Skocz do zawartości

Problem z mnożnikiem Turbo na P8Z77-V PRO


Recommended Posts

Witam

 

Zasadniczo problem dotyczy podkrecania procesora i5 3570 (bez K) i ma to bezposredni związek z funkcją Turbo.

 

Płyta pozwala na ustawienie maksymalnego mnożnika x42 na wszystkich rdzeniach. Jeśli doda się do tego taktowanie szyny BCLK = 105 MHz, to w efekcie powinnismy uzyskać zegar CPU 4.4 GHz.

 

Tak sie dzieje. Po uruchomieniu komputera CPU-Z pokazuje 4.4 GHz, ale tylko przez chwile. Po paru minutach, czasem sekundach uruchamia sie funkcja oszczedzania energii i mnoznik obniża się, ale po obciazeniu procesora nie wraca na x42 tylko na x40 i procesor dziala z zegarem 4,2 GHz.

 

Próbowałam wyłączać funkcję oszczędzania energii, maxowałam wszystkie współczynniki TDP, LLC i inne. Ale nic nie pomaga. Mam najnowszy Bios, mocny cooler Prolimatech Genessis i przewiewną budę.

 

Czy ktoś z was wie dlaczego mnożnik Turbo nie ustawia sie na maxa?

Edytowane przez boreas
Link to post
Share on other sites

Funkcja Turbo to nie podkręcanie. Turbo zwiększa taktowanie (mnożnik) cpu tylko w odpowiednich warunkach. Maksymalny mnożnik działa tylko jeśli obciążony jest tylko jeden rdzeń (aplikacje jednowątkowe). Także nie osiągniesz maksymalnego taktowania z Turbo cały czas.

http://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html

Link to post
Share on other sites

Kto kupuje procki bez K???? Było sie pytać na forum , A tak na powaznie to turbo podbija w strecie daj sobie test procka w occt i zabacz jak skacze taktowanie

 

przecież napisałam, że po obciążeniu wszytskich rdzeni procek nie osiąga maksymalnego mnożnika :P A fakt, że mnożnik i taktowanie CPU skacze, nie jest dla mnie niczym nowym ;)

 

Ps

Wybor procesora byl niezalezny ode mnie i pytania na forum bylyby niepotrzebnym zasmiecaniem go :P

Edytowane przez boreas
Link to post
Share on other sites

Płyte masz taki wypas a proca bez K

 

A co za różnica? Wersje z K i tak można podkręcić max do 4,4 - 4,5 GHz, aby zachować jako takie niskie temperatury i to tylko pod warunkiem, że ma się jakieś kozackie chłodzenie. A i wtedy temp spokojnie sięgają 90*C :P

A zdejmować IHS nie bedę %-)

 

Poza tym to nie mój komp :P

 

Edit

Mam gorącą prośbę o nie zaśmiecanie tematu bezużytecznymi postami :)

Edytowane przez boreas
Link to post
Share on other sites

Niestety nie da rady ustawić tak mnożnika, aby zablokowany procesor działał przy RATIO x42 :/

Ostatecznie osiągnęłam zegar 4,3 GHz na wszystkich rdzeniach co w zupełności satysfakcjonuje właściciela sprzętu :)

 

Dziękuję za zainteresowanie tematem i serdecznie pozdrawiam :)

 

Temat do zamknięcia

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...