Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam taki problem:

Od dłuższego czasu, gdy robię COKOLWIEK, to jest:

-odtwarzam muzykę/filmy

-przeglądam internet(chrome)

-gram

-cokolwiek innego(przeglądam foldery na przykład)

Jeżeli podczas wykonywania tych czynności minął czas do uśpienia dysku(który powinien być naliczany podczas bezczynności danego dysku) to system dostaje laga na 2-5 sekund, po czym staje się znów dostępny. Zawsze gdy to się dzieje, słyszę jak dysk twardy startuje(coś co wcześniej słyszałem gdy odszedłem od komputera na parędziesiąt minut, a potem chciałem np. otworzyć zawartość dysku h: na przykład). Gdy to się dzieje, nie mogę też poruszyć myszą(obraz się zatrzymuje na ten czas) muzyka/dźwięki/film/gry zatrzymują się także.

 

System mam na ssd. Pozostałe dane na dwóch dyskach twardych podzielonych na partycje. Sytuacja jest o tyle dziwna, że nawet jeśli przeglądam dysk c:(np moje dokumenty) to też czasem dostaję "freeza" mimo że nie próbuję odczytać dysków talerzowych.

 

Z jedynych "nietypowych" rzeczy w konfiguracji mojego systemu wymieniłbym plik wymiany ustawiony na sztywne 4GB znajdujący się na dysku talerzowym; jednakże nie miałem problemów wcześniej, tylko od jakichś 3 miesięcy.

 

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w znalezieniu źródła problemu. Możliwie bez instalowania "automatycznych sprzątaczy systemu", wolałbym sam wywalić co niepotrzebne.

Link to post
Share on other sites

Co to za ssd ? Próbowałeś aktualizować softa ?

Vertex 2 60GB. Dyski to seagate barracuda 320GB i 1TB, odpowiednio 7200 11 i 13, jeśli mnie pamięć nie myli. Soft aktualizowałem po zakupie.(1,26 lub 27->1.33)

 

Nie wydaje mi się, żeby to była wina sprzętowa. To tak jakby windows czegoś szukał na dyskach, więc czeka aż się rozkręci, i dopiero robi to co powinien, mimo że żadnych danych z tych talerzowców nie potrzebuje(albo korzysta z nich ciągle, np podczas oglądania filmu, a i tak pozwala dyskowi na przejście w stan uśpienia, wybudza go i śmiga)

Link to post
Share on other sites

To nie jest problem sprzętu, ale Windows'a. Ja też mam konfigurację SSD+HDD i tak jak pisałeś system laguje, gdy próbuje się odwołać do zasobów na zatrzymanym dysku. Z tym, że mi to zachowanie nie przeszkadza ;p, ale też nie mam pliku wymiany na HDD.

 

Ten plik wymiany może być u Ciebie problemem i przypuszczam, że przedtem mogłeś nie mieć tych lagów, bo w opcjach zarządzania energią mogłeś mieć wyłączone usypianie dysków twardych. Chociaż, równie dobrze mogłeś zainstalować jakiś soft, i teraz w tle może działać jakiś inny program, np. antywirus, który co jakiś czas skanuje HDD.

 

Aby dokładnie namierzyć problem pobierz program Process Monitor i obserwuj, jakie procesy i pliki są otwierane w momencie wybudzenia HDD. http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896645

 

Jak już coś będziesz wiedział w tej materii to podziel się z nami. :)

Edytowane przez nazgul1
Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Prawie zapomniałem o tym temacie. 

Process monitor nie pomógł, bo... dyski nie usypiały się tak długo jak był włączony.

Jedyne co zmieniłem, to plik wymiany ustawiłem ponownie na jednym HDD -> wcześniej był automatycznie zarządzany, ale na 2 dyskach(po jednym na dysk, brak na SSD). Póki co problem nie występuje, ale trochę aktualizacji windows też przeszedł, więc nie mam pewności czy to jest rozwiązanie.

Zmienił mi się też dostawca internetu, a że to jest internet mobilny, także i aplikacja zarządzająca połączeniem(process monitor pokazywał, że stara korzystała z dysku praktycznie non-stop; netia mobile).

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...