Skocz do zawartości

Nowy zestaw - ocena chłodzenia


Recommended Posts

Witam,

 

Niedawno zakupiłem nowy sprzęt. Po różnych kombinacjach osiągnąłem założony efekt. Jednak jest to mój 2-gi w życiu samodzielnie złożony komputer, dlatego chciałbym się poradzić, czy aby na pewno wszystko dobrze zrozumiałem. Chodzi oczywiście o ustawienie wentyli i przepływ powietrza w budzie. Wygląda to tak:

 

http://q3.kn.pl/komp/powietrze.JPG

 

1. CoolerMaster 200mm - powietrze do budy

2. Enermax T.B.Silence 120mm UCTB12 + Silentium PC filtr przeciwkurzowy 120mm - powietrze do budy

3. Bitfenix Spectre 200mm - powietrze z budy

4. Noctua - wypycha powietrze do 5

5. CoolerMaster 120mm - powietrze z budy

6. (Niewidoczny na zdjęciu na bocznej ściance) - CoolerMaster 200m - powietrze do budy

 

Temperatury wyglądają tak: (czujnik na CPU coś przekłamuje, HW Monitor pokazuje 28-30 C na rdzeniach, reszta się pokrywa)

 

http://q3.kn.pl/680/tempe.jpg

 

Poza tym, chciałbym założyć jakiś wentyl na MOBO (50x50), możecie coś polecić? Różnice w cenach na allegro są śmieszne, a zależy mi na czymś cichym. Poza tym wentyl numer 6. na bocznej ściance CoolerMaster 200mm troszeczke hałasuje jak dla mnie (prawdopodobnie przy przekładce powyginałem go troszkę). Możecie mi również polecić jakiś dobry zamiennik? Z góry dziękuję za ocenę i porady. Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Cyrkulacja jest ok, wszystkie wentyle dobrze poustawiane :)

Co do wentyla na mobo, niepotrzebne to jest, nie będzie żadnej różnicy bo płyty główne się prawie wgl nie grzeją, a przynajmniej nie do tego stopnia by na nie montować wentylki.

Link to post
Share on other sites

Bardzo słusznie kolega effendi rzecze. Ja na każdym wlocie do budy mam filtr, niektórym nawet ciężko jest uwierzyć, jak wiele kurzu one zatrzymują. Zdecydowanie polecam zamontowanie tego typu filtrów.

Dodatkowo, wentyl z dołu zasysałby więcej powietrza, gdybyś pod stopki obudowy dokleił bądź dokręcił około 10mm gumowe nóżki - wtedy wentyl będzie miał co ssać

Edytowane przez slo1q
Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem, na Enermaxie mam filtr powietrza założony:

 

2. Enermax T.B.Silence 120mm UCTB12 + Silentium PC filtr przeciwkurzowy 120mm - powietrze do budy

 

Ogólnie HAF-922 ma nóżki, więc buda stoi jakiś 1-1,5cm na ziemią. Jednak rzeczywiście może coś jeszcze podstawie. Co do bocznego wentyla w zamian za CoolerMaster 200mm, znalazłem coś takiego:

 

http://allegro.pl/wentylator-bitfenix-spectre-pro-200mm-black-i2289330651.html

 

Ten Bitfenix ma mocowania z dwóch stron więc, spokojnie go zamontuję. Z obecnego Bitfenixa jestem bardzo zadowolony, tylę że on ma mocowania z jednej strony, więc jedynie może mi wypychać powietrze z budy. A z tego co wiem noctua nie ma wentyla 200mm. Oczywiście bardzo dziękuję za wszyskie porady :)

 

Nie wiem czy to odpowiedni temat ale odrazu zapytam. Ten 680 GTX jak widać jest referentem. W niedalekiej przyszłości chciałbym dokupić drugą kartę do SLI, czy obecne chłodzenie sobie poradzi? Teraz w stresie po godzinnej grze w BF3 karta osiąga 68-70 C. W przyszłości marzy mi się chłodzenie wodą, ale to w ostateczności. Pozdrawiam!

Edytowane przez mstmst
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Ta buda ma wentyl na ściance bocznej ?

 

W niedalekiej przyszłości chciałbym dokupić drugą kartę do SLI, czy obecne chłodzenie sobie poradzi?

Chłodzenie to nie problem. Problemem jest płyta - za mało odstępu między slotami PCIe - zagotujesz górną kartę.

Link to post
Share on other sites

Wentyl na MoBo zaburzałby tylko cyrkulację : )

Już się przewijało, jak nie dodasz wentyla na thermal armorze to go najlepiej zdjąć, bo tempy są wieksze.

Co do wentyla na mobo, niepotrzebne to jest, nie będzie żadnej różnicy bo płyty główne się prawie wgl nie grzeją

Uroki thermal armora ;), normalne płyty tego nie mają i jest dobrze, tutaj widać, jest goręcej, jeśli się nie zapewni nawiewu. Edytowane przez C r 0 w
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...