Skocz do zawartości

Intel I7 3770K problem z podkręceniem.


Recommended Posts

Witam, mam problem z podkręceniem procka i7 3770k. Mianowicie nie mogę podnieść mnożnika z 35 ani deka wyżej. Moja płyta to Asus P8Z68 V-LX. Wcześniej miałem i5 2500k i tam nie bylo zadnego problemu z zwiększeniem wartości mnożnika. Reszta konfiguracji: Kingston Hyper X 1600mhz 8gb, gtx 680 oc, chłodzenie Silentium pc Fortis HE 1225. Jestem nowicjuszem, proszę w miarę łopatologicznie ;)

 

//Przenoszę do podkręcania. //Igorrodz

Edytowane przez Igorrodz
Link to post
Share on other sites

nie mogę podnieść mnożnika z 35 ani deka wyżej

W ogóle

nie możesz zmienić mnożnika ( czy nie trzyma , po zapisaniu i wyjściu z biosu ustawionych wartości ) .

W biosie na ekranie głównym masz trzy opcje - POWER SAVING / NORMAL / OPTIMAL ,

Czy optymalnym ustawieniu procesor również nie pracuje na wyższym taktowaniu ? .

Edytowane przez arkowski
Link to post
Share on other sites

U mnie jeśli chodzi o te trzy główne opcje to optimal jest chyba pośrodku a ostatnia to asus performance albo coś takiego. 2500k kręciłem na opcji optimal choć może być de facto tak że akurat przy Ivy trzeba przestawić płytę na tą ostatnią opcję. Hmm, w sumie o tym nie pomyślałem. Mnożnika w ogóle nie da się przestawić wyżej niż 35 na tej środkowej opcji. Sprawdzę jeszcze i włączę to ostatnie ustawienie.

 

Miałeś rację to Asus Optimal a nie performance, jednakże dalej nie mogę zwiekszyć mnożnika nawet po włączeniu tego. Cpu Ratio 16-35 wyświtla się w tej sekcji ale w ustawieniach manual w pierwszej sekcji mozna zwiekszyc BCLK\PCIE od 80 do 300. wtedy wartości się podnoszą ale tylko dla Target Turbo Mode. Jednocześnie jakieś dziwne wartości dla pamięci są wtedy do wyboru jak 1532mhz albo 1610mhz. Na razie zostawiłem to na ustawiniach optymalnych 3,5ghz normalnie i 3,9ghz w turbo boost. Podniosłem tylko pamięci z 1333mhz na 1600mhz. Kiedyś gośc z komputrona pokazal mi ze mozna tak się bawić z tą opcją jednak ostatnio kolega kiedy podkrecal mojego 2500k jechał mu tylko po mnożniku. Tak jakby mnożnik nie był odblokowany, dziwne.

Link to post
Share on other sites

No nie wiem właśnie ale nawet samo to że niby k a podkrecic nie mozna. Może ja się nie znam ale kolega bardziej ogarnia i też nie kuma tego. Widziałem jeszcze że radzili komuś włącz to wyłącz tamto w sekcji procka na plycie glownej ale probowaliśmy i nic. Czy możliwe że ta płyta główna po prostu nie nadaje się żeby podkręcić ten procek? no wiesz, po prostu ma obsługę ale nie podkręcisz. Ale wtedy to by było bez sensu. Chyba że do 3 generacji trzeba mieć Z77? Może szybsze pamięci?

Edytowane przez kabak 1991
Link to post
Share on other sites

Ja także mam płytę Asusa z chipsetem Z68 - kupowałem z myślą o Ivy ( a że są takie jakie są , zostałem przy i 2500k ) .

Z68 umożliwia obsługę procesorów Ivy . Jeśli jesteś pewny , że to 3770k zadaj pytanie przedstawicielowi Asusa (tu na forum) .

Jeszcze takie pytanie : w jaki sposób podkręcasz w biosie ? .

Edytowane przez arkowski
Link to post
Share on other sites

2500k podkręcałem za pomocą samego mnożnika, nie bylo żadnego problemu. 3770k nie mogę wogóle ruszyć mnożnika do górypozostaje tylko szyna ale wtedy tylko po resecie wyświetla się overclocking failed.

 

Założyłem także temat w sekcji pytań do ekspertów Asus. Zapraszam.

http://forum.benchmark.pl/topic/67669-intel-i7-3770k-problem-z-podkreceniem-na-p8z68-v-lx/

Edytowane przez kabak 1991
Link to post
Share on other sites

Mnożnika nie możesz ruszyć a na pewno ustawiłeś CPU Ratio na ALL lub Manual?

 

Jak tylko do x35 możesz podbić mnożnik to jest to raczej opcja od tubo, bo i5 2500 oraz i7 2600 maja częściowo odblokowane mnożniki i tylko o 2-3 oczka można podbić turbo.

Najlepiej sprawdzić czy CPU będzie się dał podkręcić na innym mobo.

Link to post
Share on other sites

Taka ciekawostka z jednego z portali :

 

Procesory Ivy Bridge dedykowane komputerom stacjonarnym przystosowane są do współpracy z obecną na rynku podstawką wykorzystywaną również przez procesory Sandy Bridge - LGA1155. W teorii układy będą więc kompatybilne w dostępnymi od kilkunastu miesięcy płytami dla Sandy Bridge. W praktyce mowa tu o wybranych konstrukcjach z chipsetami H61, H67, P67 i Z68 (nieobsługiwane chipsety to B65, Q65 oraz Q67), które doczekają się stosownej aktualizacji BIOS. Nawet w tym przypadku obsługa może prezentować się różnie, na chwilę obecną przykładowo część płyt obsługuje układy Ivy Bridge ale nie pozwala przy tym na zmianę ich mnożnika (a więc na OC procesora). Ponadto część płyty nie wykorzysta zintegrowanego z procesorami Ivy Bridge kontrolera PCI-Express 3.0.

Link to post
Share on other sites

Hmmm, teraz jak na to patrzę może byćć to możliwe. pomimo tego że pisze na opakowaniu płyty że PCIe 3.0 ma byc obsługiwane nie widzę przyrostu znacznego wydajności, a wszystko złożyłem z myślą właśnie od PCIe 3.0. jak by nie było V-LX to nie najwyższy model. czyżbym był skazany na kupno Z77? jeśli tak to niezły skok na kasę asusa. A Cpu ratio wogóle nie ma do wyboru opcji Manual czy auto. jest po prostu auto i cpu ratio 16-35. Chyba arkowski rozwiązł tu problem bo wydaje mi się to najsensowniejsze ale proszę o dalsze sugestie i opinie.

Link to post
Share on other sites

PCI-e 3.0 nie daje żadnego przyrostu wydajności w grach i wiadomo to nie od dziś, trzeba było poszukać lub spytać się na forum.

Tutaj chociażby przykład na HD7970: http://twojepc.pl/ne...na-HD-7970.html

Co innego w obliczeniach GPGPU gdzie pci-e 3.0 daje wzrost wydajności na poziomie 20-30%

 

Co do IB to możliwe że tak jest że mobo obsługuje procesor lecz nie obsługuje w pełni PCI-e 3.0 lecz to złącze działa jako v2.0, oraz brak możliwości OC CPU.

Możliwości płyty są zablokowane przez bios, a jak widać srasus nie postarał się wesprzeć do końca procesory IB na owej płycie.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Płyty Asusa i Asrocka na chipsecie Z68 , od wersji płyt Z68/Gen3 miały mieć obsługę PCI 3.0 .

To wiedziałem , ale zaskoczeniem dla mnie ( po aktualizacji biosu ) są problemy z procesorami Ivy .

Mam płytę Asusa P8Z68V/Gen3 i byłbym rozczarowany gdybym ( hipotetycznie) nie mógł wykorzystać na niej

procesora z serii Ivy .

Z ciekawości Twój temat w pytaniach do Asusa dam do obserwowanych .

Link to post
Share on other sites

Temat załóż tutaj: http://forum.benchmark.pl/forum/27-pytania-do-firmy-asus/

Pytaj się "expertów" co myślą o tej sytuacji.

Intel sam potwierdził że płyty główne z chipsetami H61, H67, P67 i Z68 będą obsługiwać IB, a w kwestii producenta płyty jest to żeby wydać odpowiedni bios który to umożliwi.

 

EDIT: nie zauważyłem że założyłeś temat w tamtym dziale.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Na razie żadnych odpowiedzi od ekspertów, jeszcze poczekam, mam czas może coś się ruszy ale jak na razie wygląda na to że mam dwie opcje: wymiana płyty głownej (najwczesniej po nowym roku) albo poczekać tak jak mówi kolega na nowszy BIOS. Może wtedy coś się ruszy. Jeśli jest tak jak myślę czyli Z68 obsługuje tylko IB ale nie pozwala na ich overclocking to mielibyśmy tu do czynienia z (brzydkie słowo) skokiem na kasę ASUSa. Jednak powstrzymam się na razie z werdyktem i poczekam na więcej opinii, bo sytuacja wciąż jest niejasna. W innym temacie który założyłem dostałem już propozycje płyt głównych na których nie ma tego problemu i wszystkie są na Z77. Odsyłam także tam http://forum.benchmark.pl/topic/67674-plyta-glowna-pod-i7-3770k/

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Trzeba się zgodzić z Radeon Team, wystarczyło wziąć asrock p67 pro3 które jest często polecane do OC dla nisko-średnich budżetów i byłbyś bardzo zadowolony, a okazało się że mobo które wybrałeś/zostało Ci polecane to kicha...

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...