Skocz do zawartości

Wybór aparatu - kompakt do 1000zł


Gość lukasamd

Recommended Posts

Gość lukasamd

Mam dylemat... obecnie używam lustrzanki, Olympusa E-520 z kitowym obiektywem 14-42mm oraz dokupionym 35mm f/3.5 do makro.

Niby ideał, wszystko gra itd. ale... czasu na fotki nie mam tyle co kiedyś, co widać chociażby po tym roku - nie licząc wakacji z rodzinką to zdjęć do galerii wrzuciłem... może z 10?

Druga sprawa, całość jest po prostu nieporęczna i bardzo niepraktyczna w wielu sytuacjach - torba, w niej aparat i dwa obiektywy, do tego bateria, ściereczka, jakieś inne bzdety.

 

Zastanawiam się więc nad jego sprzedażą i kupieniem jakiegoś względnie dobrego kompaktu do 1000zł. Oczywiście raczej nie mam co liczyć na taką ostrość jak w lustrzance, ale to nie od sprzętu a od człowieka zależy jakie będzie zdjęcie - naprawdę wiele z nich na E-520 potrafiłem totalnie spieprzyć przez pośpiech lub brak zrozumienia co do używanych opcji, nie ma się co czarować.

Chodzi mi o coś względnie uniwersalnego, chociaż głównie pod makro. Niemal wszystko teraz nagrywa filmy - dla mnie nie musi. Nie musi również posiadać jakiegoś mega-zoomu, miałem wcześniej kompaktowego Olympusa SP-550UZ i wiem, że bez statywu zoom ponad 6-8x to porażka, a dwa, że mechanika jest znacznie bardziej awaryjna.

Link to post
Share on other sites

Ja używam Canona SX200IS, teraz są dostępne jego kolejne, nowe generacje. Zdjęcia wychodzą całkiem niezłe, do którejś z nowych generacji można też dokupić tuleję dystansową i mocować filtry, więc to też przyjemna cecha. Ogólnie aparat polecam ( bo mam ;-) ), makro daje radę (zarówno w trybie makro i supermakro na szerokim kącie jak i na maksymalnej ogniskowej, ale wtedy ostrzy dopiero od około dwóch metrów, więc to takie z deczka oszukane makro)

 

Z wad - na szerokim kącie (ekwiwalent 28mm) widoczne zniekształcenie geometryczne w rogach, do tego dochodzi też delikatna aberracja chromatyczna, ale da się przeżyć.

 

Z głównych zastosowań - dużo lepiej sprawdza się w scenach na zewnątrz - widoczki, panoramki, we wnętrzach, szczególnie ciemniejszych, brakuje trochę jasności (f3.5@28mm z tego co pamiętam), ale dzięki stabilizacji optycznej da się strzelać całkiem dobre fotki także w ciemniejszych scenach.

Link to post
Share on other sites

Zobacz na Samsunga EX1: jasny obiektyw f/1.8 i dość szeroki (ekwiwalent od 24mm). Zoom tylko 3x 24-70mm(jak dla mnie to zaleta). Do tego wymienna bateria i wszystkie tryby manualne (PASM). Cena ok 800zł obecnie i może jeszcze trochę spaść bo wszedł następca EX2F (ale jego cena jak dla mnie trochę abstrakcyjna).

Link to post
Share on other sites

Jeżeli do makro, to szukaj takiego kompakta/hybrydy, na który można zamocować Raynoxa dcr-250.

 

Jeśli z nowych, to pewnie coś takiego: http://www.agito.pl/...ml?attr=1-18076

Ale musiałbyś się upewnić, że da się zamocować raynoxa. Dobrze też, jakby aparat miał wbudowaną lampę.

 

 

Ogólnie do makro kompakty są nieco lepsze od luster, bo mają mniejsze matryce, a to przekłada się na większą głębię ostrości. Wiadomo, że jak ktoś potrafi stackować, to uzyska lepszą jakość lustrem, ale ogólnie akurat w tej dziedzinie lepsze są kompakty.

Edytowane przez Saiya-jin
Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość lukasamd

Co prawda po miesiącu, ale dam znać na co się zdecydowałem.

Chciałem Nexa, ale cena była zaporowa, więc odpadł w przedbiegach.

 

Wybór ostatecznie padł na Sony DSC-HX20V.

Bardzo mały, ale z pierwszych zdjęć widzę, że było warto. Nie sądziłem, że taki skok się dokonał w kompaktach (poprzednim był Olympus SP-550UZ). Naprawdę nieźle spisuje się też nagrywanie filmów, bo z FullHD radzi sobie o wiele lepiej niż dedykowana kamerka Samsunga którą testowałem.

 

Udało się nie przekroczyć budżetu, pomimo że jak się szuka to kosztuje on więcej - znalazła się okazja to skorzystałem :)

Jakby ktoś miał podobny dylemat, to polecam.

Edytowane przez lukasamd
Link to post
Share on other sites

Dobry wybor. cala rodzinka sony seri hx wyglada zacnie. grtuluje wychaczenia okazji. jak bylo faktycznie ponizej 1k to nawet zazdroszcze. mi sie jeszcze nie udalo :P bawiles sie juz background defocus i hdr? na papierze to zdecydowanie najciekawsze mozliwosci robienia zdjec.

Link to post
Share on other sites
Gość lukasamd

Background defocus miałem okazję póki co robić 2 razy, nawet nawet wyszło, ale szału nie ma.

HDR to chyba w sensie trybu "ulepszony automat". Zdjęcie robi wtedy znacznie dłużej, ale efekty są wg. mnie bardzo ładne. Przy takich fotkach człowiekowi nie chce się schodzić z automatu ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...