Skocz do zawartości

Chłodzenie cieczy poniżej temperatury otoczenia


Recommended Posts

Witam,

 

zastanawiałem się dzisiaj jak schłodzić ciecz w układzie LC poniżej temperatury jaka panuje w pokoju. Oczywiście bez użycia prądożernego agregatu czy wymiennych substancji chemicznych. Chodzi o coś co może chodzić na okrągło nie wymagając ingerencji. Wpadłem na dość ciekawy pomysł a mianowicie stale mokra miedziana spirala chłodzona przez dość mocny pęd powietrza. W teorii takie rozwiązanie powinno obniżyć temperaturę płynu w układzie o kilka *C tylko jest to trochę zabawy dlatego chętnie wysłucham najpierw jakichś opinii lub rad :P

http://www.abload.de/img/coolboxihkgh.jpg

Powyższy rysunek ma jednak pewną wadę... Obiekt musi stać w najwyższym miejscu układu żeby zbiornik się nie napełnił i woda nie wylała... Rozwiązaniem tego problemu jest zamknąć obwód, ale wtedy powietrze będzie się robiło coraz gorętsze co da marny ogólny rezultat...

Link to post
Share on other sites

To się niestety nie uda i to z kilki powodów.

1. Jak rozumiem powietrze do chłodzenia będzie pobierane z otoczenia? (no bo skąd?) Błędne jest założenie że powietrze puszczone "szybciej" jest zimniejsze, jego temperatura jest oczywiście niezmienna. Puszczenie go szybciej może natomiast spowodować dwie rzeczy - turbulencje ruchu (co sprzyja wymianie ciepła i na pewno może pomóc) oraz wzrost ciśnienia. Wzrost ciśnienia z powodów oporów przepływu PODWYŻSZY a nie obniży temp. zgodnie z wzorem PV=nRT.

2. Puszczone szybko powietrze będzie wydmuchiwać spadające krople ze skraplacza na tyle szybko że niewiele tej wody doleci na spiralę (to jest tylko założenie, bo nie znam wzajemnych prędkości, ale to efekt jakiego bym się spodziewał).

3. Zwilżona spirala obniży szybkość przekazywania ciepła od płynu LC do powietrza, co spowoduje problemy z odbieraniem ciepła przez powietrze. Rozwiązaniem byłaby dłuższa spirala, ale nie o to chodzi, prawda?

4. Cały układ - wentylatory, spryskiwacz, pompa do wody "spryskującej" pewnie pobierze podobną jeśli nie większą ilość energii niż jeden agregat do chłodzenia.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

A ja mam takie pytanie: Po co? Będziesz coś ekstremalnie podkręcał i maszyna będzie chodziła 24 na dobę? ;) Poza tym zważ na to, że standardowe pompki nie będą pracować w zbyt niskich temperaturach a węże będą sztywnieć...

Link to post
Share on other sites

 

Gdyby użyć zamiast skraplacza niskoobrotowego zaizolowanego wiatraczka użycie prądu byłoby minimalne a kropelki dostałyby się na spirale. Można by też użyć jakiegoś rodzaju dekompresora do zmniejszenia ciśnienia w pojemniku :roll:

 

 

Chętnie mam tylko lodówkę na innym piętrze :P

 

 

Wątpię żeby dało rade obniżyć temperaturę cieczy do 4*C. Jak w pokoju jest 20*C to jakby woda miała 15*C byłoby super.

 

 

Płyn w temperaturach 15-25*C robi dużo mniejszy syf w układzie niż np 35*C. W wyższej temperaturze barwniki się osadzają etc. Sztywniejsze węże po założeniu będą w mniejszym stopniu się zaginały a do oc kilka *C mniej zawsze się przyda. Edytowane przez Arcziy
Link to post
Share on other sites

Dekompresję uzyskuję się poprzez odessanie powietrza (czy innego gazu; znowu PV=nRT i brak znajomości podstaw termodynamiki się kłania), wiec musiałbyś użyć silnego wentylatora do odsysania powietrza z komory, co i tak nie rozwiąże problemu wzrostu ciśnienia na elementach układu.

Co do osadzania się barwników w niższej temperaturze - rozpuszczalność większości związków organicznych (a takich zapewne producenci używają do kolorowania płynów) rośnie wraz z temperaturą, więc mniej powinno się osadzać w wyższej, a nie niższej temperaturze.

Myślę że zamiast kombinować z termodynamicznie i inżyniersko niewydolnymi rozwiązaniami lepiej spróbować zastosować chłodzenie oparte o ogniwo Peltiera.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Trudno mi powiedzieć co producenci dodają do płynu, ale sprawdzałem to, że w wysokiej temperaturze tworzył się osad. Myślałem nad ogniwem peltiera, tyle że to rozwiązanie aby było skuteczne będzie ciągnęło sporo prądu i musi być również chłodzone.

Link to post
Share on other sites

Myślę że helikoptero-suszarka zje więcej prądu niż ogniwo Peltiera, przy czym rzeczywiście trzeba je chłodzić, ale może udałoby się to zrobić pasywnie tylko poprzez dodatek radiatora? Tak czy inaczej wątpię żeby to było wartych tych paru stopni C.

Link to post
Share on other sites

Trudno mi powiedzieć co producenci dodają do płynu, ale sprawdzałem to, że w wysokiej temperaturze tworzył się osad.

Ale nie sprawdzałeś tego w niższej wiec skąd w ogóle takie przypuszczenie:

Płyn w temperaturach 15-25*C robi dużo mniejszy syf w układzie niż np 35*C

?

Poza tym czy ktoś Ci każe kupować kołowy płyn? Są też przecież czyste ;)

 

Jak dla mnie to Ty naprawdę za dużo kombinujesz a efekt, który chcesz uzyskać nijak się ma do Twoich realnych potrzeb. Ot, zobaczyłeś coś gdzieś i postanowiłeś coś zrobić. Dobrze, że masz ochotę się pobawić w majsterkowanie ale zaważ na to czy naprawdę tego potrzebujesz ;)

Link to post
Share on other sites

Ale nie sprawdzałeś tego w niższej wiec skąd w ogóle takie przypuszczenie: ?

Chociażby stąd, że w 23*C, gdy komp jest w idlu jest czysto a po dłuższym stresie gdzie płyn ma 30*C+ tworzy się osad na ściankach zbiornika.

Poza tym czy ktoś Ci każe kupować kołowy płyn? Są też przecież czyste ;) Jak dla mnie to Ty naprawdę za dużo kombinujesz a efekt, który chcesz uzyskać nijak się ma do Twoich realnych potrzeb. Ot, zobaczyłeś coś gdzieś i postanowiłeś coś zrobić. Dobrze, że masz ochotę się pobawić w majsterkowanie ale zaważ na to czy naprawdę tego potrzebujesz ;)

Ten Feser to brudzi najbardziej ;) Pytam na forum czysto teoretycznie w nadziei, że odpowie ktoś kto będzie miał większą wiedzę na ten temat niż ja...
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...