Skocz do zawartości

AMD Phenom II 955 niepokojąca wysoka temperatura


Recommended Posts

Niepokoi mnie temperatura procesora, która oscyluje w zakresie 79-84 stopni, zazwyczaj jednak ma wartość 82 w spoczynku jak i w stresie. Natomiast temperatury poszczególnych rdzeni nie przekraczają 60 stopni. I tutaj rodzi się moje pytanie, czy to może być po prostu uszkodzony czujnik, czy złe odczyty programu AIDA. Dodam, że w HWMonitor, róznież znajduje się taki odczyt.

 

Temperatury w spoczynku:

http://www.fotosik.p...7760e86326.html- AIDA64

http://www.fotosik.p...a4a9cf6957.html- HWMonitor

 

Temperatury w stresie:

http://www.fotosik.p...73c1703964.html

 

Ta dziwna temperatura 82 stopnie nie uległa zmianie po wymianie chłodzenia na Artic Cooling Freezer 13. Poprawiły się jedynie temperatury z w spoczynku z 39-41 stopni na 33-35 stopni i w stresie z 60-62 stopni na 56-59 stopni. Co też nie jest według mnie zadowalającym wynikiem, ale może to wina pasty. Najbardziej interesuje mnie skąd się wzięła temperatura 82 stopni. Może miał ktoś podobny przypadek z tym procesorem?

 

Płyta główna: Gigabyte GA-770TA-UD3

 

Procesor nie jest podkręcony, pracuje ze standardową częstotliwością 3200 MHZ i napięciem 1,3750V.

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites

To w takim razie ta temperatura jest normalna dla niego? Dlaczego jest ona przypisana do procesora? W tematach związanych z tym procesorem widziałem na screenach w tym miejscu temperaturę podobną do temperatury rdzeni, czy to może być zależne od płyty głównej? A temperatury podpisana jako płyty głównej jakie jej części dotyczy?

 

Mostek północny parzy, więc możliwe że to jest jego temperatura.

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites

jak najmniej :P. mam podobna plyte i u mnie tez chipset byl cieply, ale ile mial to nie wiem, bo czujnik nieprawidlowo pokazuje temp. po zmianie pasty i usunieciu tego napisu gigabyte (tez to zrob, bo on nie ulatwia przeplywu powietrza do wszystkich zeberek), chipset wydaje sie chlodniejszy (metoda pomiaru 'na palec')

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

sprawdzales jeszcze palcem cooler cpu? pasta na cpu prawidlowo nalozona? jak juz bys kupil jakas dobra to mozesz wszedzie pozmieniac. polecam arctic cooling mx-2 łatwo sie naklada, jest wydajna a w strzykawce sa az 4 gramy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cooler na procku w spoczynku u samej góry jest letni, a w stresie trochę czuć ciepło, blisko procka w stresie po kilku sekundach trzymania palca zaczyna parzyć. Na aukcji na której kupiłem cooler pisało, że pasta, która jest na niego nałożona to Arctic cooling mx-4, czyli nowsza wersja tej mx-2, więc powinna być dobra. Kupić zwykłą pastę, czy kupić jakąś z molekułami srebra np. Arctic Silver 5?

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites

jak nie szkoda paru zlotych to wez mx-2. przy okazji na gpu bedziesz mogl sobie zmieniac, w laptopie kiedys jak bedzie potrzeba itd.

z tym chipsetem tylko delikatnie postepuj ;] u mnie pasta byla na nim zaschnieta, a to odkryty kawalek krzemu, wiec wszystko z wyczuciem.

 

jakie napiecie masz na tym procku?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Skręciłem do 1.3125 i zaczyna mi się podobać :) po kilku minutach w OCCT 52 stopnie w porównaniu do wcześniejszych 57/59. Jutro pomęczę go w benchmarkach i postaram się znaleźć jakiś kompromis pomiędzy wydajnością a temperaturą.

Link to post
Share on other sites

wydajnosci nie stracisz nic, bo taktowanie zostaje to samo. poprostu zapasu w OC nie bedzie, ale skoro tego nie robisz to po co Ci... jak za mocno zejdziesz z napieciem to komputer zacznie sie wieszac, wiec szukaj minimum przy ktorym jest stabilny.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mostki tak maja, mi na mostku pokazuje po 120 stopni, czytałem o tym moim mostku ( pod chipset nvidii ) i to jest podobno standard. Może u ciebie też jest po prostu wadliwa produkcja, są takie małe wentylatorki na mostki w asusie, zainstaluj go i może coś pomoże :)

 

Daj jeszcze widok z speedfan'a

Edytowane przez Jozio
Link to post
Share on other sites
Gość TheRedGuy

Jesli radiatorek od cpu zaczyna palic łapy tylko sie cieszyc bo pieknieoddaje cieplo. Zalozone dobrze z odpowiednia iloscia pasty a tej nie ruszaj bo po jaki Ch*j... ruszaj za to napiecia jak wujcio radzi.

 

To dorwiesz jakis wichrak 4cm upchniesz na czipset na zapalkach i git.

Link to post
Share on other sites

Tylko tam już nie ma za dużo miejsca na upychanie wentylatorków, bo jest bardzo mała odległość między kartą graficzną a chłodzeniem cpu, po za tym ten radiatorek nie ma typowego kształtu i nie ma do niego jak zamocować wentylatorka.

 

Daj jeszcze widok z speedfan'a

Jeśli masz na myśli prędkość coolera na CPU, to w pierwszym moim poście są wskazanie temperatur i prędkości wiatraczków, ten na cpu w spoczynku ma 900-1000 rpm a w stresie ok. 1300 rpm.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...