Skocz do zawartości

Jaki monitor do gier za ok. 700zł?


Recommended Posts

Cześć, chciałbym wymienić swój stary monitor Flatron L192WS na coś lepszego. Komputera jak narazie używam głównie do gier i oglądania filmów jak i przeglądania internetu. Co moglibyście mi polecić za ok 700zł?

Link to post
Share on other sites

Podpinam się pod temat. Również szukam monitora do ok. 700zł.

bit000_ nie sprecyzował dokładnie wymagań, ale powinny pokryć się z moimi skoro ma to być monitor do gier i filmów.

 

Ma to być monitor z matową matrycą 16:9 z podświetleniem LED, Full HD, dla mnie im mniejsza przekątna tym lepiej (21.5-22" najlepiej). Te elementy każdy potrafi wybrać sam patrząc na specyfikacje, filozofii tutaj nie ma. Ważniejsza kwestia przy wyborze to oczywiście czas reakcji matrycy oraz równomierność podświetlenia, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia. Dopóki na rynku nie będzie monitorów OLED, nie da się wszystkie te parametry mieć naj. Wybieramy albo między rewelacyjnym czasem dostępu, a równomiernością podświetlenia, odwzorowaniem kolorów, kątami widzenia.

 

Ja mam 3 podstawowe pytania.

Obecnie posiadam monitor Samsung SyncMaster 173p z matrycą PVA. Kiedy go kupowałem matrycę TN to była porażka pod względem równomierności podświetlenie, odwzorowania barw i kątów widzenia. Z kolei wyświetlacze PVA miały bardzo duży czas reakcji matrycy. W moim monitorze wynoszący realnie 25ms (producent podawał 8ms). Przy takim czasie reakcji matrycy widać smużenie podczas użytkowania.

 

Minęło kilka lat i co się zmieniło na rynku monitorów?

1.Jak przedstawia się na dzień dzisiejszy technologia TN w kwestii równomierności podświetlenia, odwzorowania kolorów i kątów widzenia?

 

2. Jak przestawia się na dzień dzisiejszy czas reakcji matrycy w technologii PVA?

 

3. Jaki czas reakcji matrycy, równomierności podświetlenia, odwzorowania kolorów i kąty widzenia oferują matryce IPS / S-IPS?

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Dopóki na rynku nie będzie monitorów OLED, nie da się wszystkie te parametry mieć naj. Wybieramy albo między rewelacyjnym czasem dostępu, a równomiernością podświetlenia, odwzorowaniem kolorów, kątami widzenia.

i nie będzie OLED jeszcze długo, poza tym to stwierdzenie jest prawdziwe tyko dla niskiego budżetu, który zakładasz

 

1.Jak przedstawia się na dzień dzisiejszy technologia TN w kwestii równomierności podświetlenia, odwzorowania kolorów i kątów widzenia?

tak samo słabo, to są cechy tej matrycy i nie da się ich obejść, oczywiście równomierność to inna bajka i jest kilka modeli zrobionych na prawdę porządnie, ale to ponad twój budżet

 

2. Jak przestawia się na dzień dzisiejszy czas reakcji matrycy w technologii PVA?

jak wyżej, to jest cecha tego typu matrycy, który był traktowany nieco po macoszemu w sensie ogólnie pojętego rozwoju natomiast co się rozwinęło to układy overdrive i reszta elektroniki kompensującej za powolność VA

 

3. Jaki czas reakcji matrycy, równomierności podświetlenia, odwzorowania kolorów i kąty widzenia oferują matryce IPS / S-IPS?

najlepiej, niemniej nie spodziewaj się cudów po budżetowych modelach, tak na marginesie równomierność podświetlenia nie wynika z jakości panelu tylko całej konstrukcji, to nic trudnego zrobić monitor z powłoką prawie idealnie (w każdym razie na ludzkie oko idealnie) rozkładająca jasność na powierzchni, ba mamy całkiem sporo takich monitorów, najtańszy kosztuje 5 i pół kafla, zainteresowany?

 

a na koniec zapraszam tutaj:

http://forum.benchmark.pl/topic/26242-faq-co-i-jak-czyli-co-trzeba-wiedziec-kupujac-monitor/

 

edit: zapomniałem dodać, że w tym roku pojawił się na rynku nowy (najlepszy) typ matrycy: PLS, ale jak na razie szajsung nie sprzedaje go nikomu więc nie ma porządnych monitorów z tym panelem, a ich własne wynalazki są trochę przy drogie jak na to, co oferują

Edytowane przez drachenfeles
Link to post
Share on other sites

i nie będzie OLED jeszcze długo, poza tym to stwierdzenie jest prawdziwe tyko dla niskiego budżetu, który zakładasz

Mój budżet jest dość mocno ruchomy. Nie spodziewam się cudów po monitorach z matrycami TN, PVA, IPS, więc wolałbym zmieścić się w takim przedziale cenowym, co nie oznacza, że tyle i ani złotówki więcej. Wiem, że kupiony teraz monitor jak tylko pojawią się OLED-y to go wymienię, więc również dlatego nie chce wydawać 1500zł na monitor.

Co do OLED, jak tylko po zakupie SG2 zobaczyłem jakoś obrazu tam znajdującego się ekranu, to za monitor z taką matrycą mogę zapłacić nawet 2000-3000zł, a jeśli jeszcze taki monitor 22-24" zaoferowałby mi rozdzielczość większą niż Full HD, np. 4K, to jeszcze więcej. W tej chwili nie mogę się doczekać nowych TV OLED od samsunga. Za ekran 40" mogę spokojnie dać powyżej 5000zł (fajnie jak by były wersje bez tych wszystkich dodatków, typu rozpoznawanie gestów, mowy itd.)

 

Samsung mnie co chwilę zadziwia. Nie słyszałem o tej nowej matrycy PLS. Moim zdaniem samsung mógłby zdominować rynek wyświetlaczy, tak jak to zrobił Microsoft systemem operacyjnym. Pytanie tylko, czy wypuszczając na rynek monitory, telewizory, tablety, smartfony itd. w przystępnych dla każdego cenach, byłby wstanie nadążyć z ich produkcją.

PS. Wadą samsunga jest moim zdaniem to, że często wypuszcza na rynek tani szrot do masowej sprzedaży, po to żeby zarobić kasę. Ludzię myślac, że samsung to dobra firma kupują ten szrot i wielkie rozczarowanie. Stąd określanie tą firmę jako "szajsung".

 

Wracając do tematu, widzę że z matrycami TN monitory odpadają, skoro wyraźnych zmian nie ma. Mi jak narazie wpadł w oko taki monitor:

21,5'' LG Flatron IPS225V-BN LED nie mogę jednak do niego znaleźć rezenzji. Mogła by być nawet po angielsku (użył bym tłumaczenia), ale z racji słabej znajomości tego języka, nie mogę znaleźć jej na zagranicznych stronach.

Link to post
Share on other sites

21,5'' LG Flatron IPS225V-BN LED nie mogę jednak do niego znaleźć rezenzji. Mogła by być nawet po angielsku (użył bym tłumaczenia), ale z racji słabej znajomości tego języka, nie mogę znaleźć jej na zagranicznych stronach.

tu masz zestaw podstawowych testów, ogólnie nic ciekawego

http://www.digitalversus.com/lcd-monitor/lg-flatron-ips225-p11774/test.html

 

jeśli już chcesz LG to raczej celuj w pół numeru większy IPS235V, oraz przyjrzyj się konkurencyjnym propozycjom della

http://www.prad.de/en/monitore/review/2011/review-lg-ips235v.html

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2212hm.htm

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2312hm.htm

 

a jak będziesz skłonny rozciągnąć nieco budżet do czegoś porządniejszego to polecam NEC EA232WMi

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/nec_ea232wmi.htm

Link to post
Share on other sites

No to na weekend lektura jest. drachenfeles dzięki za informacje :)

 

IPS235V, a IPS225V to tylko różnica wielkości matrycy zgadza się?

 

Ja potrzebuje jak największej rozdzielczości na jak najmniejszej powierzchni.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

IPS235V, a IPS225V to tylko różnica wielkości matrycy zgadza się?

no nie tylko, zresztą poczytaj

 

Ja potrzebuje jak największej rozdzielczości na jak najmniejszej powierzchni.

nietypowo, do czego ci tak mała plamka, jeśli można wiedzieć?

Link to post
Share on other sites

Do projektowania. Na jak najmniejszej powierzchni potrzebuje widziec jak najwiecej szczegółów. Większy ekran nic nie daje, ponieważ to że piksel jest większy nie spowoduje, że na ekranie będzie więcej informacji. Spowoduje tylko tyle, że będę musiał dalej od niego siedzieć, żeby bez problemu ogarnąć go zwrokiem. Super byłby ekran z rozdzielczością taka jak wydrukowany projekt. Na to przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale zadowalający efekt można by było uzyskać jak by się wzięło matrycę Super Amoled z SG2 i ułożyło jedna obok drugiej tworząc powierznię o przekątnej 22". Coś pieknego i do tego ta jakoś obrazu.

Link to post
Share on other sites

jak do druku i pewnie z kolorem to wypadałoby trochę zainwestować, bo te budżetowe IPS'ki owszem o niebo lepsze od TN ale do profesjonalnej pracy się tak po prawdzie nie nadają, głównie ze względu na sztucznie zawyżany (ditheringiem) gamut, który w multimediach jest ok, ale przy pracy z kolorem staje się wadą

 

wspomniany NEC EA232WMi to takie minimum, natomiast Eizo CG221 jest tym, czego szukasz - wysoka rozdzielczość WUXGA na 22", bardzo mała plamka i szeroki gamut

Edytowane przez drachenfeles
Link to post
Share on other sites

Ja z kolorami mam doczynienia na etapie projektowania (czarne tło, kolorowe linie, obiekty itd.), drukowane wszystko jest czarno białe. Ponieważ pulpit roboczy jest czarny, nie wyobrażam sobie mieć monitora który miałby nierównomierne podświetlenie. Jak bym widział te przebarwienia na czarnym tle, to bym mnie szlak trafiał, bo obecny wieloletni monitor w całkowitej ciemności wyświetla czarne tło równomiernie. Nie jest to idealna czerń, ale zadowalająca.

Do profesionalnych zastosowań z kolorem to tylko takie monitory jak NEC, czy Eizo które podałeś.

Link to post
Share on other sites

Do profesionalnych zastosowań z kolorem to tylko takie monitory jak NEC, czy Eizo które podałeś.

tak, w zasadzie tylko te dwie firmy robią profesjonalny sprzęt, natomiast teraz jesteśmy w domu, skoro pracujesz na czarnym tle, to byle IPS'ka cię nie zadowoli, praktycznie wszystkie tanie modele srebrzą i wszystkie mają nierówne podświetlenie, to będzie jak słusznie ująłeś nie do przyjęcia, trzeba inwestować w sprzęt z wyższej półki, co więcej w jeżeli punkt czerni jest istotny to z takim zagadnieniem zdecydowanie lepiej poradzi sobie matryca VA

 

z produktów Eizo, poza wspomnianym CG221 rzuć okiem na SX2262W oraz S2243W

tymczasem od NEC godne uwagi będzie P221W, niemniej w modelach Eizo masz dużo mniejszą plamkę

Link to post
Share on other sites

Wszystkie modele Eizo oraz NEC odpadają, ze względu na cenę, a P221W również za brak rozdzielczości Full HD.

Mój obecny monitor jest warty ok. 150zł i jedyne zastrzeżenie jakie do niego można mieć to czas reakcji matrycy wynoszący 25ms (wystarczyło by mi 15ms). Nie chce w tej chwili wydawać tyle kasy na monitor, który i tak sprzedam jak tylko wejdą OLED-y. Wydaje mi się, że długo na to nie będzie trzeba czekać, skoro już zawitały w smatrfonach i wchodzą w ekrany TV. Ani się nie obejrzymy i będą w podstawowym wyposarzeniu tabletów i laptopów ze względu na energooszczędność i świetny obraz, więc nie widzę innej opcji jak pojawienie się w monitor. Będą na pewno drogię, więc potem zaoszczędzona teraz kasa się przyda.

drachenfeles to co wyżej napisałeś trochę któci się z tym co wcześniej, ponieważ skoro matrycę IPS miałyby podświetlenie nie do przyjęcia, to przejawiałoby się nie tylko na czerni, ale i kolorach, w takim razie jaki by miało sens kupować matrycę IPS, skoro z czasem reakcji mają problem. Ich jedyną zaletą byłyby tylko kąty widzenia. W tym momencie lepiej kupić monitor z matrycą TN, chociaż czas reakcji matrycy będzie na najwyższym poziomie.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

który i tak sprzedam jak tylko wejdą OLED-y. Wydaje mi się, że długo na to nie będzie trzeba czekać, skoro już zawitały w smatrfonach i wchodzą w ekrany TV

polemizowałbym, ale jak chcesz

 

skoro matrycę IPS miałyby podświetlenie nie do przyjęcia, to przejawiałoby się nie tylko na czerni, ale i kolorach

zależy o jakiej jakości monitorze mówimy, plus nierówne podświetlenie jest dla oka prawie niewidoczne jeżeli nie wyświetlasz czerni

 

w takim razie jaki by miało sens kupować matrycę IPS, skoro z czasem reakcji mają problem. Ich jedyną zaletą byłyby tylko kąty widzenia.

z czasem reakcji nie mają żadnego problemu, gamut też mają najszerszy, nie bez powodu najlepsze profesjonalne monitory są na tej matrycy,w każdym razie do czasu aż szajsung zacznie sprzedawać swoje PLS'y

Link to post
Share on other sites

Właśnie przeczytałem, że ktoś zakupić NEC-a z matrycą IPS i miał właśnie mały problem z równomiernością podświetlenia, ale poradził sobie z nią rozmasowując ekran skarpetką hahaha. No jestem bardzo ciekaw czy to pomaga haha. Moze ja swoj monitor bym musiał wymasować, bo mi się ciemny pas robi jak długo monitor jest włączony haha

 

PS. Co do OLED-ów to jeszcze do teraz mam w ulubionych dodany artykuł z przed roku, w których autor twierdził, że wejdą do sprzedaży za 3-4 lata. Proszę jaka niespodzianka.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Do projektowania. Na jak najmniejszej powierzchni potrzebuje widziec jak najwiecej szczegółów. Większy ekran nic nie daje, ponieważ to że piksel jest większy nie spowoduje, że na ekranie będzie więcej informacji. Spowoduje tylko tyle, że będę musiał dalej od niego siedzieć, żeby bez problemu ogarnąć go zwrokiem. Super byłby ekran z rozdzielczością taka jak wydrukowany projekt. Na to przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale zadowalający efekt można by było uzyskać jak by się wzięło matrycę Super Amoled z SG2 i ułożyło jedna obok drugiej tworząc powierznię o przekątnej 22". Coś pieknego i do tego ta jakoś obrazu.

 

jeżeli tak to kup sobie TV OLED, są takie 14"

sprzedaje je sony i LG - te drugie nieco tańsze :)

tak czy inaczej koszt ponad 4 tys. zł

Link to post
Share on other sites

Każdy sprzęt kiedyś się wróci, pytanie tylko, czy jest potrzeba w niego inwestować. W moim przypadku potrzeby nie ma, bo nawet na najgorszym monitorze jaki jest na rynku i tak bym swoją pracę wykonał, ale widząc wszystkie niedoskonałości obrazu wkurzałbym się niepotrzebnie, więc warto rozważyć wydanie trochę więcej, podkreślam "trochę" więcej i być zadowolonym.

 

drachenfeles po dogłębnym zaznajomieniu się w temacie stwierdzam, że wszystko co pisałeś sprawdza się w 100%.

Faktycznie dla mnie matryce TN odpada od razu. Później zarówno z IPS-a oraz PVA będę zadowolony na pewno, ale pod jednym warunkiem, że nie będzie to żaden z monitorów budżetowych. Cena od 1500zł w górę ze szczególnym uwzględnieniem firm NEC i Eizo. Najważniejsze. Myliłem jedno pojęcie o czym dopiero teraz wiem. Równomierność podświetlenia z efektem Black Bleedingu. Dopiero teraz wiem, że równomierność podświetlenia mierzona jest na jasnym tle i ewentualne odchyły do 10% są niezauważalne praktycznie, natomiast Black Bleeding występuje na czarnym tle w postaci bardziej rozświetlonych krawędzi, narożników itd. To element, którego najbardziej bym nie chciał w monitorze. Niestety obojętnie czy to będzie matryca TN, IPS, PVA efekt ten może wystąpić, a im tańszy monitor tym większe prawdopodobieństwo, dlatego tylko zakup profesjonalnego monitora daje gwarancje, że tego nie będzie. Dosyć mocno oczytałem się na temat monitorów LG IPS225V, Dell 2212HM, Iiyama XB23777HDS (oraz modele wstecz). Wszystkie modele mają problem z Black Bleedingiem (Dell chyba najczęściej), a to jak duży on jest zależy wyłącznie od szczęścia. Są modele, które efekt ten mają znikomy, ale trzeba po prostu dobrze trafić.

Ja spróbuje znaleźć właśnie taki dobry model, będzie to LG IPS225V lub może LG IPS235V.

W profesjonalny ekran zainwestuje w przyszłości. Będzie to oczywiście OLED od Samsunga.

 

Chyba, że są modele w granicach 1000zł z matrycą IPS lub PVA w których Black Bleeding nie występuje?

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Chyba, że są modele w granicach 1000zł z matrycą IPS lub PVA w których Black Bleeding nie występuje?

mam taki monitor na AMVA, Philips 241P4QPYES Najszybszy model tego typu matrycy 24` MVA do 1K z tych recenzji jakie czytałem . Tu są recki i w sumie jestem zadowolony. Naprawdę dobra ogólna jakość obrazu, a też nie ma idealnego monitora w tym segmencie, zawsze się znajdzie jakieś ale.

http://www.prad.de/new/monitore/test/2012/test-philips-241p4qpyes.html

http://www.digitalversus.com/lcd-monitor/philips-brilliance-241p4-p12668/test.html

Edytowane przez adivxv5
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...