Skocz do zawartości

Komputer do gier do 5000 zł


Recommended Posts

Witam,

to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.

Zamierzam kupić nowy komputer do gier do 5000, natomiast mówiąc komputer, mam na myśli cały sprzęt, tzn. Pudło plus monitor.

Wymagania co do stacjonarki jest takie, aby wszystko działało efektywnie i było optymalnie skonfigurowane. Nie znam się na podzespołach wybitnie, więc prośba o radę. Komputer oczywiście z Windowsem 8 64 bit, dobrą grafa i procesorem, dysk około 1TB, procesor podatny na podkręcanie.

Co do monitora to liczę na coś rozsądnego full HD 24 całe.

Z góry dzięki za propozycje.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź. Rozumiem, że zarówno jedna jak i druga konfiguracja wystarczy na efektywne funkcjonowanie przez najbliższe mniej więcej 3 lata (czysto teoretycznie zakładam, bo przecież Kto wie co będzie za x lat). Wydajność jednego jak i drugiego komputera jest raczej podobna tak?

Edytowane przez damianmajk
Link to post
Share on other sites

  1. Proszę: KLIK

 

Dałem przewiewną obudowę, opłacalny dysk twardy i dobre pamięci. Nie ma za to chłodzenia do procesora, bo na morele.net strasznie podrożał Fortis, a wydajnego i taniego Macho nie ma ;/. Nie wiem, czy chcesz SSD, jeżeli tak, to płytę ASRock P67 PRO3 i Samsunga 830 64GB (nie mają na morelach). 

 

PS. Zasilacz w moim zestawie możesz zmienić na ten http://www.morele.net/zasilacz-ocz-zt-series-650w-fully-modular-80-plus-bronze-atx12v-v2-2-active-pfc-ocz-zt650w-eu-433643/ - modularny i nieco droższy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Jedyną różnicą(w kwestii wydajności) jest karta graficzna.Dałem Radeona 7970 bo wg mnie jest lepszy w tej cenie-potrafi przegonić 680tke nie mówiąc już o 670tce, dałem też troche wydajniejszy dysk ale ma on bodajże krótszą gwarancje.

Link to post
Share on other sites

Na sterownikach Catalyst 12.11 Radeon 7970 przebije GTX-a 670, a 680 dogania w grach, które wolą GeForce-y

 

Podsumowując: wg. mnie również  lepszy będzie Radeon 7970, tylko nie wiem czy w zestawie kolegi Rezerwuar jest on GHz Edition (a to ważne, w moim jest na pewno) 

 

@UP

Barracuda jest szybsza od WD Blue, ale za to ma rok krótszą gwarancję

 

@Autor 

Windowsa 8 nie warto brać, ten system kiepsko prezentuje się na PC. Znacznie lepiej wygląda na tabletach.

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites
  1. Proszę: KLIK
  2.  

 

Dałem przewiewną obudowę, opłacalny dysk twardy i dobre pamięci. Nie ma za to chłodzenia do procesora, bo na morele.net strasznie podrożał Fortis, a wydajnego i taniego Macho nie ma ;/. Nie wiem, czy chcesz SSD, jeżeli tak, to płytę ASRock P67 PRO3 i Samsunga 830 64GB (nie mają na morelach). 

 

PS. Zasilacz w moim zestawie możesz zmienić na ten http://www.morele.net/zasilacz-ocz-zt-series-650w-fully-modular-80-plus-bronze-atx12v-v2-2-active-pfc-ocz-zt650w-eu-433643/ - modularny i nieco droższy.

Z tego co widzę Macho 120 dostępny : ) 

Edytowane przez newage
Link to post
Share on other sites

i5 3570K (Ivy Bridge) to i5 2500K (Sandy Bridge) przeniesiony do 22nm procesu technologicznego. Skutkuje to większym potencjałem na podkręcanie, niższymi temperaturami i mniejszym poborem energii. W praktyce tylko ta ostatnia zaleta jest odczuwalna - i to tylko po OC. Różnica wynosi ~30W (poboru z gniazdka, a jeszcze pomnóż przez 0,85 i wyjdzie Ci ile oszczędzasz mocy z zasilacza). Na chłodzeniu powietrzem i5 3570K nie podkręcimy jednak tak jak 2500K. Dziwne, czyż nie? Powodem jest to, że i5 3570K ma mniejszy rdzeń, przez co na każdy mm2 przypada więcej ciepła do oddania. Dodatkowo Intel pod IHS-em Ivy Bridge-ów użył pasty, a Sandy ma IHS przylutowany (lepsze oddawanie ciepła)

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites

Dodatkowo Intel pod IHS-em Ivy Bridge-ów użył pasty, a Sandy ma IHS przylutowany (lepsze oddawanie ciepła)

To jest największa wada IVY - suma sumarum jeżeli w grę wchodzi OC CPU to 3570 będzie, albo ciut słabszy od 2500K, albo wypadną tak samo.

Na fabrycznych zegarach Ivy jest szybszy o około 10%-15% względem starszego SB. Czyli bez OC lepszym wyborem jest bez dwóch zdań jest i5 3570K.

Po prze taktowaniu procesora na Ivy wyciągniesz jakieś 4,2GHz, wyżej procek zaczyna się straszliwie grzać dzięki zastosowaniu wspaniałej pasty. Na SB na 100% wyciągniesz 4,5GHz zachowując "spoko" temperatury - jak dobrze trafisz to 4,8GHz na powietrzu pójdzie.

W takiej sytuacji mamy 3570K@4,2GHz vs 2500K@4,5GHz - na tym poziomie różnica pomiędzy nimi się zaciera, SB nawet ciut lepiej wypada w wydajności i z racji niższych temperatur daje potencjał na jeszcze wyższe OC. Obecnie dobre pod OC 2500K ciężko już kupić - mowa o prockach które na ~1,32V wyciągają stabilne 4,5GHz - taką sztukę spokojnie na 4,7-4,8 idzie podkręcić. Niestety obecnie trafiam na sztuki, które stabilne 4,5Ghz osiągają na napięciach rzędu ~1,36-1,40V. Z takiej sztuki może zrobisz jeszcze z 4,6-4,7GHz, ale na napięciach rzędu +1,45V, gdzie procek zaczyna już się co nie co grzać i byle Fortis nie wystarczy na zachowanie odpowiednio niskich temperatur. Tak czy siak jeżeli planujesz OC to SB zapewni dużo więcej zabawy i lepsze osiągi i w tym wypadku warto rozważyć zakup 2500K, ale 3570 nie będzie też złym wyborem. Osobiście wolę starszą generację, jest może mniej ekonomiczna z punktu widzenia zużycia energii, ale daje większą frajdę jeżeli ktoś lubi bawić się w OC.


Co do zestawów to ten od @ jakoś najbardziej do mnie przemawia :

1. Konkretne obudowa (M40)

2. Szkiełko BenQ GW2450HM na matrycy VA - jak dla mnie najlepszy wybór w tej cenie

3. 7970 zamiast gtx670

Link to post
Share on other sites

@up

 

Faktycznie teraz trudno trafić na przyzwoity egzemplarz i5 2500K. Mi (w lipcu) udało się. Stabilnie działa na 5GHz, na napięciu 1,35v (bariera bezpiecznej wartości), lecz wolę podwyższyć je do 1,37v i mieć spokój. Wracając do tematu SB vs IB jestem jednak za SB. Raczej każdy egzemplarz pójdzie na 4,7GHz prz bezpiecznym voltażu. A na IB to raczej 4,4GHz. Na stocku różnica pomiędzy tymi cepami to kilka % (błąd pomiarowy). Nie widziałem ekstremalnych testów oc, ale przypuszczam, że

 

IB @xGHz = SB @x+100MHz

 

E: ale przecież haf jest lepszy od m40, m

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites

@Ivy staje na 4,4Ghz więc równanie Ivy = SB +100Mhz nie jest prawdziwe.

Podałem 4,2Ghz dla 3570K, bo tyle wyciągniesz bez problemu na każdej sztuce. Na 4,4Ghz idzie, ale zdarzają się sztuki, które oscylują w okolicach 85stopni na rdzeniu.

Dla 2500K taką granicą jest 4,5Ghz - nie spotkałem jeszcze sztuki co by na tyle nie poszła i każda idzie do max 1,4V. Powyżej 4,5Ghz różnie już bywało - zazwyczaj napięcia rzędu 1,45V i zbyt wysokie temperatury (jak dla mnie +80stopni)

Co do bariery bezpiecznej wartości to 1,55V max dla SB (tak podaje Intel), ale w rzeczywistości na 1,45V robi się już zbyt gorący dla chłodzenia typu air. Co do 5GHz na 1,35V - nie chce mi się wierzyć że chula stabilnie jak skała  ;) , ale tak czy siak bardzo dobry wynik.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie za propozycje i odpowiedzi na moje pytania. Teraz muszę się zastanowić i podjąć właściwą decyzję. Pozdrawiam ;)

 

Jednak powracam na forum. NIESTETY okazuje się, że budżet na cały sprzęt spadł i wynosi max 4000. Prośba o nowe propozycje, z tym że monitor ten sam, dysk może być 500gb. Pozostałe podzespoły do zmiany, ale żeby mniej więcej wydajność była podobna, o ile jest to możliwe. Licze na to, że nowy komp ogarnie takie tytuły jak np BF3 czy Assassin's na ultra bez pokazu slajdow.Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Widzę, że w sklepie pcprojekt ten hd 7870 od rezerwuara jest najtansza kartą. Jak jest OK to śmiało mozna brac :) Ja zawsze probuje przyciac na kosztach, zeby nie przekroczyc maksymalnego budżetu. Jeżeli możesz dorzucic 150zł to bierz zestaw od rezerwuara :)

Edytowane przez toniek-94
Link to post
Share on other sites

Nie wiem za bardzo o co Mu chodziło tylko dodam, że jeśli jeszcze możesz pare złotych dołożyć to zamiast Spartana weź Fortisa 1225.

Zestaw jak dla mnie ok. Pytanie tylko czy jeżeli za jakiś czas np. Rok czy dwa będę chciał zmienić kartę na lepszą czy procesor lub coś dołożyć, to będzie taka możliwość na tej płycie głównej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...