Skocz do zawartości

Moja i Twoja ortografia...


Recommended Posts

Wydaje mi się że jest trochę lepiej. A w temacie poprawiania błędów ostatnio podziękowano mi ze 2 razy i zmieniono błąd bez głupich wymówek. Mam nadzieje że nowi moderatorzy będą również zwracać uwagę na ten aspekt bo ten temat nadal odbija się szerokim echem na forum. Póki są bardzo aktywni userzy którzy o zasady i poziom wypowiedzi dbają sytuacja powinna się z wolna poprawiać. Jakiś taki bardziej optymistyczny dziś jestem niż Sid bo grzebię przy swoim modzie %-)

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Rozumiem was i popieram, bo można dać odpowiedź na temat, która wniesie pomoc autorowi tematu jak i będzie napisana "po Polsku". Mam nadzieję że niektórzy userzy, którzy "pomagają" mogą to robić bez wyzwisk i ataków na innych.

Link to post
Share on other sites
Gość nasciturus

Spora część z was pewnie kojarzy forum strony elektroda.pl. Pozwolę zacytować kilka punktów regulaminu ich forum:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

3.1.12. Publikowanie tych samych lub bardzo podobnych informacji w wielu działach forum.

3.1.13. Publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

3.1.14. Publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego działu forum lub wątku dyskusji.

3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

3.1.17. Publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

3.1.18. Publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym w tym także numerów do aukcji lub ogłoszeń). Nie dotyczy działów Co kupić.

 

Nie mam tam konta nawet, ale zaglądam co jakiś czas w poszukiwaniu informacji. Z tego co zauważyłem, moderatorzy przestrzegają tych zasad skrupulatnie (wystarczy przejrzeć kilka tematów i zobaczyć ile ich ląduje w koszu). Od lat trzyma poziom i ciężko znaleźć lepsze tego typu forum w Polsce (moim zdaniem). Można się przyjrzeć, jak moderatorzy zwracają uwagę użytkownikom i karcą za pisownię.

 

Smutne to trochę co przytoczył @mst. Podejście, że nie jest to forum ortograficzne nie zwalnia z myślenia i używania j. polskiego.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Dopiero nadrabiam zaległości po blisko dwutygodniowej przerwie, ale poprawy raczej nie widzę. Wybory nowych moderatorów przemilczę, bo nie zasługują nawet na komentarz.

Mocne słowa, myślę że powinniśmy dać im kredyt zaufania. Mam nadzieję że sodówka nie odbije jak nie którym.

Link to post
Share on other sites
Gość nasciturus

Mocne słowa, myślę że powinniśmy dać im kredyt zaufania. Mam nadzieję że sodówka nie odbije jak nie którym.

Wiadomo, mają czas się wykazać, nie ma co ich skreślać, ale za częściową porażkę tych wyborów (w moim odczuciu) jest to, że @mst czy @sid nie dostali tej szansy (startowali obydwaj). Przypuszczałem, że dla dwóch zabraknie miejsca... Że zabrakło miejsca dla choć jednego Pana, których wymieniłem jest zdecydowanie niekorzystne. Przynajmniej jeden strażnik pisowni byłby wskazany na stanowisku moderatora... Ale przecież "to nie forum ortograficzne" :cry:.

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście jeżeli chodzi o wybór moderatorów nie mam zastrzeżeń. to decyzja administracji i ja ją szanuję. Moja kandydatura z góry była skazana na niepowodzenie, ze względu na staż, 2 ostrzeżenia na koncie i chęć doprowadzenia tego forum na wysoki poziom, jeżeli chodzi o poprawność pisowni - więc w tej kwestii od samego początku wiedziałem, że nie ma szans. Mocno wierzyłem, że sidowi się uda, no ale niestety. Okazało sie, że poprawna pisownia nikogo tutaj nie obchodzi. Gdzieś tam kiedyś wspominałem o "kolesiostwie" - widać kto został wybrany, bez urazy.

 

Rozbawiła mnie tylko ta sytuacja z tłumaczeniem punktu regulaminu o poprawnej pisowni:

 

To jest forum komputerowe, więc nie będziemy rozdawać banów za brak przecinka lub jeden błąd w poście. Ten punkt regulaminu odnosi się do wpisów, które przez tak duże nagromadzenie błędów są praktycznie kompletnie nieczytelne.

 

Skoro administracja tak odnosi się do tego punktu, nie rozumiem dlaczego ja dostałem ostrzeżenie za jedno przekleństwo w poście. Według wyżej wspomnianej interpretacji, powinienem dostać ostrzeżenie w momencie kiedy cała treść będzie składać się tylko z przekleństw, albo w momencie gdy większość moich postów będzie zasiana wulgaryzmami.

 

Mam nadzieję, że wszyscy będą równo traktowani. Ja już to wszystko obserwuję z boku, to jedyny temat gdzie się wypowiadam. Nie mam siły oglądać wypocin nieuków i po raz setny odpowiadać na ten sam temat...

Link to post
Share on other sites

Chodzi o interpretację regulaminu. Jest punkt że ma nie być błędów-> administracja interpretuje go tak że "mogą być błędy byle by nadal dało się zrozumieć o co chodzi w wypowiedzi". Jest punkt że ma nie być wulgaryzmów-> czemu nie jest interpretowany "byle by się w lesie k*rw krztynę sensu dało odszukać?"

Taka analogia :P

Link to post
Share on other sites

No i fajnie :) Będzie więc zgłaszane. Tylko może się okazać że to niezły flood na moderatorskie skrzynki więc bądźcie gotowi :) Jak do tej pory sprawa była zwyczajnie dyskusyjna. Poszedł warn dla mst za to że poprawiał jakiegoś kompletnego tumana, a stanowisko w sprawie najtragiczniejszych wypowiedzi było takie że "błędy mogą być byle by dało się zrozumieć wypowiedź". Rozumiem słuszny żal ludzi z tego tematu że nic w tej sprawie się nie zmienia. Poleciały warny za jakieś kompletne tumaństwo, czy wszyscy nagle czekają na zgłoszenia? Nie chodzi oczywiście o to żeby banować kogoś za napisanie "puźno" ale nawet poprawienie błędu na czerwono z adnotacją "edit. Moderator uprasza o korzystanie ze słownika lub zamilknięcie na wieki" mógłby dać komuś do myślenia w humorystyczny i lekki sposób. Jakiś głupiec zobaczy to na forum kilka razy i mam nadzieję że sam zastanowi się przy swej następnej wypocinie :) Nie ma sensu się obruszać ani czuć się urażonym. Jakieś gesty dobrej woli są za to mile widziane :)

 

A tak na marginesie to liczyłem na to że albo sid albo mst dostaną moda aby sprawy w tym temacie drgnęły w dobrym kierunku. Mam nadzieję że nowi moderatorzy o tej kwestii nie zapomną bo to w większości też fajni goście.

Link to post
Share on other sites

Ej faktycznie nieciekawa atmosfera się robi. Słuchajcie nikt nie chce tutaj wojen dwóch grup userów. Kampania przeciw błędom ortograficznym jest jak najbardziej słuszna i ja ją popieram ale najważniejsze aby nikt nie popadał w skrajności.

Wytykanie komuś braku przecinka jest wg mnie przesadą ale na pewno godne pochwały nie jest również ignorowanie rażących błędów. Tak więc trzeba po prostu znaleźć złoty środek.

Link to post
Share on other sites
Gość nasciturus

Ej faktycznie nieciekawa atmosfera się robi. Słuchajcie nikt nie chce tutaj wojen dwóch grup userów. Kampania przeciw błędom ortograficznym jest jak najbardziej słuszna i ja ją popieram ale najważniejsze aby nikt nie popadał w skrajności.

Wytykanie komuś braku przecinka jest wg mnie przesadą ale na pewno godne pochwały nie jest również ignorowanie rażących błędów. Tak więc trzeba po prostu znaleźć złoty środek.

 

Dokładnie! Szkoda tylko, że inicjatywa przepychanek wychodzi od świeżo upieczonego moderatora - bo nie na tym to polega ^^ .

Link to post
Share on other sites

Temat wyczyszczony z niepotrzebnych postów. Panowie my nie chcemy wojen z Wami.

 

Co do tematu raportów. Nie raportujcie postów w których np. zamiast "się" jest "sie" czy np. nie ma przecinka w dobrym miejscu bo to niepotrzebne. Prosiłbym Was jedynie o rażące błędy lub posty, których nie da się zrozumieć (będziemy je usuwać i wysyłać do autora wiadomość z prośbą o poprawne napisanie posta).

Link to post
Share on other sites

"Temat wyczyszczony z niepotrzebnych postów" - a raczej z postów niewygodnych dla Was, bo Wasz kolega się ewidentnie zagalopował. No ale niech będzie, że administracja ma zawsze rację.

 

Osobiście nie raportuję pierdół w postaci braku przecinków czy ę ą, ale z drugiej strony:

 

dla mnie zdanie napisane w taki sposob bez przecinkow kropek i polskich znakow do tego napisane w formie belkotu jest praktycznie nieczytelne czy takie posty powinno sie zglaszac czy rowniez regulamin nie obejmuje takie patologii pomozcie plis!!~!~~!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do tematu raportów. Nie raportujcie postów w których np. zamiast "się" jest "sie" czy np. nie ma przecinka w dobrym miejscu bo to niepotrzebne. Prosiłbym Was jedynie o rażące błędy lub posty, których nie da się zrozumieć (będziemy je usuwać i wysyłać do autora wiadomość z prośbą o poprawne napisanie posta).

 

A co z postami w których na pierwszy rzut oka widać, że autor nawet nie przeczytał tego co napisał?
Link to post
Share on other sites

ipkis tak jak pisałem:

lub posty, których nie da się zrozumieć (będziemy je usuwać i wysyłać do autora wiadomość z prośbą o poprawne napisanie posta).

a raczej z postów niewygodnych dla Was, bo Wasz kolega się ewidentnie zagalopował.

Nie łapmy się za słówka. Z Waszej strony też było wiele uszczypliwości. Ale z tym EOT.
Link to post
Share on other sites

Ręka rękę myje.

Gdzie znajdzie się coś niewygodnego, z zasadnymi pretensjami zaraz znikają posty/zamykany jest temat.

 

Jakby tak szybko znikały posty tej dzieciarni która plecie totalne głupoty odnośnie sprzętu (już pal licho ortografie, z tym jakoś idzie do przodu) to w przeciągu dnia forum odzyskało by pełny profesjonalizm.

Więc tutaj pytanie, jełopów wieszczących herezje też raportować jako brak kompetencji któremu moderacja zaradzi?

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Ja tylko powiem tyle... Jak owy nowy pół-mod zostanie na swoim stanowisku to będzie komedia.

 

PS. Niech każdy z nas spojrzy jeszcze na jedną statystykę:

http://forum.benchmark.pl/topic/55442-moja-i-twoja-ortografia/

 

42 pkt za temat i wiele osób dało + a teraz jest jak jest... Pytanie: W którym momencie był błąd że jest teraz tak jak jest.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...