Skocz do zawartości

Zalman CNPS10X PERFORMA vs. SilentiumPC Fortis HE1225


Recommended Posts

Witajcie,

przymierzam się do kupna jakiegoś chłodzenia do mojego i5 2500k i tak szukając w sklepach internetowych zainteresowały mnie dwa produkty, tak jak w temacie jest to Zalman CNPS10X PERFORMA i SilentiumPC Fortis HE1225. I tu się zaciąłem bo nie mam pojęcia który wybrać a chciałbym kupić jak najlepszy produkt. Moglibyście mnie jakoś przekonać który lepszy? :)

Dodam jeszcze że moja płyta główna to ASUS P8Z77-v PRO.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Z opinii można wywnioskować że Zalman ma głośny wentylator co jest trochę irytujące (przynajmniej dla niektórych). Oczywiście można go sobie wymienić ale zawsze to dodatkowa zabawa no i koszt. Dodatkowo utrudniony montaż. Osobiście brałbym Fortisa.

Edytowane przez Lukkas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

osobiście mam Zalman Performa i spokojnie mogę powiedzieć że ten wentylator oryginalny nie jest w cale głośny u mnie chodzi na full obrotach ok 2000 rpm, nie ma dużych wymiarów, bardzo dobrze chłodzi procek mam c2d e7200 3,47GHz i temperatura w idle to 35-40C, a w stresie 55C więc temperatura jest ok i plus jeszcze jeden że pasuje do wszystkich socketów.

Edytowane przez Hubertus588
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Śmieszni jesteście... Który wentylator 120mm przy 2000 obrotów jest cichy ??

Nie macie to nie mówcie, jest coś takiego jak bios(nie wiem czy niektórzy słyszeli o czymś takim) i można zrobić np 1300 obrotów, wtedy jest cichy...

 

O ile się nie myle fortis ma max 1500 obrotów i wcale nie jest ciszej niż na zalmanie 1500 obrotów... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

hmmm ja bym brał Zalmana, masz wydajniejszy wentyl a cisze to sobie ustawisz w biosie, tak i w zalmanie, jak i fortisie a w przypadku tego pierwszego jak będzie trzeba to trochę "przygłośni" ale i temperaturę szybciej zbije...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Montowałem ostatnio oba i Zalman wygrywa. Trzeba tylko wiedzieć co się robi i patrzeć dokładnie w instrukcje. Dodatkowo Fortis ma beznadziejny kontakt z prockiem. 

Że co? Fortis nie ma żadnego kiepskiego docisku jeśli się go poprawnie zamontuje. Wiem bo montowałem niejedną sztukę a suszarkom od Zalmana naprawdę można podziękować. Jaki producent daje do coolera tak głośny wentylator? ;/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

t.luk ale do 1400-1500 on nie jest jakoś  super głośny... więc nie ma problemu, wszystko można wyregulować.

 

Pewnie z tym kontaktem chodziło o bezpośredni kontakt heatpipe'ów z procem....

 

Co nie wybierze będzie zadowolony.

Edytowane przez Barsa
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Fortis nie ma żadnego kiepskiego docisku

Chodzi mi o heatpipe'y które bezpośrednio stykają cpu. Że niby to zaleta? To dlaczego 90% coolerów najwyższej kategorii nie ma tego patentu.

 

Fortisa jak śrubkami na max'a dojedziesz to ugina płytę, to w takim razie jak mam wycentrować poziom. Nigdzie nie pisze ile obrotów itp, etc. W Zalmanie masz odpowiednie śrubki do gniazd i wszystko pasuje.

 

Tak wiem, czepiam się ale takie moje zdanie. 

Edytowane przez MiK86
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No kurna a przy 2000 obrotach ma być cichy ?? Proszę was... Miałem parę collerów i zalman performa jest jednym z lepszych, jeszcze Contac 29 jest ciekawy, ale nie wiem czy można go jeszcze gdzieś dostać. Fortis nie jest zły, ale pisanie że Performa ma głośny wentyl to wiecie... Przy 2000 obrotów nie ma cichego wentyla, a fortis ma max 1500, zawsze można w biosie zmienić prędkość. Ja mam na stałe 1300 jest cisza i bardzo chłodno 3570k(4.5Ghz) w grach max 55 stopni... w interburntest max 70.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Chodzi mi o heatpipe'y które bezpośrednio stykają cpu. Że niby to zaleta? To dlaczego 90% coolerów najwyższej kategorii nie ma tego patentu.

Zależy to od procesora i jego powierzchni ale po części masz rację bo w większości procesorów w 100% pracują tylko 3 heat-pipe'y, reszta je tylko wspomaga. Czy to wada, że masz więcej heat-pipe'ów na większe procesory?

 

 

Fortisa jak śrubkami na max'a dojedziesz to ugina płytę, to w takim razie jak mam wycentrować poziom. Nigdzie nie pisze ile obrotów itp, etc. W Zalmanie masz odpowiednie śrubki do gniazd i wszystko pasuje.

Ani razu nie udało mi się wygiąć płyty a Fortisa montowałem nie raz i nie dwa. To o czym Ty piszesz dotyczyć mogło raczej niektórych coolerów Enermaxa (praktycznie zero krańcowego oporu przy wkręcaniu śrub). Poza tym zapominasz, że zawsze montując cooler CPU montuje się go z wyczuciem.

 

 

Tak wiem, czepiam się ale takie moje zdanie.

Masz prawo bo to forum i dobrze jest usłyszeć inne opinie.

 

@ adamtb

A po kiego grzyba Zalman daje tak głośny wentylator? To zabieg tylko i wyłącznie po to, żeby uzyskać wyższą wydajność w testach po OC. Przykro mi ale taka prawda.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie się moim tematem :)

Najprawdopodobniej wezmę zalmana i mam jeszcze jedno pytanie bo rzuciła mi się pewna rzecz w oczy a mianowicie to:

 

http://www.morele.net/zalman-fanmate2-kontroler-obrotow-66591/

 

Szukałem chłodzenia z podobnym kontrolerem ale jakoś nie mogłem nic znaleźć w tej cenie i pytanie czy urządzenie do którego dałem link będzie działać i czy dzięki temu będę miał 100% kontrole nad obrotami? Z tego co wiem w pudełku jest jeszcze jakaś przejściówka która zwiększa obroty ale to trzeba by było zakładać i zdejmować, przynajmniej tak mi się wydaję, a z tym urządzeniem mógłbym trzymać ten kontroler poza obudową komputera i móc zwiększać/zmniejszać obroty w czasie pracy?

Link to post
Share on other sites
@ adamtb

A po kiego grzyba Zalman daje tak głośny wentylator? To zabieg tylko i wyłącznie po to, żeby uzyskać wyższą wydajność w testach po OC. Przykro mi ale taka prawda.

A co za problem zmiejszyć obroty ? Przy takich obrotach jak np: Fortis, jest tak samo wydajny. 

Link to post
Share on other sites
A co za problem zmiejszyć obroty ? Przy takich obrotach jak np: Fortis, jest tak samo wydajny. 

Inaczej, w przypadku Zalmana zmniejszenie obrotów jest wręcz mocno wskazane i stąd chwała producentowi, że w zestawie jest reduktor :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...