Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam 15 lat. Przez te całe nowe szkolnictwo już teraz muszę wybrać, kim chcę być w przyszłości, ponieważ muszę już teraz wybrać profil.... Ja nie mam zielonego pojęcia, gdzie chce mieszkać, co robić, wiem jedno, chciałbym mieć dużo pieniędzy. Nie tak bardzo dużo, po prostu żeby było mnie stać na auto i wczasy za granicą :) Może chcecie podzielić się jakąś wiedzą, doświadczeniem? Doradzić? Dyskusja jest wolna i ogólna. Powiem jeszcze, że mam możliwości, uczę się bardzo dobrze, mam dobra pamięć. Podpowiecie coś? Może akurat Tobie uda się zdecydować, co będę robił w życiu. Przepraszam za błędy, dość szybko pisałem ;)

Link to post
Share on other sites

Właśnie, że nie wiem... Myślałem o jakieś inżynierii np. produkcji, pomimo tego, że miejscowość w której mieszkam jest mała, znajduje się tu specjalna strefa ekonomiczna i mamy wiele fabryk, na prawdę dużo. Polskich, zagranicznych i cały czas miasto pod tym względem się rozwija. Tylko problem, czy jak skończę takie studia będę miał pracę... Nie sztuką jest zrobić studia, tylko potem, znaleźć pracę (zwłaszcza jak ktoś nie ma znajomości, tak jak ja). Co możecie jeszcze zaproponować? Dobra sugestia z tym językiem, muszę się zastanowić, a co do piłki nożnej - to jest całkowicie nie osiągalne, choć bardzo bym chciał :)

Link to post
Share on other sites

Kolego, matematyka, fizyka i masz drogę otwartą - możesz wybierać studia... techniczne, inżynieria produkcji ... bez wiedzy praktycznej ciężko znaleźć pracę, informatyka - trzeba czuć "bluesa" i to lubić, optoelektronika, elektrotechnika - jest trochę pracy, nie licz na 5k na początek po studiach. Angielski techniczny - bez tego zapomnij o dobrej pracy :) .

 

Jeszcze jedno gdzie znajduje się ta twoja strefa ekonomiczna? :)

 

Możesz jeszcze pomyśleć o automatyce, robotyce, mechatronice....

Link to post
Share on other sites

duzo zarabiac? myslisz ze przepis na zycie jest taki latwy? za gnoja myslisz ze racjonalnie wybierzesz swoj zawod, jak nawet nie masz zainteresowan? prawda jest taka ze wraz z wiekiem rosnie suma problemow na glowie i pamietaj ze kazdy chce miec mieszkanie dobre auto i jezdzic na wakacje, tylko ze wygrywaja najlepsi/najcwansi, a szukanie madrosci na tym forum to jak szukanie igly w stogu siania. wpierw znajdz sobie zainteresowanie

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz tylko głowę do przedmiotów ścisłych to idź w tym kierunku. Na pewno szybciej dostaniesz pracę w "zawodzie technicznym" po studiach inżynierskich niż po "humanie" gdzie kończy go masa ludzi. Wystarczy zobaczyć jakich specjalizacji studenci nie mają pracy np. psychologia, resocjalizacja itp.

 

Jako szkołę wyższą wybierz jakąś Politechnikę, jeśli jesteś z północy Polski polecam Politechnikę Gdańską.

 

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

duzo zarabiac? myslisz ze przepis na zycie jest taki latwy? za gnoja myslisz ze racjonalnie wybierzesz swoj zawod, jak nawet nie masz zainteresowan? prawda jest taka ze wraz z wiekiem rosnie suma problemow na glowie i pamietaj ze kazdy chce miec mieszkanie dobre auto i jezdzic na wakacje, tylko ze wygrywaja najlepsi/najcwansi, a szukanie madrosci na tym forum to jak szukanie igly w stogu siania. wpierw znajdz sobie zainteresowanie

Stary, nie tak ostro :)
Link to post
Share on other sites

@up

ale niestety ma rację ja w tym roku zostałem postawiony przed wyborem liceum , zawodówka, technikum . Wybrałem technikum o kierunku informatyk , przy tym kierowałem się , swoim zainteresowaniami jakimi są sport i informatyka w sporcie głównie piłka nożna ,mma . I teraz w wieku 16 lat wybierz !! kim chcesz być sportowcem czy kimś co chce coś osiągnąć drogą zawodową ale niestety postawiłem na zawód dosyć pewny w dzisiejszych czasach a w sporcie się chcę dalej rozwijać bo w kilku rzeczach na pewno w czymś mi się powiedzie jak nie w sporcie to w informatyce a jak w niczym to na wykładanie towaru do tesco :-) lub reala lub innego sklepu

Link to post
Share on other sites

@up

Spoko, kolega ma dużo racji w tym co napisał, ale forma ostra :) Niestety wybór w wieku 16 lat jest ważny, ale jeszcze ważniejszy jest wybór studiów - wiem z doświadczenia :) Zaczynałem od studiów "humanistycznych" a skończyłem "techniczne" , bo życie mi pokazało że po Administracji to mogę stać w kolejce po zasiłek, albo zarabiać 1000zł..... :>

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

Podpowiecie coś? Może akurat Tobie uda się zdecydować, co będę robił w życiu.

Chyba żartujesz. Sam najlepiej wiesz do czego masz zdolności.

 

Dodam, że z programowanie to sztuka. Nie da się jej po prostu od tak nauczyć -- trzeba to w sobie mieć jak np zdolności muzyczne, czy inne. Kogoś bez słuchu da się nauczyć grać kilka utworów na jakimś instrumencie, ale to co wyjdzie spod jego palców nigdy nie będzie dobre -- tak samo jest z programowaniem (pamiętaj o tym)

 

//pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Mam pytanko, co teraz studiujesz?

 

Obecnie nic :) Skończyłem Inżynierię Produkcji Przemysłowej (Inżynierskie) ale wkrótce wybieram się na Ekonomię (Ekonomika przedsiębiorstw lub coś pokrewnego) Jak to mówi stare przysłowie Mgr Inż - "Możesz gó**o Robić I Nieźle Żyć" :P

 

Chyba żartujesz. Sam najlepiej wiesz do czego masz zdolności. Dodam, że z programowanie to sztuka. Nie da się jej po prostu od tak nauczyć -- trzeba to w sobie mieć jak np zdolności muzyczne, czy inne. Kogoś bez słuchu da się nauczyć grać kilka utworów na jakimś instrumencie, ale to co wyjdzie spod jego palców nigdy nie będzie dobre -- tak samo jest z programowaniem (pamiętaj o tym) //pozdrawiam

Jak to mówi mój kolega (zdolny programista) można być programistą-klepaczem, czyli klepać jakieś bzdury do końca życia z polecenia szefa, ale można tez być kreatywnym programistą , czyli wymyślić jak to ma działać, do czego ma być, i to stworzyć - i to jest dla niego najważniejsze i tego nauczyć się nie da... :P A Ty to dokładnie opisałeś... Edytowane przez manix82
Link to post
Share on other sites

No kolega, który założył temat jeszcze nie ma tak źle. Ja idąc rok temu do gimbazjum %-) miałem trudniejszy wybór, bo wyobraźcie sobie że w mojej szkole są profilowane klasy. Stałem przed trudnym wyborem, bo mogłem iść albo do kalsy mat-fiz, albo inf. W wyborze pomogła mi mama i kuzyn, który studjuje mechatronike i który powiedział mi, że na takim kierunku bez matmy i fizyki to ani rusz. Z recji tego że informatyką się interesuje, wybrałem mat-fiz, bo według zapewnien kuzyna, będzie mi łątwiej. Rzeczywiście w mojej klasie nauczyciele wymagają od nas więcej, ale nie stanowi to problemu, bo jako pierwsza klasa w historii szkoły zdobyliśmy średnia 4.69. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o przechwalanie się, broń Boże, chodzi mi tylko o to aby uświadomić Ci jak takie klasy sobie radzą ( tak samo wygląda sprawa w LO w moim mieście ). Wiem, że jestem jeszcze młody i za bardzo moje zdanie się nie liczy, ale uwierz , wybierz profil mat-fiz a potem będzie Ci łatwiej :).

Link to post
Share on other sites

No kolega, który założył temat jeszcze nie ma tak źle. Ja idąc rok temu do gimbazjum %-) miałem trudniejszy wybór, bo wyobraźcie sobie że w mojej szkole są profilowane klasy. Stałem przed trudnym wyborem, bo mogłem iść albo do kalsy mat-fiz, albo inf. W wyborze pomogła mi mama i kuzyn, który studjuje mechatronike i który powiedział mi, że na takim kierunku bez matmy i fizyki to ani rusz. Z recji tego że informatyką się interesuje, wybrałem mat-fiz, bo według zapewnien kuzyna, będzie mi łątwiej. Rzeczywiście w mojej klasie nauczyciele wymagają od nas więcej, ale nie stanowi to problemu, bo jako pierwsza klasa w historii szkoły zdobyliśmy średnia 4.69. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o przechwalanie się, broń Boże, chodzi mi tylko o to aby uświadomić Ci jak takie klasy sobie radzą ( tak samo wygląda sprawa w LO w moim mieście ). Wiem, że jestem jeszcze młody i za bardzo moje zdanie się nie liczy, ale uwierz , wybierz profil mat-fiz a potem będzie Ci łatwiej :).

Ja jestem "stary" i zgadzam się z tobą :) Matematyka i Fizyka to podstawa ale co najważniejsze, trzeba to lubić :P
Link to post
Share on other sites

Ja też wybór gdzie tu iść mat-fiz, mat-inf liceum czy też technik-informatyk, ale postanowiłem na liceum na mat-inf. Troszku załapię programowania. (nie chodzi mi tu o html czy inne tylko c++), samemu jakoś siły nie mam. I będę miał elementy rozszerzonej fizyki. Grafikę 2d na własną rękę się nauczyłem, proste efekty, czy przeróbki, banery to nie byłby dla mnie problem, gorzej z grafiką wektorową gdzie wszystko od podstaw.

 

Tak więc mat-inf w Liceum. Laureat z informatyki mam z poziomu wojewódzkiego, ale to była wiedza informatyczna ogólna i uważam że i tak nic nie potrafię.

 

Tak więc po technikum informatycznym raczej nic nie będę interesującego miał, tak więc 3 lata Liceum i potem inżynierskie studia lub automatyka, mechatronik czy też programista/grafik.

 

Ale i tak nie wiem czy jestem przekonany, i nie wiem gdzie iść ...

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

Ja też wybór gdzie tu iść mat-fiz, mat-inf liceum czy też technik-informatyk, ale postanowiłem na liceum na mat-inf. Troszku załapię programowania. (nie chodzi mi tu o html czy inne tylko c++), samemu jakoś siły nie mam. I będę miał elementy rozszerzonej fizyki. Grafikę 2d na własną rękę się nauczyłem, proste efekty, czy przeróbki, banery to nie byłby dla mnie problem, gorzej z grafiką wektorową gdzie wszystko od podstaw. Tak więc mat-inf w Liceum. Laureat z informatyki mam z poziomu wojewódzkiego, ale to była wiedza informatyczna ogólna i uważam że i tak nic nie potrafię. Tak więc po technikum informatycznym raczej nic nie będę interesującego miał, tak więc 3 lata Liceum i potem inżynierskie studia lub automatyka, mechatronik czy też programista/grafik. Ale i tak nie wiem czy jestem przekonany, i nie wiem gdzie iść ...

Wybierz technikum. Nie wiadomo jak Ci się w życiu potoczy a tytuł technika przyda się bardziej niż nic po liceum.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

Kolega, który studiował inżynierię produkcji. Co o niej sądzisz? Warto? Fajnie jest? Mi się wydaję, że jeżeli znajdę pracę bez pleców to będzie super. Wiesz może jak z zarobkami? Jak już mówiłem u mnie jest duża strefa ekonomiczna i jeżeli chciałbym mieszkać w moim mieście to myślę, że to duży +

Link to post
Share on other sites

Również polecam programowanie od c++ możesz zacząć,potem c# ale to trzeba lubić,bo inaczej jest masakra,no i oczywiście trzeba mieć do tego łeb i nikt mi nie powie że nie trzeba.

Do tego w szkole angielski+fizyka(ewentualnie chemia)+matematyka,resztę możesz olać kompletnie.

Edytowane przez DeNeB
Link to post
Share on other sites

angielski,fizyka,matma to właśnie to to ja mogę mieć ; ) , reszta to koszmar (czytaj chemia,biologia) .

 

Blacklizard - no tak ale pod studia przygotowuje bardziej liceum, a na technikum nie chciałbym skończyć, po za tym trzeba by było sie skupić na przedmiotach zawodowych i do matury samemu się uczyć. Ja założyłem tak że albo pójdę do najlepszych 2 liceum w Opolu

(jedno ma coś koło 12 miejsca a drugie 14 w Polsce), albo do technikum elektrycznego - na profil mat-inf

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...