Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

 

Intel Rapid Storage wykrył u mnie uszkodzony wolumin na jednym z dysków twardych w macierzy RAID0, więc sprawdziłem S.M.A.R.T. Jest to Samsung F3 HD502HJ.

 

http://oi47.tinypic.com/bioyeb.jpg

 

 

Sprawdzałem w HD Tune i nie posiadam żadnego Bad Sectora, więc jeszcze sprawa nie wygląda źle.

Teraz rodzą się moje pytania:

 

-Czy warto wysyłać dysk twardy na gwarancję, czy lepiej naprawić? tzn. zerowanie a następnie remap w MHDD?

-Jeśli można zreperować dysk to jaka jest gwarancja, że opisywany Samsung w niedalekiej przyszłości się nie posypie znów owym lub innymi błędami?

-Czy po naprawie z rezultatem pozytywnym dysk będzie tak samo pracował wydajnie jak przed tym błędem?

-Jakie są przyczyny powstania błędu C5?

 

Co polecacie i dlaczego?

 

Pozdrawiam, Mateusz.

Edytowane przez Grecki18
Link to post
Share on other sites

-Czy warto wysyłać dysk twardy na gwarancję, czy lepiej naprawić? tzn. zerowanie a następnie remap w MHDD?

 

Naprawić. Mhdd erase delays potem zobacz smart

-Jeśli można zreperować dysk to jaka jest gwarancja, że opisywany Samsung w niedalekiej przyszłości się nie posypie znów owym lub innymi błędami?

 

Żadna. Może działać 10 lat bez błędów lub się zepsuć po tygodniu (jak każda rzecz jaka istnieje)

-Czy po naprawie z rezultatem pozytywnym dysk będzie tak samo pracował wydajnie jak przed tym błędem?

 

Jeżeli sektory okażą się sprawne to tak, jeżeli zostaną uznane za złe i zamienione z puli zapasowych to teoretycznie dostęp do tych sektorów będzie dłuższy ale nawet tego nie zauważysz

-Jakie są przyczyny powstania błędu C5?

 

Powstają od wstrząsów, spadków zasilania itp.

Co polecacie i dlaczego?

Najpierw spróbuj naprawić dysk, stracisz najmniej czasu. Po wymianie przez producenta na nowy nie masz pewności że będzie sprawny bo może dostać w transporcie Edytowane przez sfistn
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem zerowanie a następnie remap dysku i ilość błędów C5 z 11 zmniejszyła się do 3... Dlaczego wszystkiego nie naprawiło?

 

Czy mam to jeszcze raz samo wykonać?

 

P.S Myślałem, że po zerowaniu i remap-u dysku straci się dane i będzie trzeba wszystko na nowo instalować...

 

Pozdrawiam, Mateusz.

Edytowane przez Grecki18
Link to post
Share on other sites

Pewnie zrobiłeś skan + erase delays. Jest opcja skanu powierzchni lba pomiędzy niestabilnymi sektorami z ustawieniem ciągłym czyli będzie skanował dopóki dysk czegoś z tymi sektorami nie zrobi (albo uzna je za sprawne i c5=0 , 05=0 albo wykona remap i c5=0 i 05=3)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy mam jeszcze raz wykonać erase oraz remap dysku by pozbyć się tych 3 błędów C5? Pytam się bo nie wiem, czy takie zabiegi można tak szybko powtarzać...

 

P.S Tak jak Wcześniej pytałem, dlaczego moje dane nie zostały usunięte oraz nie naprawiło mi dysku? Ponad 2h to trwało wszystko, eh...

Edytowane przez Grecki18
Link to post
Share on other sites

Nie dawaj takich rad!!!!!!!!!!! Ten program nie pomaga, wręcz szkodzi.

 

Co ty za glupoty gadasz.

Trzeba poprostu troche sie znac z tym programem......

Edytowane przez 06radcho
Link to post
Share on other sites

Dobrze Panowie, wiem by nie używać HDD Regenerator-a, ale teraz to prawie nic nie rozumiem z tym MHDD.

Zacznijmy od początku, czyli jak to zrobiłem. Po uruchomieniu MHDD nacisnąłem "F4" by wejść do menu i tam zszedłem na sam dół do linijki o nazwie "Erase Delays Destructive" po czym przełączyłem na "ON" i uruchomiłem naciskając "F4". Po zakończonym procesie pojawił się owy komunikat "Block erased with EraseWaits:16". Następnie włączyłem "Remap" taką samą metodą jak przed chwilą opisałem. Po tym wszystkim nacisnąłem "F8" by zobaczyć w S.M.A.R.T. i wtedy zobaczyłem, że ilość błędów się zmniejszyła do 3.

Wszystkiego nauczyłem się wpierw na internecie wedle instrukcji zamieszczonych na forach oraz na Youtube. Według mnie na pierwszy rzut oka wyglądało to dość banalnie - Tak bynajmniej mi się wciąż wydaję.

 

Według Was nie zrobiłem zerowania, więc co niby uczyniłem? Co robię źle?

 

 

Jak masz nr LBA sektórw UNC to nie musisz całego dysku zerować wystarczy wpisać Erase i podać ich LBA.

-Nie rozumiem.

 

Pozdrawiam, Mateusz

Edytowane przez Grecki18
Link to post
Share on other sites

Zrobiłeś skan z zerowaniem sektorów z wysokim czasem dostępu (czyli niestabilnymi). Zrób to parę razy a najlepiej tak jak Wierturko napisał. Chodziło mu o to że pod koniec skanowania masz coś ala warning lba 412752 500ms warning lba 515222 500ms żebyś wykonał zerowanie od 410000 do 516000 wtedy wyzerujesz obszar z niestabilnymi sektorami i zaoszczędzisz dużo czasu. Jak za pierwszym razem nie zadziała to jeszcze raz dopóki firmware dysku czegoś nie wybierze (relok lub uznanie za sprawny). Niepotrzebnie zaznaczasz w mhdd remap, dysk wie lepiej kiedy remapować. Wada zerowania to to że będziesz musiał od nowa raid stawiać i system, ja bym proponował erase delays w odpowiednim obszarze.

Edytowane przez sfistn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra czyli mam zrobić tak samo jak wyżej opisałem tylko, że pod koniec godzinnego skanowania mam wpisać dane w jakich przedziałach ma odbyć się zerowanie by zaoszczędzić czas. Tylko, gdzie mam to wpisać i jak? Jest jakaś komenda na to, czy po prostu tak napisać jak Ty powyżej pokazałeś na przykładzie tj. 410000 - 516000 i "F4"? Rozumiem, że mam tyle to razy robić aż do idealnego stanu, czyli C5 - 0RAW, tak? I ostatnie pytanie, zrobiłem "Remap" to dlatego, że na instrukcjach było napisane, że po zerowaniu włączyć właśnie tą opcję. Teraz tego nie uruchomię, ale napisałeś, że dysk wie lepiej kiedy "remap-ować", tzn.?

 

Dzięki za cierpliwość :)

 

Pozdrawiam, Mateusz.

 

Już wszystko wiem jak zrobić. Napiszę jaki będzie końcowy status.

 

Edytowane przez Grecki18
Link to post
Share on other sites

Jak masz nr LBA sektórw UNC to nie musisz całego dysku zerować wystarczy wpisać Erase i podać ich LBA. -Nie rozumiem. Pozdrawiam, Mateusz

Po ręcznym wpisaniu słowa erase padają dalsze zapytania od którego do którego sektora . Konkretnie pyta o LBA ( co to LBA można wygoglować )

 

Erase Delays Destructive wybrane z okna powiedzmy że "różnie działa" Nieraz musiałem poprawić komenda erase i to było najskuteczniejsze.

Edytowane przez Werturko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

odświeżę temat bo mam kilka pytań dot. naprawy sektoró wMHDD, a mianowicie:

- mam 1 bad sektor (wykryty przez HD Tune) na dysku 2TB WD. Na standardowym skanie oprogramowania WD nie widać go nawet.

Czy warto naprawiać go, czy oddawać na gwarę? Czy w ogóle mi go przyjmą? Czy naprawiać w MHDD?

- jeśli podejmę się skanu i naprawy w MHDD to czy, i ewentualnie jak to zrobić, aby nie utracić danych na dysku?

- czy da się odpalić MHDD z pendrive i jak?

 

Z góry dzięki za odp. i pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...