Skocz do zawartości

Dysk zewnętrzny do kopii zapasowej


Recommended Posts

Mam zamiar kupić dysk zewnętrzny dla kopii zapasowej moich danych. Myślę o pojemności 1TB-1,5TB, komunikacja z komputerem stacjonarnym przez USB 2.0 (choć niekonicznie USB). Cena: jakieś tańsze typy, do 450zł. "Nie zaszkodzi" żeby był szybki. Na komputerze stacjonarnym mam system operacyjny Windows 7 więc musi być z nim kompatybilny.

Nie jestem zdecydowany czy ma to być dysk 2,5'' czy 3,5''. Czy pod względem jakości, trwałości, szybkości są między nimi jakieś różnice? Czy generalnie różnica polega tylko na wymiarach urządzenia?

Czy takie urządzenie musi mieć niezależne zasilanie czy są też typy którym wystarcza tylko kabelek USB?

 

Chciałbym, aby miał możliwość łatwej archiwizacji, słyszałem o takich które archiwizuja za pomoca przycisku na obudowie dysku- zdaje się że jest to funkcja OTB. (Nie wiem jak to dokładnie działa, ale wyobrażam to sobie tak, że najpierw ustawiam co i jak ma kopiować, a potem juz tylko wciskam przycisk w momencie jak chcę zarchiwizować. Pisząc "jak" mam na myśli różne opcje backupu do wyboru tj. zastąpienie wszystkich plików, zastąpienie plików starszych nowszymi, dopisywanie nowszych plików przy pozostawieniu starszych przy tych samych nazwach plików itp.)

Natknąłem się na

- Samsung Story Station HX-DU015EB/A62 - piszą o autobackupie nie wiem na czym to dokładnie polega.

- SAMSUNG HD154UI

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Jeśli jeszcze nie znalazłeś odpowiedzi to może odpowiem tak:

- jeśli masz laptopa i te dyski będą dość często będziesz zabierał ze sobą lub

- jeśli masz mało miejsca na biurku / nie lubisz ciągnąć dodatkowego kabla do zasilania to

-> wybierz jakiś 2,5 cala USB (lub FW lub eSATA - jeśli masz kase - transfer będzie szybszy)

- jeśli żadne z powyższych to:

-> wybierz 3,5 cala w jakiejś obudowie - tu warto dopłacić do eSata

- jeśli dodatkowo twoja kolekcja backupów będzie rosnąć i ciężko przewidzieć, ile zajmie

-> wybierz "goły" dysk 3,5 cala SATA, ponieważ:

- można dokupić stację dokującą z USB bądź eSata i podłączać do kompa

- można dokupić kieszeń 5,25 cala i podłączać (HOT SWAP) w czasie działania kompa

- można w miarę przypływu danych i gotówki dokupywać kolejne dyski

 

Funkcja OTB to taki "klawisz szybkiego dostępu", coś jak kolejny przycisk myszy :P

Musisz zainstalować i skonfigurować oprogramowanie dostarczane z dyskiem aby działało.

Osobiście wolę jednak soft freeware do backupu - większa powszechność - większy support :D

 

Pozdro

Artur

Link to post
Share on other sites

Kupiłem dziś Samsung 2,5''. S2 Portable 640 GB. Przede wszystkim skusił mnie brak zasilacza, co uznałem za ważniejsze niż OTB. Fajnie wygląda, jest niewielki, cichutki.

Własnie w tej chwili kopiuję dane z twardziela na nowy sprzęt autobackupem jaki był zainstalowany na dysku. Wyświetliło błędy w backupie 140 plików, a nie wymienia jakich. Ponowiłem backup, teraz "comparing files", trochę to trwa ale jest tego 130 GB i 180.000 plików.

Na razie nie wiem jak traktuje to jak usunę pliki ze źródłowego dysku - czy na archiwizującym dysku tez je usunie, czy pozostawi. I nie wypatrzyłem czy to można gdzieś ustawiać.

Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj da się to ustawić w opcjach.

Ja używam programów do synchronizacji katalogów, ostatnio AllWaySync, działający także z pendrive'a (portable). Można ustawić, że jeśli pliki się zmieniły to podmień, zachowując kopie, synchronizacja w obie strony, etc. - bardzo konfigurowalny

Do tego wszystko w systemie plików, nie w jakichś archiwach :menda:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...