Skocz do zawartości

Wymiana procesora czy warto ?


Recommended Posts

Witam,

No więc krótka piłka, moja płyta: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-8i945gmf/specs/

W tym momencie mam procesor pentium 4, 3.0ghz 800mhz 2mb

Wymiana płyty nie wchodzi w gre od razu uprzedzam.

I teraz moje pytanie w zwiazku z tym że chce wymienić procesor na ciut lepszy- w linku wyżej wyczytałem że płyta obsługuje max pentium d, jest w ogóle sens takiego działania, i jeśli już to który model, myśle nad 950.

Podsumowując zmieniać czy zostawić, jeśli tak na który model ?

 

Nie wiem czy to istotne ale komputer używam głownie do muzyki, pracy, filmy, sporadycznie jakaś gra.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Właśnie wiem że szałowe te prcki nie były, jak by była możliwosc to bym włożył pewnie jakiegos c2d, niestety płyta maksymalnie obsługuje pentium d, więc chce wsadzic ostatecznie najlepszy procek jaki obsłuży ta płyta.

Tez słyszałem że dosyć sie grzeje, ale w przypadku modeli 8xx, w gry bardzo mało gram więc tu nie ma problemu.

I własnie zastanawiam się czy warto zmieniac obecnego pentiuma, jednak co 2 rdzenie to nie jeden, zwiekszyła by się też pamiec do 4 mb, przynajmniej wydaje mi się że jakaś róznice będzie a pentiuma d za grosze kupie.

Link to post
Share on other sites

Podaj jeszcze resztę sprzętu, a zwłaszcza zasilacz. Ile kasy masz do wydania? Pentium D jest szybszy od twojego, lecz właśnie ten pobór mocy.

http://benchit.pl/procesory/porownanie/usun/2433

Masz porównanie procków.

http://ark.intel.com/pl/products/27479/Intel-Pentium-4-Processor-631-supporting-HT-Technology-(2M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB)

Masz tego pentiuma?

http://allegro.pl/pentium-d-945-3-4-ghz-4-mb-800-mhz-i2418847700.html

Najlepsze chyba co znalazłem.

Edytowane przez ADR15
Link to post
Share on other sites

Podsumowując zmieniać czy zostawić, jeśli tak na który model ?

 

Choć Pentium D jest procesorem nieudanym to i tak będzie znacznie wydajniej od tego co masz obecnie. Pentium D950 był by najlepszym wyborem ale jest ciężki do dostania. Za to jest na rynku trochę Pentium D945.

200Mhz mniej od D950 to nie jest dużo a najważniejsze że dostajesz 4MB L2 i dwa rdzenie.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

"jednak co 2 rdzenie to nie jeden". Pentium D nie jest procesorem dwurdzeniowym od tego zacznijmy tylko dwoma procesorami zamkniętymi w jednym. Tak jak core2quad to dwa core2duo. Ten procek w zadnym wypadku nie bedzie działał jak procek dwu rdzeniowy ponieważ te "rdzenie" nie sa ze sobą połączone żadna szyna czy czyms podobnym i nie działaja zależnie od siebie tylko czipset na płycie dopiero rozdziela pomiedzy nie zadania. Mało tego pamiec cache nie jest wspolna tylko 2mb ma jeden rdzenio-procesor, a 2mb drugi przez co nie mają dostepu do tego co w pamięci ma drugi i muszą dublowac niektore informacje. Imo to jest straszna lipa i lepiej zadać sobie pytanie czy potrzebuje wyrzucac kase w błoto kosztem kilku procent wydajności przy konwertowaniu filmów czy muzyki, a jak wiadomo najsłabszy core 2 duo zrobi to trzy razy szybciej niz pentium D. W systemie, przeglądaniu neta, filmach, sluchaniu muzyki bedzie zero roznicy w wydajności, a grach bedzie gorzej niż na pentiumie 4. Bezsens :P

Edytowane przez pocio
Link to post
Share on other sites

pocio nieco mnie zniecheciłeś swoim postem. Rzeczywiście pentium d to nie procesor dwurdzeniowy.

Ale tak na "chłopski rozum" wydaje mi sie że lepiej mieć dwa pentiumy 4( czyli pentium d) niż jeden.

A taki procek można już za 50 zł wyhaczyc na allegro jak się ktos postara więc to nie są jeszcze duże pieniądze, ale jeśli różnica w wydajności będzie nikła, to rzeczywiście szkoda nawet tych 50zł.

Jeśli ta różnica wynosi od 20%-100%, to wydaje mi się że jednak warto, a przyczaje sie na d950, 960.

 

Czy wy zdecydowalibyscie się na zmiene procka przy powyższej roznicy wydajnosci?

 

A jeżeli chodzi o zasilacz to mam fortona 350w, chyba że chchesz dokładny symbol to moge spisać.

Jeżeli chodzi o budżet to wiadomo że jak najmniej, bo nie opłaca sie zbytnio dokładać do starych sprzętów- stówki bym już nie dołożył na cokolwiek, 50zł no 60max jeszcze moge.

Link to post
Share on other sites

innego niż 950, 960 nie warto, przynajmniej z testów wynika ze słabsze wersje niekiedy wypadają gorzej niż zwykły p4

tylko też nie wiadomo czy przy 950, 960 nie będziesz musiał dokupić dodatkowo chłodzenie, chyba, że masz już jakieś lepsze niż box

 

tez kiedys chcialem kupic tego procka ale jak zobaczylem testy temperatur, gdzie wtedy moj obecny (prescott 3.4GHz byl goracy) byl zimniejszy od niego to odechcialo mi sie go kupować

Edytowane przez fantomaz
Link to post
Share on other sites

Pentium D nie jest procesorem dwurdzeniowym od tego zacznijmy tylko dwoma procesorami zamkniętymi w jednym

Zgadza się. Ale faktem jest że procesor zawiera w sobie 2 rdzenie. Jest to procesor 2 rdzeniowy a że składa się nietypowo z dwóch oddzielnych procesorów jednordzeniowych to już inna sprawa i wiadomo że działa to na niekorzyść wydajności.

 

http://benchit.pl/procesory/ranking/2

Ranking na podstawie CPU test z 3DMarka 2006 i Pentium 4 3.0Ghz wykręciło tylko 903pkt.

Pentium D 950 3,4Ghz ma 1643pkt czyli różnica kolosalna. Nawet jeśli wybrał by wersje 945 3,2Ghz to i tak wydajność jest o około 80% wyższa niż P4 3.0.

Drugie porównanie to Passmark CPU i P4 3.0 vs D945 3.2Ghz

http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+Pentium+D+3.20GHz

http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+Pentium+4+3.06GHz

Tak samo różnica gigantyczna, ponad 90% wzrost wydajności. To jest mało ? :)

 

ps.

Pentium D945 ma TDP 95W.

Link to post
Share on other sites

Z chłodzeniem to raczej szału też nie ma. Dokładnie to mam: Radiator AVC Z9M700Z101 LGA775, da rade ?

 

A jeżeli chodzi o TDP to 95W według was dużo czy mało ? Teraźniejszy mój pentium 4 84w, róznica będzie znacząca ?Nie potrafie sam ocenic, wczesniej sie tym nie interesowałem, dlatego też nie mam zadnego punktu odniesienia.

Link to post
Share on other sites

Powiedz czy konwetujesz filmy, muze, jakis photoshop czy pisząc "praca na kompie" chodzi o exela czy edytor tekstu bo jezeli tak to nie ma sensu wymieniac. Ja miałem kiedys p4 2.6 northwooda, a kumpel własnie nowego pentiuma D. Dojże chodził jak suszarka i robił w pokoju za kaloryfer to komfort uzywania kompa byl taki sam jak na moim p4, który mial max 60 stopni, a chłodzenia nie było słychac. Kolega bał sie w lecie jak bylo 35 stopni na zewnatrz kompa włączać, a chłodzenie mial z tego co pamietam scythe ninja:P pamietam jak w połowe partyjki w quake 3 uciekał z serwera bo paliło mu nogi pod biurkiem przez kompa ;) Ja osobiście bym nie kupował. Co do TDP to pierwsze core2duo miały juz 65W, a wyszły niemal w tym samym czasie co Pentium D;p lepiej zbierać pieniądze na jakies apu od amd, albo nowego celerona z którymi pentium D nie ma sie co równac. To tylko moja opinia taka czysto teoretyczna. Zrobisz jak zechcesz :)

Edytowane przez pocio
Link to post
Share on other sites

Niby tani, ale wymieniać teraz P4 na PD to tak jakby wymienić golfa jedynke na dwójke, mówić, że sie ma nowy samochód i oczekiwać zawrotnych prędkości ;) jedyne co z pewnościa zmieni sie po wymianie procka to temperatury i rachunki na prąd. Oczywiście na wieksze ;)

Edytowane przez pocio
Link to post
Share on other sites

Niby tani, ale wymieniać teraz P4 na PD to tak jakby wymienić golfa jedynke na dwójke, mówić, że sie ma nowy samochód i oczekiwać zawrotnych prędkości jedyne co z pewnościa zmieni sie po wymianie procka to temperatury i rachunki na prąd. Oczywiście na wieksze

Bez urazy ale pitolenie głupot. Po pierwsze on ma teraz P4 a nie Core2Duo więc obecnie TDP jego procesora wynosi 84W. Skoro chce wymienić na procesor mający TDP 95W to po co rozpisywać się o ogromnej różnicy w wydzielaniu ciepła i wyższych rachunkach za prąd skoro to wszystko bzdura bo różnica wynosi 11W. Nie odczuje tego ani na rachunku za prąd a chłodzenie do 95W wystarczy nawet tanie używane z allegro za 25zł jak ten Arctic Freezer 7 http://allegro.pl/arctic-cooling-freezer-7-socket-775-gwarancja-i2425392947.html

Być może nawet jego obecne chłodzenie wystarczy ale nadal nie wiadomo co posiada (bo to co podał to jakiś nr seryjny a nie nazwa) więc ciężko powiedzieć czy uciągnie nowe CPU. Nikt nie oczekuje "zawrotnych prędkości", pisał jasno że oczekuje zauważalnej poprawy a ta będzie na pewno. Nikt też nie chwali się "nowym" procesorem bo wiadomo że jest stary i marny ale co istotne jest znacznie wydajniejszy od jego Pentium 4. Nie każdy śpi na pieniądzach aby wyłożyć sobie ot tak trzy razy więcej niż się planowało na rozbudowę komputera. Skoro chce to zrobić po kosztach, pisze że ma do wydania 60zł to polecanie mu przejścia na Core2duo jest bez sensu.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Owszem podałem numer seryjny, lecz również nazwę firmy- AVC.

To jest mniej więcej coś takiego: http://allegro.pl/avc-cichy-i-wydajny-cooler-s775-gw-fv-i2431386374.html

Dokładnie taki radiator, z czymże u mnie, wiatrak nie ma obudowy kwadratowej tylko okrągłą. Na szybko zmierzyłem linijka to srednica wyniosła 9,5-10cm, na dobrą sprawe nawet jest troszke większy od tego z aukcji wyżej.

 

 

fenio, rozwiałeś prawie wszystkie moje wątpliwości dotyczące wymiany prcesora,

 

W razie gdybym sie zdecydował to wystarczy to chłodzenie, i czy jeśli juz to celować 960, 950, czy 945 940 jeszcze ujdzie ? Wygląda to tak że zakup 960, 950 graniczy z cudem, 945 940 jest ich sporo z kolei nie wiem czy korzystniejszy 945 3,4ghz, czy 940 3,2ghz ale z technologią vt ?

Link to post
Share on other sites

Pentium D mają według Intela maksymalną temperaturę pracy do 64C, powyżej mogą być problemy ze stabilnością. Możesz więc sprawdzić jakie masz temperatury na obecnym procesorze i jeśli są w okolicach 55C to można przyjąć że rezerwa powinna wystarczyć na te dodatkowe 11W. W najgorszym wypadku będziesz musiał wymienić chłodzenie na coś za 20-30zł.

 

Co do procesora to zastanów się czy będziesz korzystał z wirtualizacji. Jeśli nie to w ogóle nie ma sensu brać pod uwagę vt. Ja wybrał bym 945 bo jest łatwo dostępny i ma wyższe taktowanie, nie stawiam wirtualnych OS'ów ani tryb XP w Win 7 nie jest mi niezbędny a dodatkowe 200Mhz zawsze się przyda. O 960 i 950 można zapomnieć, ich praktycznie nie ma na rynku a nawet jak się pojawią to zapewne w cenie znacznie wyższej od 945.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

vt brałem pod uwage tylko ze względu na technologie speedsteep zawartą w vt, która rzekomo wpływa na mniejszy pobór mocy cichszą prace i mniejsze temperatury, co w przypadku tych procesorów byłoby korzyste ze wzgledu na ich tendencje do wysokich temperatur.

Dlatego też zastanawiam sie czy lepsza technologia czy 200 mhz więcej ?

 

Temperature procesora w everescie podaje między 40-45 stopni, ale to bez obciązenia tzn. jedynie internet. Moge sprawdzić ew jaka temperatura na jakiejś grze. Nie wiem jak u was, ale u mnie to dzis jest grubo 30+ na dworze, a warunki atmosferyczne wydaje mi sie ze sa tez istotne.

 

Sa jeszcze podane obroty wentylatora na procku- srednio 2500...

 

Więc chyba nie jest żle :)

Link to post
Share on other sites

Co do TDP to pierwsze core2duo miały juz 65W, a wyszły niemal w tym samym czasie co Pentium D;p lepiej zbierać pieniądze na jakies apu od amd, albo nowego celerona z którymi pentium D nie ma sie co równac.

Zachwalasz Core2duo, Celerona na sandy bridge i APU od AMD. Każde z tych rozwiązań to dużo więcej niż wydatek 60zł, zakładam że gdyby chciał zbierać to nie pytał by o procesor do 60zł. Przykładowy zestaw Celeron 2,4 + tania płyta + 2 GB DDR3 to wydatek rzędu 400zł więc nijak to się ma do możliwości finansowych człowieka co ten wątek założył.

 

skoro nie każdy spi na pieniadzach to nawet to 50-60zl warto oszczedzic, a nie wydawac na cos co nic nie zmieni bo pentium D to kiepski procesor.

Przyrost wydajności 50-100% to jest nic ? :)

 

@barto

Temperatura bez obciążenia niewiele mówi, musiał byś podać pod obciążeniem. 3dmarka możesz ściągnąć i niech sobie trochę pochodzi na niskiej rozdzielczości. U mnie też upał, 31C w pokoju.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Zapominasz, ze pentium 4 ma HT i działa na wspolnej pamieci cache, a nie rozdzielnej jak w pentium d wiec lepszego komfortu nie bedzie. Wkrecasz chłopakowi, że pentium D to strzała i po tym upgrejdzie bedzie miał kompa na miare 2012 roku. W pentium D wątkami steruje czipset na płycie, a nie sam procesor, a to jest za********e wąskie gardło i nic to nie da w systemie.

Edytowane przez pocio
Link to post
Share on other sites

Wkrecasz chłopakowi, że pentium D to strzała i po tym upgrejdzie bedzie miał kompa na miare 2012 roku.

Masz jakieś urojenia ? Nigdzie nic takiego nie pisałem a nawet nie sugerowałem że to dobry procesor. Ja w przeciwieństwie do ciebie podałem testy wydajności, niech sobie zobaczy i sam oceni. Skoro w 3DMarku 2006 wydajność jest +80% to skąd ona się wzięła ? Skoro takim problemem jest nie współdzielona pamięć L2 to dlaczego testy syntetyczne wykazują nawet +100% wydajności ? Ty nie podajesz żadnych testów jako podstawy na której można by oprzeć swoje argumenty, za to powtarzasz w kółko to samo i masz urojenia zarzucając mi coś czego nie pisałem.

Fakt że zapomniałem o HT w P4 3.06Ghz ale to nie zmienia faktu że testy wskazują jednoznacznie na znaczny wzrost wydajności. Nawet gdyby to było 40% to i tak warto za 50zł.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Nie ma sprawy. Niech kupuje i sie rozczaruje:) firefox otworzy mu sie sekunde szybciej przez 2 rdzenie, a w grach straci kilka klatek. Opłacalne :)

 

HT jest tylko w wersji 3,06?:o dziwne bo kazdy prescot, cedar mill i northwood z fsb 800 go posiada. Tak samo na p4ee. wikipedia sie kłania.

Edytowane przez pocio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...