Skocz do zawartości

ABIT AB9 Pro ciekawostka


Recommended Posts

Witajcie,

Idąc tropem mojego farta związanego z zakupem "niesprawnego" sprzętu na allegro i będąc chyba największym fanbojem Abita w polsce ;) wyczaiłem bardzo ciekawą opcję związaną z płytą Abit AB9 Pro zbudowaną na chipsecie P956 w całym boxowym komplecie.

 

Wg opisu i informacji od właściciela miała być bardzo niestabilna, BSOD, częste zwisy, niewłączanie się itp...

Zaryzykowałem po raz kolejny 50zł i... wg. moich spostrzeżeń płyta niema nawet najmniejszych objaw podanych przez sprzedającego... ba! nawet ciężko ją zawiesić. System zainstalował się bez mrugnięcia. Sterowniki bez problemu zainstalowane. Gierki i benchmarki prześmigam jeszcze chyba dziś jak starczy mi sił ponieważ procek w poniedziałek leci do nowego właściciela.

Co więcej i zgodnie z tematem płyta posiadając leciwy już bios nr.21 z 2007/08/16 obsłużyła jeszcze posiadanego Celerona Dual Core E1600... o którym twórcy ówczesnego biosu nawet nie śnili bo wyszedł on dopiero w Q2/2009

http://2jz-design.com/ab9pro.jpg

 

Napawa mnie to optymizmem iż być może będzie w stanie ruszyć procesor 45nm na jakimś beta biosie ponieważ chciałbym ją widzieć jako swoją główną płytę a najszybszy procek jaki obsługuje oficjalnie to Q6600 ;)

 

Patrząc na obie posiadane płyty pod 775 czyli IP35, oraz właśnie AB9 Pro to ona rządzi pozostawiając w tyle nowszą konstrukcję na chipsecie P35... :) system śmiga lepiej na pamięciach 2x256MB :) KVR667D2N5, niż P35 na HyperX 2x1GB 1066 CL5. Dla mnie bajka. OldSchool'owy P965 rządzi!! :)

Link to post
Share on other sites

Być może dlatego, że niektóre "nowe" procesory to stare ze zmienioną nazwą. Poza tym jeżeli chodzi o obsługę procesora to istotne są góra trzy sprawy: żeby płyta dawała odpowiednie napięcie, żeby w biosie był odpowiedni mikrokod, no i żeby płyta obsługiwała odpowiednie FSB. Co do mikrokodu to właśnie na jednym jądrze niekiedy powstaje więcej rodzajów procesorów np: wspomniany przez Ciebie Celeron. Znakomita większość celeronów jest na tym samym jądrze co Pentium DC tylko ma zablokowane jakąś część cache i niższą szynę. Czyli jeżeli obsłuży Pentiuma DC to i obsłuży nowego Celerona E1758 o ile będzie na tym samym jądrze;) - najwyżej nie poda prawidłowej nazwy.

Druga sprawa: że chipset P35 jest wolniejszy od P965 to wszyscy zainteresowani wiedzą - swego czasu dużo się o tym mówiło.

Trzecia sprawa: dość łatwo sprawdzić, czy ruszy Ci konkretny procek. Sprawdź czy płyta ma odpowiedni przedział napięć dla CPU i pogrzeb w biosie (programem do podglądania biosów) czy jest odpowiedni mikrokod (podane są steppingi jakie bios obsługuje). Bardziej hardkorowa opcja to modyfikacja biosu: przerzucenie mikrokodu z nowszej płyty do tej starszej - powinno zadziałać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...