Skocz do zawartości

Wszystko o OC I5 3570K


Recommended Posts

Gość vtruck754

Czytaj co napisałem. 1,18 nie ale już 1.4v to nic dobrego (przy wysokim offsecie +200 to ja mam 1,18v w idle) Fakt. jesli posiadasz tak slaba plyte ktora uniemozliwia ci kręcenie z offset pozostaje fixed. Fakt tez, ze plyty msi sa ułomne i dopiero od któregoś biosu mają pseudo offset i z tego co wiem analogową sekcje zasilania.

 

Jeśli jest tak jak piszesz to te płyty wogóle nie nadają się do ekstremalnego oc, bo chyba nie trzymał byś 1.5v na fixed ?

Edytowane przez vtruck754
Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

do kiedy to możlwe kręć offsetem, a jak wyżej ogranicza cię płyta to niestety pozostaje fixed tylko nie przekraczaj 1.35-1.4v 

 

Przy offsecie pod pelnym obciazeniem masz takie samo napiecie jak bys ustawil na fixed. Tylko w spoczynku procesor bedzie dostawal mniej (wazne zeby nie ponizej 0,7-0,8v). Takie skoki sa normalne.

Edytowane przez vtruck754
Link to post
Share on other sites

Przecież ja się zgrywam :P A gadanie, że trzymanie procka 24/7 np na 1,4 V jest dla niego czymś niezwykłym, można wsadzić między bajki bo nikt o zdrowych zmysłach nie bedzie tego robić (aktualizacja).

Choć nie wiem jaki ktoś miał by w tym cel (chodzi o graczy) bo różnica w wydajności między zegarem 4,5 GHz (~1,2-1,25V zleży od sztuki), a 4,7 GHz (~1,35-1,4 V zajeży od sztuki) jest żadna :P Co więcej w większości wypadków wystarcza zegar stockowy lub maksymalnie 4,0 GHz :) Zas róznica 3-5 KL/s to zabawa tylko dla benchmarkowych onanistów :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie no czasem te 3-5 klatek w niektórych grach mocno siedzących na cepie to granica płynności. U mnie świetnie to wyszło w World of Tanks, gdzie gra siedzi w zasadzie na jednym rdzeniu i nawet między 4,5 a 4,6 są różnice które widać. Inna sprawa, że ja jak włączam PC to tylko po to żeby grać. Jak chcę połazić po necie to mam od tego lapka ;)

Edytowane przez Mephic
Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

Bakak, więc po co te chłodzenia, te płyty najlepiej wszyscy niech trzymają procesory na boxowym chłodzeniu i 4.0ghz bo po wogóle wyżej podkręcać cepa ?  A jeśli kogoś nie ogranicza płyta (jak w przypadku Mephica) to lepiej trzymać na fixed czy na offset, zwłaszcza że stabilne ustawienie offset to żadna filozofia (kilka minut roboty). Pozatym ekspert powinien wiedzieć, że dla ivy bridge gorsze od temperatur jest napięcie. Wolałbym przez 3 lata zostawić procesor na 80-90c niż pod stałym 1.4v.

 

 

A gadanie, że trzymanie procka 24/7 np na 1,4 V jest dla niego czymś niezwykłym, można wsadzić między bajki.

Niezwykłym nie, bezmyślnym tak.

Edytowane przez vtruck754
Link to post
Share on other sites

1,4v to trochę dużo. Z drugiej strony pojawia się pytanie jak często używa się komputera. Jeśli ktoś faktycznie ma go odpalonego 24/7 to skróci żywotność cepa, szczególnie bez skalpu.

 

Ale zasadniczą kwestią jest o ile skróci - czy będzie to z 10 do 8 lat czy z 8 do 5? to już pewnie zależy od sztuki. Ja za 3 lata będę miał pewnie nowy cep, ale faktycznie do fixed voltage nadają się raczej te sztuki w których sweet spot to ok. 4,5 GHz przy napięciu poniżej 1,2v. Wolę tak niż 1,38v i 4,7 :P

Link to post
Share on other sites

Piter - dlatego pierwszy i ostatni raz kupiłem mobo MSI :) Jest rewelacyjna do OC na sztywno, fajnie wygląda, ale podstawowych fukncjonalności umożliwiających wykorzystanie zalet Ivy nie ma. A szkoda, bo jako jedyna na rynku.

Ja tak samo...pierwszy i ostatni raz mam MOBO od MSI, zawsze brałem Gigabyte, nie wiem co mnie teraz podkusiło :P

Link to post
Share on other sites

Kusi bogatą sekcją zasilania i jest chłodna - to na pewno duży atut. Wcześniej na AMD miałem Gigabyte ma790x UD4 przez kilka dobrych lat i w sumie też wyglądała i zachowywała się całkiem efektownie.

 

Trochę żałuję, że nie GB bo płyty mają naprawdę fajne ale za to mój GPU z tym mobo i z niebiesko podświetlanym coolerem komponują się po prostu nieziemsko :) Wiem, że do środka się nie zagląda za często ale za to jak już czyszczę kompa to mam sporo radości :) zostało mi tylko wymienić zasilacz na modularny bo cable management mam co najwyżej przeciętny :P (tył budy aż puchnie od kabli).

 

No ale wracając do meritum - jeśli ktoś źle trafi na cepa a ma mobo od MSI to ma problem :)

Edytowane przez Mephic
Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

Ze swojej strony polecam Asrock. W moim leciwym z68 extreme3 gen3 nawet nie muszę podbijać offsetu (chociaż istnieje taka możliwość) Mam taką opcję "additional turbo voltage". Działa dokładnie na tej zasadzie co offset ale tylko pod obciążeniem. Czyli w idle dalej utrzymuje się niska wartość ~ 0,8v nawet jak zaaplikuje mu +300 dla turbo. A jeśli w idle jest mu za mało to podbijam jeszcze tradycyjny offset np +10 i wszystko wraca do normy.

Edytowane przez vtruck754
Link to post
Share on other sites

No w sumie AsRock nowe płyty ma bardzo przyzwoite. Ja wybierałem między gd55 a Extreme4, ostatecznie wygrał MSI (chyba argumentem była tu sekcja zasilania) ale do ekstremalnych OC ta płyta na pewno się nie nadaje. Jakość komponentów w moim odczuciu również robi u MSI różnicę (military class widać i czuć już podczas montażu - nie jest to tylko marketingowy chwyt).

Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

Ja kiedyś nie kupił bym Asrocka (dużo ludzi krytykuje ich płyty). Mobo dostałem przypadkiem i od tej pory zmieniłem zdanie o tym producencie. Ten z68 extreme3 jest świetny, chłodzona sekcja 8+4, zero problemów z działaniem. W zasadzie ominęła mnie przesiadka na z77 extreme4 (obie płyty prawie się nie różnią a na z68 ivy tak samo się kręci). Msi prezentuje się świetnie ale z tym brakiem porządnego offsetu to dali ciała na całej linii. Oprócz tego Asrock ma świetną obsługę klienta. Kiedyś padł mi prąd podczas update uefi (martwa płyta), napisałem do nich i w ciągu tygodnia przysłali mi nową zaprogramowaną kość (z Holandii). Nawet nie pytali o dowód zakupu ;)

 

a jak kiedyś będę zmieniał to napewno na z87 extreme4, ale 700 zł to za drogo dla mnie, chociaż i tak z dotychczasowych 1150 to za taką cenę asrock oferuje najwięcej.

Edytowane przez vtruck754
Link to post
Share on other sites

Gigabyte tez ma dobre komponenty, przynajmniej w tych płytach. Dyski mam cieplejsze niż sekcja zasilania przy kilku godzinach renderowania, tak więc połowicznie chłodzona sekcja zasilania w tej płycie nie ujmuje w niczym ;)

Link to post
Share on other sites

Oj tam, Oj tam... walić napięcie.... :P Gwarancja intela jest na tyle fajna ze niezaleznie od tego w jaki sposob uwaliles procka, to w czasie jej trwania CPU zostanie wymieniony na nowy :)

 

Oczywiście nikomu nie polecam, tylko się zgrywałem :P

Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

Nie każdy ma na cepa gwarancję to raz (moja przeminęła wraz ze zdjęciem czapy ;) . Pozatym z tego co wiem to rozszerzona gwara na podkręcanie jest dodatkowo płatna. http://click.intel.com/tuningplan/

 

Chociaż z drugiej strony strony nie wiem jak mieliby ci udowodnić że podkręcałeś;) . Nikt tu jednak nie mówi o trwałym uszkodzeniu. Proponujesz trzymanie 1.4v przez cały czas co jest świadomym skazywaniem go na degradację (weź pod uwagę że jesteś ekspertem i trafisz na jakiegoś delikwenta który to przeczyta i dojdzie do wniosku że 1.6v 24/h też będzie ok   :D

Edytowane przez vtruck754
Link to post
Share on other sites

A to dziwna teoria o tej gwarancji

 

http://click.intel.com/tuningplan/

 

Dokładnie jak pisze Vtruck.

 

Jak udowodnią OC? Pytanie jak Ty udowodnisz, że nie kręciłeś. Nawet reklamując na niezgodność towaru z Umową jeśli towar ma powyżej 6 miesięcy to wykazanie, że wada istniała w momencie zakupu jest po Twojej stronie,.

Edytowane przez Mephic
Link to post
Share on other sites

Nie proponuje trzymania procesora na takim napieciu! Twierdze tylko, że coś takiego można między bajki włożyć bo nikt o zdrowych zmysłach nie bedzie tego robić! Możliwe, że w pierwszym poście wyraziłem sie nie dość jano :/ mój błąd.

 

Choć nie wiem jaki ktoś miał by w tym cel

Ten fragment mojej potrzedniej wypowiedzi jest dość istotny :) poddaje on w wątpliwość sens trzymania tak wysokiego napięcia, to raz, a dwa dalej argumentuje, że na siłę podnoszenie napięcia i zegara nie daje aż tak wymiernych korzyści, aby ten zabieg miał większe uzasadnienie. 

Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

Ok. zedytowałes poprzedniego posta, teraz można to inaczej rozumieć. Bo naprawdę mnie wtedy zdziwiło, że wyskoczyłeś z tym 1.4v :D

 

A przy okazji, jak myślicie warto zmieniać pod ihs zalmana na liquid pro ? Szkoda mi wywalać siano na kolejną pastę, z drugiej strony jakbym jeszcze zbił te 10c to może by pękło 5ghz. Nie mogę przeboleć, taka dobra sztuka cepa a taki gorący ;s PO zdjęciu ihs mam 90c przy 1.32v, a jestem prawie pewny że 1.4 by mu wystarczyło do 5 tylko temp mnie hamuje. Pytanie czy ten liquid naprawde robi AZ taką różnice ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...