Skocz do zawartości

Zestaw Komputerowy na gwałt :)


Recommended Posts

Witam, znalazłem się w dosyć patowej sytuacji. Mój staruszek już pada, wali mi kernelami, zawiesza przy bardziej wymagających grach, huczy i buczy i przyszedł czas go chyba zmienić. I teraz moje pytanie, co byście ewentualnie zmienili w tym zestawieniu? Zaznaczam, że zależy mi na jak najtańszym zbudowaniu w miarę wydajnego komputera, generalnie do wszystkiego (z gier Diablo III na full mnie tylko interesuje :)

Kartę mam - GTX 460 gs Gainwada, ram też - 2x4 GB DDR3 1333 kingstony więc reszta jest do zmiany ewentualnej. Ten zestaw mnie kosztuje 1500 zł i to jest cena jakiej nie chciałbym zmieniać. Aha mam jeszcze 2 dyski 1tb i 320 gb oba samsungi, pozostają jako dyski danych a na SSD chce wrzucić system. Dzięki serdecznie za odpowiedi i pozdrawiam! :)

 

Zestaw:

 

AMD Phenom II X4 Quad Core 965 Black Edition 3.4GHz

OCZ Vertex 3 VTX3-25SAT3-60G

OCZ ZS Series 650W 80 Plus Bronze

ASRock 990FX Extreme3

a obudowa któraś z tych:

Aerocool PGS VS-9

Aerocool PGS VS-4

albo coś innego :)

 

Link to post
Share on other sites

Procesor cztero-rdzeniowy w tej cenie najlepszy w stosunku cena/jakość, pomijając chłodzenie BOX - wyje bardzo głośno polecam: 1 ,lub 2. Ewentualnie i3-2100, lepszy do gier, lecz inne mobo. Płyta bardzo dobra, śmiało można robić SLI z dwóch GTX 460 w przyszłości. Niektórzy mówią że multi-GPU sprawia dużo problemów, u mnie tak nie jest i wykorzystuje cały swój potencjał przy owym CPU. Co do obudowy ekspertem nie jestem :)

Link to post
Share on other sites

No właśnie tak myślę z prockiem bo w intela nie chcę iść - nie znam, jak napisałem zależy mi na cenie :)to dwa a 3, ten ma całkiem dobre osiągi w stosunku jakość/cena (swoją drogą jak się ten proc sprawdza Tobie? faktycznie od razu do wymiany chłodzenie?) Co do SSD to nie wiem na co czekać :) dysk jest tani, na SATA III już, wrzucę na niego tylko system i tyle, może parę programów więc wielkościowo starczy (jak zobaczyłem prędkość ładowania czy działania windy u kumpla to szczęka w dół :) Ta płyta to jest ponoć cholernie dobra (wg testów pcpure czy nawet benchmarka jak dobrze pamiętam) osiągi spoko, obsłuży później bulldozera czy szybszy ram. A buda Brutus ale co? TO?

SilentiumPC Brutus 430 Pure Black USB3.0 ATX/SSD ready ?

Dzięki, pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Landstalker1 przykro mi ale bez znaków interpunkcyjnych nie jestem do końca w stanie zrozumieć sensu wypowiedzi. Co przemilczeć, czy dysk wg Ciebie, nie kupować i zmienić platformę na Intel z AMD a co za tym idzie płytę? Nawet nie wiem jakiego Intela miałbym w zamian wziąć czy tym bardziej płytę pod niego? Jak duży skok wydajności za tym by szedł oraz w czym byłby zauważalny? No i poza tym socket AM3+ daje mi możliwość wymiany proca w przyszłości na bulldozera czy generalnie coś nowszego? Jak jest w tym przypadku z Intelem?

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj wszyscy "specjaliści" każdemu polecają I5-2500k/I7-2600k + Asrock P67 Pro3, do tego GTX670, Scythe Mugen, zasilacz 1200W i reaktor jądrowy w zestawie.

To tak jakby każdemu kto chce kupić samochód, oferowano Bugatti

Mało kto miał faktycznie możliwość przetestowania innych konfiguracji i swoje opinie opiera na innych opiniach, które to są kopiami opinii.

Zeshoot chce mieć zmodernizowany komputer z prockiem czterordzeniowym, z płytą, SSD, zasilaczem i obudową za max 1500 PLN, to nie kupi Intela bo mu braknie pieniędzy, więc jak doradzacie to starajcie się to robić rzeczowo.

 

Ja mam tylko 2 uwagi:

1) Dyski SSD OCZ mają tendencje do sprawiania atrakcji, winny jest temu kontroler i jego oprogramowanie.

Nie jest to problem nie do rozwiązania, ale potrafi zaskoczyć nieodwracalnym uszkodzeniem systemu.

Na tą chwilę względnie bezawaryjną pracę oferują tylko dyski

a) INTEL

b) Samsung

i ewentualnie

c) Crucial

ze wskazaniem na 2 pierwsze marki.

2) Zastanów się tylko czy 60 GB na system Ci wystarczy, faktycznie to około 55 GB, system jakieś 15-20 GB w zależności od wersji, Zostaje 40 GB czyli tylko na jakieś 2 góra 3 gry i to bez żadnej rezerwy. Przykładowo mój katalog do WoWa zajmuje 22GB. Może się okazać, że pomimo posiadania szybkiego dysku i tak będziesz się wsluchiwał w dzwięk głowicy HDD przy okazji długiego ładownia się poziomow w grach :D

Link to post
Share on other sites

A no widzisz Cleaner, ot to człowieku :) Ponad to przy takim zasilaczu puściłbym sam siebie z torbami :) Dużo moich znajomych ma AMD, ja sam od wielu lat. Zdaję sobie sprawę, że jest to często wybór dyktowany budżetem ale poza pieniędzmi przemawia za tym również wsteczna kompatybilność która mi się już parę razy przydała :) Z SSD to jest tak, że są one poprostu w wersji nawet 120 GB kur...wsko drogie (tak tak, jakoś wszystkie firmy zarobiły na tej powodzi krocie a dostaw do sklepów nie zabrakło, więc ktoś nas znowu robi w ch...a i tym razem nie jest to Tuskie Kaczątko) więc szukam w segmencie 60-tek. Ten akurat jest już na Sata III (wcześniejsza jego wersja jest 30 zl tańsza na Sata II - jeśli masz jakiś ciekawy namiar to podaj proszę konkretnie :) Szukam i składam całość na MORELE NET. Propos systemu to Enterprise lub Ultimate więc z update'ami jakieś faktycznie 20-25 GB. Nie chcę tam gier instalować poza jedną - Diablo III (hehe, jako wowowiec mnie rozumiesz ^^) a to nie zajmuje tyle miejsca - 12 GB. Reszta - muza filmy i inne gry czy programy lecą na moje stare F1 - F3 samsungi :) Pozdrawiam!

Edytowane przez zeshoot
Link to post
Share on other sites

Aha, i jeszcze jedno.

Kilka lat temu za czasów GF8800 ULTRA i jej podobnych, zestawy komputerowe pożerały coraz większe i większe ilości prądu. Zatroskani użytkownicy zaczeli nabywać coraz to mocniejsze zasilacze. Następnie producenci zwęszyli interes i rozpoczęli produkcję 1KW zasilaczy nie zwracając uwagi na to, że wdrażane są coraz to nowsze sposoby oszczędzania energii i faktycznie pomimo wzrostu ilości tranzystorów komputery nie pobierają w stresie więcej prądu niz kilka lat temu, będąc oszczędniejszymi w spoczynku.

Ten zestaw w stresie połknie maksymalnie około 330-350 W, nawet skrajnie podkręcony nie weźmie więcej niż 450, i to i tak dane chwilowe i zawyżone.

Nie potrzebujesz tak mocnej zasiłki. Wystarczy dobry 450W ze stabilną linią 12V, który ma dwie wtyczki PCiE 6+2

Lepiej skupić się na sprawności. Każdy 1% sprawności to realne złotówki zaoszczędzone na prądzie z każdym miesiącem użytkowania.

Wiem, że OCZ ZT 550, też ma 80+ Bronze, a będzie pewnie około 50 zł, tańszy.

Przykro mi, ale zakup swojego zasilacza mam już od 4 lat za sobą i aktualnie wypadłem z obiegu co warto teraz kupić i co ile kosztuje.

Zawsze w czołówce były Seasonic, Corsair, Enermax, OCZ, Thermaltake. Reszta jest w większości przereklamowana, taki np. swojego czasu bardzo popularny Tagan nie ma ani jednego zasilacza 80+Gold w swojej ofercie.

 

Tutaj, krótko o sprawności

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/80_PLUS_Titanium_tylko_dla_najlepszych_zasilaczy-36567.html

a tutaj masz link do organizacji certyfikującej sprawność zasilaczy.

http://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx

 

Być może zaraz się odezwą głosy o triple SLI i takich tam wynalazkach.

Spieszę więc z informacją, że instalowanie SLI można wytłumaczyć tylko ekstrawagancją lub ignorancją.

Z pierwszym nie ma co dyskutować, co do drugiego to dyskusja też może nie mieć sensu :) ale powiem, że lepiej sprzedać starą kartę i kupić nową 2 x wydajniejszą niż dokupić drugą słabą. Z wyjątkiem sytuacji, że wujek z Hameryki da drugie GPU za darmo, koszt zakupu będzie podobny. Za to prądu komputer będzie pobierał dużo mniej, mniej się będzie grzał, hałasował i będzie miał nowsze podzespoły.

Edytowane przez Cleaner_1980
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zawsze w czołówce były Seasonic, Corsair, Enermax, OCZ, Thermaltake.

Thermaltake i OCZ w czołówce? Przecież to pólka średnia ;) W czołówce to zawsze były takie marki jak Antec, Corsair, Seasonic i Enermax ;)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To jest tak, swego czasu bazowałem na Gigabyte zalman 9600 GT SLI i powiem, że mega różnicy w wydajności przy 2 jak przy jednym nie zauważyłem ,nie wiem czy to kwestia że parę lat temu mało rzeczy nie wykorzystywało potencjału SLI. Raczej myślę podobnie - czyli zmienić za jakiś czas na 2x mocniejszą kartę i tyle zamiast wkładać dwie - mniejszy pobór mocy, nowszy proces technologiczny i idąca za tym prawdopodobnie większa wydajność. Co do zasilacza to po płycie zawsze uważałem, że to najistotniejsza cześć komputera - stabilność i bezpieczeństwo :) Podałem taki dla przykładu. Fakt, że zależy mi na oszczędności prądu ale jednocześnie myślę o zasilaczu który mi w przyszłości pociągnie GTX 6xx czy Radeona 7xxx przy rym parę dodatkowych wiatraków w budzie do chłodzenia. Ponad to będę miał 3 dyski (320, 1TB i ten SSD 60 na system ewentualnie) a nie wykluczone że pojawi się jeszcze jakiś także podałem moc z zapasem. Po to napisałem posta co byście mogli wyrazić swoje opinie i podjąć się ewentualnej modyfikacji podpartej doświadczeniem czy posiadanym sprzętem. Nie chciałbym alby przerodziło się to w dysputę co lepsze a co gorsze, że ten nie ma racji, że co ty mówisz, itp :P Pokój i rozwaga, proszę :) Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

t.luk

Masz rację, dodaj jeszcze BeQuiet i kilka marek słabo znanych w Polsce jak NZXT :)

 

zeshoot

To jak chcesz, to bierz tego OCZ ZS650, to dobry zasilacz w tej cenie, ale mówie Ci, że niezależnie od procesora, nie robiąc OC w granicach 5 GHz jest prawie niemożliwe dzisiaj przekroczyć 400W dla całej platformy na jakimkolwiek jednordzeniowym układzie GPU niezależnie od konfiguracji.

 

Weź tylko pod uwagę, że zasilacze OCZ z serii ZS nie mają modularnego okablowania (nie zawsze to jest problem) i mają wtyczki PCiE w konfiguracji:

1 x 6-pin PCI-E

1 x 6+2-pin PCI-E

a to sprawia, że (pomijając modowanie kabli) najmocniejszych kart pod tą zasiłkę nie podepniesz bo wymagają 2 x 6+2pin, a takie wtyczki ma właśnie seria ZT

 

Prosiłeś o opinie, ale Twoja konfiguracja w tej cenie jest dobra i nie ma się co zbytnio zastanawiać.

Procesor, płyta, ok

Zasilacz z tymi zastrzeżeniami, o których pisałem również może być.

Obudowa to sprawa bardzo indywidualna i tutaj trudno coś doradzić.

Dysk Vertex 3, szybki i stosunkwo tani, tyle, że zastanawiająco często pojawiają się oferty odsprzedaży uszkodzonych na allegro, dlatego zachęcam Cię do ponownego rozważenia tego wyboru

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Hmm, czyli mówisz, że na dwurdzeniową kartę musiałbym mieć zasilacz przynajmniej 2 x 6+2 pin, tylko czy 400 to nie za mało będzie? lepszy zapas niż swąd palonej płyty i karty ^^. Fakt, że nie dużo doroższy jest OCZ ZT. A co myślicie o tych zasilaczach?http://www.morele.ne...50s-nlb9-364298 http://www.morele.ne...t550w-eu-433642Tylko czy 550 starczy w takim razie?Modularność nie jest dla mnie konieczna bo budę chciałbym mieć z mocowaniem i opcją schowania kabli za płytą, dlatego też pytam o obudowę. Nie musi być łada :) musi być funkcjonalna a to mówiąc mam na myśli drugie dno dla kabli, możliwość wrzucenia dłuższej karty w przyszłości, zamontowania dużego chłodzenia (niektóre płyty mają max 120 mm) i przede wszystkim porządną wentylację. To myślicie się nada?:http://www.morele.ne...-bt-430-445568/A dysk to szczerze nie mam już pojęcia, Crucial może albo Samsung - ale te chyba są dużo droższe cholera, poszukam czegoś w zastępstwie lub wyrzucę z konfiguracji:)Huh, ale dziś gorąco :)

Edytowane przez zeshoot
Link to post
Share on other sites

Nie mówimy o dwurdzeniowej karcie, bo taka samodzielnie potrafi "zeżreć" 300W i dla przykładu taki 7970 X2 wymaga aż 3 wtyczek 8pin. Aktualnie każda wydajna jednordzeniowa karta wymaga dwóch wtyczek PCiE w konfiguracji 8+8 albo 8+6, ostatecznie 6+6

To się pewnie będzie zmieniało z upowszechnieniem PCiE 3.0, ale skutek będzie w postaci zwiększenia obciążenia linii zasilającej płytę główną, więc nic nie jest pewne :D

 

550W w zupełności wystarczy, ja mam procek o TDP 95W, był okres, że go kręciłem do tego HD6970 i nigdy na watomierzu mi nie pokazało więcej niż 330 W. Z reszta możesz sobie popatrzeć w testach kart i procków ile całe platformy biorą prądu.

Co do wtyczek to można sobie to rozwiązać w następujący sposób, ale zawsze to dodatkowy wydatek.

http://cdn.overclock.net/6/61/61e30f10_889a59c0_PCIE-6-8_3853.jpeg

Ten zasilacz XFX Core 650 W ma gorszą sprawność od OCZ więc nie zawracałbym sobie nim głowy.

Dysk Samsunga rzeczywiście jest droższy i to o 20% więc sporo, ale dla mnie przygody z uszkodzonym systemem niewarte są zaoszczędzonych 50 zł.

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

hmm, wiecie co, zawracam wam głowę, sam czytam na boku :) i tak mnie nachodzi myśl czy faktycznie nie jest złym pomysłem zmiana platformy na intela...przykładowo taki

Intel Core i3-2120 3,3GH

ma pobór energii mniejszy o 60 W !!! do tego cenowo nie odbiega on AMD X4 Wuad Core 965, osiągi ma chyba podobne, płyta pod tego intela jest podobna co do AMD (w sensie pociągnie później I5 czy I7, cenowo tańsza, co prawda nie ma obsługi SLI czy Crossfire ale nie jestem pewien co do mojego wchodzenia w tą technologię (mam dwa monitory a to mi uciąga stary komputer od 1,5 roku na jednej karcie, więc z nową kartą na 3 wejścia - HDMI, 2xDVI to chyba też łyknie) więc sam już nie wiem. Automatycznie zasilacz mogę faktycznie wziąć lepszą 500 czy 550, nadal z dwoma 2x2+6 pin do mocniejszej karty na przyszłość...AAAAAAAAAAA...jakie to cholera trudne zważywszy że to wybór znowu na dłuższą chwilę i nie miałem Intela wcześniej ale ponoć w grach chociażby jest wydajniejszy a poza internetem i graniem nie używam kompa do pracy (no lightroom i takie tam :P czasami). Całość oczywiście 1500 się mieści :AMD : http://www.morele.ne...ry/info/p3ctEU/INTEL : http://www.morele.ne...ry/info/kiFEB4/Huh...Any idea ?! :)Dysk faktycznie zmieniłem jak pisałeś, cenowo jak widać nie zmienia się za bardzo a może faktycznie jest mniej awaryjny Cleaner_1980. A, rozumiem, że grafikę zintegrowaną można pominąć/wyłączyć i śmiało bez ubytku wydajności wrzucić mojego GTX 460 ? Edytowane przez zeshoot
Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem dzisiaj u siebie wtyki na karcie, z jakiegoś powodu byłem przekonany, że jest 2x8 pin, a w rzeczywistości jest 1x8 + 1x6 . Także może niepotrzebne to zamieszanie z wtyczkami :)

Niemniej, jak kupowałem swój zasialcz ponad 4 lata temu, to był teoretycznie pod SLI posiadając 2x6+2-pin, a teraz tych kabli wystarcza tylko pod jedną kartę :)

 

Grafika jest zintegrowana w procku nie w płycie i w żaden sposób negatywnie nie wpływa na mozliwość korzystania z dedykowanej karty, z resztą po to jest port PCI-E x 16

 

Co do nowej konfiguracji to najważniejszym wyborem jest płyta.

W tamtej kofniguracji miałeś dobrą, a tutaj masz budżetową (co, nie znaczy, że złą), która może Ci ograczniczyć w przyszłości rozbudowę (chodzi mi o ewentualne wykorzystanie potencjału OC w procesorach I5 oraz I7)

Z drugiej strony tak patrząc na ilość osób, która w przyszłości chce się przesiąść z I3 na I5 lub I7 to gołe procesory będą rarytasem na rynku wtórnym, bo sprzedający taki I5 czy I7 raczej pozbędą się również płyty.

Czyli, że ewentualna modernizacja w przyszłości będzie najprawdopodobniej również dotyczyła płyty.

 

Tak czy owak, sądziłem, że szukasz procesora czterordzeniwego, bo będziesz go wykorzystywał do czegoś więcej niż grania.

I3 rzeczywiście w większości gier się lepiej sprawdza niż Phenom II. Wyjątkiem są gry, które umiejętenie korzystają z więcej niż 2 rdzeni, np. Wiedźmin 2.

W tej cenie właściwie nie masz alternatywy, I5 to wydatek kolejnych 300-400 zł + wtedy ewentualnie lepsza płyta (kolejne 100-150zł)

 

Za AMD może przemawiać możliwość OC , której nie ma w I3

Po OC możesz spodziewać się lepszej wydajności w grach i jednocześnie zmiany taryfy w zakładzie energetycznym :D

Atut Intela to lepsza wydajność w większości gier w porównaniu do standardowo taktowanego AMD, mniejsze zużycie prądu i zintegrowana grafika. Skorzystasz z niej tylko i wyłącznie podczas zmiany karty graficznej bądź jej uszkodzenia, ale zawsze to jakiś plus.

Ewenutalnie rozwiązaniem jest wykorzystanie integry z Lucid Virtu, ale to nie na tej płycie.

Tutaj masz ciekawy artykuł dotyczący tej technologii

http://pclab.pl/art49897.html

a tutaj test procesorów, żeby Ci ewentualnie ułatwić wybór

http://www.purepc.pl/procesory/wielki_test_procesorow_2012_46_ukladow_cpu_od_amd_i_intela

 

Jeszcze co do płyty to skoro już na chipsecie B75 to może jednak pelne ATX zamiast mATX, zawsze to więcej kart rozszerzeń, a obudowę i tak kupujesz jak widziałem pełnowymiarową

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75a-g43-459601/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b75-pro3-471781/

Poza tym skoro w AMD się zbliżyłeś do ceny 1600 za zestaw, a tutaj masz poniżej 1500 to może rozważ kupienie płyty z chipsetem Z77 za 100-200 zł więcej, wtedy masz w przyszłości rozwiązany problem płyty.

Najtańsza z chipsetem Z77

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-g43-459603/

i trochę droższe

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-g45-459862/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z77-pro4-464642/

lub świetnie wyposzażona Gigabyte Z77X-D3H, ale na morele.net jej nie widziałem. mo

 

Z płytami Intela zyskujesz też mozliwość podłączenia przedniego panelu USB 3.0 bezpośrednio do płyty.

Nie jest to może jakaś niewiarygodna sensacja, ale ja dużo danych kopiuję za pomocą dysku przenośnego i dla mnie jest to wygoda nie musieć grzebać za złączem, na tylnym panelu.

http://www.morele.net/unitek-y-3901-panel-3-5-2-x-usb-3-0-y-3901-432234

 

Płyty MSI to bardzo ciekawa propozycja, mają autorską technologię oszczędzania energii. Dynamiczne odłączają zbędne fazy zasilania procesora, w efekcie są oszczędniejsze od płyt większości producentów o nawet 20-30W dla całej platformy.

 

Możliwych opcji jest tyle, że mam wrażenie, że podając jeszcze parę informacji, będziesz miał mętlik w głowie nie do ogarnięcia :D

No, ale męcz się, w imię udanej gry :D

 

Odnośnie gier Intel vs AMD, jest jeszcze kwestia subiektywnych odczuć i komfortu grania.

Zerknij na ten artukuł, nie należy go oczywiście traktować jako wyroczni, ale jest intrygujący

http://pclab.pl/news48542.html

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Fakt - i3 to 2 rdzenie, i5 i AMD x4 965 to 4 rdzenie. Więc albo bez SSD I5 albo z SSD x4 965. Nawet bez OC prądu 2 razy mniej ciągnie i5 (no prawie, bo 77W) A co do płyt to możesz mi wyjaśnić krótko jaka różnica jest między B75 a Z77 ? Nie mam porównania do Intela więc nie mam subiektywnych/obiektywnych wrażeń :) ale płyta - racja pełne ATX to na pewno. Zasilacz chyba raczej ZT bo tam nawet na stronie producenta piszą że ma 2x6+2 pin a ZS ma raz : http://www.ocztechno...wer-supply.htmlhttp://www.ocztechno...wer-supply.html. Przy Intelu 550 na luzie bo ciągnie mniej prądu i nawet mocniejsza karta, bardziej prądożerna wejdzie później bez czy przy OC. Natomiast do AMD przy poborze 125W i ewentualnym OC to ze 100W więcej chyba by trza. A rację to masz już, bo ja mętliku się nabawiłem od momentu pisania mojego posta z propozycją na Intel zamiast AMD :P Póki co muszę wyjechać na 2 tygodnie z pracy więc będzie czas na przemyślenia. Dzięki bardzo Wam wszystkim a w szczególności Cleanerowi! Pozdrawiam!

Edytowane przez zeshoot
Link to post
Share on other sites

Tutaj masz test najmocniejszych kart graficznych z podkręconym I7 2600K do 4.0 GHz

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-hd-7970-ghz-edition/strona/17742.html

zobacz ile prądu pobierają z sieci całe platformy, wniosek płynie z tego, że zasilacz 550W w zupełności wystarczy

 

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy chipsetami B75 i Z75 to jest ich kilka, np. ilość portów SATA 6GB/s, obsługa Intel RST, ale podstawowa i najważniejsza to brak możliwości OC w płytach z chipsetem B75. O ile z procesorem I3 nie ma to żadnego znaczenia, to jeśli w przyszłości nabędziesz procesor z odblokowanym mnożnikiem to i tak go nie podkręcisz na takiej płycie.

 

W tym artykule znajdziesz tabelę z różnicami pomiędzy poszczególnymi chipsetami serii 7x

http://realitynet.pl/e107_plugins/content/content.php?content.444.complete

 

Widzę, że się zagubiłeś (chociaż korzystasz również z pomocy innego forum :P), więc jeśli chcesz subiektywnej porady z mojej strony zrobiłbym następująco:

Zakładając, że naprawdę tylko grasz, i nie będziesz dłubał godzinami przy obróbce video i kompresji dźwięku są 2 warianty:

 

1) Jeśli budżet jest nieprzekraczalny http://www.morele.net/inventory/info/kiFEB4/ kupiłbym ten zestaw tyle, że z płytą ATX MSI B75A-G43 http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75a-g43-459601/ zamiast mATX i po jakimś czasie (1-2 lata) wymienił całą platformę włącznie z RAMami i GPU

2) Jeśli masz jednak możliwość wydać około 2000 PLN, zestaw I5 + płyta z chipstem Z77, jakie konkretnie to zależy czy chcesz kręcić. I następnie modernizacja etapami w postaci wymiany samego GPU za jakiś czas + zwiększenie RAMu

 

AMD ma sens tylko jeśli nie stać Cię na I5 albo I7 PLN a jednocześnie ważna jest dla Ciebie możliwość korzystania z więcej niż 2 rdzeni. Czego w większości gier przy tej konfiguracji sprzętowej wciąż nie zauważysz.

 

Dla mnie na ogromny minus AMD przemawia stosunek prądożerności do wydajności.

Przy tej samej wydajności w grach zużyjesz kilkadziesiąt watów na godzinę więcej, uwzględniając ewenutalne OC AMD może być to róznica 100-130 W

Zakładając, że komputer pracuje u Ciebie 3-4 godziny dziennie (jeśli dużo grasz to nie jest to pewnie przeszacowane :D)

to jest to różnica w rachunkach za prąd 7-10 zł miesięcznie, czyli przez 2 lata masz zaoszczędzone na taką nową płytę główną.

Do tego w skutek zobowiązania do redukcji emisji CO2 (dzięki Naszemu wspaniałemu Rządowi) prąd z roku na rok będzie istotnie drożał czyli róznica może być jeszcze większa

 

I z płytą Intela wykorzystasz porty USB 3.0 wbudowane w przedni panel tej obudowy

 

Poza tym czytaj dokładnie te linki, będziesz bardziej świadomy wyboru, którego dokonujesz.

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Przebóg, przejżałeś mnie XDXDXD. Tak, siedzę równocześnie na purepc i amerykańsko/brytyjskich stronach ze sprzętem :P Ale dzięki, za całość, za wkład i rzeczowość.Doczytam co podesłałeś w locie jak dorwę gdzieś kompa bo dziś się pakuję i wyjeżdżam. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia !

Link to post
Share on other sites

Czytając dzisiaj artykuł na purepc jeden z tematów poruszanych na forum wydał mi się znajomy :D

 

Czekam z ciekawością na info o decyzji :D i wbrew temu co Ci proponują na purepc bierz zasiłkę OCZ zamiast XFX bo ma o klasę wyższą sprawność. To niby tylko kilka %, ale zawsze to mniej prądu, mniej ciepła i przez to mniej hałasu w podobnej cenie.

 

Jak się okazuje co do pozostałych podzespołów niezależnie od siebie doszliśmy do tych samych wniosków. Fakt, że kilka osób podpowiada Ci podobnie może wskazywać, że mają rację (chociaż oczywiście nie zawsze :D)

Udanego wyjazdu :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Jak Ci idzie? złożyłeś PC?

A propos zapotrzebowania na moc. W niedzielę złożyłem:

1) Gigabyte z77-U3HD

2) I5 3570K

3) HD6970

4) 2x8 GB Patriot 1333 MHz

4) SSD 830 Samsung 128 GB

5) HDD 500 GB Samusng

6) Asus Xonar DX2

+ napęd optyczny, panel przedni do USB 3.0, wyświetlacz, pompa wody LFP Erga.

cały ten zestaw podpięty pod watomierz bierze ~180 Watów w Diablo III i w WoWie

Oczywiście dane bez OC.

Póki co, testuje Windows 8 i z OC jeszcze się nie spieszę, czekam aż pasta termoprzewodząca się ustabilzuje.

Za dwa, trzy tygodnie (po urlopie :D) zobaczę jak wyglądają temperatury i pobór prądu z 4,5 GHz.

Nigdy poważnie, nie kręciłem sprzętu, także więcej raczej nie będę próbował, i to i tak tylko na test, na stałę raczej wrócę do "default"

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Hej hej,

Obawiam się, że najpierw będę musiał wydać pieniądze na coś innego (mała kraksa:) więc komp jednak poczeka. Eh....życie, tak bywa, że czasem coś po drodze wyskoczy do pełni szczęścia :P btw fajny sprzęt w configu :) Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...