Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Starszy Bios może nie mieć np ostatnich 2(3?) AGESA więc jak komuś udało się po walkach docisnąć Ram to wszytko może się iść paść. 

 

Niefajno, rozumiem słuszny gniew. Ja też nie jestem happy z decyzji Amd, bo np gdyby X570S wyszedł na premierę to nadal bym siedział na Asusie, a nie robił przesiadkę na B550. 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Przykładowo jak Ryzen 3600 kosztował 900 zł a 10400f 600zł to ludzie i tak się przy Ryzenie upierali:)

Dlatego tak jak piszesz...

Cytat

Kupujmy to co się opłaca a nie dla marki:)

 

Godzinę temu, zbiku90 napisał:

na początku normalnie obsługiwały PCIe 4.0 x16, a później przycięli do 3.0 w biosie żeby B550/X570 sprzedać.

Dokładnie, z tego co pamiętam to nawet na budżetowe DS3H był stable bios z obsługą 4.0 i wszystko śmigało prawidłowo, potem zaczęli jakieś farmazowny rozsiewać że niby ścieżki za słabe, coś w ten deseń. Niestety sukces Zen2 i ogólny wzrost sprzedaży poskutkował zmianą podejścia do tematu, wiedzieli że sobie mogą na to pozwolić.

 

 

Edytowane przez pendzel_3
Literówka
  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Przykładowo jak Ryzen 3600 kosztował 900 zł a 10400f 600zł to ludzie i tak się przy Ryzenie upierali:)

Akurat te 300zł było różnicy między fajną płytą B450 a Z490, więc wtedy opłacalność była porównywalna. No i 3600 startował z pułapu ~799zł, dopiero po zdobyciu popularności cena zaczęła rosnąć. Dopiero jak intel łaskawie umożliwił OC ramu na B560 to jego opłacalność znacznie wzrosła. Do tego poziomu że procesory intela wymiotło z rynku a Zen3 dość szybko potaniało, z absurdalnych cen wyjściowych zresztą.

2 godziny temu, sznib napisał:

I nie możesz wgrać starszego biosa z obsługą PCI.Ex 4.0?

Z połowy 2019 ze starą Agesą i bez wsparcia SAM? No tak średnio trochę

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, zbiku90 napisał:

 I teraz żeby 6600xt mi na full śmigało to faktycznie muszę wymieniać B450 na B550 bo AMD tak chce :cenzura:

Proszę nie marudzić, bo ja na przykład musiałbym wymienić i procesor i płytę główną gdyby zachciało mi się PCI-E 4.0

 

A do Ryzena 3800X na ustawieniach fabrycznych można dać strucla B550 za 250 zł i będzie śmigać. 

Link to post
Share on other sites

No dokładnie, rx 5500xt też był na PCIe 4.0 x8, a chwilę przed jego premierą usunęli wsparcie 4.0 dla B450/X470, przypadek?. Do tego jeszcze SAM tylko dla Zen3 wg zapowiedzi, a potem się okazało że da się i na starszych Ryzenach i na Intelach. Kręcą ostatnio coraz częściej.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Panowie, dawno nie interesowałem się swoim cepem, ale ostatnio sprawdziłem z ciekawości i trochę mnie zatkało.

 

5600X w spoczynku 48*C, w grach 77*C, Cinebench R20 84*C. Chłodzenie custom 240mm + 360x45mm, overkill, a nie daje rady?

 

Pasta nakładana na X, ale po zdjęciu sporo suchych punktów, jakby za słaby docisk? Tylko w śrubach już nie ma jak mocniej docisnąć. Wymieniłem więc pastę, rozprowadziłem po całości i nic, temperatury podobne. Jakieś pomysły?

Link to post
Share on other sites

240 na topie, 360 na boku (O11 Dynamic), może mocowanie bloku za słabo dokręciłem i teraz nie ma jak go poprawnie docisnąć... w każdym razie zamówiłem nową pastę i jak przyjdzie, to chyba rozbiorę i założę od podstaw.

3070 jakoś tam grzeje, ale bez przesady. Wcześniej siedział w tym układzie 6600K na 4,6 sztywno i w spoczynku notował 24-26 stopni, a w stresie maks 66... 

Link to post
Share on other sites

Temperatury w stresie na Ryzenie zawsze spodziewaj się wysokiej (w okolicach limitu), sprawdzaj tylko jakie przy tej temperaturze są zegary. Jeśli nie ma throttlingu to nie masz się czym martwić. Jak pisałem w poprzednim poście - taka uroda Ryzenów od Zen2 - mała powierzchnia rdzenia, wąskim gardłem w odprowadzaniu ciepła jest powierzchnia styku krzem-IHS. Fizyki nie oszukasz.

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Bastazar napisał:

Panowie, dawno nie interesowałem się swoim cepem, ale ostatnio sprawdziłem z ciekawości i trochę mnie zatkało.

 

5600X w spoczynku 48*C, w grach 77*C, Cinebench R20 84*C. Chłodzenie custom 240mm + 360x45mm, overkill, a nie daje rady?

 

Pasta nakładana na X, ale po zdjęciu sporo suchych punktów, jakby za słaby docisk? Tylko w śrubach już nie ma jak mocniej docisnąć. Wymieniłem więc pastę, rozprowadziłem po całości i nic, temperatury podobne. Jakieś pomysły?


Mam 5900x, jak mam normalny profil power w kompie to mam 50*C idle, 70-75*C na full load. Mam AIO Liquid Freezer II 280mm.
Dlatego też jak nie gram to używam power profilu power saver w windows 10. Zbija mi idle temp do 35-40*C.

Zen3 tak po prostu ma. Na "Balanced" power profilu wszystkie rdzenie siedzą na 3.8ghz i jak chrome cokolwiek robi, to jeden skacze do 4.925ghz.
Power saver trzyma proca w ryzach na 2.2ghz i żaden chrome nie pociągnie tego wyżej. Jak odpalę cinebench na power saver to normalnie podbije taktowanie, ale będzie miał z 3 sekundy laga, przez co zamiast 8100 all-core dostaję 7600 all-core wynik.

Zrobiłem sobie po prostu skróty na pulpicie do zmiany profili:

C:\Windows\System32\powercfg.exe /setactive <ID Profilu>

Edytowane przez mirai99
Link to post
Share on other sites

Ja identyczne temperatury miałem na sztywnym 4,7GHz, ale stwierdziłem że szkoda żyłować cepa dla 100MHz i wróciłem do ustawień fabrycznych. Okazuje się, że w sumie nic z temperaturami się nie zmieniło.

Tak jak pisałem, po zdjęciu bloku miałem suche miejsca bez pasty, chociaż u mnie HW Monitor nie pokazuje niestety poszczególnych rdzeni, tylko CPU jako całość, więc nie wiem jak było na prawdę.

W weekend może wezmę się za czyszczenie całego układu, to i blok rozbiorę i zamontuję na nowo, może coś sknociłem ze stelażem pod mocowanie, bo mimo że Ryzeny tak mają, to jednak 2 chłodnice powinny dawać dużo lepsze rezultaty.

 

EDIT: Dzisiaj temperatury lekko w dół, nowe nałożenie pasty mogło trochę pomóc, może już się wygrzała i ułożyła. Mimo wsio Grizzly powinien dać kilka stopni w dół, a jak okaże się że przy zdjęciu znowu nie ma docisku, to będę działał dalej.

 

EDIT2: Zaktualizowałem BIOS, ustawiłem jak wcześniej FCLK na 1900, RAM na 3800. PBO  według znalezionego poradnika. Taktowanie rdzeni na ułamek sekundy dobija nawet do 4,85GHz, ale z jakiegoś powodu CPU VDD w spoczynku ciągle rotuje między 0,95V-1,4V i zazwyczaj wskazuje jednak tą wyższą wartość. Może laik ze mnie, ale to nie za dużo?

Edytowane przez Bastazar
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Bastazar napisał:

CPU VDD w spoczynku ciągle rotuje między 0,95V-1,4V i zazwyczaj wskazuje jednak tą wyższą wartość. Może laik ze mnie, ale to nie za dużo?

 

To normalka w Ryzenach na auto ustawieniach. AMD się kiedyś z tego tłumaczyło że to niby napięcie na jeden rdzeń, nie na całego cepa, ale kto tam wie...

Link to post
Share on other sites

Ja po uruchomieniu CTR 2.1 widzę Bsoda i Whea-Logger. Nie wiem o co chodzi z tym programem. xD

 

Może dlatego, że mam ręcznie zrobiony undervolting na offsecie i program próbuje sam coś ustawić.

 


***ClockTuner for Ryzen 2.1 RC5(ver.23) by 1usmus***
AMD Ryzen 5 5600X 6-Core Processor
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING
BIOS ver. 4502 SMU ver. 56.53.00
TABLE ver. 3672325
DRAM speed 3200 MHz
09/14/2021 23:30:19


P1
FREQ CCX1# 4000MHz
VID# 1150mV
Usage trigger# 81%
OB CCX1# 1
OB CCX2# 1
P2
FREQ CCX1# 4200MHz
VID# 1250mV
Usage trigger# 58%
OB CCX1# 1
OB CCX2# 1
PX
FREQ HIGH# 4575MHz
FREQ MID# 4550MHz
FREQ LOW# 4475MHz
VID HIGH# 1375mV
VID MID# 1375mV
VID LOW# 1350mV
OB HIGH# 1
OB MID# 1
OB LOW# 1
Usage trigger# 24%
PX OB LIMIT# 75MHz


Phoenix - hello there 
CTR completed diagnostic in alternative mode


AVX light mode
Cycle time: 60000 ms
Reference frequency: 4375MHz
Reference voltage: 1187 mV
Voltage step: 6 mV


Manual overclocking mode enabled
23:30:19: Saving temporary settings...

 

I na tym koniec, bsod :v

Edytowane przez WPRD700
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...