Skocz do zawartości

iPhone 5 pierwsze wrażenia CDN..


Recommended Posts

W piątek stałem się szczęśliwym? Posiadaczem najnowszego dziecka Apple – iPhone 5. Bardzo żałuję, że nie mogę już użyć słów „dziecka Jobsa”. Jest przykre, że człowiek, który zrobił tyle dla rynku i przede wszystkim konsumentów IT odszedł tak wcześnie. Poprzednie odsłony tego telefony były kultowe. Wszystko to dzięki niezwykłym pomysłom i doskonałej ich realizacji.

Pamiętam jak kilka lat temu stałem się przez przypadek właścicielem iPhone 3g. W tedy poczułem pierwszy raz magię Apple. Telefon, który jeżeli ocenić go w liczbach był bardzo przeciętny, nawet zacofany, dla mnie po prostu stał się pierwszym terminalem z dotykowym ekranem, który można było obsługiwać równie wydajnie i sprawnie jak klasyczne słuchawki z klawiaturą. Jego niedomagania jak np. aparat tylko 2MP były mało istotne. Przed nim byłem nieszczęśliwym właścicielem wszystko mającej nic nieumiejącej Omni z Windowsem. Na telefonie Jobsa może nie było wszystkiego, ale to, co było działało, a dla użytkownika jest to najważniejsze.

Dobrze, tyle historii zostawmy ją wiki. Do kupna tego telefonu skłoniły mnie po części względy ekonomiczne. W taryfie, którą posiadam mogłem zakupić w podobnej cenie, SGS3, Nokię Lumię 920, Note 2. Te telefony traktowałem, jako ewentualne alternatywy. Jednak po obejrzeniu cen używanych iPhone 4 i ich rywali z czasu ukazaniu się go na rynku doszedłem do wniosku, że szanując ten telefon po 2 latach nie będę musiał go sprzedać za grosze jak rywala z androidem. Druga sprawa to wielkość ekranu. Potrzebowałem telefonu, który obsłużę jedną ręką. „Godzille” z 4 i więcej po krótkiej zabawie nimi stawały się niewygodne. Mogłem się o tym przekonać po zabawie z HTC OX i SGS 3. Dla mnie są za duże. Tam gdzie potrzeba większego ekranu nie zastąpią tabletu, a na co dzień są zwyczajnie nie wygodne w użytkowaniu. Nie mam na myśli transportu, ale tego, że mając w jednej ręce torbę z zakupami można zapomnieć o tych zabawkach. Do dłuższych zabaw w necie mam iPad-a 2.

Drugim puzlem z układanki, „jaki chcę telefon” był aparat. Lumia 920 kręci bardzo dobrej, jakości filmy dzięki stabilizacji optycznej, zdjęcia przy złym oświetleniu to również mocna strona tego telefonu. SGS3 nic specjalnego w fotografii nie prezentuje na tle górnej półki telefonów. Iphone 5 robi lepsze zdjęcia od sgs3 przegrywając jednak z Nokią.

Trzecim i najważniejszym kryterium był system operacyjny. Android-a męczyłem na dwóch telefonach. HTC DHD oraz SGS 2. Nie przeszkadzała mi mityczna powolność tego systemu, ponieważ jest do jak dla mnie mit powielany przez osoby lub recenzentów, którzy mieli jakieś wiekowe terminale w ręku. Android 4 na SGS 2 chodzi bardzo płynnie. To, co mnie odstrasza od Androida to bałagan. Brak tak wygodnego klienta e-m, jaki ma IOS. Nie jestem zwolennikiem ciągłych zmian romów, nie mam na to czasu. Telefon służy mi do pracy i to, co ma zapewnić to komunikacja. IOS w najnowszej odsłonie, mimo że nie posiada takich wodotrysków, jakie mają najnowsze nakładki producentów telefonów z Androidem jest bardziej przewidywalny. Widać, że kolejne odsłony nakładek na robota to rewolucje, a Apple stosuje filozofię ewolucji. Wszystko jest bardziej przemyślane i na miejscu. System operacyjny Lumi jest równie szybki jak IOS, ale dla mnie jest wielką niewiadomą, co z nim się stanie. Miałem przyjemność pracować na Lumi 800 przez 2 tygodnie i bardzo dobrze wspominam ten okres. Szczególnie sprzętowy przycisk aparatu fotograficznego. Małe a cieszy. Może za 2 lata skuszę się na Windows Phone. Obecnie nie chcę być społecznym beta testerem systemu MS w dodatku płacąc słono ze swojej kieszeni za możliwość testów ich telefonu. Kafelki są fajne, ale czy się przyjmą na rynku? Nie mam zamiaru komukolwiek pomagać w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie.

Po takiej gruntownej analizie wziąłem głęboki oddech i zamówiłem telefon u mojego operatora. Samo jego kupno to temat na oddzielny artykuł. Od ręki w salonach naszych sieci komórkowych jest niedostępny. Czas oczekiwania to około czterech tygodni. Ja swojego wyłowiłem w sklepie internetowym. W moim przypadku była to najszybsza forma zakupu. Od chwili złożenia zamówienia do otwarcia drzwi kurierowi minęły trzy doby.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Po otrzymaniu telefonu spodziewałem się czegoś super, extra. No niestety takich przeżyć nie doświadczyłem. Pudełko jak pudełko. Telefon jak telefon. Moja wersja to biały iPhone 16GB. Wybrałem celowo taki, ponieważ fora internetowe są pełne uwag, że anodyzowane aluminium w wersji czarnej bardzo szybko się rysuje. Nie wiem czy to jest prawda czy nie. Wolałem nie ryzykować i wybrałem ten kolor, na którym ewentualne rysy będą mniej widoczne. Drugim mitem, jaki należało sprawdzić po rozpakowaniu telefonu były rzekome uszkodzenia mechaniczne i rysy. Nic takiego na swoim nie zobaczyłem, dzięki temu opadło mi ciśnienie.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pierwsze wrażenie? Jaki on jest mały oraz skąd ja wezmę nano sim, na które w moim mieście czeka się około tygodnia w salonie? Potrzeba jest najlepszą matką wynalazków, więc serwis YT pomógł mi jak tego dokonać. Zabawa z nożyczkami oraz papierem ściernym dała efekt i iPhone 5 zalogował się do sieci. Jeżeli więc drogi czytelniku masz już micro sim jest duże prawdopodobieństwo, że Tobie również uda się dokonać tej sztuki i przerobić swojego „przestarzałego” sima na ultra nowoczesnego nano sima.

http://www.youtube.com/watch?v=0UhNdxcMGQo

Poza telefonem w pudełku znajdziemy słuchawki, ładowarkę, kabel USB-Lightning.

Dołączona grafika

Słuchawki są zupełnie inne od tych znanych z poprzednich modeli Apple. Zapewniają dużo wygodniejsze ułożenie w uchu oraz lepsza, jakość dźwięku od starszej generacji. W skali telefonów zaryzykuję subiektywną ocenę, że do słuchania, mp3 i innych stratnych formatów są rozsądnym kompromisem, między jakością a ceną.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Drugim bardzo krytykowanym rozwiązaniem wprowadzonym przez Apple jest nowe złącze. Kto je krytykuje? Wszyscy starzy klienci firmy. Mają oni po starych iPhonach masę akcesoriów, które nie będą współpracowały z nowym standardem łącza. A co powie nowy? To, co ja. Jest małe, wygodne, kabel można wkładać do telefonu bez potrzeby pilnowania jak wkładamy wtyczkę, ponieważ nie ma ona dwóch różnych stron jak usb. Sam telefon jest tak cienki, że sam pomysł na umieszczenie w nim wielkiego poprzednika budzi złe skojarzenia.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

A co z naszym głównym bohaterem? Jest piękny, jeżeli to rzeczy wykonanej przemysłowo można użyć takiego określenia to jak najbardziej iPhone 5 na to zasługuje.

Wszystkie elementy są doskonale spasowane, nic nie skrzypi, przyciski głośności mają bardzo dobrze wyczuwalny skok.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wbrew temu, co twierdzi producent nie jest to dla mnie nowy wygląd, ale zmieniony i ulepszony ten znany z wersji 4. Telefon jest cieńszy od swoich poprzedników. Szkło z tyłu zostało zastąpione aluminium, dzięki temu nie zobaczymy legendarnego pajączka po upadku telefonu. Aparat został wydłużony w stosunku do poprzednika. Szerokość ekranu została zachowana. Dzięki temu możemy nadal wygodnie obsługiwać telefon w jednej dłoni. Ekran ma teraz rozmiar 4 cali. W dłoni telefon leży bardzo dobrze, jest po prostu bardzo wygodny, czego nie mogę powiedzieć o cztero i więcej calowych konkurentach.

CDN…ekran, system, prędkość sieci, zdjęcia, filmy

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

SGS3 nic specjalnego w fotografii nie prezentuje na tle górnej półki telefonów

LOL

albo nie wiesz co piszesz i nie miales tak naprawde telefonow do porowniaan w tym temacie albo czytales jakis malo konkretny test

 

My testowalismy w pracy 2 tygodie temu i wyszlo ze i5 robi fotki jasniejsze i zlekka ostrzejsze ale kosztem "ziarna"

zdjecia noce z trybem nocnym w s3 to juz poezja

i ta gowniana filoletowa FLARA o obiektywu na wiekszosci zdjec z i5...

i5 ms jeszcze koszmarna aberracje chromatyczna ktora wraz ta flara robi taka kupe na ekranie w dzien pod swiatlo ze odpada z miejsca...

 

tu przyklad jak ziarenko potrafi skrzaczyc detale...

http://img.gawkerass...pg/original.jpg

 

I test w slabym swietle...Widac ze i5 podbija niesmacznie iso aalgorytmy sa do du*y i powstaje co powstaje czyli KUPA

http://cdn.recombu.com/mobile/images/news/M18398/1349960840.jpg

Edytowane przez tommyt1983
Link to post
Share on other sites

Bo pisze jaka jest prawda ? od tego jest forum.. .Ja pisze tylko jaka jest prawda odnoscie zastosowanych sensorow i optyki w tych modelach a w ten "LOL" wtynika z tego co napiales o s3 i jego jakosci zdjec...jak widac bzdury :menda: Fanboys and trolls bije bardziej z Twojej wypowiedzi...Ja tylko przedstawilem fakty a nie wyssane z palca "czary"...czy tp jest fanboystwo i trollowanie ? ? ! ! :(

Edytowane przez tommyt1983
Link to post
Share on other sites

Fajna krótka recenzja, ale jeśli mam się wypowiedzieć o tym telefonie to będzie to więcej negatywów niż pozytywów a również mam iphone'a i lubie/lubiłem produkty appla

 

Piąteczka miała premierę w polsce z ceną z kosmosu (w apple ispot jak usłyszałem cenę to aż zarechotałem głośno i wyszedłem) cena była duuużo wyższa niż 4S w czasie swej premiery

IOS 6 mnie się nie podoba uważam że użytkownik powinien dostać możliwość zejścia do 5.0 lub 5.1 (IOS 5 jest bardziej dopracowany ma lepsze googlowskie mapy a nie jakiś kicz no i możliwość jailbreak'a która jest np mi bardzo potrzebna)

ekran jest lepszy "wyższy" szkoda że nie jest nieco szerszy ale jest dobrze a nawet bardzo dobrze

Na minus jak dla mnie jest jego ciężar, czuć wyraźną różnicę w stosunku do 4/4S tel jest dużo lżejszy a przez co wydaje mi się że tandetniejszy

Aparat jest prawie taki sam jak w 4s ale jak dla mnie trochę gorszy

Lepiej radzi sobie w pomieszczeniach zaciemnionych (chwyta więcej światła) ale pod słońce a nawet pod żarówkę potrafi zarzucić fioletem (jednak to nie była plotka)

 

Ja tam pozostaje przy swoim iphone 4s i nie zmieniam na razie

Link to post
Share on other sites

Mam jednego z pierwszych białasów 5 w PL. Po paru tyg uzytkowania:

Moja rada. Uwazaj na krawedzie. Delikatne dotkniecie i moze sie zrobic wgniecenie.

 

Odnosnie aplikacji. Scisgnij Shadow Gun: Dead Zone

Wykorzystuje max ekran i procek:)

Link to post
Share on other sites

Jestem bardzo ciekaw dalszej części tej recenzji, choć nieco przeszkadza mi Twój brak obiektywizmu. W każdym zdaniu czuć, że jesteś fanem Apple.

Jednak piszesz, składnie i przystępnie więc i odbiór jest nieco inny, przez co Twoje fanowskie skrzywienie, aż tak nie razi.

 

Co do zalet i wad tego telefonu muszę przychylić się do oponi większości przedmówców.

Aparat jest prześliczny i ma bardzo dobry wyświetlacz, ale jest też niesamowicie delikatny, za lekki, robi koszmarne zdjecia (za takie pieniądze wymaga się czegoś więcej), zaś problemy z iOS 6 odstraszają.

 

Co do reszty nie wypowiadam się bo telefon miałem w rękach przez 30min w salonie, a cieżko było przekonać doradcę żeby mi go pokazał. Gdy już trzymałem go w dłoniach, co chwile słyszałem: "tylko ostrożnie". To o czymś świadczy :P Ale zrobiłem kilka fotek i się nim pobawilem.

Ogólną opinię znam od kolegi, który świata nie widzi po za Apple. Jeśli on mówi, że to słaby tel, to ja mu wierzę ;)

Edytowane przez Bakak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tel nie jest slaby. Tylko z...any na etapie projektowania.

4/4s pod tym względem był lepszy. O 3g/3gs nie wspomne.

 

Predkosc, mobilnosc, ekran. Cala reszta in plus.

 

Czekamy co tam dalej wymodzisz:)

 

100% zgoda. Już na wstępie napisałem że nie jest to telefon marzeń, nie jest to telefon Jobsa.

Dla mnie jest to poprostu najlepszy telefon na rynku do 4 cali. Większe odpadają choć by miały skrzydła.

 

Fajna krótka recenzja, ale jeśli mam się wypowiedzieć o tym telefonie to będzie to więcej negatywów niż pozytywów a również mam iphone'a i lubie/lubiłem produkty appla

 

Piąteczka miała premierę w polsce z ceną z kosmosu (w apple ispot jak usłyszałem cenę to aż zarechotałem głośno i wyszedłem) cena była duuużo wyższa niż 4S w czasie swej premiery

 

 

Dla ceny go kupiłem. Mnie kosztował przy mojej taryfie i przedłużeniu umowy co konkurencja. Ile kosztuje teraz sgs3 na allegro nie wspomnę. Traci strasznie cenę.

Przy odsprzedaży dobrze zachowanego iPhona najmniej się traci. Inne po 2 latach idą za cenę..... szkoda pisać jaką.

Edytowane przez gshepherd
Link to post
Share on other sites

Dla ceny go kupiłem. Mnie kosztował przy mojej taryfie i przedłużeniu umowy co konkurencja. Ile kosztuje teraz sgs3 na allegro nie wspomnę. Traci strasznie cenę. Przy odsprzedaży dobrze zachowanego iPhona najmniej się traci. Inne po 2 latach idą za cenę..... szkoda pisać jaką.

A to prawda mój 4s 32GB zjechał z ceny tylko 500zł ale to tylko przez to że wydano iphone'a 5 przed premierą piątki sprzedał bym go za takie same pieniądze ale po co? dobry jest to nie zmieniam :)

Link to post
Share on other sites

A to prawda mój 4s 32GB zjechał z ceny tylko 500zł ale to tylko przez to że wydano iphone'a 5 przed premierą piątki sprzedał bym go za takie same pieniądze ale po co? dobry jest to nie zmieniam :)

 

Dla mnie najważniejsza jest wielkość. Telefon powyżej 4 cali u mnie nie spełnia zadania telefonu.
Link to post
Share on other sites

Oj brednie brednie... Nie dośc, że fanbojstwo idzie wyczuć z kilometra (SGS3 i słabe zdjęcia - trzymajta mnie), to ''więcej niż 4 cale - cegła''. Proszę Cię, każdy ma inny gust i nie wmawiaj nikomu, że telefon z większym ekranem jest do niczego, bo tak nie jest.

Jakbym miał dać 3 tysiące za 4 cale z ''Jabłuszkiem'' to wolałbym dać 1600 za Samsungowskie 5 cali, ale to tylko moja opinia.

 

No i nadal twierdzę, telefon ewidentnie porysowany z tyłu, albo poprostu farba złazi, na 4 zdjęciu to widać ewidentnie.

Edytowane przez baker
Link to post
Share on other sites

Chętnie poczytam więcej. Byłem ostatnio w iSpocie i ten telefon nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. No ale każdy ma inne potrzeby :)

p.s Panowie nie unoście się, on tylko napisał co uważa, przecież można jakoś normalnie pogadać.

 

Co do rys, zaznaczyłem kilka.. Czy to są na pewno rysy czy może kurz/brud?

 

http://img507.imageshack.us/img507/3639/dsc02600ho.jpg

Edytowane przez Shaco
Link to post
Share on other sites

Chętnie poczytam więcej. Byłem ostatnio w iSpocie i ten telefon nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. No ale każdy ma inne potrzeby :)

p.s Panowie nie unoście się, on tylko napisał co uważa, przecież można jakoś normalnie pogadać.

 

Co do rys, zaznaczyłem kilka.. Czy to są na pewno rysy czy może kurz/brud?

 

http://img507.imageshack.us/img507/3639/dsc02600ho.jpg

 

To co widzisz to brud na foli

 

Oj brednie brednie... Nie dośc, że fanbojstwo idzie wyczuć z kilometra (SGS3 i słabe zdjęcia - trzymajta mnie), to ''więcej niż 4 cale - cegła''. Proszę Cię, każdy ma inny gust i nie wmawiaj nikomu, że telefon z większym ekranem jest do niczego, bo tak nie jest.

Jakbym miał dać 3 tysiące za 4 cale z ''Jabłuszkiem'' to wolałbym dać 1600 za Samsungowskie 5 cali, ale to tylko moja opinia.

 

No i nadal twierdzę, telefon ewidentnie porysowany z tyłu, albo poprostu farba złazi, na 4 zdjęciu to widać ewidentnie.

 

Dla mnie 4 cale i więcej to cegła i ty tego nie zmienisz. Skoro nie potrafisz odczytać z tekstu tego że to "ja tak uważam" to po co rozmawiasz ? Ja wyraziłem swoją opinię i Ty możesz nosić w kieszeni notebook-a. To twoja sprawa i proszę nie napadaj na mnie. Jeżeli się do czegoś odnosisz to przeczytaj dokładnie. W przeciwieństwie do Ciebie ja nie narzucam nikomu światopoglądu. Wyraziłem swój i swoją opinię bez oceny innych punktów widzenia.

Resztę napisałeś tak samo bez sensu. Nie kupiłem telefonu za gotówkę, ale otrzymałem za przedłużenie umowy. Tak się składa że kosztował tyle samo co cudowny sgs za 1600zł.

Więc chyba normalne że skoro daję tą samą kwotę wolę telefon który kosztuje na wolnym rynku powyżej 3000 a nie 1600 ?

Taka jest twoja logika, ale jest tak zawsze jak w temacie wypowiada się heater, nie doczyta, napisze coś bez składu i ładu sam do siebie.

Twoja wypowiedź ni jak jest logicznie związana z testem więc pozwolę sobie na stwierdzeniu tego faktu zakończyć z Tobą konwersację.

Edytowane przez gshepherd
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ty mnie nazywasz hejterem? I co ja niby hejtuję? Bo chyba nie produkt Apple?

Notebooka ani tabletu w kieszeni nie noszę mój drogi, noszę zaledwie ubiegłorocznego flagowca od HTC z ekranem 4.3 i wcale nie jest dla mnie za duży, no ale ja nie mam damskich dłoni.

Nigdzie nie pisałeś, że dałeś za niego akurat 1600 zł przy tym przedłużeniu, co ja jasnowidz jestem żeby wiedzieć ile zabulileś operatorowi? Cena rynkowa oscyluje w granicach 3000 zł, więc taką kwotę podałem za przykład.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo miło się czyta mini recenzję, co do przepychanek na temat apple no niestety tak już jest. Sam jestem posiadaczem Iphone 3GS 16 GB i muszę powiedzieć że jest to zaraz po noki 6310 najbardziej niezawodny telefon jaki miałem, żeby bateria trzymała tak długo jak w tej noki to byłby najlepszy telefon na świecie ^^ .

Link to post
Share on other sites

Ja mam służbowego Samsunga i jak to służbowy - najlepszy bo nie trzeba się z nim cackać. Ja strasznie lubię nowinki szczególnie od Appla i strasznie bym chciał kiedyś coś takiego mieć (jestem łatwym łubem dla speców od marketingu) i nawet jesli nie jest wart tej kasy i może nie jest najlepszym telefonem to jest w nim coś co chciałbym mieć. I jak czytam, że komuś się nie podoba bo robi zdjęcia ze sporą aberacją chromatyczną czy inne popierdoły to aż mnie skręca żeby coś napisać. Ktoś chciał się pochwalićswoim nabytkiem, ładnie to opisał dorzucił zdjęcia i oczywiście fala krytyki - ale u nas w kraju to normalne, bo tylko krytykowac i narzekać większość potrafi. Ale żeby już kogoś pochwalić to już ciężko przychodzi :).

Dla mnie fajnie opisane, fajnie zrobione po prostu super się czyta - nie oceniajcie telefonu, tylko oceńcie to co ktoś zrobił, ładnie proszę.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

I jak czytam, że komuś się nie podoba bo robi zdjęcia ze sporą aberacją chromatyczną czy inne popierdoły to aż mnie skręca żeby coś napisać

A mnie skreca jak czytam takie cos...

ja tylko porownalem aparty gdyz autor napisal w pierwszym poscie ze samsung nie ma nic do zaoferowania w tym aspekcie a jednak jest calkowicie odwrotnie i jest to jedna z lepszych matryc CMOS tej wielkosci oraz optyki ( oszybkosci "zero shutter lag" juz nie wspome...)

 

Kupujac telefon w tym przedziale cenowym mam prawo napisac co "mi pasi" a co nie wiec nie pisz juz wiecej ze krytykuje bo nic takiego nie robilem oprocz podania czystych technicznych faktow dotyczacych tylko tego jednego komponentu telefonu jakim jest aparat

 

jesli zapomnieli co poniektórzy co to jest forum i do czego sluzy zapraszam tutaj

http://pl.wikipedia....orum_dyskusyjne

 

co do samej recki jest OK

Edytowane przez tommyt1983
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...