Skocz do zawartości

Nowy komputer do 3200zł czy modernizacja?


Recommended Posts

Cześć wszystkim!

 

Przymierzam się do kupna monitora, o czym piszę w osobnym temacie, a co za tym idzie będę potrzebował odpowiedniego komputera do grania na maksymalnych ustawieniach w FullHD.

I właśnie teraz mam dylemat. Otóż nie wiem, czy lepiej zmodernizować stary zestaw, czy kupić całkowicie nowy komputer.

 

Oto, czym dysponuję teraz:

 

Core2Duo E8400 3GHz

Asus EN9600GT 1GB DDR3

Asus P5E-VM DO

4GB ram DDR2 (chyba 1600MHz, ale nie jestem pewien)

I buda Slim Micro ATX.

Zasilacz modecoma 350W

 

Obudowa jest tak małą, że musiała być cięta, by zmieściła się karta.

Zasilacz był zmieniany z 300W, bo spalił się on razem z dyskiem twardym.

Zestaw ogólnie jest niesamowicie wydajny. Mimo, że ma już 4 lata, GRID, Wiedźmin 2 (oczywiście bez Uberpróbkowania:) czy NAWET Minecraft chodzą na maksymalnych ustawieniach (rzecz jasna nie szalejąc z AA) budząc podziw i zachwyt wszystkich wokół. Dziwi mnie to, ze względu na to jak niedrogi był i jak stary jest. A kosztował poniżej 2000zł.

Wiem, że grając w rozdziałce 1280x1024 karta nie ma wiele roboty, więc o FullHD nie mam co pomarzyć, a monitor pewnie będzie 120Hz więc złączy też nie mam pdpowiednich. Brakuje mi też DX11...

 

Tutaj pytanie: czy da się jakoś zmodernizować kompa pod moje wymagania, czy inwestować w coś nowego?

 

Złożyłem taki zestaw:

 

Be quiet! Pure Power L8 CM 530W 288zł

Procesor Intel Core i5-3570K, 3.4GHz 919zł

Pamięć Kingston KVR1333D3N9/8G 147zł

Grafa Asus GeForce GTX 660ti 1300zł

Płyta główna Asus P8Z77-V LX Intel Z77 LGA 1155 430zł

Obudowa Corsair Carbide Series 500R 420zł

 

Wychodzi 3500zł, czyli o około 300zł za drogo.

Co o tym myślicie? Nic nie będzie kręcone- nie umiem, boję się i nie mam czasu. na zestawie ma chodzić wszystko na ustawieniach ultra przed 3-4 lata. Grafa musi być Nvidii (przekonanie i przyzwyczajenie) najlepiej asusa, tak samo jak mobo (mam wrażenie, że może wydajnośc mojego komputera zależała od tego samego producenta grafiki i płyty).

Obudowa raczej nie podlega dyskusji- ma być cicha, nieduża, ładnie wyglądać.

Dysk SSD mam- Corsaira Force 3 120GB, a dysk talerzowy kupie w przyszłości.

 

Bardzo proszę o porady i serdecznie pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Witaj na forum!

 

Z twojego opisu jeżeli nie będzie W OGÓLE OC procesora to nie ma sensu pchać się w taką płytę oraz procesor z K (to tylko znak że ma odblokwany mnożnik i ma łatwiejsze OC bo przez mnożnik, a wydajność ma tą samą na standardowych ustawieniach co odpowiednik w taktowaniu).

 

Proponuję:

http://www.agito.pl/obudowa-corsair-carbide-series-500r-czarno-biala-91-573972.html?attr=1-335652

http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-b75-pro3-79-587100.html?attr=938-515769

http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-3470-3-20ghz-box-81-594776.html?attr=297-455675/

http://www.agito.pl/pamiec-kingston-hyperx-ddr3-2x4096mb-1600mhz-cl9-box-96-576084.html?cid=707

http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-660-ti-oc-2gb-ddr5-pci-e-box-84-639254.html?attr=248-544472

http://www.agito.pl/zasilacz-xfx-core-550w-80-sli-psu-221-452787.html?cid=220&attr=1-465156

 

RAZEM: 3114zł

 

Obudowy nie zmieniałem (bo uznałem że Ci się podoba, a tak poza tym to dobry wybór), płyta ma wszystko co potrzeba i na symboliczne OC w razie czego pozwoli.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Komputer na 4 lata to raczej wróżenie z fusów, kuli, kart tarota :) Na dwa lata jak najbardziej aż do momentu wyjścia nowych konsol. Na rewolucję (czytaj bardzo dużym skoku wydajności podzespołów PC nie mamy co liczyć w ciągu najbliższych dwóch lat)ale 3, 4 lata to zbyt odległy termin.

Link to post
Share on other sites

Wszystkim bardzo dziękuję za ciepłe przyjęcie:)

 

Co do propozycji JackHammera: Pamiętam, że kiedyś ludzie narzekali na jakość i zawodność płyt innych niż ASUS, zwłaszcza na ASRocka. Teraz jest inaczej? Prawdę mówiąc wolę trochę dopłacić, niż martwić się niedotrzymaniem krótkiej gwarancji, brakiem supportu, czy niską jakością użytych materiałów. To tak jak ze scyzorykami trochę- niby znajdą się dobre noże innych firm, ale jednak Victorinox to jest klasa:)

Grafika- ludzie narzekają na Gigabyte, z tego co widzę po komentarzach w internecie. Asus z drugiej strony jest zachwalany ze względu na wstepne OC i towarzyszące jemu ciche chłodzenie, a na tym mi też zależy- na ciszy. Zasilacz wolałbym modularny, żeby w obudowie był porządek.

 

wujashek: Nie zależy mi już na komputerze MicroATX. Przez ostatnie lata poznałem minusy tego rozwiązania i nie chcę już w to wchodzić. Jesst gorąco, głośno, zasilacze wchodzą do slimów małe i w dodatku no-name, a o włożeniu dłuższej karty graficznej można zapomnieć.

 

Melman1980: To może w takim razie pomyśleć o gorszej, tańszej karcie graficznej, która i tak wszystko przez 2 lata uciągnie na ultra, a po upływie tego czasu kupić coś nowego?

 

Drugie pytanie: Na ile wycenialibyście mój stary zestaw (chciałbym go sprzedać), gdybym dokupił do niego dysk twardy?

Link to post
Share on other sites

Gorsza tańsza karta nie uciągnie wszystkiego na ultra przy 1080P. No chyba żeby wziąć pod uwagę, że gorsza tańsza karta to wydatek poniżej 800 PLN. Słuchaj z tym planowaniem zakupu na kilka lat to nie jest do końca jak myślisz. Bo nie wiemy co będzie za 3 lata. Więc teoretycznie nadal może być to samo. To samo mam na myśli rozwijanie już istniejących schematów układów czyli ewolucja Wyższe taktowanie CPU i GPU, dążenie do mniejszego TDP itp. Przez rewolucję rozumiem....hmmm może graphen może patent na coś pokroju IGPU ale z wydajnością przewyższająca droższe karty dedykowane. Założ, że cudów nie będzie i kup radeon 7850 do grania na przyzwoitych detalach wystarczy ci na rok w porywach do dwóch. Oczywiście mogę się mylić

Link to post
Share on other sites

Nie da się ukryć, że gtx660ti jest był i będzie wydajniejszy od 7850 choćby nie wiem jak go kręcił :) Ty nie chcesz kręcić i powiem ci że ja też nie jestem zwolennikiem. Kręcenie core i5 2500k do 4,5 Ghz?Trochę tego nie czuję. Wpływ taktowania procka w grach raczej nie ma dla mnie takiego znaczenia abym żyłował, eksploatował procka dokładał do chłodzenia 200 zika itd kupował płytę specjalnie pod OC. Wolałem kupić IVY bez "K" niż i5 2500k. Trochę śmieszą mnie wypowiedzi bierz 2500k jak zabraknie ci za 2, 3 lata mocy to go podkręcisz:)...tie ehe jasne. Ja aktualnie mam Core i5 3550 oraz Gigabyte 7850 OC i jestem zadowolony.

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Pamiętam, że kiedyś ludzie narzekali na jakość i zawodność płyt innych niż ASUS, zwłaszcza na ASRocka

Teraz AsRock robi dobre płyty i w moim zdaniem uważam że lepsze od ASUSA.

 

ludzie narzekają na Gigabyte,

Gigabyte najgorszy nie jest, ale jeżeli masz zastrzeżenia do firmy to:

 

http://www.agito.pl/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-660-ti-pe-oc-2gb-ddr5-pci-e-box-kupon-borderlands-2-84-639306.html?attr=248-544472

 

Co do ASUSA to ma marne serwisy.

Link to post
Share on other sites

Nie da się ukryć, że gtx660ti jest był i będzie wydajniejszy od 7850 choćby nie wiem jak go kręcił :) Ty nie chcesz kręcić i powiem ci że ja też nie jestem zwolennikiem. Kręcenie core i5 2500k do 4,5 Ghz?Trochę tego nie czuję. Wpływ taktowania procka w grach raczej nie ma dla mnie takiego znaczenia abym żyłował, eksploatował procka dokładał do chłodzenia 200 zika itd kupował płytę specjalnie pod OC. Wolałem kupić IVY bez "K" niż i5 2500k. Trochę śmieszą mnie wypowiedzi bierz 2500k jak zabraknie ci za 2, 3 lata mocy to go podkręcisz:)...tie ehe jasne. Ja aktualnie mam Core i5 3550 oraz Gigabyte 7850 OC i jestem zadowolony.

Wobec tego radzisz kupić i5 3550? Warto iść w Ivy?

Według recenzji na benchmarku, najcichsza jest 660ti od Asusa, przy tym wydajna, natomiast MSI jest najgłośniejsza i nie tak mocna jak ASUS, czy Gigabyte.

 

Jak to jest z tymi szynami? 660ti ma 192bity, Radeony po 256 i niektóre nawet ponad 300. Podobnie z ilością pamięci- radeony mają nawet po 3 giga. Będzie to miało odzwierciedlenie po wprowadzeniu nowych biosów do Radeonów? Czy Nvidia nie zostanie wtedy w tyle, ze względu na wąskie gardło szyny? Czytałem kiedyś, że ilość pamięci nie ma tak dużego znaczenia w przypadku kart graficznych.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie masz zamiaru kręcić to IVY jest bardziej przyszłościowym wyborem.Jest troszkę wydajniejszy TDP na poziomie 77 W kontra 95. W tym momencie NVIDIA robi wydajniejsze karty i droższe tzn nie mają swoich konkurentów ze stajni AMD jeśli chodzi o cenę. GTX660TI przegania radeon 7950 ale jest od niego chyba z deka droższy. Pamięć ma znaczenie ale 3GB to raczej do rozdziałki powyżej 1080P. Tak mi się zdaje.

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

GTX660TI przegania radeon 7950 ale jest od niego chyba z deka droższy

HD7950 jest tańszy od GTX660Ti o około 20-60zl (zależnie od sklepu), i HD7950 po OC bije GTX660Ti również po OC:

http://www.hardocp.com/article/2012/08/23/galaxy_gtx_660_ti_gc_oc_vs_670_hd_7950

 

http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-660-ti-oc-2gb-ddr5-pci-e-box-84-639254.html?attr=248-544472

http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7950-3gb-ddr5-pci-e-box-84-531862.html

 

Jest troszkę wydajniejszy TDP na poziomie 77 W kontra 95.

 

Ivy w stosunku do Sandy jest śrdenio 10% wydajniejszy.

 

Autor nie chce kręcić proca, ok rozumiem to, ale są opinie ludzi tych co zdecydowali się na wersje i5 bez K i trochę żałują że jednak nie dopłacili do lepszej wersji. Mogę jakby co złożyć zestaw z OC proca i raptem wyniesie jakieś 140zł więcej niż w mojej propozycji.

Edytowane przez JackHammer
Link to post
Share on other sites

Jack Hammer nie chce prowokować dłuższej polemiki w sprawie "K" ręcić czy nie :) i5 2500K kosztuje 850 + chłodzenie 150 = 1000PLN

core i5 3550 750PLN :)

 

Żałowali czego? że IGP wydajniejsze w wersji "K". Kto podkręca core i5 2500k napewno podkręca go pod gry. Nic nie ma za darmo. Dobre kręcenie to droższa platforma lepsza płyta lepsze chłodzenie. Większy wydatek.

 

radeon 7950 podkręcony jest lepszy od GTX 660TI a ten podkręcony jest lepszy od 7970 :)

Link to post
Share on other sites

wujashek: Nie zależy mi już na komputerze MicroATX. Przez ostatnie lata poznałem minusy tego rozwiązania i nie chcę już w to wchodzić. Jesst gorąco, głośno, zasilacze wchodzą do slimów małe i w dodatku no-name, a o włożeniu dłuższej karty graficznej można zapomnieć.

nie porownuj obudowy fractala do jakiegos no-name'a...

to jest bardzo dobra obudowa, z dobra wentylacja, mieszczaca dlugie karty graficzne, wysokie chlodzenia cpu, pelnowymiarowe zasilacze, z dobrym cable managment... no i dodatkowym plusem jest to, ze zajmuje mniej miejsca.

Link to post
Share on other sites

nie porownuj obudowy fractala do jakiegos no-name'a...

to jest bardzo dobra obudowa, z dobra wentylacja, mieszczaca dlugie karty graficzne, wysokie chlodzenia cpu, pełnowymiarowe zasilacze, z dobrym cable managment... no i dodatkowym plusem jest to, ze zajmuje mniej miejsca.

 

No-name chodziło o zasilacz. Do slimów ciężko jest znaleźć mały i wydajny zasilacz. Poczytałem o tej obudowie i o jej większym-midi-bracie. Wykonanie dobre, wszystko ok ale co z opiniami, że w małych obudowach podzespoły się gotują? Zastanawia mnie mała ilośc miejsca przy procesorze, ogólnie w górnej części obudowy. Chyba, że by wyjąć górną kieszeń na dyski i dać nawiew z frontu. Mowa o tej budzie: Fractal Design Arc Midi Tower

Z drugiej strony dopłacam 80zł i mam Corsair Carbide 500R...

 

Autor nie chce kręcić proca, ok rozumiem to, ale są opinie ludzi tych co zdecydowali się na wersje i5 bez K i trochę żałują że jednak nie dopłacili do lepszej wersji. Mogę jakby co złożyć zestaw z OC proca i raptem wyniesie jakieś 140zł więcej niż w mojej propozycji.

 

Pisałem, że nie chce kręcić proca, pamięci, ani gpu, bo kojarzy mi się to z zabawą miernikiem napięć, ustawianiem w biosie kilkudziesięciu wartości i to po kilkanaście razy. Chyba, że się mylę i do każdego i5 2500k można zastosować uniwersalne, bezpieczne wartości do OC i nie trzeba na nic zwracać uwagi tylko zrobić " 1 i 2 ustawiasz na tyle i tyle, 3 i 4 na tyle i tyle, do tego kupujesz chłodzenie takie i takie, klikasz SAVE SETTINGS i już". Jesli jest tak, to jestem gotów rozważenia zestawu pod OC, który będzei znacznie bardziej przyszłościowy. Edytowane przez HiszpańskiInkwizytor
Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Teraz OC jest łatwiejsze niż kiedyś bo teraz podnosisz mnoznik, poza tym wcale nie trzeba podnosić napięcia by zrobić OC (chyba że jakieś mocniejsze). Poza tym na jakbyś potem się zdecydował na ekstremalne OC to jest dział na forum:

 

http://forum.benchmark.pl/forum/39-podkrecanie/

 

W którym na pewno otrzymasz niezbędną pomoc. Poważnie wg. mnie lepiej kartę co 2 lata zmieniać niż cała platforme.

 

Jack Hammer nie chce prowokować dłuższej polemiki w sprawie "K" ręcić czy nie :) i5 2500K kosztuje 850 + chłodzenie 150 = 1000PLN core i5 3550 750PLN :) Żałowali czego? że IGP wydajniejsze w wersji "K". Kto podkręca core i5 2500k napewno podkręca go pod gry. Nic nie ma za darmo. Dobre kręcenie to droższa platforma lepsza płyta lepsze chłodzenie. Większy wydatek.

Płyta ZDOLNA do mocnego OC i i5 2500K:

http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-p67-pro3-79-462991.html?attr=264-488572,938-488574

http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-2500k-3-3-ghz-box-81-426695.html?attr=297-455675

 

Razem: 1188zł

 

Bez OC:

http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-b75-pro3-79-587100.html?attr=264-488572,938-515769

http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-3550-3-3ghz-box-81-569380.html?attr=297-455675

 

Razem: 1055zł

 

Różnica między A a B = 133zł

 

Chłodzenie nie zając, nie ucieknie ;) Poza tym ten proc (i5 2500K) na chwilę obecną nie potrzebuje OC, bo jest bardzo dobry. Potem zakup Fortisa + pasty np: ZM STG-2 i to wydatek 150zł łącznie i zaoszczędzamy pieniądze potem, bo i5 2500K po OC się zwraca i warto dopłacić.

 

 

Autor zrobi co uważa, bo to jego pieniądze. Ja oferuje tylko pewne możliwości wyboru. Jak autor chce to niech na Shoutboxie zapyta się o zdanie innych to usłyszy to samo że P67/Z77 i i5 2500K.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jack teraz to mnie sprowokowałeś:) Co to znaczy ze 2500K po OC sie zwraca:)?Chłodzenie nie zając:)?

 

Ok być może OC jest warte zachodu ale napewno nie dla wszystkich. Osobiście wolałbym płytę pod OC procka nie i nie muszę dokładać chłodzenia za minimum 150 zika. Więc różnica wychodzi 250 zika. dokładam do radeona 7850 i mam praktycznie 7950. Chyba nie powiesz ze Core i5 2500K jest w stanie zniwelować różnice między tymi kartami (chodzi mi o FPS w grach :)Nadal twierdzisz, że się zwrócił:)?

 

Tam miałem na myśli.

 

Płyta lepsiejsza np asrocka Z77 pro3

procek i5 3550

karta radeon 7950

 

niż

 

 

asrock z77 pro 3

core i5 2500K + chłodzenie

radeon 7850

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Osobiście wolałbym płytę pod OC procka nie

Gratuluję jeżeli komuś tak kompa składasz. Albo zestaw przeznaczamy do OC albo nie. W takim wypadku nie ma sensu dawać proca bez K i mobo do kręcenia. Takie działania mijają się z celem.

 

muszę dokładać chłodzenia za minimum 150 zika

125zł Fortis + STG-2 25zł ok, zgodzę sie, ale kulturę pracy wentylatora masz zauważalnie lepszą niż na BOX'ie i temperatury niższe też.

 

dokładam do radeona 7850 i mam praktycznie 7950.

Zrozum, że platforma (AMD/Intel) zawsze jest na dłuższy czas. Gry bardziej wymagają grafiki i entuzjaści zmieniają co rok, dwa. Zaś platformę nie ma sensu zmieniać co roku. Przykład: Userzy LGA1156 którzy posiadają minimum i5 760 + dobra płyta H55/P55 nie muszą inwestować w nową platformę bo kręcą. Wydajność i5 760 po OC na 3,3Ghz odpowiada wydajności i5 2400 więc, wymiana mobo i proca u nich mija się z celem. Dopiero będą mogli zmieniać na LGA1150 (o ile będzie wystarczająco wydajniejsza od SB/IB). A grafa to sam po sobie mogę powiedzieć że GTX460 się dławi gdzie nie gdzie, a taki HD7870 również może mieć kłopot za rok dwa.

 

Jack teraz to mnie sprowokowałeś

Ani Cię obraziłem, ani nikogo się nie czepiam. Wyzwiska nie poleciały. Myślę że prowadzę jako taką rozmowę na poziomie.

 

asrock z77 pro 3 core i5 2500K + chłodzenie radeon 7850

Inaczej:

 

AsRock P67 Pro3 (B3)

i5 2500K + Fortis + STG2 (OC 4,5)

HD7870 (bo w tej cenie tak wychodzi)

 

i jestem pewny że wyjdzie wydajniej, W dodatku HD7870 można dać na poziom HD7950 (choć zaznaczam że HD7950 da się również podkręcić zaś proca już nie).

Link to post
Share on other sites

Obecnie podkręcanie procka jest tak łatwe że absolutnie bym z tego nie rezygnował. Jack ma absolutną rację zwłaszcza w jednym aspekcie (bo rozumiem też podejście kolegi)- mianowicie platforma zostaje w kompie na długi czas. Grafiki przychodzą i odchodzą. Ale jeśli chcesz mieć kompa na dłużej- weź lepszą platformę którą podkręcisz gdy zacznie jej już brakować wydajności. OC i5 2500k to jak zabrać dziecku cukierka, dasz sobie radę na 100% i zajmie to 2 godziny żeby dobrać optymalne ustawienia dla Ciebie. Nawet małpę nauczyli jeździć na rowerze, każdy sobie z tym poradzi.

Link to post
Share on other sites

Z tą prowokacją bierz na luzie przecież dodałem uśmiech na końcu :)Znowu piszesz co by było gdyby: radeon 7870 po oc daje 7950 :) Poza tym sprostowałem płyta nie pod OC tylko po prostu nowsza technologicznie. a że nadaję na OC to już inna sprawa. Przecież procka można potem kupić z K czyż nie ?:) Wyjdzie wydajniej ale rozmowa na poczatku była o samym procku i chłodzeniu, a to już nie wyjdzie taniej wydajniej tylko drożej wydajniej i nie warte 250 zika. Zresztą ja się może nie znam ale co cwilę cociażby na łamacbenmarka pokazują jaki wpływ ma taktowanie podkręcenia procesora na FPS w najnowszych grac. Czy mi się zdaję czy znikomy?

 

Ok bierz OC. Koledzy wiedzą lepiej przecież :)Kręć ile wlezie żyłuj strukturę katuj męcz ją i wmawiaj sobie, że chłodzenie wystarczy aby utrzymać procka w należytym stanie:) Ciekawe kto potem kupi 2 letni podkrecany na maxa procesor z podniesionym napięciem :)Ja osobiście nie kupię :)

Link to post
Share on other sites

Pewnie. Ale kompa zazwyczaj (!) nie kupujesz na rok. Obecnie procki tego pokroju zostawiają wąskie gardło w rękach kart graficznych i dlatego wpływ na fps nie jest tak znaczny. Ale za jakiś czas moc się przyda. Wiedzą to posiadacze dobrych quadów którzy nie musieli wymieniać procka aż do czasu premiery sandych (a i nadal nie jest to konieczne), podobnie z pierwszą generacją core. Wyższe modele nadal świetnie dają radę a posiadacze tych platform już pewnie przynajmniej raz zmieniali grafikę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...