Skocz do zawartości

Mocny komputer do multimediow i gier


Recommended Posts

Składam sobie komputer pod multimedia i gry. Teoretycznie mam wszystko w jakims tam juz ogolnym zarysie. Komputer do gier w rozdzielczosci Full HD niekoniecznie w najwyzszych mozliwych detalach (chociaz gdzies na boku po cichu na to licze). I do sluchania muzyki/ogladania filmow.

 

Wygrzebalem sobie cos takiego:

 

 

Procek A8-FX8120 (slyszalem ze wiele sie nie rozni od 8150 i ze to podobne marnotrawienie kasy jak swego czasu kupowac phenoma 965 podczas kiedy 955 byl o 50 zl tanszy a wystarczylo zmienic mnoznik.)

 

Plyta Gigabyte GA-990FXA-UD3 (nie mam pojecia czy to jest dobra plyta... tak czy siak w extreme overclocking sie nie bede bawil a wiem ze Gigabyte pod AMD robi calkiem dobre plyty.

 

Ramy 2x8GB mam zaufanie do Corrsair i goodram. Wstepnie wybralem Corrsair XMS3 2x8GB CL11 1600Mhz

 

Grafika Procek AMD to i karta AMD. Raczej nie jestem zwolennikiem pradozernych GTXow. Wybór padł na 7970 ewentualnie myslalem o tandemie 2x7870 albo 7950 jak sie okaze, ze zostanie mi troche srodkow i na prawde bede potrzebowal mocy. Ale wtedy wymiana zasilacza itp wiec wszystko podrozeje.

 

Dysk... coz samsungi byly dobre ale cos ich teraz nie widze wiec WD Caviar Black 1TB. Ewentualnie sobie dokupie jakiegos 128GB SSD dla systemu i programow co by to szybko smigalo.

 

Obudowa totally no idea. Widzialem ze duzo ludzi chwali Silentum Brutus 430 i to tez wybralem. Nie chodzi mi o jakis super ekstra wyglad tylko byle byla w miare przewiewna i zeby karta w nia weszla.

 

Zasilacz Corrsair AX650 Pro Series Gold. Duzo pieprzenia marketingowego w nazwie ale modulowe kable i 650W wydaje sie odpowiednia iloscia energii potrzebnej dla takiego zestawu.

 

Jakis tam naped Blue Ray do ewentualnego odpalania filmow wiec to bedzie jakies 200 zl ewentualnie nagrywarka za jakies 300 zl ale to sprawa kosmetyczna.

 

Monitor mam 26 cali 19:10 wiec to zostaje bez zmian.

 

Wstepnie skladajac taki zestaw w jednym ze sklepow wyszlo mi okolo 5000 zl czyli mniej wiecej tyle ile chcialem przeznaczyc na sama bude.

 

 

Zostaja peryferia o ktorych totalnie nie mam pojecia i licze na wasza pomoc.

 

Zostaje mi do kupienia:

-karta dzwiekowa

-sluchawki/glosniki

-mysz

-klawiatura

-ewentualnie jakies inne *******y jak podkladki slidery czy jak na to sie mowi

 

I tak:

 

karta dzwiekowa - mowia ze Creative X-Fi ssie i ze Xonar jest ok. Z nowu gdzies czytalem ze nowe xonary ssa i sie kolo zamyka. Coz... lubie muzyke w dobrej jakosci typu FLAC. Caly sprzet nie musi grac glosno ale zeby gral tak ze od kilku nawet cichych nut maja ciary biegac po plecach.

 

sluchawki/glosniki - jakies *******y typu plastikowe creativy albo logitechy odpadaja bo to nigdy nie zagra dobrze. Ogolnie chcialbym cos do gier wiec wsparcie dla wszelkiego typu dzwieku przestrzennego. Myslalem nad Edifier s550 problem jest jeden... nie chce mi sie bawic w ciaganie 6 glosnikow po pokoju i rozstawianie ich dla dobrego efektu. Zostaja zestawy 2.1 ale te nie zagraja dobrze przestrzennego dzwieku. Wiec dochodzimy do sluchawek. Zadne przereklamowane steelseriesy. Mam stare Senheisser HD202 i ogolnie jestem z nich zadowolony, ale szukam czegos lepszego najlepiej z mikrofonem. Slyszalem ze tez sa sluchawki z odlaczanymi mikrofonami. Coz nie siedze dobrze w tym. Slyszalem jak graja edifiery (na stockowej karcie dzwiekowej) + mialem porownanie z logitechami - bez porownania. Slyszalem tez jak graja Senheissery mimo iz nie za drogie to daja rade.

 

mysz - dobra do wszelkich gier jak fpsy (szybka lub precyzyna (podobno sa myszki z mozliwoscia przelaczania trybu)) moba i mmo (wiec jakies klawisze dedykowane dodatkowe by sie przydaly). Podoba mi sie Cyborg R.A.T., ale cos mi sie zdaje ze duzo kurzu i innego bajzlu bedzie dostawac sie tam w zakamarki - czyszczenie to pewnie koszmar. A mi dlonie sie dosc mocno poca podczas gdy wiec wszelki naskorek itp zostaje na myszce.

 

klawiatura - najlepiej z niskim skokiem. Jakos tak sie nauczylem do wersji laptopowych w pracy mam wysoki skok i mnie szlag trafia bo duzo wolniej pisze + w grach na takiej to czas reakcji napewno tez gorszy. Myslalem nad klawiaturami z mozliwoscia nagrywania makr etc (logitechy serii G) ale te wygladaja jakby wszystkie mialy wysokie skoki wiec out. Jest jakas w miare dobra klawiatura z niskim skokiem?

 

Bede wdzieczny za wszelkie porady... co do drugiej czesci zestawu - peryferia budzet zaklada kolejne 5000 chociaz nie chcialbym tego wszystkiego wydac bo mam jeszcze kilka innych pomyslow do zrealizowania wiec kazda zlotkowka sie przyda.

Link to post
Share on other sites

Pierwsza i w zasadzie najważniejsza sprawa to platforma wybrałeś sobie amd i procek fx 8120 , absolutnie odradzam do gier się nie nadaje , pobiera bardzo duże ilości energii zwłaszcza po oc w zasadzie często w grach wypada gorzej niż starszy phenom x4 965 be w zasadzie amd w tej chwili nie ma nic równie wydajnego co intel jeśli chodzi o procesory z myślą o grach i multimediach . Proponuje zestaw oparty o platforme intela socket 1155 intel sb 2500K , kartę graficzna możesz jak najbardziej wybrać od amd nic nie stoji na przeszkodzie ale procek koniecznie od intela wydajność będzie nieporównywalnie wyższa

Link to post
Share on other sites

Co do procka to obowiązkowo wymienić na 2500k lub 3570k (zależy jaka jest różnica cenowa w wybranym przez ciebie sklepie) płytę główną do OC warto kupić dość solidną ja mam Gigabyte GA Z77X D3H i jestem zadowolony kręcę i5 3570k do 4,2 bo chłodzenie mnie blokuje ale testy tej płyty na PurePc nie są za dobre bo przy OC do 4,4 GHz jest problem z napięciem dlatego możesz rozejrzeć się za Asrock z77 Extreme 4 podobno bardzo dobra do OC. Karta graficzna od AMD jest ok wyrobi w każdej grze. Zasilacz 650w z 5 letnią gwarancją i złotym certyfikatem nadaje się do OC procka i karty. Nie zapominajmy o SSD 120 GB od intela w cenie 400 zł będzie dobrym wyborem a wydajność w codziennym użytkowaniu będzie naprawdę miła. Co do obudowy to ja kupiłem wersję 410 bez usb 3.0 i jest dość przewiewna jedyny problem jaki widzę to chłodzenie CPU może się nie zmieścić ja mam fortisa i wchodzi na styk więc radzę ci rozejrzeć się za SPC gladius, w każdym razie coś w przedziale cenowym 200-300zł.

 

PS. Ja też zakładałem że nie będę kręcił a jednak robię to i nie żałuję zakupu odblokowanych podzespołów

Edytowane przez BMPlayer
Link to post
Share on other sites

Jakos na zachodnich forach sa testy i 8120 wygrywa z 965 phenomem.

 

Ale to żaden powód do dumy bo różnica ceny miedzy tymi prockami jest wielka , jak wiesz phenom x4 965 ma również odblokowany mnożnik i po oc obydwu procków to phenom x4 jest wydajniejszy w większości gier . Sprawdź sobie jak wypada ten buldek 8120 w porównaniu do np core i5 2500K w grach różnica jest ogromna na korzyść intela
Link to post
Share on other sites

Czasy podkrecania mi minely. Intela nie chce bo nie mam zamiaru rzucac kasy w bloto. Najprawdopodbniej troche poczekam do premiery tych nowych procesorow na FM2. Wiec w sferze karty/procesora wiele nie zmienie. Glownie chodzi mi o ewentualna wymiane plyty glownej (nie chce jakiejs highendowej do oc po prostu w miare dobra plyte pod ten zestaw), obudowy itp. Glownie to tu lezy o peryferia.

Link to post
Share on other sites

Naprawdę uwierz mi AMD zrobiło kiepskie procki nadają się one tylko dla profesjonalistów którzy zajmują się obróbką wideo i innymi cudami skoro nie chcesz podkręcać to kup zablokowane podzespoły np. intel core i5 3570 bez "k" i płytkę MSI z77a G43 ta płyta w zupełności wystarczy. Ewentualnie pozostaje oczekiwanie na premierę AMD Vishera liczę że te procki pokażą klasę

Edytowane przez BMPlayer
Link to post
Share on other sites

Naprawdę uwierz mi AMD zrobiło kiepskie procki nadają się one tylko dla profesjonalistów którzy zajmują się obróbką wideo i innymi cudami

Do tego to jest Intel SB-E - AMD ssie na całej lini, jedyny argument przemawiający za zakupem to brak kasy na intela.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jedyny argument przemawiajacy przeciwko intelowi to fakt ze biore pod uwage to co dostaje za kazda wydana i przy okazji ciezko zarobiona zlotowke. Intele sa za drogie jak na to co oferuja. Prosze nie proponujcie mi tu kart graficznych i procesorow bo to juz jest praktycznie przesadzone. Poza tym sam wiem jaki procesor i karte potrzebuje i ile moge wydac na nie ewentualnie jakie modele przejrzec. Pytanie zawarte w tym temacie dotyczy sprzetu grajacego i peryferiow.

Link to post
Share on other sites

kupujac buldka wyrzucasz pieniadze w bloto. bo co ci da hd 7970 jak bedziesz mial fx ;/ fx + hd 7970 = brak plynnej gry ww kazdej nowej grze na wysokich czy ultra detalach ( 30-50 fps) intel + hd 7970 gra plynna na wysokich i ultra detalach powyzej 60 fps. Skoro nie chcesz i5-2500k czy bez to mozna brac i5-2400/2320. a jak nie tak to wez hd 7950 i i5 wgraj nowego biosa do hd 7950 i bedziesz mial jak hd 7970 a 400 zl dasz w procka ;)

 

co do akcesoriow. myszke mam a4tech x740 fire czy 750 i jest bardzo precyzyjna ma zmiane czulosci i z boku 2 przyciski ja mam tam zmiane broni i noz w bf3.tania i dobra nie ma sensu przeplacac. sluchawki polecam creative fatality z odlaczanym mikro ;) ok. 100 zl. karta dzwiekowa asus xonar i creative sa porownywalne bralbym to co tansze. klawiatura hmm. mi wystarcza zwykla esperanza ek-115 jest podswietlana mi pasuje bo gram w nocy ;) to juz zalezy od gustu. szczerze to nie co przeplacac na blachostkach. co do glosnikow nie wypowiem sie bo niewiem .

Link to post
Share on other sites

Intele sa za drogie jak na to co oferuja.

Raczej - "Na Polskie warunki Intele są drogie" ;)

Też wydawałem ciężko zarobione Zł i kupiłem Intela - teraz zrobił bym to samo. Jak masz skromny budżet na CPU to kup i3 2120 - ten procek jest wstanie "pociągnąć" konkret GPU i będzie to znacznie lepszy wybór pod giercowanie, niż cokolwiek z AMD.

Prosze nie proponujcie mi tu kart graficznych i procesorow bo to juz jest praktycznie przesadzone.

A czyż nie od tego jest forum żeby doradzać ? Strzelasz sobie w kolano wybierając AMD i tyle w temacie.

Odnośnie słuchawek - Hd202 + mic (zalmanik czy coś tam) - nie znajdziesz nic równie dobrego i taniego > wszelkie "gamingowe" słuchaweczki umywają się do takiego zestawu. Jak chcesz znaleźć coś lepszego to uderz na forum audio i zapytaj o dobre słuchawki w danym przedziale cenowym, bo z dedykowanych dla graczy nic dobrego dźwiękowo nie znajdziesz.

Mysz - jak pod MMO to Razer Naga

Klawka - rozglądnij się po ofercie Logitecha

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

a wydajność fx8120 jest bardzo duża (większa od i5 sb)

Czy możesz zarzucić linkiem jakimś gdzie będzie to widać ?

tak na szybko pierwszy lepszy http://intelvsamd.files.wordpress.com/2012/07/3d-mark-06-perf1.png

Także panie Dam111111 jak widać, mylisz się - i5 jest wydajniejsza i do tego mniej prądożerna.

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

wydajność fx8120 jest bardzo duża (większa od i5 sb)

i5 to rodzina procesorów więc porównaj tego FX8120 z konkretnym i5, np. 2500k nie mówiąc już o tym że i5.......k podkręci do 4,5ghz nawet średnio wyrafinowana małpa a 100zł droższy jest i5 3570k.

Niestety ale procesory AMD nie mają na razie szans konkurować z Intelem.

kilka testów: http://www.chip.pl/ranking/podzespoly-pc/procesory , http://www.purepc.pl/procesory/wielki_test_procesorow_2012_46_ukladow_cpu_od_amd_i_intela?page=0,0

Link to post
Share on other sites

Raczej - "Na Polskie warunki Intele są drogie" ;) Też wydawałem ciężko zarobione Zł i kupiłem Intela - teraz zrobił bym to samo. Jak masz skromny budżet na CPU to kup i3 2120 - ten procek jest wstanie "pociągnąć" konkret GPU i będzie to znacznie lepszy wybór pod giercowanie, niż cokolwiek z AMD.

Na dobra sprawe moglbym kupic 3770s ale biorac pod uwage fakt ze wyniki nie sa 2 razy wieksze od takiego 8150 czego nie mozna powiedziec o cenie to nie ma w ogole o czym rozmawiac.

 

Pieniadze to nie problem. A procesor moge wymienic za rok. Bardziej bym sie skupial na dobrych glosnikach i sprzecie ktorego nie trzeba wymieniac do zwiekszenia wydajnosci.

 

tak na szybko pierwszy lepszy http://intelvsamd.fi...rk-06-perf1.png Także panie Dam111111 jak widać, mylisz się - i5 jest wydajniejsza i do tego mniej prądożerna.

Ja nie kupuje komputera zeby ogladac cyferki w benchmarkach, a ze intele sobie radza cos za dobrze w benchmarkach nie od dzis wiadomo.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście że AMD teraz sporo spadło (liczę że niedługo osiągną sukces) dlatego zanim sie pojawią gry po 8 watków/rdzeni to jun ten fx bedzie za słaby zreszta fx-8120 to wydatek w błoto tak na prawdę . Do gier się nie nadaje , duże potrzebowanie mocy , po oc jeszcze wieksze . Jedynie cena jest kusząca no bo 600zł to nie dużo jak za 20ghz procesor(allegro) .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...