Skocz do zawartości

Podkręcanie i7 2600k i 680 GTX


Recommended Posts

Witam,

 

Na wstępie, sprzęt jak w podpisie. Odważyłem się w końcu na małe OC :) Jednak chciałbym prosić o ocene i radę doświadczonych kolegów. Podkręcałem w oparciu o jeden z poradników. Pokolej opiszę co zrobiłem, zacznę od procesora:

 

BIOS:

Spread Spectrum - DISABLE <- taką radę dostałem

Load Line Calibration - ULTRA HIGH

Internal PLL Overvoltage - ENABLE

EIST, C1E, C3, C6 - DISABLE

 

I TURBO RATIO zmieniłem na 40 uzyskując 4.0 GHz

 

Katowałem kompa Prime95 przez 30 minut (ja wiem, że krótko, ale nie mam czasu, jutro pokatuję dłużej). 0 błędów, temperatura w stresie max 65 C. Ogólnie utrzymywała się na 60-62 C. W IDLE 38 C.

 

Dalej, jeżeli chodzi o GTX 680 (referent EVGA). Program MSI afterburner. W ciemno dałem +150 do Core Clock i +125 do Memory Clock. 4x 3D Mark 2011 przeszedł prawidłowo. Max temp 78 C, w IDLE 38 C.

 

Moje pytania:

 

1. Czy wstępnie procesor moge męczyć dalej? Czy teraz muszę zmieniać tylko TURBO RATIO, czy powyżej 4GHz muszę bawić się napięciem? Gdzie jest granica? :)

 

2. Czy wartości na karcie graficznej podwyższam prawidłowo? Czy powienienem zachować jakieś proporcje. Jeżeli tak to jakie i ew. co mogę podnosić i gdzie jest granica bezpieczeństwa? :)

 

3. Czy i jak sprawdzać stabilność kompa po OC? Zarówno karty jak i procesora?

Screeny itp:

 

z góry dziękuję za cenne rady! Pozdrawiam!

 

3D Mark 11 przed OC - http://3dmark.com/3dm11/3373697;jsessionid=idb0dt5xccyumjdq777yt8sr

3D Mark 11 po OC - http://3dmark.com/3dm11/3382610;jsessionid=hj48ktqp4733h5gr15csrqs4

 

Inne:

 

http://q3.kn.pl/oc/temperatury.jpg

 

http://q3.kn.pl/oc/cpu-z.jpg

 

http://q3.kn.pl/oc/gpu-z.jpg

Link to post
Share on other sites

Na procku temperatury za wysokie jak na 4,0 .

Ustaw napięcie na sztywno 1,28 i podnoś CPU Ratio z 42 w górę sprawdzając stabilność za każdym razem - myślę że do 4,5 GHz dojdziesz bez większych problemów :D

 

A co do karty to niech się inni wypowiedzą, ja z taką nie maiłem jeszcze styczności :]

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz referant od EVGI to użyj Precision X. Wątpię, żeby była jakaś proporcja, ale zdaje mi się, że przy tej karcie możesz spokojnie dać memory clock 300 i więcej. Ja u siebie mam 400/500 i chodzi świetnie. +150 do GPU Clock to już sporo, u siebie mam +140 (jeszcze nie próbowałem więcej). Widziałem takich co mieli po +200 do GPU offset, ale to już raczej tylko do benchmarku. Powinieneś podności GPU clock o 5/10 i sprawdzać czy nie masz tzw. artefaktów na ekranie.

Edytowane przez Det0x
Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Grafikę dowaliłem +140 i +350. Wydaję się chodzić stabilnie i nawet temperatury wyglądają ok. Jednak z procesorem jest trochę gorzej. Poszedłem za Twoją radą i zacząłem od 1.28 i 4,2 GHz. Przy 1,28 i 4,3GHz brak stabinośći. Prime się wypierdziela po 30 min. Podniosłem napięcie do 1.29 i 4,3GHz ponad 2h w Prime i stabilność jest - temperatura w stresie 60C. Jednak w amoku przeskoczyłem od razu na 4,5 GHz i próbowałem z napięciem 1.3-1.31-1.32-1.33 - brak stabilności. Prime się wysypuję po 5 min z błędem 101. Wyczytałem, że jest to błąd który mówi o zbyt niskim napięciu. Na napięciu 1.33 zaprzestałem i wróciłem do stabilnego 1.29 i 4,3 GHZ. I teraz moje pytanie, zaczynając zabawę założyłem sobie, że 4,5GHz będzie dla mnie satysfakcją. Czy próbować jeszcze z wyższym napięciem >1.33 ? Czy o ma sens? Czy po prostu trafiła mi się lipna sztuka i nie ma sensu katować zestawu? Z góry dziękuję. Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz mieć 5 GHz i wyżej to napięcie 1.5 V i więcej

na 1.35 V powinien ci pójść na 4.5 GHz +/- 0.2 GHz

ale do tego już musisz mieć porządne chłodzenie AC jak noctua nh-d14 lub podobnej wydajności

moim zdaniem na 24/7 najlepiej coś w granicach 1.335 V i 43~47 GHz starczy

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Odkopałem swój temat, ponieważ z tego co wyczytałem, a następnie zobaczyłem, że w nowej wersji EVGA precision odblokowano możliwość zmiany napięcia w kartach 680 GTX. Sprawdziłem i faktycznie w nowej wersji istnieje taka możliwość. Przekopałem różne fora, jednak konkretnych informacji na temat zmian napięcia w 680GTX nie znalazłem. Czy ktoś swoją wiedzą może mi podpowiedzieć jaka jest metodyka przy zmianie napięć w GPU. Czy regułą jest, że im większe napięcie tym lepsze wyniki w OC? Do jakiej bezpiecznej wartości napięcia mogę się zbliżyć? Jakiej nie przekraczać? Mam referenta, zdaję sobie sprawę z tego, że niewiele osiągnę, bo temperatura będzie rosnąć. Jednak dla samej zasady - popróbuję. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...