Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam mam kolumny unitra tonsil zg-20 trochę stare i chciałbym dokupić do nich amplituner z dużym zapasem mocy w przyszłości mógłbym wymienić kolumny na tonsil altus 75.Myślałem o yamaha rx-350 chciałbym się zmieścić z cenie do 250zł i raczej coś używanego.Za wszelkie rady dziękuje.

Link to post
Share on other sites

Do ZG-20 ta Yamaha wystarczy ale do Altus 75 może jej braknąć. Z resztą czego się spodziewać po sprzęcie, który z gniazdka ciągnie 120W

http://img546.imageshack.us/img546/5079/pict6141.jpg

Link to post
Share on other sites

Sam posiadam Unitre Tosce i Mildtony 70. Mocy nie brakuje jest jej aż nad to :D Według mojego wujka specjalisty w dziedzinie nagłośnienia wzmacniacz powinien posiadać 1/3 (czyt. jedną trzecią) mocy kolumn wtedy dźwięk jest najlepszej jakości.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Według mojego wujka specjalisty w dziedzinie nagłośnienia

 

Powinien jeszcze trochę poczytać odnośnie sprzętu audio :P

 

35W RMS przy 8 ohm, 40W przy 6 ohm <- moc tej Yamahy.

 

Powinno wystarczyć.

Edytowane przez lukson
Link to post
Share on other sites

Sam posiadam Unitre Tosce i Mildtony 70. Mocy nie brakuje jest jej aż nad to :D Według mojego wujka specjalisty w dziedzinie nagłośnienia wzmacniacz powinien posiadać 1/3 (czyt. jedną trzecią) mocy kolumn wtedy dźwięk jest najlepszej jakości.

Nie ma to nic wspólnego z jakością dzwięku.Przy słabszych głośnikach łatwiej o przester wzmacniacza (gdy za bardzo podkręcimy wolume) w takich przypadkach najczęściej padają wysokotonowce (najsłabsze).W sytuacji odwrotnej głośnik jest lepiej kontrolowany przez mocniejszy wzmacniacz z tym,że tak samo (gdy za bardzo podkręcimy wolume) tu loteria mogą pójść głośniki z dymem.W ten sposób właśnie pod moim wzmacniaczem poszły głośniki kumpla Canton trzydrożne.Sposoby na dopasowanie wzmacniacza do głośników i odwrotnie są dwa: w obydwóch przypadkach (wyżej wymienionych) korzystamy z potencjometru głośności z głową a drugi sposób: dobierając owe sprzęty według pozostałych parametrów (w tym moc zalecana przez producenta)

 

Na przykładzie moim:Wzmacniacz

2x 155W (4 Ohm, 1Khz, DIN) 2x 125W (8 Ohm, 1Khz, DIN)

 

Głośniki

Rekomendowany wzmacniacz 25-150(W) zarówno przy 4 OHM i 8 OHM

 

nigdy nie dopasujemy idealnie ale dobrze trzymać się jak najbliżej tych wartości podanych przez wzmacniacz i głośniki.

 

A polecacie jakieś inne amplitunery?

(Altony 75) 65w przy 8ohm / Yamaha 30-35W przy 8 OHM-napędzi głośniki do swojej mocy,pózniej czym głośniej to większe zniekształcenia.

Szukaj urządzenia w zbliżonej/wyższej mocy dla kolumn 8ohm.

Przeliczając na pobór prądu wzmacniacza szukaj od 170W dla altus75.

Link to post
Share on other sites

@lwses

 

Weź przestań pisać takie głupoty bo nie dość, że się nie znasz to jeszcze ludzi w błąd wprowadzasz. Najgorsze jest to, że mogą w to uwierzyć.

 

Po pierwsze:

Przy słabszych głośnikach łatwiej o przester wzmacniacza (gdy za bardzo podkręcimy wolume) w takich przypadkach najczęściej padają wysokotonowce (najsłabsze).

 

Poczytaj sobie co mądrzy ludzie piszą o wysterowaniu sygnałem wzmacniacza i co to jest przester najlepiej tutaj: LINK

 

Po drugie doucz się o doborze przetworników względem mocy do wzmacniacza bo też głupoty piszesz. Najlepiej tutaj: LINK

 

Altus 75 posiadają najmocniejszy głośnik GDN 25/40/3 o mocy 40W. Jest to zalecana moc wzmacniacza ale nie oznacza, że taką moc kolumna jest w stanie przetworzyć.

Link to post
Share on other sites

Czyli jeżeli głośnik GDN 25/40/3 ma moc nominalną 40w , a maksymalną 60w (bo tak pisze w jego specyfikacji fabrycznej) to potrzeba do niego wzmacniacza 40-60w i wg mnie należy wysłuchiwać "na ucho" zniekształceń - jeżeli choć minimalnie coś usłyszymy należy szybko ściszyć! zdanie użytkownika Iwses "Szukaj urządzenia w zbliżonej/wyższej mocy dla kolumn 8ohm." uznał bym za prawdziwe.

Tak na marginesie na moich głośnikach pisze:

Zalecana moc wzmacniacza 15 - 180 W (8ohm)

Moc nominalna 110 W (8 ohm)

Mój wzmacniacz ma 2x110w (8ohm)

To czy pasuje do nich dobrze? - szczerze to nie wiem ...., ale wg mnie gra to poprawnie.

Link to post
Share on other sites

@zine5

 

Szukaj urządzenia w zbliżonej/wyższej mocy dla kolumn 8ohm.

Z własnego doświadczenia wiem, że urządzenie o wyższej mocy przyniesie więcej szkody niż pożytku co sam lwses wskazał:

 

 

(gdy za bardzo podkręcimy wolume) w takich przypadkach najczęściej padają wysokotonowce (najsłabsze)

Ta Yamaha wystarczy do powyższych zestawów. Oba zestawy nie grają tak niską częstotliwością aby wzmacniacz posiadał dużą rezerwę prądową, więc mocy nie braknie.

Puszczam w nie pamięć to co wcześniej napisałem o mocy tego wzmacniacza. Zapomniałem jaką charakterystykę częstotliwościową mają powyższe kolumny.

Link to post
Share on other sites

@lukson

 

Podajesz strony których nie rozumiesz do tego brak własnego doświadczenia w tej dziedzinie,myślisz że poziom sygnału wejściowego masz zawsze taki sam ? ja ten fakt specjalnie pominołem,podając ogólnie przester/zniekształcenia bo każdy kto ma jakąś kolekcje płyt-są różnie nagrane nie mówiąc o zródle.

 

Pozwoliłem sobie na pare zmian.

 

Producenci nie skalują tak potencjometrów, że gałka maksymalnie w prawo, to 100% mocy. Tam już idzie sygnał mocno przesterowany nazwijmy to „ponad normę”. Więc reasumując, najbardziej interesuje nas gałka „przekręcona” nie więcej niż na godz.12-stą a nawet 15-tą . Oczywiście to nie jest regułą.Do tego dochodzi problem zmiennej impedancji zestawów głośnikowych oraz ich zniekształceń.Chcąc słuchać "głośno" musimy posiadać mocny wzmacniacz, który poradzi sobie ze zmienną impedancją naszego zestawu głosnikowego oraz zmiennym sygnałem wejściowym.

 

Odnośnie Zrodla sygnalu zawsze musi miec wieksza amplitude sygnalu niz konieczna do wysterowania wzmacniacza a to wszystko po to zeby nawet cicho nagrane plyty mozna bylo sluchac na większej skali głośności wzmacniacza.Przy glosno nagranej plycie przesterowanie nastapi juz poza polową volume. A to po to zeby cicho nagrana plyta mogla wysterowac wzmak do pelnej mocy ale wtedy bedzie trzeba odkrecic volume nieco wiecej.Dlatego wlasnie odtwarzacze CD mają znamionowy poziom wyjsciowy zedu 2V a czulosc wzmacniaczy typowo wynosi 0,2-0,5V te różnice słychać nawet przy zródłach wyjściowych między blu-ray/dvd/cd słuchając na tej samej płycie.

 

 

Wzmacniacz o większej mocy także będzie zniekształcał przy przesterowaniu jak słabszy.

Różnica polega na tym, że ten "słabszy" wzmacniacz będzie pracował na granicy i odda 100W przy zniekształceniach np. 10%, a ten mocniejszy (wzmacniacz np. 200W) tą samą moc 100w odda przy zniekształceniach np. 1%, ponieważ do granicy jego możliwości jest jeszcze daleko ale ostatnią kwestią pozostaje zastosowanie głośników.

 

 

 

 

(2)

Jeśli weźmiemy wzmacniacz policzony w/g powyższego wzoru na moc 10W/8?, obciążymy go głośnikiem 50W/8?, podamy na wejście sygnał testowy i pokrętło głośności ustawimy na 100%, na głośniku wydzieli się 10W mocy. - wzmacniacz w tym momencie pracuje na maxa,już są zniekształcenia a przesterowanie,co bedzie gdy dostanie mocniejszy sygnał ? pokrętło głośności nie będzie już na 100% tylko niżej .Dopóki nie ma przesterowania,dominują zniekształcenia stopnia końcowego.Wzrost zniekształceń nieliniowych sygnału spowodowany może być również przesterowaniem, przy nieodpowiednim doborze dzielników wejściowych. Wymaga to ścisłego podporządkowania danego źródła sygnału danemu wejściu. Należy więc pamiętać o dopasowywaniu nie tylko impedancji ale i napięć, tak by zachowany był określony zapas zakresu dynamiki i nie następowało istotne pogorszenie tego zakresu. Tak na dobrą sprawę nikt nie kręci potencjometrem do oporu lub gdy słyszy zniekształcenia.

 

(3)

Jeśli weźmiemy wzmacniacz policzony w/g powyższego wzoru na moc 20W/8?, obciążymy go głośnikiem 10W/8?, podamy na wejście sygnał testowy i pokrętło głośności ustawimy na 100%, na głośniku wydzieli się 20W mocy i doprowadzi do uszkodzenia zawieszenia i/lub cewki głośnika.-tu chyba logiczne

 

(4)

Moc głośników powinna być nie mniejsza niż moc wzmacniacza.

 

Punkt (4) przypomnę ci jakie bzdury wypisywałeś w podobnym temacie: http://forum.benchma...h/page__st__40� @Milky ci tam dobrze napisał.Powiedz mi jeszcze gdzie jest zasadą,że powinno się system składać zawsze od kolumn bo są najważniejsze ? Jak widać ty składasz coś by uzyskać moc inni jakość.Może spróbuj od kabli głośnikowych. :D

 

Z własnego doświadczenia wiem, że urządzenie o wyższej mocy przyniesie więcej szkody niż pożytku co sam lwses wskazał:

W obydwóch przypadkach od tego masz mózg,ucho i potencjometr.

 

Zapamiętaj sobie ! wzmacniacz mało wydajny prądowo,to większe zniekształcenia nie wspominając o przesterowaniu.Lepiej mieć zapas niż słuchać pierdziawek,ma to plus gdybyśmy chcieli w przyszłości zmienić kolumny.

 

 

W pierwszym poście napisałem to samo ale ciężko tobie wniknąć w szczegóły.

 

a jak chcesz dalej dyskutować to sprawdz przed tym na swoich pudłach. ;)

Edytowane przez lwses
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a jak chcesz dalej dyskutować to sprawdz przed tym na swoich pudłach.

 

Niestety nie mogę sprawdzić bo w bloku mam tylko komputerowe pierdziawki i słuchawki.

 

Punkt (4) przypomnę ci jakie bzdury wypisywałeś w podobnym temacie: http://forum.benchma...h/page__st__40� @Milky ci tam dobrze napisał.Powiedz mi jeszcze gdzie jest zasadą,że powinno się system składać zawsze od kolumn bo są najważniejsze ? Jak widać ty składasz coś by uzyskać moc inni jakość.Może spróbuj od kabli głośnikowych.

Składając coś i dobierając komponenty staram się aby znamionowa moc wzmacniacza była ≤ od mocy głośnika niskotonowego w kolumnie.

Tobie proponuję Tybetański Dzown > LINK

 

Podajesz strony których nie rozumiesz do tego brak własnego doświadczenia w tej dziedzinie,myślisz że poziom sygnału wejściowego masz zawsze taki sam ?

Rozumiem je lepiej niż Ty o doświadczeniu nie wspomnę.

Poziom sygnału jest różny co nie zmienia faktu, że osoba nie doświadczona chcąc uzyskać większą głośność na mocniejszym wzmacniaczu doprowadzi do uszkodzenia głośnika.

Większość sprzętu nie posiada limiterów ani wskaźników wysterowania przez co nie wiadomo jaki poziom ma sygnał wyprowadzany przez wzmacniacz dlatego wszyscy zalecają zakup wzmacniacza o mocy równej bądź mniejszej niż znamionowa moc zestawu głośnikowego.

 

To, że Ty masz jakieś tam głośniki o mocy 50W a zasilasz je jakimś wzmacniaczem 100 watowym i nic Ci się nie dzieje bo wiesz jaki jest zapas mocy nie oznacza że wszyscy tak robią i powinni robić.

Poza tym przesterowania głośnika nie usłyszysz a nawet jeśli jakimś cudem to zrobisz to i tak będzie za późno bo cewka w głośniku jest już wtedy przegrzana.

Link to post
Share on other sites

"To, że Ty masz jakieś tam głośniki o mocy 50W a zasilasz je jakimś wzmacniaczem 100 watowym i nic Ci się nie dzieje bo wiesz jaki jest zapas mocy nie oznacza że wszyscy tak robią i powinni robić." - DOKŁADNIE!

"Poza tym przesterowania głośnika nie usłyszysz a nawet jeśli jakimś cudem to zrobisz to i tak będzie za późno bo cewka w głośniku jest już wtedy przegrzana." - TU nie do końca prawda , bo są "zwykłe" głośniki , a są i takie, które są znacznie odporniejsze na przegrzanie cewki np. mają chłodzenie ferrofluidem, specjalny radiator(y) połączony(e) z cewką, mają większej średnicy cewki nawinięte lepszym drutem, np głośnik 18cm z cewką o średnicy 50mm,np. takie:

http://www.loudspeakershop.eu/glosnik-aurum-cantus-ac16550ck-p-1805.html

albo takie:

http://audio.com.pl/testy/paradigm-signature-sub-2:24

 

Ja tam żadnym fachowcem nie jestem, ale wg mnie:

na lepszej klasy głośnikach na pewno zdąży człowiek wychwycić przesterowanie i w pore zareagować, i nic sie nie stanie, ani cewce, ani głośnikowi - takie jest moje zdanie, ale wiadomo ,że nie każdy takowe "lepsze" głośniki posiada, a już na pewno nie możemy zaliczyć do nich żadnych głośników stricte "komputerowych" bo tam idzie sie na korzystną cene ,a nie na jakość. Ponadto wzmacniacze w nich są słabej jakośći - ale to nie o tym tu dyskusja.

Wracając do tematu:

To czy to musi być koniecznie amplituner? Czy może to być także normalny wzmacniacz stereo, i czy owa cena "do 250zł" jest ostateczna, czy autor tematu może ją delikatnie przekroczyć? (np. 270-290zł)?

Jeżeli może być to także wzmacniacz , a nie amplituner to może coś ze starszych modeli sony? np. sony ta-F519r , ta-F435r ? - podejrzewam iż oba zagrały by lepiej niż yamaha rx-350.

Link to post
Share on other sites

Składając coś i dobierając komponenty staram się aby znamionowa moc wzmacniacza była ≤ od mocy głośnika niskotonowego w kolumnie. Tobie proponuję Tybetański Dzown > LINK

Tyś jest cały jak ten Tybetański dzwon.

 

Aby głośniki można było klasyfikować według mocy, należałoby tę moc w jakiś sposób zmierzyć w kolejności impedancja/efektywność.Jest to rozwiązanie dla osób które wymieniają np uszkodzony głośnik w kolumnie.Nikt normalny nie będzie stosował twoich praktyk przy kupnie kolumn gdy jest podana impedancja zestawu głośnikowego od producenta.

 

Rozumiem je lepiej niż Ty o doświadczeniu nie wspomnę. Poziom sygnału jest różny co nie zmienia faktu, że osoba nie doświadczona chcąc uzyskać większą głośność na mocniejszym wzmacniaczu doprowadzi do uszkodzenia głośnika. Większość sprzętu nie posiada limiterów ani wskaźników wysterowania przez co nie wiadomo jaki poziom ma sygnał wyprowadzany przez wzmacniacz dlatego wszyscy zalecają zakup wzmacniacza o mocy równej bądź mniejszej niż znamionowa moc zestawu głośnikowego. To, że Ty masz jakieś tam głośniki o mocy 50W a zasilasz je jakimś wzmacniaczem 100 watowym i nic Ci się nie dzieje bo wiesz jaki jest zapas mocy nie oznacza że wszyscy tak robią i powinni robić. Poza tym przesterowania głośnika nie usłyszysz a nawet jeśli jakimś cudem to zrobisz to i tak będzie za późno bo cewka w głośniku jest już wtedy przegrzana.

Z teoretycznego punktu widzenia, nigdy nie mamy do czynienia z sytuacją, gdy głośniki są „zbyt mocne” dla danego wzmacniacza. To, jak mocno obciążamy wzmacniacz, zależy wyłącznie od impedancji podłączanego głośnika lub zestawu głośnikowego, podawanej w Ohmach [Ω]. Owszem, wzmacniacz może być zbyt słaby, żeby te głośniki optymalnie wysterować i wydobyć z nich odpowiedni poziom dźwięku. Pamiętajmy: jeśli tylko impedancja głośnika nie ma wartości niższej niż dopuszczalna impedancja, którą możemy obciążyć wzmacniacz, to możemy podłączyć nawet 1000-watowy głośnik do 50-watowego wzmacniacza. Osobną sprawą byłaby dyskusja o sensowności takiego połączenia.

 

Prawidłowy pod względem mocy dobór wzmacniacza do zestawów głośnikowych zawsze był sprawą dyskusyjną. Do niedawna zalecało się podłączanie wzmacniacza o mocy równej 50% mocy znamionowej zestawu głośnikowego. Miało to zapobiec przepaleniu głośników, ale po części odniosło odwrotny skutek – użytkownicy przekonani, że mniejszym wzmacniaczem nie są w stanie spalić większego głośnika, próbowali uzyskać ze wzmacniacza moc większą niż znamionowa, pracując na przesterze. W rezultacie głośnik otrzymał sygnał zniekształcony, co zakłócało jego naturalny proces chłodzenia i doprowadzało do przepalenia(wysokotonowiec) .

Dziś, z perspektywy doświadczeń, na sprawę patrzy się szerzej. Niektórzy producenci zalecają stosowanie wzmacniaczy o mocy równej wartości mocy programowej zestawu głośnikowego, a więc 2 razy wyższej niż wartość RMS. W takich sytuacjach czasami mówimy o nasterowaniu (nie mylić z przesterowaniem). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dostarczenia do zestawów głośnikowych pełnej mocy bez konieczności przeciążania wzmacniacza (nie wchodzimy na przester tylko zniekształcenia) przy dużych głośnościach. Pamiętać należy jednak, że nie można w takim przypadku przesterować wzmacniacza, a poruszając się w pobliżu pewnej mocy.

 

Jakiekolwiek zniekształcenia usłyszysz zresztą pisałem nikt normalny w warunkach domowych na pełnej p... nie słucha.Co do mojego zestawu to w parę sekund bym z dymem puścił swoje kolumny estradowym wzmacniaczem,tym co mam musiałbym trochę pomęczyć i tak pierwszymi objawami były by zniekształcenia. Zestaw mam kilkanaście lat nadal działa.Tylko ty masz problem i dziwne teorie,nie jedna osoba ma w domu wzmacniacz/ampli mocniejszy od głośników.

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...