Skocz do zawartości

Komputer do montażu filmów - 2500zł


Recommended Posts

Witajcie moi mili :)

 

Chciałbym zapytać o komputer do montażu video... Przydało by się pewnie ok. 8gb szybkiego ramu... co do grafiki i płyty jestem totalnie zielony.

 

Z poprzedniego komputera (kupowany ok. 2 lata temu) mogę mieć nagrywarkę DVD, także nie będzie konieczne jej kupowanie. Tak samo z resztą jak i czytnik kart :)

 

Kwota, jaką dysponuję to ok. 2500zł.

Link to post
Share on other sites

Podaj dokładnie jakie podzespoły masz ze starego komputera :

- zasilacz

- buda

- dysk HDD

- karta graficzna

 

Wstępnie proponował bym :

i7 2600K + SP Fortis

Asrock Z77 Pro3

16GB ddr3 1600MHz G.Skill RipJawsX CL9 (2*8GB)

HDD 1TB Seagate DM0003

Zasilacz XFX 550W

--------------- 2600zł

http://www.morele.net/inventory/info/yjffJL/

 

Jeżeli nie masz starej karty graficznej to nie kupował bym nowej, tylko zainwestował w CPU i pracował na integrze. Na dobrą sprawę najważniejsze podzespoły to ram i CPU - w Twoim budżecie o LGA2011 można zapomnieć i pozostaje LGA1155, a tu najlepsze co znajdziesz to podkręcony 2600K, na którego może wystarczy jeżeli ten stary komputer posiada jakieś w miarę dobre podzespoły.

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

Co do zintegrowanej karty- w tym momencie jadę na zintegrowanej. Własnie najbardziej odczuwalny jest brak ramu, co przenosi się na wolniejszą pracę.

 

Podzespoły mojego kompa:

 

DYSK- Seagate Barracuda 250GB 7200

PROCESOR- Athlon X2 Dual Core 5600+

RAM- 2GB DDR2 Kingstone 800mhz

ZASILACZ- Feel III- 400ATX

KARTA ZINTEGROWANA- ATI Radeon 3200 HD

PŁYTA- Gigabyte MA78GM-US2H

 

 

... Chyba nic się z tego nie przyda do nowego :) Nie jestem w stanie sprawdzić obudowy... Nie ma żadnych oznaczeń.

Link to post
Share on other sites

Wstępnie proponował bym :

i7 2600K + SP Fortis

Asrock Z77 Pro3

16GB ddr3 1600MHz G.Skill RipJawsX CL9 (2*8GB)

HDD 1TB Seagate DM0003

Zasilacz XFX 550W

--------------- 2600zł

 

 

 

 

 

Szczerze ten zestaw bardzo mi się podoba. Czy będzie on w miarę okej za miesiąc, dwa, gdy będę gotowy do kupna?

 

Czy wystarczy do całkiem przyzwoitej pracy z obróbką video?

Link to post
Share on other sites

2600zł wychodzi za zestaw bez obudowy - obudowa to dodatkowe "parę zł". Z najtańszych opcji kompatybilnych z chłodzeniem CPU to masz Brutusa 410/430 za około 120-150zł - buda naprawdę świetna w danym przedziale cenowym. Kolejne masz już na pułapie +300zł (Regnum, Fractal ARC midi itd.).

Dodam że to "najmocniejsze" rozwiązanie, ale lekko ponad budżet wyjdzie, za to otrzymujesz całkiem wydajną jednostkę. Szału nie robi, ale na powyższym zestawie idzie już komfortowo pracować. Najważniejsze że procek jest szybki, no i ilość ramu ma olbrzymie znaczenie, co do prędkości to już bym tak na nią nie zwracał uwagi, ponieważ kontroler pamięci jedzie na stałym taktowaniu, możesz zrobić OC do 1600MHz, tylko w praktyce to nic nie daje (nie wiem czemu tak jest, ale sprawdzałem i rzeczywiście zero różnicy pomiędzy zwykłymi, a podkręconymi kościami).

 

Starego kompa sprzedaj - jedynie dysk jeżeli jest na interfejsie SATA to możesz zostawić - do pracy HDD nigdy za mało.

 

Przy zakupie patrz na :

CPU - ilość rdzeni, taktowanie, cache < im więcej tym lepiej

Ram - ilość przede wszystkim - 8GB do obróbki to minimum, 16GB jest OK, 32GB jeżeli pracujesz równolegle na kilku dużych projektach, do tego masa innych aplikacji

GPU - integra lub CS6 i coś z niezłym wsparciem dla OpenCL (ale nie jest to rzecz niezbędna: OCL wspiera tylko kilka wybranych procesów, nic szczególnego w sumie)

HDD - po CPU i ramach, transfery odgrywają najważniejszą rolę - mile widziany Raid, ssd.

Reasumując CPU > Ram (z naciskiem na ilość) > HDD

Link to post
Share on other sites

WITAM

 

Podepnę się pod temat, bo nie ma sensu zaśmiecać niepotrzebnie forum. Problem ten sam (komputer do Adobe Premiere) tylko budżet nieco większy. Pisałem też na PUREPC ale odpowiedzi dość niemrawe.

 

Wstępnie ułożyłem coś takiego:

 

i5-3470

asrock b75 pro3

goodram ddr3 1333 cl9 2x8GB

SSD crucial m4 64GB

WD Caviar Black 1TB

W7 home premium

obudowa coolermaster rc350 (zasilacz 500W w zestawie)

gainward geforce gtx570

 

razem na morelach 3654 PLN

 

 

Czy zestaw złożony z sensem? Co do poprawki? Czy jest sens brać SSD na przyspieszenie systemu i projektów video?

Dyskusyjna wydaje mi się też kwestia karty graficznej. Jest to najtańsza supportowana przez AP CS6 karta z CUDĄ. Rzekomo faktycznie może dać przyspieszenie niektórych operacji 10 razy. Cena 1k za kartę trochę boli. W końcu czy brać W7 czy poczekać tę chwilkę na W8?

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc. Pieniądze uwierają mnie w kieszeń i chciałbym już w tym tygodniu składać zamówienie.

Link to post
Share on other sites

Czy jest sens brać SSD na przyspieszenie systemu i projektów video?

Pod OS i aplikacje tak, pod projekty lepiej HDD (Raid) - SSD padają i to jest tylko kwestia czasu (każdy pada, banki siadają po kilku tysiącach operacji).

Odnośnie GPU - pierwsza sprawa, widzę że robisz w CS6 - niewiem czy przeglądałeś gdzieś testy GPU jak to wygląda z tym wsparciem - otóż pomiędzy gtx260 (200-300zł), a gtx680 jest różnica raptem kilku do kilkunastu procent. budowa kart wskazuje na ogromną przepaść między nimi 260 ma 100 czy tam 200 CudaCore, a gtx680 ma ich jakoś 1,3k czy 1,8K - niby z 8 razy więcej, ale w wydajności różnica zaledwie kilku procent. Imo bierz byle co, byle miało 1GB na pokładzie, najlepiej DDR5. Na co dzień pracuję z pakietem Adobe na wielu konfigach i mogę powiedzieć że absolutnie nie warto kupować karty za więcej niż te 500-600zł, bo skokm wydajności jest minimalny, do tego ta wydajność jest wykorzystywana zaledwie w kilku tam rzeczach. Zdecydowanie lepiej się skoncentrować na doborze CPU, Ram i HDD, bo te podzespoły mają mają większy wpływ na pracę. Aha, Ati seria 7xxx znacznie lepiej się skaluje w GPGPU niż seria gtx6xx, także raczej wybierał bym coś od Ati.

Wracając do tematu - jak wyżej polecam 2600K i OC w granicach 4,4GHz (jak da radę to może być wyżej). Dysk SSD zbyt mały - 128GB powinno być. Póki co w robocie jestem, ale później coś tam szrajbne jak bym to widział w tym budżecie ...

 

...

http://www.morele.net/inventory/info/hxIy0w/

3500zł bez budy

 

cpu: i7 3820 (4c/8t) + cooler Macho (B/W)

mobo: MSI X79A-GD45 (8D)

ram: 16Gb ddr3 2133MHz G.Skill RipjawsZ (4*4GB)

hdd: 1TB seagate dm0003

zasilacz: XFX 550W

----------------------------------------------------------

 

http://www.morele.net/inventory/info/LkUY1U/

3570zł bez budy

 

cpu: 2600k + Sp Fortis

mobo: MSI Z68A-GD55

ram: 16GB 1600MHz G.Skill RipjawsX (2*8GB)

hdd: 1TB seagate dm0003

ssd: 120GB Kingstone hyperX 3K

zasilacz: XFX 550W

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

Pod OS i aplikacje tak, pod projekty lepiej HDD (Raid) - SSD padają i to jest tylko kwestia czasu (każdy pada, banki siadają po kilku tysiącach operacji).

Odnośnie GPU - pierwsza sprawa, widzę że robisz w CS6 - niewiem czy przeglądałeś gdzieś testy GPU jak to wygląda z tym wsparciem - otóż pomiędzy gtx260 (200-300zł), a gtx680 jest różnica raptem kilku do kilkunastu procent. budowa kart wskazuje na ogromną przepaść między nimi 260 ma 100 czy tam 200 CudaCore, a gtx680 ma ich jakoś 1,3k czy 1,8K - niby z 8 razy więcej, ale w wydajności różnica zaledwie kilku procent. Imo bierz byle co, byle miało 1GB na pokładzie, najlepiej DDR5. Na co dzień pracuję z pakietem Adobe na wielu konfigach i mogę powiedzieć że absolutnie nie warto kupować karty za więcej niż te 500-600zł, bo skokm wydajności jest minimalny, do tego ta wydajność jest wykorzystywana zaledwie w kilku tam rzeczach. Zdecydowanie lepiej się skoncentrować na doborze CPU, Ram i HDD, bo te podzespoły mają mają większy wpływ na pracę. Aha, Ati seria 7xxx znacznie lepiej się skaluje w GPGPU niż seria gtx6xx, także raczej wybierał bym coś od Ati.

Wracając do tematu - jak wyżej polecam 2600K i OC w granicach 4,4GHz (jak da radę to może być wyżej). Dysk SSD zbyt mały - 128GB powinno być. Póki co w robocie jestem, ale później coś tam szrajbne jak bym to widział w tym budżecie ...

 

...

http://www.morele.ne...ry/info/hxIy0w/

3500zł bez budy

 

cpu: i7 3820 (4c/8t) + cooler Macho (B/W)

mobo: MSI X79A-GD45 (8D)

ram: 16Gb ddr3 2133MHz G.Skill RipjawsZ (4*4GB)

hdd: 1TB seagate dm0003

zasilacz: XFX 550W

----------------------------------------------------------

 

http://www.morele.ne...ry/info/LkUY1U/

3570zł bez budy

 

cpu: 2600k + Sp Fortis

mobo: MSI Z68A-GD55

ram: 16GB 1600MHz G.Skill RipjawsX (2*8GB)

hdd: 1TB seagate dm0003

ssd: 120GB Kingstone hyperX 3K

zasilacz: XFX 550W

 

Sprawa wygląda tak, że tę grafikę dorzuciłem po przeczytaniu tego : http://www.tomshardware.com/reviews/adobe-cs5-cuda-64-bit,2770.html artykułu. Piszą, że CUDA niby cośtam konkretnego daje a sama lista supportowanych przez CS6 gpu jest bardzo wąska i zawiera praktycznie sam high-end więc gtx570 to była jedyna opcja (trochę się też odezwał we mnie dzieciak, bo w takiej konfiguracji to do rozrywki komputer byłby torpeda). Jeżeli zatem ten skok w osiągach AP CS6 nie jest warty ciężkich pieniędzy a integra będzie dawać radę przy okazjonalnym zagraniu w jakiegoś szpila to jestem gotów urwać ten tysiąc PLN z budżetu i wziąć tańszy sprzęt. W takim razie zastanawiam się czy zostawić to co ułożyłem minus gpu czy coś jeszcze pozmieniać?

 

AP właściwie dopiero będę się uczył po wcześniejszej pobieżnej styczności z apple FCP. W grę wchodzi montaż własnych materiałów z dslr'a więc na razie czysta amatorka - nauka. Nie musi to być mocarny sprzęt ale ważne żeby dawał sobie radę z full hd.

 

Aha... No i w OC nie zamierzam się raczej bawić, bo nic na ten temat nie wiem.

 

I hope this will help you help me. ;)

 

Wielkie dzięki za konkretne konkrety.

Link to post
Share on other sites

Artykuł jest o CS5 ! ^^W CS6 jest zupełnie nowy silnik zaimplementowany (mercury) - po za tym nie jest wymagana zbyt wydajna karta, byle OpenCL obsługiwała + 1GB szybkiego vramu. Co do listy supportowanej przez Adobe to na "ichnym" forum można wyczytać że lista nie jest kompletna i w miarę możliwości będą dodawać kolejne karty (temat odnośnie braku serii gtx6xx).Niema co się skupiać na GPU - najważniejszy jest mocny procek i to najlepiej SB-E (lga2011). Póki nie potrzebujesz grafiki do renderów to wystarczy przeciętna gamingowa karta.

Aaaa i w tych powyższych zestawach wsadziłem ati7770, o których zapomniałem wspomnieć w opisach (są ujęte w cenie).

Co do twojego zestawu to procek słabiutki - i7 "must have", szczególnie do pracy z AP > ten programik bardzo dobrze się skaluje z ilością wątków co z resztą widać w tym artykuliku co linka podałeś.

"Unlike our other two Creative Suite apps, Premiere Pro makes much more effective use of all available processor cores, including virtual ones."

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

Artykuł jest o CS5 ! ^^W CS6 jest zupełnie nowy silnik zaimplementowany (mercury) - po za tym nie jest wymagana zbyt wydajna karta, byle OpenCL obsługiwała + 1GB szybkiego vramu. Co do listy supportowanej przez Adobe to na "ichnym" forum można wyczytać że lista nie jest kompletna i w miarę możliwości będą dodawać kolejne karty (temat odnośnie braku serii gtx6xx).Niema co się skupiać na GPU - najważniejszy jest mocny procek i to najlepiej SB-E (lga2011). Póki nie potrzebujesz grafiki do renderów to wystarczy przeciętna gamingowa karta.

Aaaa i w tych powyższych zestawach wsadziłem ati7770, o których zapomniałem wspomnieć w opisach (są ujęte w cenie).

Co do twojego zestawu to procek słabiutki - i7 "must have", szczególnie do pracy z AP > ten programik bardzo dobrze się skaluje z ilością wątków co z resztą widać w tym artykuliku co linka podałeś.

"Unlike our other two Creative Suite apps, Premiere Pro makes much more effective use of all available processor cores, including virtual ones."

 

Ołkej.... Jestem już gotów kliknąć "kup" przy tym zestawie:

Wstępnie proponował bym :

i7 2600K + SP Fortis

Asrock Z77 Pro3

16GB ddr3 1600MHz G.Skill RipJawsX CL9 (2*8GB)

HDD 1TB Seagate DM0003

Zasilacz XFX 550W

--------------- 2600zł

http://www.morele.ne...ry/info/yjffJL/

Dodałem jeszcze tylko SSD http://www.morele.ne...8m4ssd2-401896/

 

Problem mam jeszcze z obudową, bo nie mam pojęcia która to będzie "obudowa pasująca do chłodzenia". Podany powyżej Brutus jest w tej chwili niedostępny a nie chcę wydawać pieniędzy na te bardziej wymyślne z kategorii 300+ PLN. Szukam wariantu najtańszego.

 

Ach no i czy mam dodać "obojętnie jaką grafikę obsługującą Open CL z 1GB szybkiego vramu" i jaki by był sugerowany model?

edit: Szczególnie, że zorientowałem sie właśnie, że w koszyku brakuje mi jeszcze legalnego W7. ;P Wolałbym, żeby była jak najtańsza.

 

 

Wybaczcie nękanie ale moja szczątkowa wiedza o podzespołach komputerowych pochodzi z czasów kiedy to GeForce 4 MX robił "szau", bo "nie zacinało sie vice city". ;)

 

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.

Edytowane przez jacx1
Link to post
Share on other sites

Ach no i czy mam dodać "obojętnie jaką grafikę obsługującą Open CL z 1GB szybkiego vramu" i jaki by był sugerowany model?

Używki - mniej więcej coś takiego :

http://allegro.pl/gainward-geforce-gt440-1024mb-ddr5-okazja-i2684429532.html GT440 1GB ddr5

http://allegro.pl/gv-n450oc2-1gi-gigabyte-gts-450-1gb-okazja-gw-i2680379239.html GTS450 1GB / ddr5 / 128bit

http://allegro.pl/j2-sapphire-radeon-hd-5770-1gb-gddr5-fv-gw-i2684489095.html Ati5770 1GB ddr5 / 128bit

http://allegro.pl/gigabyte-gtx550ti-windforce-2-1gb-ddr5-od-1zl-bcm-i2679607537.html 550Ti 1GB / ddr5 128bit

Jak nowa to Ati7770 (coś tam pograsz na tym).

 

 

Problem mam jeszcze z obudową, bo nie mam pojęcia która to będzie "obudowa pasująca do chłodzenia". Podany powyżej Brutus jest w tej chwili niedostępny a nie chcę wydawać pieniędzy na te bardziej wymyślne z kategorii 300+ PLN. Szukam wariantu najtańszego.

Zamów po prostu budę w innym sklepie, bo poza Brutusem to ciężko coś znaleźć o odpowiednich gabarytach.

 

SSD - Crucial M4 troszkę kuleje z zapisem, ale w to miejsce oferuje niezłą żywotność i obsługę gwarancyjną. Po za nim godne uwagi są :

Kingston 120GB HyperX 3K (555/510MB/s) na SyFie, ale ma dosyć dobrą cenę, producent też nie najgorszy, więc z gwarą mniej problemów

Samsung 830 128GB - najdroższy z tej 3, ale wart swojej ceny - jest znacznie szybszy od M4, kingstona też spokojnie "weźmie" jak zapełnisz dysk danymi (SyFy charakteryzują się spadkami transferów po zapełnieniu w okolicach 60-75%, do tego problemowe bywają:bsody etc.)

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

Używki - mniej więcej coś takiego :

http://allegro.pl/ga...2684429532.html GT440 1GB ddr5

http://allegro.pl/gv...2680379239.html GTS450 1GB / ddr5 / 128bit

http://allegro.pl/j2...2684489095.html Ati5770 1GB ddr5 / 128bit

http://allegro.pl/gi...2679607537.html 550Ti 1GB / ddr5 128bit

Jak nowa to Ati7770 (coś tam pograsz na tym).

 

 

 

Zamów po prostu budę w innym sklepie, bo poza Brutusem to ciężko coś znaleźć o odpowiednich gabarytach.

 

SSD - Crucial M4 troszkę kuleje z zapisem, ale w to miejsce oferuje niezłą żywotność i obsługę gwarancyjną. Po za nim godne uwagi są :

Kingston 120GB HyperX 3K (555/510MB/s) na SyFie, ale ma dosyć dobrą cenę, producent też nie najgorszy, więc z gwarą mniej problemów

Samsung 830 128GB - najdroższy z tej 3, ale wart swojej ceny - jest znacznie szybszy od M4, kingstona też spokojnie "weźmie" jak zapełnisz dysk danymi (SyFy charakteryzują się spadkami transferów po zapełnieniu w okolicach 60-75%, do tego problemowe bywają:bsody etc.)

 

.... esc.pl - kolejne zestawienie. Z gamingiem (czyli z dodatkowym gpu) daję sobie na razie na wstrzymanie ale wciąż jak na mój budżet to koszta przyciężkawe.

 

1 x SilentiumPC Brutus 430 Pure Black USB 3.0 (bez zasilacza)

1 x Crucial M4 128GB (415/175MB/s)

1 x Intel Core i7-2600K /3.4GHz, 8MB, LGA 1155, BOX/

1 x SilentiumPC Fortis HE1225

1 x AsRock Z77 Pro3 /intel Z77, LGA 1155/

1 x G.Skill 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 RipjawsX

1 x XFX Core 550W 120mm 80+ SLI PSU

1 x Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit PL SP1

1 x Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

http://www.esc.pl/images/pixel_black.gif

3515zł

Najbardziej tu boli SSD i nie wiem czy w ogóle nie odpuścić tego komponentu. (no chyba że performance drop będzie tak znaczny, że faktycznie jest takowy dysk nieodzowny).

Dalej idzie combo: płyta, ram, chłodzenie cpu i tu też się zastanawiam jakie mogły by być inne warianty. Rozumiem, że polecasz komponenty które sam posiadasz a z sygnaturki widzę, że sprzęt nieco "dłubnięty" jeśli chodzi o OC, więc o ile rozumuję poprawnie to ta nieco lepsza płyta i chłodzenie ma być konkretnie pod OC.

Jak mówiłem - moje wiedza o podkręcaniu wynosi okrągłe ZERO więc nie planuję żadnych zabiegów.

 

Wybacz, że tak męczę ale ciągle myślę o tym jak tu obniżyć koszty nie kupując tego z czego dodatkowych możliwości najpewniej nie będę korzystał,a muszę jeszcze do tego zestawu doliczyć około 7 stówek na jakiś względnie działający monitor fullHD.

 

Dziękuję za cierpliwość. Pozdrawiam.

Edytowane przez jacx1
Link to post
Share on other sites

Najbardziej tu boli SSD i nie wiem czy w ogóle nie odpuścić tego komponentu. (no chyba że performance drop będzie tak znaczny, że faktycznie jest takowy dysk nieodzowny).

Możesz darować SSD - OS będzie wstawał dłużej (to jest najbardziej odczuwalne) i aplikacje dłużej się ładują, ale te parę sekund idzie spokojnie przeboleć.

Dalej idzie combo: płyta, ram, chłodzenie cpu i tu też się zastanawiam jakie mogły by być inne warianty. Rozumiem, że polecasz komponenty które sam posiadasz a z sygnaturki widzę, że sprzęt nieco "dłubnięty" jeśli chodzi o OC, więc o ile rozumuję poprawnie to ta nieco lepsza płyta i chłodzenie ma być konkretnie pod OC.

Mobo masz jedno z tańszych na Z68, przy czym względnie dobre do przyszłego OC, które tak czy siak ogarniesz i zrobisz (nic trudnego, serio, serio). CPU - poniżej 2600K nie warto schodzić, zaś cooler to najtańsze co jest (przy zachowaniu niezłej wydajności). Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...