może być różna w zależności od wydajności CPU.
Ale...Z racji faktu, że BF3 jest szybką grą FPS, monitor 120Hz z pewnością się przyda. 80FPS (z pewnością czasem więcej, czasem mniej) nie pozwoli na zaobserwowanie piorunujących różnic, ale 120Hz dedykowane są głównie do gier typu FPS (z racji szybkiej rozgrywki), ale nie tylko. Fakt, że posiadasz GTX670 (w grach które nie obciążają mocno CPU - choć tu też zależy wszystko od tego jakie CPU posiadasz) z pewnością pozwoli Ci w większości FPS na wykorzystanie tych 120Hz.

Reasumując - do rozgrywki FPS, 120Hz jak najbardziej się nadaje.

Link to post
Share on other sites

a wiec jesli mam gtx 670 to oplaca sie miec monitor 120 hz tak ?? bo np w call of duty black ops 2 mam 120 fps wiec obraz bedzie duzo plynniejszy niz na 60 hz ?? a co jesli chodzi np o bf 3 jesli tam mam powiedzmy 80 fps to tez jakas roznica bedzie zauwazalna ?? pytanie konkretne czy przy mojej karcie i grach ktore podalem warto inwestowac w monitor 120 hz ??

 

Jeśli jesteś zainteresowany chętnie sprzedam ci mój xl2411t http://allegro.pl/xl2411t-gwarancja-3-lata-i3046976795.html

Link to post
Share on other sites

za 800 zl moge go brac



W Call of Duty z pewnością. w BF3 też, ale w tej grze liczba FPS nie jest zależna wyłącznie od wydajności GPU. Gra jest dość mocno skryptowana, a więc obciąża także CPU. W miejscach, gdzie liczenie fizyki będzie grało pierwsze skrzypce ilość klatek może być różna w zależności od wydajności CPU.
Ale...Z racji faktu, że BF3 jest szybką grą FPS, monitor 120Hz z pewnością się przyda. 80FPS (z pewnością czasem więcej, czasem mniej) nie pozwoli na zaobserwowanie piorunujących różnic, ale 120Hz dedykowane są głównie do gier typu FPS (z racji szybkiej rozgrywki), ale nie tylko. Fakt, że posiadasz GTX670 (w grach które nie obciążają mocno CPU - choć tu też zależy wszystko od tego jakie CPU posiadasz) z pewnością pozwoli Ci w większości FPS na wykorzystanie tych 120Hz.

Reasumując - do rozgrywki FPS, 120Hz jak najbardziej się nadaje.

posiadam gtx 670 i i5 3570 k ;)

Link to post
Share on other sites

Więc będzie good i 120Hz powinno się spożytkować. Nie we wszystkich nowiusienkich grach (i tych zapowiedzianych) będziesz oglądał +100FPS, ale masz sprzęt nie w ciemię bity, więc i 120Hz Ci się przyda - szczególnie że grasz w FPS, co już zresztą wspominałem.

Link to post
Share on other sites

Obecnie mam dylemat ponieważ nie udało mi się sprzedać 235V ale wystawiłem na licytacji na allegro. Również XL wystawiłem i teraz rodzi się pytanie który lepiej sobie zostawić..
Podzielę się z wami moją opinią

 

Ips ma lepsze kolory jak i gamme lecz zauważyłem że obraz się rozmydla delikatnie jak i sama gra jest mniej płynna.
Jeśli chodzi o XL to biały kolor jest taki trochę kremowy z kolei czarny jest przesadzony
(tzn. w pewnych ciemnych miejscach na IPS widać powiedzmy chodnik albo ścianę i rysy tych elementów a na TN już nic tylko czerń). A ustawiam na tryb Film bądź Zdjęcia ponieważ tylko tak kolory są ładne i prawie dorównują IPS.
Z kolei Eqelaizer im bardziej ustawiony tym bardziej zszarzały obraz i kolory.
Są tam tryby do CSA które do żadnych gier nie pasują ponieważ wszystko szarzeje żeby była świetna widoczność jak i wspomniane kolory a raczej ich brak.

 

Zostawił bym sobie XL jeśli bym był pewien że w ciągu roku nie wyjdzie żadna lepsza matryca od TN np. e-ips AV itp. 120hz z podobnymi parametrami.



Postawiłem 60Hz vs 120Hz przy 60 klatkach i niestety różnicy nie było...

 

Powiem ci że mam teraz okazje to przetestować i jednak na XL obraz jest trochę płynniejszy prz 60kl. na moim GTX560ti.

Oczywiście na pewno nie o tyle płynniejszy co przy 100kl.

 

Tak samo za uwarzyłem na IPS jakby obraz był mniej ostry i delikatnie się rozmazywał.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...