Skocz do zawartości

Opłacalność wymiany danego podzespołu.


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich.

 

Posiadam aktualnie zestaw komputerowy o poniższych parametrach:

 

Płyta Asus p5k pro

Procesor Intel Core 2 duo e8400 3.0 Ghz

Grafika Ati Radeon HD 5700 series 1gb ddr3

Dysk systemowy Samsung HD502HI 150GB

Pamięć Kingston 2x 2gb 800 Mhz

Zasilacz Chieftek 500W

 

Zastanawiam się czy możliwy jest stosunkowo nie duży upgrade sprzętu, aby zwiększyć jego moc. Gra, która jest moim benchmarkiem (jednocześnie najbardziej na jej działaniu mi zależy do Skyrim) aktualnie chodzi płynnie na ustawieniach wysoko/średnich. Pragnąłbym aby dawał radę udźwignąć wysoko/ultra.

 

Myślałem nad wymianą procesora, płytki i ramu, na jakiś i5 do 800zł, ale nie wydaje mi się aby to był opłacalny skok wydajności, w końcu mało gier korzysta z 4 rdzieni, a jak wiadomo skyrim nie ma nowoczesnego silnika graficznego. Może bardziej warto zainwestować w dysk SSD który według windowsa ma najniższy indeks wydajności (5,3). Procesor jest na 6,6 a reszta ponad 7.

 

A może to karta graficzna która kluczowa i ją warto było by wymienić. Bardzo proszę o porady.

Edytowane przez wasiu9
Link to post
Share on other sites

wymiana platformy-procek płyta ram byłaby dobrym pomysłem aw Skyrim dużo Ci nie pomoże. To chyba bardziej wina karty graficznej.

 

Ja grałem w skyrima na wysokich/ultra na mojej specyfikacji, nawet na full nie było większych ścinek, więc chyba wymiana karty graficznej najbardziej pomoże.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W takich wypadkach jest zawsze duży problem, wszystko ładnie zbalansowane i wymiana czegokolwiek nie da dużego efektu. Jeśli grasz Ultra i FHD to zmień kartę, nawet przy słabym procku przy wysokich detalach i rozdzielczościach karta da większy boost. A jeśli pykasz w powiedzmy 1280x1024 i mega ultra wszystko Cię nie interesuje to pomyśl nad SSD czy prockiem.

Edytowane przez misiek12_sdz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

wymiana płyta + procek wszystkie gry beda smigac oczywiscie nie w Full HD z czasem nowa karta i gitara , jak najbardzije płyta i procek karta narazie jest ok co do dysku no nie wiem czy Dysk ssd wpłynie na płynnosc gier na wszytywanie tak owszem ale nie na FPS dysk SSD jak narazie jest dla ludzi ktorzy do dobrego komputera mają zyczenie go jeszcze bardziej przyspiesdzyc w innym celu nie ma zadnego znaczenia

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli Skyrim jest priorytetem to maksimum efektu przy minimum kosztów w da wymiana GPU. Proponuję zapoznać się z: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/The_Elder_Scrolls_V_Skyrim_-_premiera_i_test-4236/strona/16154.html

Może bardziej warto zainwestować w dysk SSD który według windowsa ma najniższy indeks wydajności (5,3). Procesor jest na 6,6 a reszta ponad 7.

SSD ma pomijalne znaczenie w grach w ilości fps.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gram w rozdzielczości 1680x1050. Hmm w sumie karta graficzna rzeczywiście może być najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Ważnym też jest stosunek ceny do skoku wydajności. Bo wymiana procka i płyty kosztuje 2x więcej niż grafy, a skok może okazać się 10%, gdzie w przy zmianie grafiki będzie 50%.

 

A jak kartę do 800 zł najbardziej byście mi polecili? Kiedyś w sklepie jak kupowałem aktualnością gościu mi powiedział, że do dwurdzeniowych procesorów nie ma co mocniejszych brać, bo i tak będą ograniczone. Jest w tym jakieś ziarno prawdy?

Link to post
Share on other sites

Zalezy co gosc miał na mysli. Do Athlona x2 3800 mocna karta sie poprostu nie nada a do i3 2120 pasują nawet topowe grafiki. Oba to sa procki 2 rdzeniowe... zalezy jak kto zinterpretuje.

 

Co do Twojego zestawu jakieś OC procka + radek 7850 i gra gitara. W przyszłosci zmiana procka + płyty i ramu

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kiedyś w sklepie jak kupowałem aktualnością gościu mi powiedział, że do dwurdzeniowych procesorów nie ma co mocniejszych brać, bo i tak będą ograniczone. Jest w tym jakieś ziarno prawdy?

Tak, ale to zależy od konkretnego tytułu... Czy budżet 800 zł jest już nieprzekraczalny? Czy w grę wchodzi sprzedaż HD 5770? Edytowane przez maverick777
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z twoim budżetem jedyne sensowne rozwiązanie to wymiana karty graficznej na Radzia 6870 lub coś w tych okolicach (nie wiem ile stoi R 7850) + OC procka, jak radzi damiano powyżej (te procesory dobrze się kręcą). W przyszłości wymiana platformy, ale to inny temat.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej wchodzi w grę sprzedaż aktualnej karty.

 

Co do OC procka, wczoraj wykręciłem go na 3,8 Ghz (mam zmienione chłodzenie na spory wiatrak z radiatorem zalmana). Ale skok wydajności w skyrimie to było może 2 fpsy, dlatego zastanawia mnie czy większe OC jest tutaj w stanie coś ugrać.

Link to post
Share on other sites

@maverick777: Dobrze, zapoznam się.

 

Mam jeszcze jedno pytanko bo kompletnie nie znam się na tej technologii. Czy miałbym możliwość do swojej konfiguracji dorzucenia drugiej karty 5770? I czy to byłoby opłacalne, ile to skoku wydajności daje?

 

A jak jest z kręceniem kart? Daje to wymierne rezultaty czy raczej symboliczne?

Edytowane przez wasiu9
Link to post
Share on other sites

Jest taka opcja. Opłacalność w dużej mierze zależy od kosztów nabycia drugiej karty. Teoretycznie wzrost wydajności powinien być bliski 100% (czyli powinieneś otrzymać HD 5870), ale w praktyce CF tak dobrze się nie skaluje. Dochodzą jeszcze inne problemy związane z konfiguracjami multi GPU... Podkręcanie GPU jest jak najbardziej możliwe, ale ostateczne efekty zależą od wielu czynników. Po OC HD 5770 nie spodziewałbym się cudów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dochodzi jeszcze problem mikro przycięć z configiem crossfire. Generalnie zawsze lepszym pomysłem jest kupić jedną mocną niż połączyć 2 słabsze.

 

Plus pytanie czy masz 2 miejsca pci-e i jeśli tak to czy np nie jest tak że jeden to PCI x16 a drugi działa jako PCI x4

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Według specyfikacji oba są PCI x16. Drugą taką kartę mogę dokupić za około 300zł także na pewno jest to dużo opłacalniejsza sprawa. Ale skoro uważacie, że jest to taki problem konfiguracyjny to trochę problem. Będę musiał się zastanowić, dzięki wam bardzo!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...