Skocz do zawartości

problem z pc


Recommended Posts

Cześć. Mam problem ze swoim głupim kompem. Dzisiaj wychodząc rano do sklepu zostawiłem pc włączony (nic nie robił, nie pracował). Po powrocie (jakieś 30-40 min) zawitałem czarny ekran (coś ala wyłączanie monitora po 20 min). Ruszam myszką a tu nic. Wiatrak od karty pracował trochę szybciej, głośniej. Naciskam przycisk reset... NIC, 0 reakcji. Naciskam przycisk power... NIC, dopiero po przytrzymaniu go jakiś 5 sek pc się wyłączył. Włączyłem ponownie pc i płyta wykonała standardową procedurę przywracania ostawień biosu (2 resty). Gdy wszedłem do biosa taktowanie procesora było przywrócone do standardowych, więc podkręciłem z powrotem CPU. PC działa normalnie. A i mam jeszcze problemy z wydajnością w grach. Np. w settlers 6 gra podczas przesuwania kamery się tnie, czy to na maxymalnych czy też minimalnych ustawieniach. W Titan Quescie gra ma 15fps od momentu zginięcia po odrodzenie, gdy gram normalnie wszystko jest ok. WoW też co jakiś czas ścina. Simsy 2 icon_razz.gif też się tną podczas przyspieszania czasu x3 i przesuwania/obracania kamery (mój brat w to gra, ale mnie te ścinki irytują). Nie wiem teraz czy to procek się wali (PDC E5200 @2,9GHz), czy też GPU (Gainward HD4850).

Płyta to GigaByte GA-P31-DS3L

Ram Patriot 2x1GB

Pentagram 430W (Na Chiftecu 500W ww problemy cały czas występowały)

Link to post
Share on other sites

Mozliwe że to może być twoja karta albo procesor.Ale jesli nie mogles zrestartować kompa to znaczy że cos moze byc z prockiem.Sprawdź temperatury karty graficznej i procesora.Jesli procesor będzie wynosił 50-70stopni w spoczynku to znaczy

że na procku jest albo źle zamontowane chłodzenie albo co gorsza zepsute.Najlepiej sprawdzić dotykając lekko rafiatora.Jesli jest ciepły to nie wina chlodzenia ale jeśli jest gorący to czym prędzej zmień chlodzenie.tak samo sprawdź na karcie graficznej.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

W spoczynku procek ma ok 36*C więc w stresie nie będzie miał wiele więcej (wiatrak sam dobiera obroty do obciążenia). A karta to standard na referencie ok 80*C w stresie max 96*C pod obciążeniem. I dodam jeszcze ze na standardowych taktowaniach w settlersach cały czas były ściny. Na innych grach nie sprawdzałem (bo chyba nie było po co).

Link to post
Share on other sites

Właśnie te karty NIBY mają takie tempy. Dzisiaj robiłem tes orthosem i wywalił błąd po 1 godzinie, o to ten błąd:

2:Test 1, 5300 Lucas-Lehmer iterations of M14942209 using 768K FFT length.

1:FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

1:Hardware failure detected, consult stress.txt file.

1:Torture Test ran 1 hours, 2 minutes 23 seconds - 1 errors, 0 warnings.

1:Execution halted.

Link to post
Share on other sites

Z tym błędem to faktycznie nie za fajnie wygląda, ale to Orthos :P.

Sorki nie doczytałem jakie masz ustawione taktowanie. Jeśli troche mu podbiłeś ustaw standardowe. Pozatym w jakim trybie był uruchomiony Orthos? Może pamiątki nie wyrabiają, lub coś z kontrolerem na płycie? Odpisz to będziemy kombinować dalej :P

Link to post
Share on other sites

To że ustawiłeś fabryczne parametry dla kości pamięci nie ma znaczenia. Najważniejsze, żeby działały one bezbłędnie.

 

Podaj jakie sterowniki do karty graficznej masz zainstalowane.

Kiedyś (stery 7.12 i wcześniejsze) na niektórych konfiguracjach komputerów tzw. micro-stuttering nie był niczym niezwykłym :P

Link to post
Share on other sites

Sprawdź jeszcze temperaturę płyty głównej np. przez everest ultimate edition. Miałem podobne problemy i to był pocżątek końca płyty głównej. Zaczęło się od restrtów peceta np. przy oglądaniu filmu, przycinek w grach. Przeinstalowałem windę , założyłem nowy cooler na procka, zmieniłem zasilacz ( w takiej kolejności otrzymywałem rady) a płyta padła po ok. miesiącu. Tego co pamiętam to temperatura płyty dochodziła do 50 stopni w stresie.

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem temp. chipsetu. Odpaliłem Orthosa i monitorowałem temperaturę, wahała się w granicach 42*C-43*C. Pożyczyłem też od kolegi Assasina w którego grałem od razu po złożeniu pc. Chodzi tak samo jak wcześniej :P. Czyli co jakiś czas ścina i ledwo ma te 3X fps. Kompa mam od 28 sierpnia 2008 :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...