Skocz do zawartości

Asrock p67 Pro3 nie trzyma ustawień biosu


Recommended Posts

Witam.

Mam problem z płyta głowną Asrock P67 Pro3, a mianowicie z "resetowaniem" (chociaż nie do końca, zaraz to opiszę) ustawień biosu gdy komputer jest całkowicie odłączony od energii elektrycznej i do tego dochodzi błąd 0x55 czyli brak pamięci ram które są oczywiście wpięte poprawnie.

Zestaw:

CPU: Intel Core i5-2500K

Cooler: Zalman CNPS10X Performa

Mobo: AsRock P67 PRO3 B3

RAM: G.Skill 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 ECO

HDD: Samsung 500GB SATA II F3 [HD502HJ]

GPU: Sapphire Radeon HD7870 2GB @stock

Case: Aerocool RS-9

PSU: OCZ StealthXStream2 600W

 

 

Komputer się uruchamia, bios się nie ładuje, tylko czarny obraz na monitorze, speaker pika 4 razy krótkim dźwiękiem no i dochodzi error 0x55.

trzeba czekać kilka restartów aż się uruchomi http://forum.pcformat.pl/images/smilies/sup/kwasny.gif

 

Po 20 min. odłączenia nic się nie dzieje, sprawdziłem jak będzie gdy go odłączę na 1h i bios został zresetowany chociaż nie do końca - gdy wszedłem w bios wszystko jest ustawione tak jak ustawiałem, szyna FSB na 100.1Mhz, pamięci na 1601Mhz oraz ręcznie timingi i napięcie.

 

W CPU-z, szyna fsb jest na 99.8 (moje mobo tak trzyma gdy jest ustawione w biosie 100Mhz), pamięci pracują z częstotliwością 1333 CL9 (w biosie widnieje że pracują 1600 CL7 tak jak sam ustawiałem)

 

W biosie niby jest wszystko "w porządku", a tak naprawdę ładują się ustawienia jak po resecie biosu.

 

Mobo nadaje się na gwarancję? Aktualizacja biosu do najnowszej wersji nic nie pomogła.

Gdy już będę chciał odesłać mobo na gwarancję do sklepu czy w pudle musi być wszystko to co dał producent do niej - instrukcje,kable, płyta CD, zaślepka tylego panelu?

Pytam się gdyż kupiłem cały zestaw od osoby prywatnej i nie wszystko do płyty głównej zostało mi wysłane (Nie mam instrukcji obsługi oraz płyty ze sterownikami), mam fakturę zakupu ze sklepu esc.pl

 

Bardzo prosiłbym o pomoc, oraz porady jak wygląda gwarancja.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Płyta i książka mało ważna najważniejsza jest zaslepka na socket. Panel I/O nie powinni ci robić jakiegoś problemu jak nie wyślesz ale skoro masz i możesz im dać to lepiej, ja jak oddawalem swoja to oddałem bez kabli sata np. i nie robili problemu. :)

Edytowane przez Prostownik
Link to post
Share on other sites

A baterię sprawdzałeś ?

 

Bateria jest poprawnie włożona, no chyba że chodzi Ci czy jest sprawna i trzyma "prąd" to tego nie wiem, nie sprawdzałem.

Jakieś jeszcze porady usunięcia problemu?

 

Co do zaślepki na socket to mam, sprzedający naszczacie mi ją wysłał.

Kable sata to nie problem żebym oddał bo mam ich dużo, zaślepkę tylnego panelu tez mogę dorzucić :)

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Zaślepka musi być bo nie chciałbym żeby mobo dostali z pogiętymi pinami a wtedy o żadnej gwarancji nie ma mowy gdyż to uszkodzenie mechaniczne.

A co do faktury, wystarczy że dołączę jej kopie? (mam oryginał gdyż kupowałem kompletny zestaw od sprzedawcy)

W starym komputerze nic nigdy mi się nie popsuło aż trudno w to uwierzyć - 6 lat bez żadnej poważnej awarii, i nie wiem jak dokładnie wygląda gwarancja i dlatego się tak głupio pytam co gdzie i jak...

 

Nie mam pojęcia dlaczego w biosie niby jest wszystko ok, a nie ładuje tych ustawień :/

W dodatku niepokoi mnie że mobo wtedy nie wykrywa pamięci - debug 0x55.

 

Tak czy inaczej dziękuje Prostownik za zainteresowanie się problemem, mobo wg. mnie ewidętnie zalicza się na gwarancję.

Będę się jeszcze musiał skontaktować ze sklepem.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Czy podkręcony CPU czy nie, problem jest ten sam, bios pokazuje jedno a cpu-z drugie o czym już pisałem.

 

Komputer obecnie jest przez cały czas podłączony i problemu nie widać, normalnie się wł/wył lecz musiałem zresetować bios i od nowa ustawić FSB i pamięci tak jak być powinno.

Jak braknie prądu na jakąś godzinę to kicha... problem powróci :/

Poza tym nie chce się męczyć z restartami,np po wymianie pasty termo-przewodzącej - komputer będzie bez prądu.

 

W razie potrzeby chce odłączyć komputer od sieci elektrycznej i móc w każdej chwili go bez problemów włączyć, tego jako zwykły użytkownik wymagam od sprzętu - czyli tego żeby był sprawny i nie sprawiał problemu.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

-Bios aktualizowałem do najnowszej wersji.

-Baterie wyciągałem na 40 min, potem ponownie ją włożyłem

-zworka w pozycji Default: http://imageshack.us/f/15/zworka.jpg/

FSB ustawiam z 100 na 100.1 gdyż mobo w idle nie trzyma 100Mhz, pisałem przecież

A napięcie i timingi pamięci z auto, ustawiam na sztywno gdyż na zresetowanym biosie pracują na 1333CL9 i napięciem 1.5V a powinny na 1600Mhz CL7 1.35v.

Zauważyłem że zmiana ustawien pamięci na sztywno eliminuje problem z błędem 0x55 czyli memory not installed, dlatego teraz pisze z tego komputera bo się wł/wył normalnie - lecz to nie jest rozwiązanie mojego problemu...czegoś takiego być nie powinno.

Tak 4 razy pika krótkimi dźwiękami i po chwili restart i tak w kółko aż za którymś razem ruszy, bios się nawet nie wczytuje, na monitorze czarny obraz...pisałem o tym w pierwszym poście.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Bateria na pewno dobrze osadzona tj te blaszki stykają?

Tak 4 razy pika krótkimi dźwiękami i po chwili restart

Może nie na temat u mnie na asrock 970 pro 3 4 x pik jak się bawiłem podmianami biosu od karty graficznej ( według opisu błąd procesora)

Kody dźwiękowe biosu AMI:

4 krótkie - błąd związany z zegarem systemowym.

 

Nic nie znalazłem w instrukcji obsługi ani u wujka google jakie są sygnały dźwiękowe dla UEFI.

Najbardziej mnie martwi to co pokazuje wtedy Dr.Debug czyli 0x55, czyli brak pamięci ram w slotach.

 

Wstaw inną baterię jak możesz. Kupisz ją w większości sklepów.

 

Sprawną baterię mogę przełożyć ze starej płyty głównej - Asus A8N32 SLI Deluxe.

No chyba że brat mi jutro jakąś kupi jak będzie wracał z pracy :]

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Przepraszam że odkopuje temat.

Płyta została odesłana do sklepu ESC na gwarancję.

Można było sie spodziewac że u nich nie stwoierdzono opisywanych przeze mnie usterek.

Płyta została dzisiaj odesłana :/

Zmarnowany czas, pieniadze i nadzieje że chciaż coś zrobią.... ostatnie moje zakupy w tym chorym sklepie.

 

Można zamknąć temat, Nic nie zrobili... mobo pójdzie raczej na sprzedaz do jakiegoś ży... :]

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...