Skocz do zawartości

Nowy komputer się zacina


Recommended Posts

Procesor: Intel Core i7-3770K - 3,5GHz, turbo 3,90GHz, x4/8, 8MB, 77W, BOX, s-1115

Płyta: Gigabyte GA-Z77X-UD5H-ATX

Ram: DDR3 Corsair - 8GB/1600 (2x4GB), Cl8, Vengeance Black

Grafika: PCIex Gigabyte GF GTX 680 2048 MB DDR5, 256bit

Zasilacz: BeQuiet Dark Power Pro 9 850W, PFC

 

Komputer posiadam od końca czerwca (Windows 7 x64bit). Od samego początku były z nim problemy. Podczas przeglądania internetu potrafił się zawiesić. Czasem 3 razy w ciągu godziny, czasem raz na kilka dni. Nie było BSODów. Klawiatura również się zawieszała (razem z komputerem), konieczny był restart przyciskiem. Podczas gier mi się wtedy nie zdarzyło, może dlatego, że nie miałem długich sesji ciągłego grania.

Komputer był w serwisie. U nich podobno się nie zawieszał i stwierdzili, że nie ma z nim problemu.

Kilka dni temu, jak mi się n-ty raz zawiesił, to trochę dłużej poczekałem niż zwykle (ponad 2 minuty) i pokazał się bluscreen o kodzie 0x0000001e. Zacząłem sprawdzać sterowniki windows verifierem. Poza ww kodem zaczęły się pojawiać 0x0000000A + napis w górnej części ekrany IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, 0x000000c9 oraz 0x000000c4.

Windows verifier'em doszedłem do wniosku (metodą kilkugodzinnego sprawdzania poszczególnych sterowników), że jednym z powodów, które powodowały BSODy to był sterownik Lycosa.sys (od klawiatury). Sterownik klawiatury usunąłem, a potem musiałem ten plik jeszcze usunąć ręcznie (Windows/System32/drivers). Potem przy kolejnym sprawdzaniu sterowników (bądź nawet podczas grania, nie pamiętam) pojawił się kolejny BSOD, tylko, że na dole był napisany plik powodujący owy błąd - sterownik NVidii (w kolejnym jeszcze sterownik sptd - emulacja napędu). Sterownik usunąłem, w trybie awaryjnym jakimś programem do czyszczenia po sterownikach usunąłem wpisy w rejestrze i zainstalowałem (sptd już nie instalowałem) (najnowszy - mimo, że był już wcześniej) sterownik na nowo. Po tej operacji 2 razy po ok. 20 niecałych minutach gry w BF3 komputer się zawieszał.

Sformatowałem dysk C i zainstalowałem Win 8, komputer się na nim zawiesza po kilku minutach. Dwukrotnie instalowałem Win 8 Pro oraz 2x Win 8 (64 bit), wersja tego systemu nic nie zmieniała, zawieszał się już przy personalizacji systemu, bądź (2 razy się udało dojść) na pulpicie. Teraz na nowo zainstalowałem Win 7 Enterprise, (jednak to prawdopodobnie samo problemu nie rozwiąże) nie zawiesił się na razie jak Win 8, lecz ten komputer już miał reinstalowanego Windowsa 7 ponad 3 razy...

 

Nie wiem co robić. Czy to wina sprzętu (w serwisie sprawdzali MemTestem x86 (4h), 3D markiem 06 (6h) oraz Vantage(4h) oraz Furmarkiem (4h) i podobno nic nie wykazało), czy sterowników. Jak już mówiłem, formaty liczne były, sterowniki od karty graficznej mam zawsze najnowsze, BIOS również aktualny (F14). Prosze o pomoc.

 

 

PS. Dziś, chwilę po wyłączeniu gry. włączyłem nowy film na YT i zwiecha. Komputer sam po 6 minutach (bądź pod wpływem naciśniętego przeze mnie przycisku restart) się wyłączył i włączył (nie zresetował). Nie pierwszy raz się coś takiego dzieje. Zanim zabrałem się za windows verifier, to miałem tylko takie zwiechy. Nie może to być wina sterowników, bo mam obecnie tylko kartę graficzną + sterownik dźwięku (Realtek HD Audio).

 

Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

No to głupotą było kupna cl8 . Wynika to z tego co napisałeś.

 

Musze sobie coś powiedzieć, aby się nie zdenerwować. Różnica bedzie, ale minimalna. Dobra, nie drążmy mądrośći mego zakupu.

 

W biosie były do wybory 2 kanały: A i B.

W obudwy w przedziale "Standard" Pozamieniałem wartości (kolejno CAS Latency tRCD tRP tRAS) z

8 8 8 24 na 9 9 9 24.

W przedziale "Advanced" były już inne wartości, które się nie pokrywają z tymi, które ramy przybierają pod obciążeniem, więc je zostawiłem. Czy to pomoże, nie wiem, trzeba czekać. Piszcie jeszcze jakieś propozycje.

 

PS. Nie ma sensu zwiększać dodatkowo napięcia ram (standardowo mam 1,5V) na 1,65V, bo już tak zrobiłem pewnego dnia, a komputer i tak się zawiesił.

Edytowane przez Gwynbleidd
Link to post
Share on other sites

Bez rutera też?

 

Nie wiem, jak jest bez routera. Rekord niezawieszania się tego komputera, to 5 lub 6 dni, więc ciężko by stwierdzić, czy to router powoduje restarty, laptop chodzi normalnie.

 

A i wersja Windows 8 Pro o której pisałem na poczatku to u brata chodzi dobrze, u mnie tylko odwalała takie rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Znam twój problem miałem i mam tak samo z kompem może nawet przez tyg się nie zawieszać a jak passę złapie to co kilka min się zawiesza. Moim problemem najprawdopodobniej była kara od GIGABAJTA ponieważ crash-owała ona cały komp i łapał zawiechę testowana była na kilku kompach też tak samo blue-screen i reset, ale ja miałem HD 6870 spróbuj wymienić kartę na jakąś inna i sprawdzić czy dalej się zawiesza.

Link to post
Share on other sites

Przyczyn może być kilka ja bym stawiał na zasilacz i jakieś skoki napięć. Wiem, że masz dobre PSU, ale nie na takich kozakach widywałem podobne problemy.

 

1. Wyjmij GTX680 i odpal kompa na integrze. Dobrze by było żebyś tak podziałał na kompie ze dwa tygodnie, o ile wcześniej sie nie zawiesi. Tak wiem to trudne :P Jednak jeśli komp się nie zwiesi to nie mal napewno masz problem z napięciami na zasilaczu i gdy jest bardziej obciążony poprostu się wywala.

Przyczyną tego mogą być skoki napięcia w gniazdku i zasilacz nie jest w stanie tego całkowicie wyrównać :/

Rozwiązaniem problemu będzie zakup jakiejś wypasionej listwy przeciw przepieciowej lub UPSa, który zniweluje wszekie niestabilności na gniazdku.

 

2. Drugi problem może dotyczyć grafiki, która kłóci się z resztą podzespołów, załatw inną grafe innego producenta i sprawdz czy po podmiance nadal będzie się wieszać.

 

3. Czasem takie problemy powodują karty rozszerzeń tj. Wi-Fi, WLAN, Dziwękówka itp. Wejdź do biosu i powyłączaj wszystkie zintegrowane z płyta badziewia :P uruchom kompa i monitoruj jego zachowanie, jeśli się nie zawiesi przez około 1h to zacznij po kolei włączać urządzenia i monitoruj. co się dzieje.

 

4. Podniesienie napięcia na pamięciach to nie jest głupi pomysł, daj je na 1,65 V i dopiero wykonuj powyższe propozycje

 

Kody BSOD: http://overclock.pl/forum/threads/7501-Kody-BSOD%C3%B3w

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

napisze ci realnie co zrobić miałem tez tak kiedyś, znajdź miejscowy dobry serwis i oddaj na diagnozę, zrobią to sprawnie metodą eliminacji.

 

u mnie wsypywało już na instalacji Visty, stawiali na płytę a poszedł procek dostałem nowy i przez lata było ok

Link to post
Share on other sites

Znam twój problem miałem i mam tak samo z kompem może nawet przez tyg się nie zawieszać a jak passę złapie to co kilka min się zawiesza.

Dokładnie, jednak u mnie częstość tego rozbija się na 5-6 dni i 3 razy w ciągu godziny.

 

To może tak. Raz mi już zasilacz padł. Spalił mi płytę i kartę. Wymienili mi te trzy komponenty, a problem został. Nie wieżę, że trafiłem na 2 felerne karty. Po tej wymianie oczywiście problem sie nie zmienił.

 

Mam jakąś tam "specjalną" listwę (normalna lista kupiona w sklepie komputerowym, jakośtam chorni przed skokami napięcia - podobno).

Nie zależy to od obciążenia, bo jak mówiłem, po wyłączeniu gry (dosłownie 10 sekund) odpaliłen nowy film na YT i padł. Przeważnie dzieją się te rzeczy w internecie.

 

A przez memtesta sam przepuszczałem, jednak było to krótko, bo ok. 2 godzin. Podniose jeszcze te napięcie, jednaj przypominam, bsoda bez windows verifiera wywalił tylko raz, a jak już kiedyś napięcie ram zwiększyłem, to i tak się zawieszał.

 

 

@Edit

W biosie wyłączyłem PCH LAN kontroler.

 

@Edit 2

Komputer znowu sie zawiesił, lecz podczas grania. W dzienniku zdarzeń widnieje błąd o identyfikatorze nr 14 źródło nvlddmkm

teść:

Nie można odnaleźć opisu dla identyfikatora zdarzenia 14 ze źródła nvlddmkm. Albo składnik wywołujący to zdarzenie nie jest zainstalowany na komputerze lokalnym, albo instalacja jest uszkodzona. Możesz zainstalować lub naprawić składnik na komputerze.

 

Jeśli zdarzenie pochodzi z innego komputera, wraz ze zdarzeniem może być wymagane zapisanie informacji o wyświetlaniu.

 

Do zdarzenia dołączono następujące informacje:

 

\Device\Video7

0084(20d4) 8400196f a5a5a5ad

 

Sterownik mam najnowszy (306.97, więc nie wiem, dlaczego tak się dzieje.

Edytowane przez Gwynbleidd
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...