Skocz do zawartości

Zacięcia w grach przy wysokim FPS. Działają poprawnie w trybie okna. Pomocy. Ręce opadają.


Recommended Posts

Kupiłem rok temu komputer używany na allegro. Gry działały pięknie, tzn większość miała powyżej 60fps - tyle, że mimo to losowo przycinały w różnych miejscach. Założyłem, że uszkodzony jest jakiś komponent. Wymieniłem... wszystko. Jedna po drugiej, każda część mojego systemu uległa do dziś wymianie, łącznie z kablami, monitorem, obudową, myszką i klawiaturą. Zmieniłem nawet system operacyjny. Dzisiaj dotarł do mnie nowy RAM - 8gb - i nic. Tylko portfel chudszy.

 

A gry nadal tną, w ten sam sposób, co wcześniej. Mimo dużej liczby klatek.

 

Znalazłem rozwiązanie - gry w trybie okna (windowed mode) chodzą pięknie. Tylko dlaczego?

 

Zakładam, że przyczyną może być:

 

- dziwne ustawienia w biosie

- dziwne ustawienia w systemie

- cygańska klątwa

 

Mój sprzęt:

 

GPU: Gigabyte HD7870 (wcześniej był HD5850)

CPU: Phenom X4 965BE 3.5ghz (wcześniej był odblokowany X2 550)

Płyta gł: Gigabyte GA970A-UD3 (był gigabyte MA790-ud4p)

Ram: 8GB Corsair 1600mhz dual channel

System: Windows 8 release preview

Edytowane przez Szmak
Link to post
Share on other sites

Nie kazdy jednak wie, ze Phenom @ 4ghz jest duzo wolniejszy od i5-2400. na twojej płycie można zmienić na nowe fx vishera np fx-4300 fx-6300 lub fx-8300 ewentualnie na tańszy fx-8150. wgraj nowszy bios płyty i przetestuj grafikę bo zbyt wydajną grafikę masz.

Edytowane przez extremme
Link to post
Share on other sites

Jaki konkretnie gry? zasilacza nie podałeś ale rozumiem markowy, UP procek by karte ograniczał?

 

czy 60 FPS ale stabilnych?, prz szybkich obrotach w grach akcji czy wyścigach na zakrętach FPS potafia spaść.Odpal frapsa i gdy przytnie (fraps wolno reguje) szybki luk na fps.

Link to post
Share on other sites

Nie kazdy jednak wie, ze Phenom @ 4ghz jest duzo wolniejszy od i5-2400. na twojej płycie można zmienić na nowe fx vishera np fx-4300 fx-6300 lub fx-8300 ewentualnie na tańszy fx-8150. wgraj nowszy bios płyty i przetestuj grafikę bo zbyt wydajną grafikę masz.

 

Phenom radzi sobie w benchmarkach lepiej niż fx'y. Zresztą, większość moich gier nie wyciska z niego potów. Grafika w 3dmarku11 miała wynik w normie hd7870, choć dokładnego nie pamiętam.

Jaki konkretnie gry? zasilacza nie podałeś ale rozumiem markowy, UP procek by karte ograniczał?

 

czy 60 FPS ale stabilnych?, prz szybkich obrotach w grach akcji czy wyścigach na zakrętach FPS potafia spaść.Odpal frapsa i gdy przytnie (fraps wolno reguje) szybki luk na fps.

 

Zasilacz OCZ modxstream 600w

fps sprawdzam frapsem, jest stabilnie jak skała. Porcesor kręciłem do 4.1ghz, ale nie zauważyłem poprawy - i tak wszystko chodzi na ok 60fps i cięło jak dawniej.

 

 

Problem pojawia się we wszystkich grach, na których testowałem sprzęt. Niezależnie od ustawień graficznych.

 

-torchlight

- wiedźmin 2

- skyrim

- Batman city i asylum

- gta IV

- Stalker CC

 

We wszystkich znika, gdy gram w trybie okna. Myślę, że tu jest sedno problemu.

 

 

Edytowane przez Szmak
Link to post
Share on other sites

Jak rozumiem Vsync w grach masz włączony zobacz jaką masz częstotliwość odświeżania ekranu

 

Częstotliwość to 60hz. Testowałem na włączonym i wyłączonym vsyncu - jest bez zmian.

 

ale reszta powina chodzić bd. może przemyść przejście na intela? sztuczne test to nie to czego wymaga sie od procka w grach a w tej dziedzinie AMD mo troche po plecach

Widziałem te gry u znajomego z x4 970 i wszystko śmigało bez zacięć, więc to nie wina wolnego procesora. Pewnie, że chciałoby się intela, ale świnka skarbonka już dawno została rozbita :D Edytowane przez Szmak
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Odkopuję temat, bo znalazłem przyczynę i jakiemuś googlowiczowi może się to przydać.

 

Winna okazała się opcja HPET ( high precision event timer) w biosie. Karty AMD lubią się gryźć z tą opcją. Co ciekawe, jedni mają ten problem, a inni nie - ja miałem na dwóch kompletnie różnych zestawach.

 

Wyłączyłem HPET'a i wszystkie gry chodzą pięknie - oprócz skyrima. Niestety nie można mieć wszystkiego.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...