Skocz do zawartości

Wszystko o OC I5 3570K


Recommended Posts

To szkoda. Skąd Ci się wzieło "lipton"?

Super jestem nr 1 w single core jupi :banan: (chociaż może tylko teraz)

Niech ktoś się pochwali wynikami na haswellu w single core pls

Edytowane przez untited898
Link to post
Share on other sites

W końcu doszedł nowiutki i5 3570k. Przesiadłem się ze zwykłej 3570 (nie wiem czy to dobry interes, pewnie nie, lecz dla samej przyjemności podkręcania chyba warto) :)
Bawię się nim trochę i jestem na etapie 4.3 GHz na 1.1V. Zobaczymy, czy przejdzie cały teścik.
Martwią mnie temperatury, bo na dość niskim napięciu (tak mi się wydaje) mam ok. 66 stopni w OCCT - CPU Linpack test z 90% użytej pamięci i włączonym AVX Capable Linpack.
Zauważyłem też dość znaczną różnicę w temperaturze poszczególnych rdzeni. Na 3570 też tak było, lecz tutaj rdzeń nr 3 ma 66 stopni, a nr 1 55 stopni... ponad 10 stopni to dość dużo.
Numer batch procesora to 3252B206.
Zobaczymy co z tego będzie dalej, lecz zabawy jest co nie miara! :)
Pozdrawiam,
Karol.

EDIT: 4.3GHz przeszedł... teraz czas na 4.4 :)

Edytowane przez Karol1701
Link to post
Share on other sites

To szkoda. Skąd Ci się wzieło "lipton"?

Niestety nadal lipa... ;)

Poczytam pokombinuje jeszcze trochę i może się uda...

http://imageshack.us/a/img708/9168/volts.png

ciekawa ta tabelka

Edytowane przez karol8721
Link to post
Share on other sites

Tak teraz czytam tą tabelkę i sadze, że różnica w temp pomiędzy mną i tobą na co dzień wynika z tego że VCCPLL jest u mnie na 1,89 V .

Sprawdzę to teraz

Edytowane przez untited898
Link to post
Share on other sites

Dziwne. Byłem teraz w biosie i miałem 1,89. hmm.. No nic jest teraz 1,8.

 

Jedyne zmiany jakie zaszły po zmianie to że Vcore z 1,74-1,82 w Linx spadło do 1,68-1,74 , ale temp ta sama


Jaką miałeś podstawkę w chłodziwie? U mnie była lekko wybrzuszona na środku tak 0,5 mm, ale było to zrobione równomiernie z każdej strony. 

Edytowane przez untited898
Link to post
Share on other sites

Ja mam też wypukłą podstawkę

Taka  jest oryginalnie w Silver Arrow SB-E i nawet gdzieś czytałem o tym kiedyś artykuł że niby specjalnie tak ją wyprofilowali żeby lepiej dolegała środkiem do proca.

A gdzie indziej czytałem o tym jak gościu wypolerował podstawkę idealnie na płasko i miał dzięki temu trochę niższe temperatury więc po co Thermalright  kombinował z podstawką? Tego nikt nie wie ;)

Jak znajdę to wstawię tu linka.


Po zmniejszeniu napięcia PLL do 1.7v stabilność procesora została zachowana a temperatury spadły o:

Rdzeń  1:  1°C

Rdzeń  2:  2°C

Rdzeń  3:  3°C

Rdzeń  4:  2°C

http://pics.tinypic.pl/i/00474/sxt5mid9k74b.jpg


Temperatura w pokoju 21°C czyli tak jak w poprzednich testach.

Wentylatory w obudowie jak i na chłodzeniu na maksymalnych obrotach

Edytowane przez karol8721
Link to post
Share on other sites

Oto moje wyniki na PLL 1,7 

http://imageshack.us/a/img802/4632/vqv3.png

5 stopni równicy względem Ciebie. Można sobie to podarować

To jest normalne, że w automatycznym trybie wentli płyta główna max target ma 65 stopni? Strasznie mało to raz. Po drugie dlaczego reaguje tak wolno? Gdy obciążę cpu to dopiero po 1,5 min wentle przyśpieszają, a zwalniają dopiero po 2 min po końcu test.

Edytowane przez untited898
Link to post
Share on other sites

Może mi ktoś napisać co powinienem zmienić w biosie żebym mógł dać chociaż te 4,8 GHz na najniższym możliwym napięciu ?

 

Obecnie mam 4,4 Ghz na 1,220 ~ V

 

http://images64.fotosik.pl/427/1f4a706aa9a5a1df.jpghttp://images64.fotosik.pl/427/6190113acaa1d4c0.jpghttp://images65.fotosik.pl/427/1847d99ca8ced7ea.jpg

Link to post
Share on other sites

Na pewno ustaw mnożnik i napięcie na sztywno

Jeśli koniecznie chcesz sprawdzić czy Twój procek pójdzie na 4.8 GHz to ustaw tyle w biosie daj napięcie np 1.4v i jeśli system się załaduje to zrób test na początek 15 minut w OCCT. Jeśli przejdzie to obniżaj o 0.01v a jeśli nie to zwiększ o 0.01v

Jeśli w czasie wykonywania testu będzie zwiecha to możesz zwiększyć napięcie VTT do maksymalnie 1.1v gdyż pomaga to ustabilizować procka. Jeśli to nic nie daje to nadal baw się z napięciem vcore.

Czasami może tez pomóc zmiana napięcia VCCSA i maksymalna bezpieczna dla tego napięcia wartość to 1.0v

Long Duration Power Limit i Short Du­ra­tion Po­wer Li­mit ustaw na maksa bo bez tego przy OC procek będzie się dławił.


A jakie masz temperatury na procku przy tym OC na 4.4GHz?

Szczerze to przy tym chłodzeniu wydaje mi się że 4.8GHz będzie ciężko utrzymać w granicach bezpiecznych temperatur

Edytowane przez karol8721
Link to post
Share on other sites

Sorry ale jestem zielony w tych pojęciach.

 

Mnożnik i napięcie ustawić na sztywno , czyli jak ?

 

Long Duration i Short Duration na maksa , czyli coś wpisać czy zostawić na Auto ?

 

A co z tymi ustawieniami State ?

 

Co do coolera to przecież Macho jest jednym z lepszych chłodziw , na tym 4,4 Ghz w grach mam gdzieś w okolicach 55 stopni.

Edytowane przez WORD LIFE
Link to post
Share on other sites

Witam :)

 

Przyjechał do mnie dzisiaj i5 3570K i chciałbym się trochę was poradzić odnośnie paru kwesti.

 

Płyta główna to Gigabyte Z77x-D3H

 

  • Nie wiem czy dobrze rozumiem, podkręcanie metodą offset pozwala prockowi obniżać taktowania, a metoda fixed trzyma go cały czas na max taktach ?
  • Czy Funkcja C3/C6 State Support oraz EIST służa do obniżania taktowań oraz napięć w idlu ?
  • Pytanie odnośnie do kolegów którzy mają płyty główne Gigabyte (czy wystaczy wyłaczyć turbo, zmienić zegar na sztywno np na to 4.5 Ghz, i ustawić mu np na początek 1.2 V w funkcji CPU VCore ? Czy zmieniać inne funkcje takie jak (Vcore LoadLine Calibration, PWM Phase Control, CPU Vtt, CPU PLL, IMC, Dynamic GFX CORE ? )
  • Jak patrzeć na temperatury ? Sugerować się temperaturami na każdym rdzeniu czy patrzeć na ogólną temperaturę procesora ?
  • Czy napięcia 1.3V należy nie przekraczać i jaka jest najsensowniejsza dozwolna temperatura przy podkręcaniu tego procesora ( dla całego układu czy dla rdzenii ? )

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez vallentine
Link to post
Share on other sites

WORD LIFE tu masz jeszcze więcej może się przyda.


 

 

Long Duration i Short Duration na maksa , czyli coś wpisać czy zostawić na Auto ?  

Tam po porstu wpisujesz największą liczbę jaką sie da i płyta sie sama poprawi na max np 9999 

Tak na ogół to ja sądzę że do testów np Linx max temp to 90 stopni a w grach no tak max 80 ale to tylko moje zdanie.

Edytowane przez untited898
Link to post
Share on other sites

vallentine

Punkt 1. TAK

Punkt 2. Przy standardowych ustawieniach i przy podkręconym procku przez offset

Punkt 3. Z każdym prockiem jest inaczej.Czasem wystarczy ustawić samo vcore a czasem trzeba pokombinować.

Punkt 4. Należy się sugerować temperaturą na najcieplejszy rdzeniu.

Punkt 5. 1.3v jest uznawane za napięcie bezpieczne do użytku codziennego jeśli trzymamy się bezpiecznej granicy temperatur ale jest to też zależne od posiadanego chłodzenia.

A jeśli chodzi o temperatury to tak jak kolega wyżej napisał


Jedna zasada. Nie testuje się podkręconego procka na napięciu offsetowym bo płyta może je zawyżyć.

Testujemy na sztywnym napięciu i taktowaniu a gdy już znajdziemy stabilne taktowanie i napięcie podkręconego procka to potem ustawiamy offset do napięcia które było stabilne jeśli chcemy żeby mnożnik i napięcie zmieniały się w raz z zapotrzebowaniem procka musimy też włączyć EIST i C1E


Jeśli chodzi o Long Duration i Short Duration każda płyta ma swój limit i ustawiamy je tak a żeby procesor podczas obciążenia nie zrzucał mnożnika(nie dławił się) i oferował pełną wydajność.

Każdy musi tu sam poszukać złotego środka najlepiej zaczynając właśnie od maksymalnych wartości.

Następnie redukować je i sprawdzać czy procesor nie słabnie.

Ja używam do sprawdzania tego programów:

LinX-0.6.5 (11.1.1) AVX                 
IntelBurnTest V2.54(11.0.1.005) 

Ustawiam w biosie maksymalne wartości power limit i sprawdzam ile gigaflopsów wygenerują te programy.

Następnie obniżam power limity i sprawdzam czy coś się zmieniło.

Jeśli wartość gigaflopsów zacznie spadać to lekko podwyższam power limity aż do uzyskania najwyższej stabilnej ilości gigaflopsów.

 

 

Mam nadzieję że pomogłem i zasłużyłem na plusikowe ;)


Jak ktoś ma jeszcze jakieś pytania to pisać puki mam chwile czasu :)


Wszystko to co napisałem na tej stronie jest bardziej szczegółowo opisane tutaj

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,8

Edytowane przez karol8721
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

@ up A po co niby obniżać Long i Short Duration Power limit ? :D Ustawienie maksymalnych wartości nie zwiększa temperatur ani zużycia energii, nie ma też wpływu na stabilność procesora. Jak podkręcamy, a mamy w miarę przyzwoitą sekcje zasilania to zawsze ustawiamy maksymalne wartości i takie zostawiamy dla świętego spokoju. Przecież jak procek zjada ok 250w, to czy ustawimy limit na 255 czy na 500 jest bez różnicy.

 

@ co do EIST, to wcale nie musimy włącząć tej opcji. Eist i tak nie działa jeśli ustawimy Wysoka Wydajność w opcjach zasilania Windowsa (co powinen uczynić każdy overclocker). A C1E samo w sobie skutecznie obniża napięcie i zegar w spoczynku.

Edytowane przez ripjaw
Link to post
Share on other sites

@ up A po co niby obniżać Long i Short Duration Power limit ? :D Ustawienie maksymalnych wartości nie zwiększa temperatur ani zużycia energii, nie ma też wpływu na stabilność procesora. Jak podkręcamy, a mamy w miarę przyzwoitą sekcje zasilania to zawsze ustawiamy maksymalne wartości i takie zostawiamy dla świętego spokoju. Przecież jak procek zjada ok 250w, to czy ustawimy limit na 255 czy na 500 jest bez różnicy.

 

@ co do EIST, to wcale nie musimy włącząć tej opcji. Eist i tak nie działa jeśli ustawimy Wysoka Wydajność w opcjach zasilania Windowsa (co powinen uczynić każdy overclocker). A C1E samo w sobie skutecznie obniża napięcie i zegar w spoczynku.

Jak widać co do power limitów mamy odmienne zdanie.

 

Różnica między ustawieniami maksymalnymi a optymalnymi jest taka że zmniejsza to trochę zużycie prądu przez proca- sprawdziłem to watomierzem

 

To ciekawe co powiesz na temat Primary Plane Current Limit? Też według Ciebie nie ma znaczenia przy OC?

 

 

 

 

 

 

A czy da się przy podkręcaniu przez mnożnik turbo zmniejszyć mu napięcie ? Nie chodzi o to żeby mu wklepać jakąś wartość bo wtedy w idlu spadają mi takty a napięcie jest cały czas na tyle ile się ustawi.

A czemu kombinujesz z podkręcaniem przez turbo?

Edytowane przez karol8721
Link to post
Share on other sites
@Karol8721

Stary wybacz ale gadasz bzdury. To są tylko LIMITY, ustawiasz limit do 300w to jeśli procesor przekroczy te 300w to obniża taktowanie, jeśli ustawisz 310 czy 500 to jest bez różnicy. Wpływ na pobór prądu mają tylko i wyłącznie vcore, i load line calibration, ewentualnie VTT PLL Voltage. Jesli chodzi o Primary i Secondary Plane to procesor ma dwa czujniki poboru mocy, jeden na samym procesorze i jeden na rdzeniach i dla nich osobno się to ustawia, natomiast co do Long i Short Duration to chodzi tutaj o maksymalny pobór przez długi i krótki okres czasu. Nie zarzucam ci ściemniania więc twoja opinia o różnicach na woltomierzu, musiała być spowodowana tym, że przy pomiarach miałeś inny poziom LLC ustawiony lub napięcie vcore czy pll. Zawsze ustawiamy wszystko na maks i mamy spokój (chociaż w normalnych warunkach nigdy nawet nie zbliżymy się do takich wartośći).

 

Podam ci prosty przykład : Masz procesor 4.5ghz na napięciu 1.2v i testujesz go pod Linxem. W jaki sposób po zwiększeniu limitu z 200w na 400w pobór prądu ma się zwiększyć skoro procesor i tak zjada max dajmy na to 150w a Gflops dalej są takie same ? Gdzie tu masz logikę ?

Edytowane przez ripjaw
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...