Skocz do zawartości

Seagate 2TB ST2000DM001 czy WD Caviar Green 2TB WD20EARX


Recommended Posts

Który dysk wybrać jako magazyn danych/archiwum:

Seagate 2TB ST2000DM001 SATA III 64MB

WD Caviar Green 2TB WD20EARX

 

Najbardziej zależy mi na niezawodności i bezproblemowej pracy,

w dalszej kolejności głośność i temperatura a na końcu wydajność (szybkość).

 

Zamierzam nabyć 2 dyski i połączyć je w RAID1 w ramach możliwości płyty ASRock 760GS-S3. Na potrzeby systemu i oprogramowania mam inny dysk. Archiwum ma działać pod Windows XP Prof. SP2.

 

Proszę o radę i ew. uwagi osób zadowolonych lub nie.

Link to post
Share on other sites

wygląda na to, że chcesz te dane mieć dobrze zabezpieczone w takim wypadku sugeruję coś bardziej profesjonalnego niż zwykłe dyski desktopowe, konkretnie WD RE4 lub Seagate Constellation ES, oba są z wyższej półki, przystosowane do pracy 24/7 w warunkach wymagających ciągłego zapisu/odczytu

 

natomiast jeśli budżet trzyma to trudno, co do wyboru pomiędzy Barracudą 14, a Zielonym Caviarem to wygląda to tak: ta seria barracud jest nowa, szybka i wygląda na to, że solidna, niemniej mało wiadomo o problemach i awaryjności, bo za krótko jest na rynku, tymczasem Caviar Green to dysk typowo "na dane" jest cichy, chłodny i nieszczególnie szybki, z awaryjnością jest ok, zdarzały się wypadki ale afaik dość sporadycznie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam tego seagate-a , jest szybki , ale co jakiś czas robi "pik" , nie wiem czy to wzbudzenie czy co , w 1 sklepie (gdzie go nie kupowałem) mówili ,że to ponoć norma w nowych dyskach ,że taki dźwięk co jakiś czas wydają :D

Link to post
Share on other sites
Gość TheRedGuy

Pik i glowica zaparkowana? nie? nie wiem... wiem ze w Green parkowanie odbywa sie po 8 sekundach bezczynnosci. Wiec jak drachen wczesniej slusznie zauwazyl jest to dysk typowo na dane. Nie dosc tego na dane po ktore nie bedziemy siegac co 30 sekund ;).

 

Oczywiscie WD udostepnia odpowiednie narzedzie do zmiany czasow parkowania glowicy aby osoby uzywajace dysku czesciej nie zajechaly go w kilka miesiecy.

 

Ja swojego uzywam na backup,

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

 

Czytałem o tym seagacie i bardzo mi się spodobał (z opisu). Rzezywiście jest nowościę ale trochę martwi mnie tylko 12 m-cy gwarancji. Niestety budżet jest kruchy a jak mam na raz kupić 2 szt. i to teraz, kiedy ceny wysokie to dłuuugo się zastanawiam.

 

Dyski typowo na dane do archiwizacji "na kiedyś" - zdjęcia, filmy itp. Mam tego sporo i już znudziło mi się zrzucanie na DVD. Dysk bedzie używany sporadycznie (może raz na tydzień) bo mam już 2 dyski do przejściowej selekcji i obróbki zdjęć i filmów. Skończe robotę - i do archiwum.

 

Wszystko wskazuje wiec na WD. No cóż ... a chciałoby się nowego seageta :)

 

Teraz szukam taniego (ale dobrego) sklepu :)

 

Jak już poinstaluję wszystko (pewnie bedzie trochęproblemów ze sprawdzeniem, czy dyski są OK.) to dam znać.

 

Raz jeszcze dzięki.

Edytowane przez TMK12
Link to post
Share on other sites

Poszukując sklepu możesz skożystać z powszechnie znanych skąpca, ceneo lub:

http://www.bazarcen.pl/chart_1749590.html

http://www.bazarcen.pl/chart_1595218.html

 

Lubię tę stronę za półroczny diagram cenowy.

Niestety nie wszystkie ceny wydają się wiarygodne. domomarket zdaje się robić ludzie w... ( nie odpisują na maile).

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Po waszych opiniach kupiłem WD Caviar Green 2TB WD20EARX.

 

Bezproblemowo działa pod XP Prof SP2. Łatwa instalacja. Cichy. Trochę ciepły (HD Tune podaje 43 stopnie).

 

Mam prośbę o ocenę czy wszystko jest OK.

 

 

Edytowane przez TMK12
Link to post
Share on other sites

Nie koniecznie zajedzie co będzie się denerwował. Dysk 5400 rpm + system zawalony programami to tragedia. Dodatkowo ten dysk ma advanced format, niby działa pod xp ale producent podaje że wydajność nie będzie wtedy taka jak powinna.

Edytowane przez sfistn
Link to post
Share on other sites

zaraz, zaraz - teraz dopiero dyskusja.

 

trochę wyżej pytałem się o radę co wybrać. jak dla mnie wskazanie padło na WD.

 

te dyski mają stanowić magazyn. mam jeszcze jeden dysk na system, programy, i inne przejściowe śmiecie.

na WD (właśnie połączyłem w RIAD1) ma być magazyn (zdjęcia, filmy), używany sporadycznie.

Czy jeżli nie używam dysku (nie odczytuję/zapisuję) to też wymaga ciągłego dostępu?

 

Na razie mam dyski wewnątrz obudowy, ale jeżeli ma to sprawiać problemy to pewnie szarpnę się jeszcze na obudowę zewnętrzną :(

 

na razie widzę problem - jak zdiagnozować dyski połączone RAID1? HD Tune nie podaje temp, a CrystalDiskInfo nie widzi dysku (jak były oddzielnie to widział)

Przy okazji - jak "wkleić" wyniki z CrystalDiskInfo tutaj na forum?

Link to post
Share on other sites

te dyski mają stanowić magazyn. mam jeszcze jeden dysk na system, programy, i inne przejściowe śmiecie. na WD (właśnie połączyłem w RIAD1) ma być magazyn (zdjęcia, filmy), używany sporadycznie. Czy jeżli nie używam dysku (nie odczytuję/zapisuję) to też wymaga ciągłego dostępu?

 

nie no luz, zabrzmiało to jakbyś go kupił jako jedyny hdd, tak, jak zrobiłeś jest jak najbardziej ok

 

Na razie mam dyski wewnątrz obudowy, ale jeżeli ma to sprawiać problemy to pewnie szarpnę się jeszcze na obudowę zewnętrzną

nie ma potrzeby

 

na razie widzę problem - jak zdiagnozować dyski połączone RAID1? HD Tune nie podaje temp, a CrystalDiskInfo nie widzi dysku (jak były oddzielnie to widział)

no nie zobaczysz wyników, najlepiej było sprawdzić dyski zanim zrobiłeś z nich macierz, bo potem zostaje ci Intel Rapid

 

Przy okazji - jak "wkleić" wyniki z CrystalDiskInfo tutaj na forum?

wrzucasz na fotosik, on ci generuje kod miniaturki na forum, a ty go wklejasz do postu

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Mam dwa WD Green - WD15EARS

Jeden dostal bad blockow po 2 latach - okolo 15 tys godzin pracy - wyslalem WD przyslal mi nowy:

Jakis czas temu wylaczylem parkowanie zupelnie i w tej chwili licznik zatrzymal sie na

 

193 Load_Cycle_Count 0x0032 196 196 000 Old_age Always - 13295

Drugi dysk pracuje juz 22 tys godzin (24/7 podobnie jak pierwszy), cos ostatnio smart slabo wylgadal i byl 1 bad block - WD powiedzialo zeby im go wyslac. Przy okazji sprawdzilem i wylaczylem parkowanie:

193 Load_Cycle_Count 0x0032 001 001 000 Old_age Always - 853256

Takze ten to troche sie naklikal. Swoja droga ten dysk po wymianie byl z inna wersja oprogramowania i mimo pracy ponad 5 tys godzin duzo mniej parkowal glowice.

 

Dyski nie sa zle, sa bardzo ciche i chlodne. Dla mnie ok. Chociaz teraz planuje zbudowac na Synology macierz zeby w razie awarii jednego z dyskow nie lapac sie za glowe.

 

Gadacie czlowiekowi bzdury ze padnie dysk bo nie jest do tego stworzony, a wystarczy wylaczyc albo zwiekszyc czas parkowania glowicy i juz. Reszta jest normalna jak w kazdym innym dysku tylko parkowanie bylo po to zeby oszczedzac energie - ktos to zle na poczatku zaprojektowal ale najnowsze wersje nie maja juz problemow.

Kupowalem dwa takie dyski prawie 3 lata temu - dokladnie w marcu 2010.

Edytowane przez cpuks
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...