Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Niedługo kupię sobie nowe kości ram do komputera. Komputer sporadycznie do gier. Głownie do renderowania, ostrego.. Czy większą wydajność osiągnę mając 2x8GB czy 4x4GB? 16GB przy procesorze 3770 powinno wystarczyć, tak mi się wydaje. Czy w przyszłości lepiej będzie dokupić do 32GB? Płyta główna to MSI Z77A-G43. Widzę ze sporo osób w ogóle kończy na 8GB. Dlatego pytanie czy 32 przy Renderze to nie przesada. Czy ram jest podzespołem który zabiera znaczącą ilość prądu? Czy ta płyta posiada możliwość quad channel'u?

Oto moje 2 propozycje na każdą z kategorii:

Kingston HyperX Genesis DDR3 4x4GB 1600MHz CL9 XMP Quad

GEIL 2x8 Dual 1333MHz CL9

 

Pozdrawiam,

Patryk

Edytowane przez GothamNeedsMe
Link to post
Share on other sites

Skoro masz S1155 to, bierzesz duala. Prosta sprawa.

 

4x4 jedynie pozbawią Cię możliwości przyszłego upgrade, a 16GB powinno być ok jak się uczysz lub robisz jakieś małe projekty. U siebie mam 32GB i większość czasu musze mieć jeszcze 32GB pamięci wirtualnej, bo bez tego cały ram znika przy jednym projekcie albo wykłada się proces z powodu niewystarczającej pamięci. Przed produkcją staram się całe projekty optymalizować pod 16GB RAM ale czasami jest to po prostu niemożliwe lub nieopłacalne. Akurat tak się złożyło, że mam skrajnie ciężkie projekty komercyjne ale w przypadku pojedynczych bloków projektu lub xRef, nie ma problemu na 32GB. Czasami mam otwarte 3-8 sesji 3ds z różnymi xRef i można całkiem komfortowo pracować, a przełączanie między aktywnymi sesjami nie zajmuje żadnego czasu.

 

Do nauki i prostych projektów wystarczy 16GB ale do poważniejszej pracy komercyjnej 32GB to wg. mnie minimum. Optymalne jest 48 i 64GB ale to już nie na konsumencki socket1155.

 

Niezależnie od ilości pamięci, dostępnej do naszej dyspozycji, należy bardzo rozsądnie zarządzać zasobami.

Link to post
Share on other sites

4 x 4 GB będą działały trochę szybciej niż 2 x 8 GB, ale za to zajmują aż 4 sloty na pamięć. Jeżeli planujesz w niedalekiej przyszłości rozbudowę to wybierz 2 x 8 GB. Dużej różnicy w spadku wydajności nie uświadczysz i zostaną jeszcze 2 wolne sloty.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

To relikt przeszłości. Faktem jest, że największe kostki nierzadko miały wyższe CL (i koszty/GB) w porównaniu do mniejszych modeli więc zapewne stąd wzięła się ta opinia. Jeśli mamy kostki o identycznym taktowaniu i timingach, jedynie liczba kanałów pamięci może wpłynąć na ich osiągi. Pojemność i liczba kości niczego nie zmienia w wydajności podsystemu pamięci.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...