Skocz do zawartości

Overclocking – czyli jak przyspieszyć PC


Recommended Posts

I do tego na pewno przyjemniej pograć zamiast czekać 20min i patrzeć się w zegar.

Oczywiście nie polecam testować stabilności grając online, bo możemy się nieźle sfrustrować jak nam statystyki pospadają po paru "niestabilnościach".

 

Ale gry single, kampania battlefield 3, crysis 2, wiedźmin, far cry 3 i wiele innych nada się bardzo dobrze do tego zadania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jaki windows, jakie sterowniki?

 

Windows 7 64 Ultimate, AMD Catalyst 12.10, Gigabyte Radeon HD 7950.

 

Tyle, że po OC gdy odpaliłem FC3, miałem błąd sterownika po 3-5minutach, a gdy odpaliłem BF3, nie miałem żadnego błędu sterownika, mimo że na obu grach miałem ustawione max detale, chyba, że chodziło o MSAA, bo w FC3 miałem ustawione MSAA 4.

 

@edit

wersja beta pomogła, dzięki.

Edytowane przez inspectah
Link to post
Share on other sites

Jeśli zaobserwowałeś błąd sterownika, to wygląda na to iż będziesz musiał obniżyć zegar pamięci albo rdzenia w zależności od tego który pracował na podkręconych ustawieniach. Na początek zalecam minimalne obniżenie np. 5 MHz, jak problem się nie będzie powtarzał można wtedy tak zostawić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Przeglądałem pobierznie, ogólnie dobra koncepcja, natomiast nie zgodzę się z LLC.
Przy OC najlepiej ustwić LLC na max. Daje to najstabilniejsze napięcie, a gdy jest ono dla nas za wysokie to zjechać z offsetu.
Daje to dużo większą stabilność na ivy, na sandy powinno być podobnie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Czy z OC należy poczekać do wygrzania pasty termoprzewodzącej ?

Jakie temperatury maksymalne są bezpieczne dla CPU i GPU ?

Czy procesory Haswella podkręca się w inny sposób niż starsze generacje ?

 

Przepraszam za takie pytania, ale dopiero zaczynam się bawić z OC :)

Edytowane przez skwierczyq
Link to post
Share on other sites

Nie trzeba czekać na wygrzanie. Haswell podkręca się podobnie, przynajmniej główne założenia są podobne. Mogą występować dodatkowe opcje, niektóre pewnie trzeba wyłączyć, inne mogą być inaczej nazwane - to też zależy od modelu płyty. 

 

Intel podaje 73 st.C jako maksymalną temperaturę dla czujnika Tcase. (specyfikacja)

W praktyce jest to temperatura której przekroczenie nie skutkuje włączeniem zabezp. termicznego - to ma miejsce gdy temperatury rdzeni zbliżają się w okolicę 100 st.C. 

 

Czyli podsumowując - nie przekraczaj ok. 75 st.C dla Tcase i ok. 90 st.C dla czujników rdzeni.

 

GPU to zależy od modelu, ale też lepiej nie przekraczać 90 st.C.

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze dwa pytania.

1. Przeczytałem sporo poradników jak podkręcać, ale wolałbym się upewnić na forum. Zasadniczo podkręcanie polega na zwiększeniu taktowania, a jeśli komputer ma problemy mimo niskich temperatur zwiększam napięcie o jeden "poziom". Czy dobrze to rozumiem ? 

 

2. Czy kartę graficzną z fabrycznym OC podkręca się tak samo ?

Edytowane przez skwierczyq
Link to post
Share on other sites

Jeśli procesor jest niestabilny to podnosisz napięcie, do momentu gdy będzie stabilny. Każde zwiększenie napięcia zwiększa temperaturę, jeśli dobije ona do górnych granic to znaczy że napięcia już nie powinniśmy ruszać. 

 

Kartę graficzną podkręca się tak samo, bez względu na to jaki to model. 

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

@gruby123

 

Jakie auto z offsetem?

Offset mode wyklucza automatyczne napięcie.

 

Kwestia bardziej LLC, bo jak dowalisz extreme to faktycznie w stresie Ci dowali napięciem nieźle - trzeba mieć to na uwadze.

 

 

Ja obecnie działam na offsecie +0,045v i LLC 75%. W stresie daje to 1,40-1,42v. Wcześniej działałem na niższym offsecie, t.j. +0,025v, czyli jakieś 1,38v w stresie. Przy tym, że ostatnio zainstalowałem FIFA13 i BSODY wywalało.... o dziwo w BF3, OCCT, Cinebench itp było stabilne - tylko ta fifa coś świrowała i to pomimo jakiegoś 25-30% obciążenia CPU. Po podniesieniu offsetu stabilnie także w tej nieszczęsnej fifie.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Jeśli ustawisz opcję offset na auto - to masz napięcia na auto. Przynajmniej tak jest u mnie. 

 

Mam do wyboru - odnośnie regulacji napięcia:

- manual mode - tradycyjna regulacja napięcia

- offset mode: +  /  -  /  auto     - przy wybraniu + albo - dochodzi tabelka gdzie wprowadzasz o ile ma się zmieniać napięcie.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

+/- tam ustawiasz wartośc i tyle ale on sam ustala napiecie przecież wiec zawsze Ci ustawi max w turbo wiec nie czaje jak dla mnie to kicha ten cały offset :)  a wracajac na manualu to po byku piłujesz tego procka jak ustawisz np na 4,7 1,4 VC  jezeli temp jest na luzaka to w czym problem  :P

Link to post
Share on other sites

Taa, 4,7Ghz to już 1,5v, a i tak nie do końca stabilnie - przynajmniej na moim procku.

 

 

Nie wiem w czym problem z tym offsetem, skoro w stresie wskakuje i tak na te 1,4v, czyli tyle ile na manualu bym musiał ustawić. 

 

Dla kogoś kto przez większość czasu siedzi w idle offset i LLC to idealne połączenie.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

hm to znowu ja no to włąsnie sprawdzałem ten twoj sposób i jest warty tyle co nic  wiec ustawiłem manualnie mnoznik na 50  i napięcie 1,530 i chodziło elegancko bez błedu /  zaś z koleji twoim sposobem to napiecie w turbo skoczyło do 1,640 wiec  jednoznacznie manualne ustawienie  wygrywa :) hehe pozdro

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...