Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

32 minuty temu, Rebelmind napisał:

Dodatkowo jeśli mają zrezygnować z HT to tak coś czuję, że to nie z powodu jedwabiście mocnego wątku a raczej przekroczenia limitów mocy.

albo podbicie single core.Do ugrania sporo.Multi załatwią e core

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

I

https://videocardz.com/newz/overclocker-achieves-ddr5-10600-memory-oc-with-ryzen-7-8700g-apu

Mobo B650 pociągną z moich obliczeń Ryzeny 10000X3D, bo wg zapowiedzi wsparcie tej podstawki na być oferowane do 2027 - Zakładając półtorej roku na generacje i pół roku poślizgu X3D. 

 

7000 - zen 4, Q3 2022

7000X3D - zen 4, Q1/Q2 2023

8000 - APU Zen4 4, Q1 2024

9000 - zen 5, Q2/Q3 2024

9000X3D - zen 5, Q1 2025

9000G - Zen 5 APU, Q1 2025

10000 - Zen6, Q1 2026

10000X3D - Zen6, Q3 2026

 

Jej, moje wyrzuty sumienia spowodowane B650E Taichi stały się tak jakby mniejsze :D

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, ernorator napisał:

 

Jej, moje wyrzuty sumienia spowodowane B650E Taichi stały się tak jakby mniejsze :D

Że tak z ciekawości zapytam, ile dałeś za płytę?? Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nadeszła ta wiekopomna chwila, kiedy to po prawie 3 m-cach od skompletowania platformy (płyta, proc, ram) sprzęt w końcu trafił do budy (także nowej). Oczywiście, nie obyło się bez komplikacji: po zalaniu układu i po instalacji windy padła pompa, trzeba się było spuszczać na nowo :/ - jakby kogo ciekawiło to pasywny układ LC CPU-only z pojedyncza chłodnica 240/30 trzyma w Biosie 80°C po 2 minutach, na pulpicie ok 90°C (mam w pokoju ok 20°C).

 

Wrażenia z Zen4X3D:

* różnica między najcieplejszym punktem (stos X3D) a najchłodniejszym rdzeniem to ~20°C, więc pod wzgledem odprowadzania ciepła - w porównaniu do 5800X3D - jest regres (i nie zapowiada się to kolorowo dla ZEN5X3D @joker5513)

* na niewygrzanej paście, z ujowymi wentami na radzie (niskie ciśnienie statyczne) temperatury wyglądają spoko: 45-50 pulpit, 55-65 lekkie gierki, 82°C w CB R20 po 10 minutach (pompa @30%, wenty 60% / 1200 RPM), HWinfo zgłasza 85W poboru mocy szczytowo

* nie bawiłem się jeszcze Curva Optimizerem, zapodałem tylko klasyczny UV: ujemny offset, 80 mV (1.15 -> 1.07V) co spowodowało spadek o 7°C

* ram wszedł z EXPO od strzała na 6000/36, zmieniłem tylko z ASYNC na SYNC

* z wyłączonym PBO 6 rdzeni podczas lekkich obciążeń boostuje mi do 5050 MHz 

* z gierek na razie męczyłem PoE i tytuł ten nadal potrafi pięknie docisnąć CPU: 80°C max po dwóch h grania, 83W max pobór (mapy na Delirium, dopakowane szeptami z Lasu #3.23), ale klatkaż nie spada poniżej 40 fps więc jest moc! 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Rebelmind napisał:

ram wszedł z EXPO od strzała na 6000/36, zmieniłem tylko z ASYNC na SYNC

Hymm... mógłbyś napisać gdzie dokładnie to sie zmienia? Zobaczę jak mam u siebie - włączyłem tylko EXPO (6000 cl30), memory context restore i tyle było moich operacji z ramem. 

 

9 minut temu, Rebelmind napisał:

* na niewygrzanej paście, z ujowymi wentami na radzie (niskie ciśnienie statyczne) temperatury wyglądają spoko: 45-50 pulpit, 55-65 lekkie gierki, 82°C w CB R20 po 10 minutach (pompa @30%, wenty 60% / 1200 RPM), HWinfo zgłasza 85W poboru mocy szczytowo

na moim AIO podobne temperatury. Trochę chłodniej w CB 78-80C. 

11 minut temu, Rebelmind napisał:

z wyłączonym PBO 6 rdzeni podczas lekkich obciążeń boostuje mi do 5050 MHz 

 To trafiłes zapewne zacny kawałek krzemu. Podejrzewam, że jak włączysz PBO i ustawisz mu Curve optimizer na -30 będziesz miał w grach constant 5050MHz. 

Link to post
Share on other sites

Musisz memory UNCLOCK zmienić z 2000 (domyślne) na 3000 (tj per kanał) MHz, profil EXPO tego nie rusza. 

 

A, i ciekawostka - @ ASYNC Contex Restore nie wywala BSODa, po przejściu na Sync już tak. 

Muszę poczytać co robią moje Fury i siadam do OC, ale na jakieś nawet przyzwoite wyniki się nie nastawiam - w końcu to Kingstony :/

Link to post
Share on other sites

Zostawiam na AUTO, które w obecnej wersji Biosa uruchamia wszystkie testy dla Pamięci przy POST. Jak dobrze pamiętam ten pokręcony opis to włączenie tej opcji (zostawienie na ENABLE) pozwala pominąć testy. Taki urok AMD :*

 

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

* z gierek na razie męczyłem PoE i tytuł ten nadal potrafi pięknie docisnąć CPU: 80°C max po dwóch h grania, 83W max pobór (mapy na Delirium, dopakowane szeptami z Lasu #3.23), ale klatkaż nie spada poniżej 40 fps więc jest moc! 

 

trochę piekarnik ;)

Link to post
Share on other sites

No podobno takie już są Zen4 :/ "Zaprojektowane" by prawidłowo pracować z takimi temperaturami :/ Mam bezpośrednie porównanie, bo kończę składać kompa dla młodego (12400f, rtx 3060 w budzie itx) i tak jest 65°C w PoE - ogrywam głównie, bo martwiłem się o chłodzenie CPU tylko. Poza tym piekarnik ogarnięty, bo rad od CPU jest przedmuchiwany na zewnątrz. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Rebelmind napisał:

No podobno takie już są Zen4 :/ "Zaprojektowane" by prawidłowo pracować z takimi temperaturami :/ Mam bezpośrednie porównanie, bo kończę składać kompa dla młodego (12400f, rtx 3060 w budzie itx) i tak jest 65°C w PoE - ogrywam głównie, bo martwiłem się o chłodzenie CPU tylko. Poza tym piekarnik ogarnięty, bo rad od CPU jest przedmuchiwany na zewnątrz. 

 

Ciekawe jaki to ma wpływ na wszystko w srodku, temp ram, temp GPU (cieplej wyższe obroty itd).

Link to post
Share on other sites

OC'nięty 13700K też ponad 70 C w grach miewał a w Cinebenchach to już łogień szedł. Chociaż możliwe że to moje AIO poprzednie jechało już na ostatnich nogach, bo niewiele później zdechło zupełnie. 

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, joker5513 napisał:

OC'nięty 13700K też ponad 70 C w grach miewał a w Cinebenchach to już łogień szedł. Chociaż możliwe że to moje AIO poprzednie jechało już na ostatnich nogach, bo niewiele później zdechło zupełnie. 

 

no Ty to tam namieszałeś :D, ustawiałem kilka 13700k i ognia nie widziałem i to przy bardzo fajnej kulturze pracy.

Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, r1023 napisał:

Ciekawe jaki to ma wpływ na wszystko w srodku, temp ram, temp GPU (cieplej wyższe obroty itd).

Nowa buda - Silverstone GD11 - ma układ poziomy. W tej chwili rad od CPU mam zamontowany od zewnątrz - od środka zaś wenty go przedmuchują, jak pisałem. Jedyny ciepły element to mocowanie od bloku (Heatkiller IV pro) więc nie powiedziałbym, żeby ten dosyć ciepły Ryszard jednak coś zmieniał. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, r1023 napisał:

 

no Ty to tam namieszałeś :D, ustawiałem kilka 13700k i ognia nie widziałem i to przy bardzo fajnej kulturze pracy.

A co tam mozna namieszać? Do 5,6 na P potrzebował 1.33V i był nieużywalny z takim napięciem.

  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, joker5513 napisał:

A co tam mozna namieszać? Do 5,6 na P potrzebował 1.33V i był nieużywalny z takim napięciem.

 

było nie kręcić :D bo przy tych procesorach to nie ma sensu, UV i lepsze ramy ( tak pamiętam nie mieściły się ), @Rebelmind też cos tam pisze ze zrobił UV. Grunt ze teraz jestes zadowolony :)

Link to post
Share on other sites

Obeszłoby się bez UV, ale że ja względnie blisko budy siedzę a nie lubię jak mi bucha Ogień Żywej Wiary w twarz to i trzeba było dokręcić. 

 

Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

bardziej ciekawostka niż ma to sens:)

Z punktu widzenia samego OC, które typ ogarnął to identyko funkcjonalność oferuje Gigabyte B650i AX za niecałe 750 PLN oraz Ripjaws S5 5600/28 za 540 PLN. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.02.2024 o 10:10, Rebelmind napisał:

Musisz memory UNCLOCK zmienić z 2000 (domyślne) na 3000 (tj per kanał) MHz, profil EXPO tego nie rusza. 

Za wuj tego w biosie nie widze - mam tylko jakieś ustawienia dzielnika fclk/memclk - i to mam dane na 1:1 - to o to chodzi? Mógłbyś łopatologicznie napisać dokładnie gdzie jest ta opcja ukryta w naszym TomaszuHałk?

 

Edit: Damn właśnie iwdzę że znowu nowy bios na stronie MSI sie pojawił. Już dziś mi sie nie chce updateować :(

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...