Skocz do zawartości

Duże srebrzenie bieli w DELL U2312HM?


Recommended Posts

Kupilem wczoraj wspomnianego w tytule DELL-a na e-IPS, to moj pierwszy taki monitor. wczesniej pracowalem na laptopowej 15'' TFT WXGA Toshiba TruBrite (AU Optronics B154EW02 V5). Czytalem ze IPS-y srebrza na czerni. Sam na kolorze czarnym nie zauwazylem absolutnie niczego, zero srebrzenia matryca w miare rownomiernie podswietlona a czarny jest calkiem... czarny. Problem mam natomiast z kolorem bialym np. podczas przegladania wiekszosci stron to tragedia - srebrzy jak cholera - takie jakby krysztalki mrozu, szronu czy sniegu. Nigdzie w recenzjach, ktore czytalem przed zakupem tego nie zauwazylem. To tak ma byc czy moze z moim modelem cos nie tak? A moze to wina warstwy odblaskowej, ktora podobno pokrty jest monitor. Moze to tez kwestia przyzwyczajenie i zmiany typu matrycy? Mozecie cos napisac w tej kwestii?

Link to post
Share on other sites

Problem mam natomiast z kolorem bialym np. podczas przegladania wiekszosci stron to tragedia - srebrzy jak cholera - takie jakby krysztalki mrozu, szronu czy sniegu.

to nie srebrzenie tylko potencjalnie za wysoka temperatura bieli, ustaw sobie pod gamma 2.2, powinno być ok

http://www.lagom.nl/lcd-test/

 

 

Moze to tez kwestia przyzwyczajenie i zmiany typu matrycy?

to też

Link to post
Share on other sites

to nie srebrzenie tylko potencjalnie za wysoka temperatura bieli, ustaw sobie pod gamma 2.2, powinno być ok

http://www.lagom.nl/lcd-test/

 

 

 

 

to też

 

wielkie dzieki za odp, ale chyba jestem za tepy jesli chodzi o to ustawianie monitora. drugi raz sie zabieram za ta kalibracje i jakos tego nie ogarniam, nie zebym mial problemy ze zrozumieniem tresci czy cos. po prostu za nic nie moge osiagnac takich rezultatów jak tam opisuja. Miales moze stycznosc z tym monitorem? moze sa jakies gotowe optymalne ustawienia?

Link to post
Share on other sites

możesz posiłkować się ustawieniami z recki

http://www.tftcentra...ell_u2312hm.htm

 

wrzuć je sobie na wyjściowe, a potem dopasuj

 

drachenfeles teraz to juz jestem niemal na 100% pewny ze to co wzialem za srebrzenie (nigdy wczesniej tego nie wdzialem) to po prostu wina warstwy anti-glare. nie pomoze tutaj zadne ustawianie gammy ani niczego innego. Matryca jest matowa i kiedy wylaczymy ekran i popatrzymy na niego pod swiatlo widac ze nie jest on idealnie gladki ale jakby ziarnisty. To "wina" anti glare coating. Jedyna opcja to warstwa ta sciagnac ja albo sie przyzwyczaic. Nie bede swirowal z nowo zakupionym ekranem i postaram sie przyzwyczaic a dla pewnosci sprawdze gdzies w mediamarkt czy saturnie czy inne matowe modele della tez tak maja. Jedni byc moze nie zwracają na to uwagi a ja najwidoczniej jestem wyczulony na kazdy odchyl :P To wyglada troche tak jakbys tlustym palucham przejechal po ekranie i zostawil taka lekka mgielke. kiedy na ekranie jest duzo kolorow nie widac tego ale na jasnych tlach imo jest kiepsko.

Edytowane przez woozie
Link to post
Share on other sites

hm, może coś nie tak z tą warstwą zrobili przy twojej sztuce, choć tak to z nią jest, że nie jest gładka, tylko ziarnista, jakby była to odbijałaby jak lustro, a tego właśnie próbuje się uniknąć stosując ją

 

hmm watpię bo po zrobieniu małego reaserchu na stronach polskich i angielsko-jezycznych zauwazylem, ze ludzie rowniez pisza o pewnej ziarnistosci obrazu i tej mgielce czy efekcie "noise". Podobno wiekszosc ekranow z matryca IPS stosuje to anti-glare z tym ze w jedynych jest ono bardziej agresywne niz w innych. Podobno to kwestia przyzwyczajenia jak z monitorami CRT, które mimo iz nie byly plaskie "zmuszaly" nas nie jako do takiegp postrzegania obrazu na nich.

Link to post
Share on other sites

jak się przyzwyczaiłeś do odblasków i wrażenia czystości matryc 'glare' to faktycznie 'non-glare' może się wydawać ziarnisty/brudny czy jak to tam się określa, ale możesz mi wierzyć ta warstwa ma więcej zalet niż wad lub ujmując to inaczej jej brak to znacznie więcej wad niż zalet

Link to post
Share on other sites

jak się przyzwyczaiłeś do odblasków i wrażenia czystości matryc 'glare' to faktycznie 'non-glare' może się wydawać ziarnisty/brudny czy jak to tam się określa, ale możesz mi wierzyć ta warstwa ma więcej zalet niż wad lub ujmując to inaczej jej brak to znacznie więcej wad niż zalet

 

No tak przez 6 lat siedzialem na 15'' ktora blyszczala sie jak psu wiadomo co. rozumiem ze AG ma swoje zalety, ale dla mnie byl to troche szok, bo zanim kupilem ten monitor przeczytalem na prawde mase opinii, ogladnalem i przeczytalem kilka recenzji i wzmianki o ziarnistosci i powloce antiglare musialy wystepowac na tyle rzadko ze po prostu nie zwrocilem na nie uwagi stwierdzajac, ze to czyjes "zboczenie." Dziwi mnie po prostu, ze malo kto o tym wspominal nawet w mega szczegolowej recenzji z tftcentral, ktora mi podeslales a ktora de facto czytalem przed zakupem jakos szczegolnie tego nie opisuja. No coz jak ktos jest "obeznany" z tym co nowe a nie jak jak, ktory zatrzyma sie w tej kwesti 6 lat temu, to wie ze tak to z tymi matrycami jest. :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

To nie jest wina matowej powierzchni, tylko IPS. Użytkuję obecnie 2 monitory - Dell  U2707 i Dell  U2711. Obama-ją matryce matowe tylko ten pierwszy jest na PVA i ziarnistość jest praktycznie żadna. Oczywiście w stosunku do mojego starego CRT Eizo T965 można tę ziarnistość dostrzec ale jest ona pomijalna. Natomiast w tym U2711 ziarnistość jest dla mnie tragiczna. Kupiłem ten monitor bo się połakomiłem na 2560x1440. Fakt, fotki ogląda się na nim dobrze, ale wtedy gdy nie ma na nich czystego nieba czy innych gładkich powierzchni. Natomiast gdy obrabiam fotki to nieraz nie wiem czy kaszana widoczna na ekranie to szum od matrycy aparatu czy monitora. Muszę poruszać oknem i wtedy widzę że kaszana stoi czyli to monitor. Poza tym to wstrętne srebrzenie czerni. IPS jest stanowczo zbyt rozreklamowane. Kąty widzenia gorsze niż na PVA - tam przynajmniej czarne jest czarne pod każdym kątem, a nie srebrne. Kolory faktycznie są lepsze, ale niestety wady, o których piszę powyżej rzucają się w oczy najpierw. Nie można się do tego przyzwyczaić bo to jest wstecznictwo - to jakaś polityka marketingowa. Mam ochotę ten U2711 wywalić przez okno z 4 piętra.

Link to post
Share on other sites

Znalezione w sieci co do PLS :

 

-I trzeba kupować, dopóki matryce VA są. Bowiem Samsung, który produkuje na specjalnej linii matryce dla Eizo zarzuca z nowym rokiem produkcję VA skupiając się na tańszych, ledowych IPS.  Ciekawe ?

Link to post
Share on other sites

to, że szajsung zarzuca produkcję swoich PVA wiadomo od kiedy opracowali PLS

tak na marginesie PVA poza ulepszonym S-PVA ma też swój budżetowy wariant, nazywa się cPVA, także ja bym się tak nie rzucał

IMO lepiej już niech zaczną sprzedawać PLS, z tego co mi wiadomo ta matryca ma najmniej wad, a na dokładkę na prawdę szerokie kąty, nawet H-IPS może się schować

Link to post
Share on other sites

Tez czekam na PLS od samsunga.. dziwi mnie ze samsung nie walczy z LG IPS w tym przedziale cenowym...ale tak jak mowilem moze cos ruszy w tym roku..mam nadzieje ze cena bedzie kuszaca od 600 zl wzwyz  zobaczymy..  na tym forum   ciekawie pisza o PLS  http://www.overclock.net/t/1330518/official-samsung-pls-monitor-thread

Link to post
Share on other sites

Dzięki za ten adres. Obejrzałem sobie na filmiku, jak ten szajsung robi za lustro, kiedy ten facet nim obraca. Nie dla mnie, bo moja własna łysawa czaszka na tle wyposażenia pokoju nie jest dla mnie upragnionym widokiem na monitorze. Ktoś już w Polsce oferuje ten monitor (27 cali) za 3600 zł.  Przekonałem się także, że rozdziałka 2560x1440  dla moich oczu zbyt małe piksele przy 27 calach. W PS są takie okienka dialogowe, gdzie wpisuje się parametry, o wysokości chyba 4-5 pikseli czyli 1,2mm. Trzeba dopiero stworzyć nowy OS i inne programy, które by uwzględniały coraz mniejsze piksele. Szajsung wymyślił PLS, żeby jaszcze coś sprzedać zanim nadejdzie OLED czy coś innego. Nie jestem żadnym grafikiem przygotowującym materiały do druku, po prostu cenię dobrą jakość obrazu za rozsądną cenę. Może kiedys zrobią PLS na antyodblaskowej matrycy.

Link to post
Share on other sites

zawsze można na coś czekać, a czy i o ile będzie ten e-PLS lepszy od e-IPS? diabli wiedzą, wiedzą natomiast, że jak szajsung zrobił cPVA z S-PVA to była równia pochyła w dół, czyli słabizna z jednej z fajniejszych matryc, czyli ta sama historia co w przypadku LG i ich H-IPS do e-IPS

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...