Skocz do zawartości

Jaka obudowa z dobrze rozwiązaną wentylacją?


Recommended Posts

Jak w temacie. Co prawda 3 miesiące temu kupiłem Brutusa (trochę pochopnie bo na początku chciałem obudowę z zasilaczem do 200zł więc wydawało mi się że brutus + markowy zasilacz będzie dużym skokiem)...

 

Szukam czegoś co będzie miało wentylację rozwiązaną lepiej niż brutus i coś co pozwoli na puszczenie kabli za płytą główną. W cenie 200zł (+/- 20zł).

 

Myślałem o gladiusie m40. Czy to będzie dobry wybór?

 

 

Link to post
Share on other sites

Te dwa zalmany są zbliżone do siebie możliwościami, lecz dzieli je dość duża różnica wyglądu. Ja także wybierałem pomiędzy z11 i z9, ale bardziej spodobała mi się z11 i ją posiadam, nieźle przewietrza budę i są niskie temp. :) Jeśli miałbyś wybierać pomiędzy tymi zalmanami to sugeruj się tym co ci się bardziej podoba, zalman z11 ma trochę zakamarków gdzie zbiera się kurz, np. u góry, ale dwa razy przetrzeć szmatką i złoto. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

po prostu w zalmanie z 11 masz dwa wentyle na bokach(z przodu), które do niczego nie służą i najlepiej je tak naprawdę odłączyć(cisza i mniej prądu), zostają więc 3 wentyle, obudowa jest też trochę droższa... tak naprawdę opłaca się tylko jak komuś podoba się jej wygląd.

 

patrząc na ceny to chyba bardziej opłaca się kupić zwykłego z9 bez plusa i dokupić wentyle... chociaż specem od tego nie jestem, lepiej spytać t.luka, bo nie wiem czy za 50zł dokupi się podobnej jakości wentyle, ale pewnie tak a może nawet lepsze...

Edytowane przez Barsa
Link to post
Share on other sites

Zalman Z11 Plus ma przedni panel ze złączem USB 3.0 podłączany do wejścia zewnętrznego na płycie głównej.
Nie wiem dokładnie jak jest z Z11 ale myślę że tak samo lepiej jest poszukać czegoś co ma złacze weemętrzne do płyty głównej.
Jezeli nie masz złącza na płycie głównej to po problemie lecz w przyszłości moze to być jednak trochę wadą moim zdaniem.

Edytowane przez Stef92
Link to post
Share on other sites

Minusem według mnie również w Z11 Plus jest zastopowanie chłodzenia dysków poprzez wentylatory 80mm które są trochę głośne i konstrukcjia po bokach obudowy raczej nie schłodzi dysków jak nalezy z racji na to że nie ma dobrego przepływu powietrza.
Te poszerzenie jest praktycznie zbędnym bajerem wizualnym, jeżeli chodzi o wygląd to duży plus w stronę tego modelu w przypadku funkcjonalności już trochę mniej różowo.
Gladius M40 ma to trochę lepiej zaplanowane pod względem panelu USB 3.0 jak i chłodzenia, blacha jest trochę cieńsza ponieważ ma 0,6 mm a w Zalmanie jest ona w przedziałach od 0,64 do 0,70mm nieznaczna grubość.

Link to post
Share on other sites
Minusem według mnie również w Z11 Plus jest zastopowanie chłodzenia dysków poprzez wentylatory 80mm które są trochę głośne i konstrukcjia po bokach obudowy raczej nie schłodzi dysków jak nalezy z racji na to że nie ma dobrego przepływu powietrza

 

te wentyle to mało albo nic nie dają... ale jest wentyl z przodu, który wystarczy do schodzenia dysku, inna sprawa, że tak jak pisałem wyżej lepszą konstrukcją jest zalman z9.

 

Cóż pozostaje Ci czekać na Gladiusa, też bardzo dobra buda, jedyny minus to jej szerokość, ale to nie dla każdego, no i dla mnie minusem jest brak wentyla na boku, przekonałem się ile daje wentyl wdmuchujący powietrze pod kartę... ma też kilka plusów do zalmana, filtry, kieszeń na dysk... dla każdego coś miłego.

Link to post
Share on other sites

Z11 odpada w przedbiegach... Wygląda jakby projektował ją ktoś nieźle naćpany.

 

Z9 jest całkiem ładna ale:

-nie przemawia do mnie mesh na boku obudowy

-brak kieszeni na dysk (co prawda rzadko bym korzystał z tego wynalazku ale nie musiałbym za każdym razem rozkręcać obudowy)

 

Co prawda gladius trochę droższy (jeśli się w końcu pojawi ;) ) ale wydaje mi się lepiej rozwiązany :)

 

-kieszeń na dysk

-więcej wentylatorów (chyba lepsza wentylacja)

-pełne boki :)

-wyjmowane kosze na dyski :) (co prawda planuję HD7870XT (Club3D - chyba że jakiś Sapphire się pojawi wreszcie))

Link to post
Share on other sites

tak jak pisałem... wentyle na bokach to zaleta i to duża, tylko muszą być te wentyle ofiltrowane..a przy club3d miałoby to też znaczenie.

 

Gladius pewnie na początku lutego się pojawi...

Edytowane przez Barsa
Link to post
Share on other sites

@Stef

 

Jeśli miałbym brać tego NOXa w tej cenie to wolałbym wciąć ogólnodostępnego gladiusa x80 :) a Z11 w ogóle nie biorę pod uwagę (nad Z9 mógłbym się zastanowić)

 

@Barsa

 

Nie wiem jakoś nie przekonują mnie wentyle na bocznych panelach (kojarzą mi się z tanimi wsiowymi obudowami z tunelami pod CPU).

 

Mam nadzieję, że wentylator na spodzie wpłynie jakoś na chłodzenie karty (co nie jest jeszcze pewne że wezmę Club3D bo jeśli pojawi się niewiele droższy sapphire to biorę sapphire). Lub zmienię chłodzenie na Jokerze na jakieś AC (wtedy chyba się przydadzą wyjmowane kieszenie na dyski)

Link to post
Share on other sites

ale co mają do tego przekonania? ;) Po prostu jak wentyl Ci wwiewa powietrze pod kartę to masz te dobre kilka stopni mniej... na początku go nie podłączałem w ogóle, ale potem zauważyłem różnicę...jak nie było filtra to niestety kurzył sporo, ale gdy przeniosłem filtr z dołu obudowy to jest już spoko, resztą meshu za dużo tego nie wpada...

 

teraz myślę nad montażem następnego wentyla na boku, który będzie wwiewał powietrze dla procka..

 

ale tak jak pisałem gladius to fajna obudowa, tylko mi potrzebna była szersza...

Edytowane przez Barsa
Link to post
Share on other sites

wierzę wierzę :) Po prostu musiałbym się do tego przekonać :)

 

Zatem między gladiusem m40 a zalmanem z9 lepiej byłoby brać zalmana chociażby dla glupiego mesha na boku (pobierałby powietrze - i jednocześnie kurz - z otoczenia :P)

 

Z drugiej strony zawsze gladiusa mogę pomodzić :) Kupić mu bok z okienkiem plexi i zrobić miejsce na wentylator. Albo też powiercić otwory w blaszanym boku :) Póki co się o to nie martwię :) Najpierw muszę zmienić obudowę.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz już brac coś w granicach 300zł to Gladius X80 będzie świetnym zakupem, szeroka buda i na prawdę przewiewna, Gladius M40 czy NOX VX też są dobrym wyborem, nawiew w bocznej ściance jest fajnym rozwiazaniem jak masz 2 lub 4 wentylatory jeden da może 2,5 stopnia mniej na karcie i to zależy również od chłodzenia karty, referencyjne czy też nie.
Wybór i tak zalezy od Ciebie wybierz budę która się Tobie bardziej podoba, ja na początku lutego kupuję NOX'a VX Goblin Edition i dam znac jak tam wykonanie i przewiew.

Link to post
Share on other sites

Nie, nie przekonuję Cie do Zalmana.. po prostu wypisałem zalety tych obudów i ich wady, w tym te które można zniwelować(np. z zalmanie zakładając filtr pod boczny wentyl) albo te, które Ciebe nie muszą dotyczyć(np. w gladiusie na cooler jest max 157 mm). Nie wiem czy dla Ciebie zalman będzie lepszym rozwiązaniem, nie ma obudów idealnych.

Edytowane przez Barsa
Link to post
Share on other sites

@Barca

 

Chcesz mi powiedzieć że na tym meshu ktoś montuje wentylatory?

 

http://www.zalmanshop.pl/galerie/o/obudowa-zalman-z9-czarna_456.jpg

 

Czy mówimy o innej obudowie? Bo wizualnie bardziej mi się podoba ten zalman (w sumie gdyby miał kieszeń na HDD i wyjmowane kosze na HDD - to na pewno brałbym właśnie jego)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...