Skocz do zawartości

Chłodzenie CPU do 250zł - Antec Kuhler 620 vs Zalman CNPS11X Extreme


Recommended Posts

Witam. Jestem w trakcie składania nowego sprzętu na i5 3750k i niestety ciągle nie moge sie zdecydować jaki cooler wybrać. W tytule podałem dwa które najbardziej pasują do moich wymagań - czyli połączenie zadowalającej wydajności z wyglądem, głośność schodzi na dalszy plan ;) Wątpliwości wzbudzają we mnie dość sprzeczne recenzje na ich temat. W zestawieniu z pierwszego linku Zalman jest w ścisłej czołówce podczas gdy produkt Anteca jest w tyle z ok.10 stopniami więcej i o zgrozo 15 za Noctuą NH-D14. W recenzji z drugiego linku różnica między Antecem a ww Noctuą wynosi już tylko +- 5 stopni. W innych recenzjach na zagranicznych stronach Kuhler plasuje się zazwyczaj mniej więcej na poziomie najwydajniejszych konstrukcji powietrznych (pisząc "na poziomie" mam na myśli różnice max 5 stopni). W co zatem wierzyć? Może macie inne propozycje "zgrabnych" i opłacalnych coolerów do 250zł? Z góry dzięki za wszelką pomoc. Pozdrawiam.

 

 

http://pclab.pl/art44739-69.html

http://www.overclock...20_review/4.htm

Edytowane przez p_lupa
Link to post
Share on other sites

Z kompatkowych chłodzeń wodnych skłaniałbym się do Zalmana CNPS20LQ, zbiera dobre opinie i nie ma takich problemów z pompką jak chociażby Corsair H100. Z powietrznych chłodzeń które ładnie wyglądają może zainteresuje Cię Cooler Master V6. Tu masz fajnego moda z tym coolerem:

 

http://imageshack.us/a/img28/9827/13360201.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ UP

Jakie kur...dę dobre opinie? Przecież to kiepskie chłodzenie z wentylatorem suszarką...

 

To poczytaj opinie ludzi którzy to zakupili na Newegg.com .Jest to bardzo popularny zagraniczny sklep internetowy.

http://www.newegg.co...29&Tpk=cnps20LQ

86% ludzi dało temu coolerowi 4 lub 5 gwiazdek na 5 możliwych. Porównaj sobie teraz te opinie z opiniami innych kompaktowych chłodzeń wodnych, Zalman wygląda najkorzystniej. Nikt w komentarzach tam nie narzeka na pompkę. Głośny wentylator zawsze można wymienić na coś cichszego jeśli komuś hałas przeszkadza. Chociaż nawet w bardzo wielu komentarzach ludzie piszą że ten cooler jest bardzo cichy. Widocznie mieli inne odczucia niż Ty.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Wooojciech1983

 

Opinie użytkowników a miarodajne testy to dwie różne rzeczy... Skąd wiesz czy te opinie są prawdziwe oraz w większości przypadków osoby zakupujące sprzęt komputerowy (dajmy dla przykładu laicy) wystawiają dobrą opinię z tego tylko względu że sprzęt działa i nie popsuł się po miesiącu...

Link to post
Share on other sites

Chociaż nawet w bardzo wielu komentarzach ludzie piszą że ten cooler jest bardzo cichy. Widocznie mieli inne odczucia niż Ty.

Wybacz ale prawie każdy wentylator powyżej 1500 RPM jest już głośny więc takie "zaawansowane" opinie użytkowników to można sobie...tylko poczytać i tyle. Zbyt wiele rzeczy sam miałem w rękach, żeby wierzyć w takie bajanie ;)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też podchodzę z dystansem do tych komentarzy, tym bardziej kiedy widzę jakie temperatury ludzie tam podają pod obciązeniem po założeniu tego chłodzenia. Napewno to chłodzenie nie nadaję się do mocnego OC powyżej 4.5 GHz ale do umiarkowanego 4.0GHz w zupełności wystaczy. Wydaję się że jest też mniej problemowe od innych tego typu konstrukcji na rynku dlatego wybierając kompaktowe chłodzenie wodne brałbym tego Zalmana zamiast np. Anteca albo Corsair.

Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

Patrząc na to z innej strony produkt który kosztuje ponad 300zł, jest wątpliwej wydajności użytkowej przy niskiej opłacalności nie powinien być proponowany... Kompaktowe LC to chwyt marketingowy i nic po za tym. Za dużo mniejsze pieniądze można zakupić równie wydajne chłodzenie AC. Jak już coś robić to porządnie :P

 

Edit: SilentiumPC fortis który kosztuje mniej niż 150zł posiada 8*C niższe temp od tego kompaktowego LC zalmana przy OC i5 2500K na 4,5GHz

 

A jak wiemy autor tematu posiada i5 3570K który po OC ma wyższe temp niż 2500K

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites

Może i są nieopłacalne biorąc pod uwagę stosunek wydajność/cena ale są znacznie tańsze od 'porządnego' chłodzenia wodnego i wyglądają w budzie o wiele lepiej niż klocowate chłodzenia powietrzne. Poza tym nie wszyscy podkręcają procka powyżej 4.5 GHz i kupują chłodzenie kierując się wydajnością. Przy 4 GHz produkt Zalmana jest porównywalnie wydajny do najwydajniejszych chłodzeń powietrznych. Więc jeśli ktoś jest fanem moddingu i wygląd sprzętu przez okienko ma dla niego znaczenie i do tego nie podkręca procka powyżej 4.5 GHz dla szpanu to może rozważyć zakup takiego chłodzenia zamiast składać 2 razy droższe 'prawdziwe' chłodzenie wodne.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ UP

Bez przesady, są coolery CPU które nie są klockowate a mają bardzo konkretną wydajność. Chociażby Prolimatech Lynx (test, test). Do tego dochodzi jeszcze bardziej kłopotliwy montaż "kompaktówki LC" oraz to, że po 2-3 latach jest praktycznie do wyrzucenia - z braku możliwości uzupełniania płynu padnie pompka (żaden układ wodny nie jest idealnie szczelny).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety ale ja nie mogę tutaj kilku rzeczy pojąć:

1) Zakup kompletnie nie opłacalnego LC za ponad 300zł (Przekracza budżet autora tematu no chyba że ma możliwość dopłaty)

2) Fortis który jest 2x tańszy jest sporo wydajniejszy oraz SilentiumPC Spartan PRO HE924 który kosztuje mniej niż 100zł ma podobną wydajność do tego "wynalazku" Zalmana i innych "kompaktowych LC"

3) Autor tematu zakupił procesor z dopiskiem K. Takiego procesora nie kupuje się po ty żeby podkręcić do 4GHz... To tak jakby olimpijczyk w maratonie zrezygnował w połowie.

4) Ryk wentylatorów na 2000 obrotów nie powoduje że użytkownik czuje się komfortowo grając w gry...

5) Poczekajmy aż wróci autor i nie zasypujmy tematu nic nie wnoszącymi do niego postami

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za propozycje i porady, teraz mam w czym wybierać tym bardziej, że zmieniła sie troche koncepcja przyszłego zestawu i definitywnie przestaje mnie interesować wygląd czy rozmiar (miało być efektownie, będzie efektywnie ;) ). Mam jeszcze tylko jedno pytanie - czy montując cooler pokroju Macho jest możliwość wykorzystania wszystkich 4 slotów pamięci jeżeli ta ma jakikolwiek radiator (choćby Corsair Lowprofile) czy upcham pod nim jedynie gołe kości?

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam to ktoś miał problem na płycie bodajże MSI Z77 GD55, przy twoim budżecie skusiłbym się na Prolimatech Megahalems lub Armagedon. Będzie wydajniej jednakże minusem jest to że musisz dokupić wentylator bo nie ma w zestawie. Są smuklejsze (zwłaszcza Armagedon). Po za tym upewnij się że zmieszczą ci się do obudowy.

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie zdecyduje sie na Macho bo w relacji wydajność/cena wypada na moje oko bardzo dobrze a przy umiarkowanym OC na poziomie ok 4,3GHz powinien sobie chyba dać rade nawet na IB? Na siłe mógłbym wyłożyć na chłodzenie te 3 stówy, ale czy warto dla takiego taktowania?

Edytowane przez p_lupa
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...