Skocz do zawartości

Chłodzenie WC - pytania "początkującego"


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Planuję złożyć swój pierwszy zestaw WC. Wybrałem następujące elementy:

 

radiator: Aqua Computer AirPlex Revolution + 3x Noiseblocker NB-Blacksilent XK1 ( 140x140x25mm )

blok CPU: XSPC RayStorm

blok GPU: XSPC RayStorm GPU

pompka: XSPC X2O 450 Pumpstation 12V

rezerwuar: Alphacool Repack-cooling Slot-In + Universal flush tube dla aquatube/Cape Bullseye/Repack

 

Jestem początkujący w WC dlatego nie jestem pewien jakie końcówki/łączniki oraz węże będą mi potrzebne do połączenia zestawu (chodzi o rozmiary).

 

Czy mogę liczyć na Waszą pomoc i profesjonalną poradę :?:

 

Ile jakich złączek (rozmiar) oraz jaki rozmiar (średnica) węża najlepiej będą pasować :?:

Generalnie zależy mi na pewnym "zamknięciu" całego układu oraz maksymalnym wykorzystaniu potencjału bloków oraz radiatora.

 

:) Dzięki Wszystkim za podpowiedzi i ewentualne uwagi do wybranych elementów zestawu ! :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Napisz kolego jaki masz sprzęt, a będzie trochę łatwiej (chociażby inne bloki). Prościej będzie także jak poznamy budżet. Jeśli planujesz wodować GPU, CPU i jedną chłodnicę to pójdzie z 10-12 złączek. Polecam np. te https://www.cooling.pl/black-water-zlaczka-prosta-sm1016-g14-black,produkt,551834.html?from_category=28_137_204 + waż https://www.cooling.pl/tygon-waz-r3603-95159-mm-1m-przezroczysty,produkt,552343.html?from_category=28_158 . To tak na początek i pewnie znajdą się lepsze porady od tych co mają LC na co dzień u siebie.

Link to post
Share on other sites

Napisz kolego jaki masz sprzęt, a będzie trochę łatwiej (chociażby inne bloki). Prościej będzie także jak poznamy budżet. Jeśli planujesz wodować GPU, CPU i jedną chłodnicę to pójdzie z 10-12 złączek. Polecam np. te https://www.cooling....gory=28_137_204 + waż https://www.cooling....category=28_158 . To tak na początek i pewnie znajdą się lepsze porady od tych co mają LC na co dzień u siebie.

 

W tym momencie posiadam C2D E8400 (OC 4GHz) oraz kartę Gigabyte HD6850.

Płyta główna to DFI LanParty DK P35 T2RS.

Wszystko zainstalowane w obudowie Coolermaster Cosmos.

 

Natomiast w tym roku (najpóźniej do świąt) planuję zmienić całą platformę na Ivy Bridge:

procesor: i5 3570K

płyta: najprawdopodobniej Gigabyte GA-Z77X-UD5H

GPU: seria HD 7850

 

Co do chłodzenia karty graficznej to faktycznie też się zastanawiałem nad blokiem "full cover". Jednak zdania są podzielone i niektórzy piszą, że lepiej dobry blok na samo GPU a na resztę karty (pamięć + zasilanie) dać miedziane radiatory i jakiś nadmuch od spodu. W przyszłości chciałbym ten sam blok GPU móc wykorzystać dla nowych kart - oczywiście jeżeli to ma sens (tutaj zdaję się na opinię Was bardziej doświadoczonych w temacie chłodzenia wodnego).

 

Co do budżetu: to aktualnie wybrane komponenty to już ok. 1200 PLN. Chciałbym z całym zestawem zamknąć się w ok. 1500 PLN.

Link to post
Share on other sites

Te wentylatory ledwo co wieją, lepiej już XK2 a jeszcze lepiej PK2 ;) A co do wodowania, to zabierz się za nie dopiero jak zmienisz kompa. Obecnie nie widzę specjalnie sensu ;)

 

A jakie chłodzenie grafiki wg Ciebie jest najsensowniejsze? Kupować blok full cover (pod HD7850) czy też na sam procesor graficzny z możliwością wykorzystania go pod kolejne karty w przyszłości a resztę karty chłodzić radiatorami :?:

 

Złączki EK Water Black do całego zestawu z gwintem G1/4 (10-12 sztuk)

Wąż Masterkleer o rozmiarze 11,1x15,9mm (niebieski UV)

 

Dzięki :D

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie radziłbym Ci się nad tym zastanowić. Chcesz wydać 1500 złotych na system chłodzenia wodnego. Tymczasem komputer który masz zamiar kupić mógłby przy dodaniu tej kwoty być o wiele lepszy. Mógłbyś w tych samych pieniądzach zmieścić się z jakimś najwydajniejszym chłodzeniem powietrznym, a do tego dorzucić do sporo wydajniejszej karty graficznej (7970 GHz edition, czy GTX 680), zestawu dobrych i cichutkich wentyli czy szybkiego SSD. Wtedy masz o wiele wydajniejszy komputer który starczy Ci na dłużej. Ogólnie kupowanie tego systemu chłodzenia wodnego pod C2D to moim skromnym zdaniem strata czasu.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie radziłbym Ci się nad tym zastanowić. Chcesz wydać 1500 złotych na system chłodzenia wodnego. Tymczasem komputer który masz zamiar kupić mógłby przy dodaniu tej kwoty być o wiele lepszy. Mógłbyś w tych samych pieniądzach zmieścić się z jakimś najwydajniejszym chłodzeniem powietrznym, a do tego dorzucić do sporo wydajniejszej karty graficznej (7970 GHz edition, czy GTX 680), zestawu dobrych i cichutkich wentyli czy szybkiego SSD. Wtedy masz o wiele wydajniejszy komputer który starczy Ci na dłużej. Ogólnie kupowanie tego systemu chłodzenia wodnego pod C2D to moim skromnym zdaniem strata czasu.

 

Dzięki Biafra za komentarz :)

 

Zestaw WC ma być pod nową platformę Ivy Bridge (nie C2D).

Jasne, że zawsze można kaskę zebraną na WC przeznaczyć na lepsze/szybsze części składowe - tylko po co wtedy wogóle nam WC skoro na "powietrzu" też można :D

W tym momencie chodzi mi przede wszystkim o ciszę pracy całego (nowego) zestawu oraz wysoką wydajność chłodzenia przy ciągłym, wielogodzinnym obciążeniu CPU oraz GPU w grach.

Mój obecny HD6850 przy graniu w Diablo III jest mocno słyszalny a przy ostatnich upałach temp. dochodziły do 80oC :o

 

Dlatego też zainteresowałem się ostatnio tematem chłodzenia wodnego - nawet jeżeli to musi kosztować extra

8)

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi tylko o to że woduje się raczej sprzęt z najwyższej półki. Wtedy inwestycja ma większy sens. W przypadku wodowania karty ze średniej pólki jest to dość przeciętny pomysł bo kartę dość szybko trzeba będzie zmienić (poprostu jej "braknie" do nowych gier) i cały niemały wydatek idzie prawie na marne. Kupisz blok na samo GPU, zamontujesz radiatory i i tak będziesz musiał je czymś przedmuchać co będzie o wiele głośniejszym rozwiązaniem niż blok full cover. Kupno dobrej, niereferencyjnej grafy- jak na przykład 680 od gigabyte z Windforce 3, dobrych wentyli do budy i jakiegoś chłodzenia typu Silver Arrow SB-E da Ci wydajniejszy komp o bardzo dobrej kulturze pracy. W przypadku WC będziesz miał ogólnie większą wydajność (ale za to też trzeba zapłacić podkręceniem wentyli- które też nie są przecież bezgłośne).

Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Na wc nie znam się totalnie więc wole zapytać. Znalazłem takiego cudaka http://allegro.pl/show_item.php?item=2486103857&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62 tanie, nie wygląda za dobrze ale ponoć działa. I teraz pytanie, co to sobą reprezentuje, czy to coś warte? Co ewentualnie można z zestawu wykorzystać?

Link to post
Share on other sites

Koszt to zależy - jak wszystko kupisz w danym sklepie to pewnie za przysłowiową złotówkę Ci założą. A tak to w granicach 100-150zł. Czy ktoś będzie w granicach Krakowa/Katowic to nie wiadomo ;P Generalnie trzeba by było całego kompa odesłać kurierem. Jest z tym trochę zachodu. Najlepiej spróbuj sam, jak poczytasz/pooglądasz poradniki to nie powinno być problemów.

Link to post
Share on other sites

dzięki ;D

ale źle sformułowałem pytanie, "założenie" chodziło mi o koszt podzespołów do wc, bloki pompa rezerwuar itp. coby schłodzić cpu i gpu by to zrobić nie za wysokim kosztem ale by i nie padło za szybko (w grę wchodzą tylko nowe części bo mam możliwość odliczenia vatu)

Link to post
Share on other sites

Z ogólnych uwag to zdecydowanie lepiej brać blok full cover na grafikę bo czymś potem musisz schłodzić resztę karty- pamięci, sekcję zasilania itd.

Ja mam blok tylko na GPU, na pamięci i sekcjach zasilania przykleiłem radiatory aluminiowe

http://angela.pl/p6910,arctic-cooling-vr001-heatsink-1-pod-amd-nvidia.html

podczas pracy nawet nie są ciepłe, czyli ich temperatura nie przekracza 40 C, bo inaczej by parzyły

Jest trochę zabawy z klejeniem, to z pewnością jest minus, łatwo też taki radiator urwać podczas demontażu karty i trzeba kleic od nowa :D.

Przewaga nad fullcoverem jest oczywista, masz jeden blok na każdą kartę graficzną zamiast kupować do każdej nowej karty kolejny, drogi blok fullcover.

 

W tym momencie chodzi mi przede wszystkim o ciszę pracy całego (nowego) zestawu oraz wysoką wydajność chłodzenia przy ciągłym, wielogodzinnym obciążeniu CPU oraz GPU w grach.

Dla mnie cisza była priorytem, dlatego zdecydowałem się zrobić samodzielnie w pełni pasywne WC, żadnych wentyli, poza tym wbudowanym w zasiłkę.

Zdjęcie z komórki :)

http://images40.fotosik.pl/1689/72a4b7a7a784a274med.jpg

Osobiście uważam, że zakładanie WC/LC po to żeby i tak w obudowie pracowało 5 wentyli i kilka na chłodnicy mija się z celem, no chyba, że nie chodzi o ciszę a jedynie o mocne OC

Polecam trochę pogłówkować bo cisza jest błogosławieństem :D

 

Co do złączek to trudno tutaj doradzać, dlatego, że konieczny jest jakiś projekt, nie wiemy jak będzie przebiegał układ węży i gdzie będzie chłodnica i pompa, a od tego zależy gdzie będziesz miał złączki proste, a gdzie kątowe.

Tam gdzie można, lepiej stosować choinki niż złączki skręcane (takie połączenie jest mniej pewne)

 

Gwinty masz 1/4', a złączki musisz dopasować do średnicy węży.

Tutaj zdania są mocno podzielone, ja używam 10/13 mm. Musisz sam zdecydować jaką średnicę chcesz zastosować. Grubsze ciężko zmieścić, a co do cieńszych uznałem, że niepotrzebnie generują wzrosty ciśnienia.

 

Aha i jeszcze jedno, ja zwodowałem właśnie C2D E8400, a później, przesiadłem się na I5 3570K.

 

Ogólnie kupowanie tego systemu chłodzenia wodnego pod C2D to moim skromnym zdaniem strata czasu.

To faktycznie po części prawda, ponieważ z kompletną instalacją LC jest problem, żeby wyjąć płytę główną, ale z pomocą kumpla w 2 godziny daliśmy radę niczego nie niszcząc :D

 

Plus był taki, że wszystko testowałem na starej konfiguracji i w razie wycieku czy np. awarii pompy ryzykowałem uszkodzenie zestawu wartego pare stów, a nie kilka tysięcy.

Przetestowałem, popracowało pół roku, wycieków nie było, to się przesiadłem na nową platformę :)

 

dzięki ;D ale źle sformułowałem pytanie, "założenie" chodziło mi o koszt podzespołów do wc, bloki pompa rezerwuar itp. coby schłodzić cpu i gpu by to zrobić nie za wysokim kosztem ale by i nie padło za szybko (w grę wchodzą tylko nowe części bo mam możliwość odliczenia vatu)

Na nowych podzespołach, w zależności od zastosowanych komponentów od 700-800 PLN brutto w górę, realnie 1000-1700 PLN brutto, chociaż może być i drożej.

No chyba, że będziesz korzystał z takich doświadczeń to będzie taniej :D

http://mod-planet.com/wc-dla-hardcore%27owcow!,106.html

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...