Skocz do zawartości

AMD FX 8350 - pytanie


Recommended Posts

Moim zdaniem do stacji roboczej na której pracujesz nie warto oglądać się za FXem. Nie warto i nigdy nie było warto patrzeć na AMD. Z mojego praktycznego punktu widzenia często testy nie oddają rzeczywistości. Bo o ile w renderingu fajnie czasem platforma AMD się sprawdza to podczas pracy łzy i płacz, bo różnice sięgają 2-5x.

 

Ważna jest wersja 3ds jaką masz, bo różnica jest w zależności od softu. Moim zdaniem warto dopłacić do SB-E. Dodatkowy cache szczególnie przydaje się przy dużych projektach. Wersja czterordzeniowa nie jest tak droga.

Po drugie SB-E to więcej RAM-u. Do FX/IB wpakujesz ile? 4x4=16GB? . Warto pomyśleć też przyszłościowo. RAM-u nigdy za mało. Ostatnio rzuciłem kontrowersyjną tezę....

Co lepsze 64GB RAM-u czy 256GB SSD. 64GB daje Ci praktycznie wystarczający cache dla aplikacji. Ja staram się mieścić w okolicach 20GB.

 

Więc tak....

do stacji roboczej/rozrywkowej

SB-E>>IB>>>>>>>>>FX

 

Do stacji renderującej

FX>>SB-E/IB

 

Na intelu masz pewność, że wszystko będzie dobrze działać, zawsze....

Bo np. jeżeli developerzy odpowiednio nie skompilują programu pod platformę AMD, a wierz mi większość w segmencie PRO ma AMD w d..., to wydajnościowo skrajnie FX-8350 nie otrze się o i5.

 

W innej sytuacji FX będzie minimalnie szybszy od 3770k. Co chyba jednak nie jest satysfakcjonujące.

Edytowane przez suntzu
Link to post
Share on other sites

Jeśli używasz programów w których FX działa dobrze to go bierz. Jednak muszę tutaj dodać, że FX'y mają strasznie nierówną wydajność (wystarczy przejrzeć testy z gier, w jednej grze FX jest na poziomie i5 a w następnej 20-30% słabszy). i7 ma równą wydajność, ale za to jest 2x droższy. Wszystko zależy od tego z jakich programów skorzystasz i czy na pewno różnica będzie na tyle duża, że warto dopłacić do i7. Jeśli zajmujesz się się grafiką 3d itd. profesjonalnie to i7 będzie dobrym wyborem (rozważyłbym nawet SB-E jednak to droga sprawa).

Link to post
Share on other sites

Witam,składam komputer który głównie miałby służyć do grafiki,obróbki wideo,modelowania 3D (Photoshop,After Effects,3dsMax) ale także czaszem do jakiś gier,tutaj głównie RPG (Elder Scrolls,Fallouty,Gothic'i)

No i moje pytanie: Jak ten procesor radzi sobie w wyżej wymienionych czynnościach? Największy nacisk kładę na obróbke wideo i modelowanie 3D :)

Czy będzie on lepszy od i7 3770k w takich zastosowaniach? (niekoniecznie mówiąc o grach)

 

W tych zastosowaniach i7 będzie wyraźnie lepszy. Parę wykresów na dowód:

http://benchmarkreviews.com/images/reviews/processor/fx-8350/specviewperf.png

http://media.bestofmicro.com/X/S/357616/original/after%20effects.png

http://www.xbitlabs.com/images/cpu/amd-fx-8350/photoshop.png

http://images.anandtech.com/graphs/graph6396/51132.png

 

Też się zastanawiałem nad tymi dwoma procesorami. Chcę kupić maszynę lub dwie do renderingu.

Mój soft korzysta tylko z CPU, więc to dla mnie najbardziej istotna kwestia.

Znalazłem test właśnie z mojego programu gdzie 3850 bije znacząco 2600k, a różnica w cenie

znacząca.

 

Do samego renderowania (nie licząc Blendera po Windowsem) warto brać FX-a.
Link to post
Share on other sites

Ye twoje benche to sobie wsadz do kieszeni razem z testami redaktra tomcuga

 

To nie są benche, tylko rzetelne testy. Wydajność FX jest bardzo nierówna, co doskonale pokazują te przykłady. Oczywiście idąc Twoim tokiem rozumowania wszystkie testy, w których FX wypada kapitalnie są poprawnie przeprowadzone, a reszta to opłacana przez Intela dezinformacja ;). Problem w tym, że prawda jest trochę inna, jest wręcz odwrotnie...

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Już za kilka dni przekonasz się, że tak nie jest ;). Długi weekend będzie świetną okazją do nakręcenia kilku filmów :D.

 

Jak na razie to czekamy 2 miesiące (czy nawet już 3) za filmikiem potwierdzającym twoją tezę, że i3 jest lepszy od 955BE w grach wielowątkowych %-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciekawy art wyszedł na pclabie.

Przykład jak wielka zależność jest CPU w zadaniach typowo GPU w programie 3d obrazuje test Catia. Widać wyraźnie 7,5FPS-a z Core2Qad vs 11,7 w i7. Wszystkie procesory taktowane są 4GHz.

 

Trinity osiąga w tym teście przy zegarze 4,5GHz osiąga zaledwie 7,7FPSów. FX 8150 nie lepiej. Można powiedzieć, że wynik 11,7FPSów na Ivy Bridge jest nieosiągalny dla każdego procesora AMD.

Czyli podczas pracy masz przynajmniej 40% mniej FPSów.

 

Natomiast test renderingu w 3ds max obrazuje kompletnie odwrotną sytuację.

W teście Catia liczy się ile danych CPU zdoła przepchnąć do GPU... Wszystko dzieje się generalnie na jednym wątku.

W czasie finalnego renderingu 3ds max-a Vishera potrafi pobić 3770k (minimalnie)....

 

Pytanie tylko jakie ma znaczenie czy coś renderuje się godzinę, czy godzinę i 10 minut? Moim zdaniem jest to pozbawione sensu. Większe znaczenie ma FPS, bo mając np. 7FPSów nie będziesz komfortowo mógł pracować, a pracować będziesz 12h, a na IB będzie to 11-12 FPSów co jak dla mnie jest minimum do pracy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie sluchajcie mnie gadam teraz od rzeczy obiecuje ze jutro wstawie filmy prawdy gdzie amd wygrywa z intelem. Nie będę już kłamał jak nasz rudy kochany wódz pinokio z Kaszub.

 

Ryżego do tego lepiej nie mieszaj, bo zaraz się zbierze stado lemingów i zostaniemy pożarci %-). Spokojnie, będą filmy i zobaczycie, że nikt nie kłamał ;).

Link to post
Share on other sites

Do zastosowań, o których pisze autor wybrałbym osobiście wydajniejszą a niewiele droższa platformę (ceny szacunkowe):

(AMD) FX-8320 670zł + GA-970A-UD3 330zł + Fera Pro 110zł = ~1100zł

(Intel) E3-1230V2 860zł + B75A-G43 270zł = ~1130zł

Zatem wybór jest chyba oczywisty - owy Xeon jest zarówno w grach jak i w renderingu wydajniejszy, wydajność niżej niż i7 3770K i wyżej niż i5 3570k ale za zauważalnie mniejsze pieniądze [patrząc na ceny samych CPU od Intela]

 

I jeszcze porównanie: http://ark.intel.com/compare/65523,65520,52214,52210,65732

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...