Skocz do zawartości

Realna liczba FPS zapewniająca płynną animację - dyskusja


Recommended Posts

Ciekawy temat. wszyscy tutaj piszą o kilku gatunkach gier, a mnie zastanawia jak by się miał temat w przypadku bijatyk, jakichś szalonych arcadeów itp. Wiem, że jest to domena konsol, ale... Na przykład w przypadku takiego Tekkena (kompletnie się nie znam, a ostatni tekken w jakiego grałem to TAG) kiedyś tam słyszałem, że żeby coś tam wdusić, jakieś tam dobre ciosy to trzeba tam z super dokładnością, więc jeżeli liczba klatek nam rwie, jest mniejsza niż te 60 to w zasadzie nic się nie udaje. Tekkena nie mamy i nie będziemy mieć, ale na przykład wyszedł street fighter IV i zastanawia mnie jak sie ma sprawa komfortu grania na tych mniej highend maszynach?? czy jest tak, że na przykład relatywnie wysoka liczba klatek, ale mocno wahliwa może się przyczynić do tak zwanego nie trafiania w tempo?? ktoś ma SF IV?? zastanawia mnie też czy taka sytuacja występuje też w innych przypadkach

Link to post
Share on other sites

Podobno ludzkie oko nie rejestruje więcej niż 24 klatki/s, więc prawdopodobnie tyle wystarczy do tego, aby uznać działanie gry za płynne.

Owszem, i w kinie mamy również taką liczbę klatek, a nawet w zależności od formatu obrazu kinowego - mniej lub więcej.

 

Każdy człowiek subiektywnie ma inną bezwładność wzroku - dla jednego granica to 24 inny ma 26 klatek/s. Oczywiście ma to związek jeszcze z jakością obrazu (ostrość, smużenie etc.) Wszystko opiera się o wrażenia.

Można zatem przyjąć że od 30klatek/s wszystko jest płynne. Na samą rozgrywkę i "płynne" wyświetlanie obrazu wpływają zupełnie inne czynniki ale to zupełnie inny temat.

I nie ma czegoś takiego że w jednej grze płynność to 35 klatek a w innej 50.

Link to post
Share on other sites

Nie ma? To zagraj sobie w NFS z 25 FPS, a w Crysis z 25 FPS. Gdzie gra jest wygodna? W Crysis, auto w NFS będzie dziwnie chodziło i będzie utrudnione sterowanie. Spróbuj sobie zainstalować Crysis i jakiś NFS i zobaczysz różnicę :] (ustawiaj detale, wtedy ilość klatek zmaleje, bądź wzrośnie w zależności od wysokości ustawień)

Link to post
Share on other sites

Można zatem przyjąć że od 30klatek/s wszystko jest płynne. Na samą rozgrywkę i "płynne" wyświetlanie obrazu wpływają zupełnie inne czynniki ale to zupełnie inny temat.

I nie ma czegoś takiego że w jednej grze płynność to 35 klatek a w innej 50.

Zgadzam się w 100%.

 

Animacja nie może być już bardziej płynna niż wtedy gdy jest na 30fps.

Link to post
Share on other sites

Nie ma? To zagraj sobie w ..[CIACH]... bądź wzrośnie w zależności od wysokości ustawień)

Nie grałem, nie stać mnie :]

Aczkolwiek z racji wieku i hobbystycznego podejścia do tematu związanego z szeroko pojętą grafiką komputerową po prostu wiem że tak jest. Subiektywne odczucia jakie Wam graczom towarzyszą nijak się mają do faktu że 30 klatek i już.

Warto zwrócić uwagę na aspekty związane chociażby z elektroniką.

Prosty przykład. Wystarczy nagrać sobie rozgrywkę w 30 fps. I puścić sobie jako filmik.

Idąc dalej, ktoś może zauważyć np. przeskoki w grze które uważa za niedostateczną ilość klatek. Tutaj mogą być niedostatki silnika które niepoprawnie współgrają z reakcją elementów wskazujących (np. myszką). Co z buforowaniem obrazu? Co z błędami w obliczeniach predykcji obrazu i ich obsługą? Jak wygląda sprawa na monitorach LCD a jak CRT - jak one sobie radzą z wyświetlaniem obrazu? czy naprawdę uważacie że monitorki za 400-600 zł to wyznacznik FPSów?

 

Także temat troszkę źle nazwany, aczkolwiek podchodząc do tematu grywalności oraz FPSów jakie generują różne silniki - słusznie wskazujecie że są różnice. Tylko one nie wynikają z faktu że 30klatek to nie jest płynnie. Tutaj grają rolę inne czynniki.

Pozdrawiam

TJ

Link to post
Share on other sites

I wszyscy nabrali wody w usta...

A nawiązując do tematu granicy płynności, zauważcie że w przypadku konsol pierwszej generacji (np. szaraka Playstation) gry w PALu miały chyba 25 fps i wyglądały mega płynnie. Nie będę komentował subiektywnych odczuć podczas grania w poszczególne tytuły, ale z pewnością na naszą percepcję wpływ ma o wiele więcej czynników niż tylko liczba wyświetlanych klatek animacji na sekundę.

Inna sprawa, że jeśli nie dysponujemy nowym sprzętem to w bardziej wymagające tytuły i tak gramy poniżej 30 a nawet 25 fps i jakoś nie ma tragedii. Niewielki procent graczy może pozwolić sobie na sprzęt, który uciągnie wszystko przy całkowitej płynności animacji i wysokich ustawieniach jakości grafiki a jaranie się samymi cyferkami do niczego konstruktywnego nie prowadzi.

Link to post
Share on other sites

tak tylko wtrace... sprobujecie pograc w jakiegokolwiek FPSa on-line przy 35 klatkach, a pozniej przy min. 60. tyle w temacie.

 

no i o tym mówiłem. W takich wypadkach nawet 90fps jak miałem to się okazało mało. Dopiero przy średnio 120 jest ok.

Gram na codzien w CSa Source przy ilości klatek 30 i poniżej. Grałem u brata na 60 i powyżej. Nie widać różnicy, a jako nałogowy gracz przypuszczam, że jednak odczułbym różnice, gdyby była :] Oczywiscie ponizej tych umownych 25FPSów już niekoniecznie był super płynny obraz, ale poki nie bylo framedropów to przy 25 bardzo fajnie sie gra :P

 

To samo z L4D :/

Link to post
Share on other sites

Myślę, że nie osiągniemy consensusu. Każdy opiera swoją opinię na subiektywnych odczuciach a z tym ciężko dyskutować. Jedyne co udało nam się ustalić to to, że ciężko ustalić granicę płynności, gdyż w każdym gatunku gier leży ona gdzie indziej, ergo jest płynna ;)

Link to post
Share on other sites

w gow pc mam 62 klatki to max w tej grze ale zastanawiało mnie jak to odblokować bo z tego co czytałem w grze jest jakaś blokada

To vSync chyba ;]

 

 

Poszukaj w googlach - vsync gears of war

Mi się nie chce szukać a nawet to nie mam/nie miałem tej gry to bym nie sprawdził czy to nawet działa

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

powiedz to gta4, Na konsolach często występują spadki poniżej 30fps. W nfs shift na pc są odczuwalne spadki nawet z 60 - do 55 klatek. Najprzyjemniej sie gra w stałych 60fps lub wiecej, jeśli tylko gra i komp na to pozwalaja. 30fps nawet stabilne to w wielu grach jest za mało i gra muli (nawet jesli nie jest dynamiczna). Oczywiście 30fps jest ok jak ktoś ma słabego kompa i prubuje sie pocieszać tekstami o tym jak to ludzkie oko nie widzi różnicy w obrazie < 25fps

Link to post
Share on other sites

wszytko mości dyskutanci od danej gry zależy...generalnie za płynną animację przyjmuje się 30 klatek, ale np. przeglądałem kiedyś test i w CoD4 MW do płynnej rozgrywki wymagane było stabilne 35fps...

jeżeli minimalna liczba fps'ów trzyma się powyżej 35 klatek - animacja winna być absolutnie płynna, aczkolwiek jak ktoś wyczulowny to zauważy framedropa ze 120 do 80 klatek (a może i nie zauważy :(:wariat: )

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

@Quantinum

Przetestuj, oczy każdego człowieka inaczej rejestrują obraz. Ale z technicznego punktu widzenie nie masz prawa dostrzec różnicy. Odświeżanie ekranu - w tym wypadku pikseli - ma zasadnicze znaczenie przy dużych przekątnych ekranu. Im większa przekątna tym szybsza częstotliwość odświeżania. Przykładowo Sony swoją najnowszą technologię - 200 MHz - zapakowało w telewizory większe niż 40".

 

Testując liczne produkcje jakie miałem okazję w tym rogu zagrać, wnioskuję że nie istnieje odpowiedź na pytanie z głównego posta. Co produkt to owa optymalna wartość jest "przesuwana". Raz powyżej 30, a drugi raz 60 klatek na sekundę (konwersję z konsol). I tak np. spadki z 45 na 35 dla produkcji X są zauważalne, natomiast dla Y nie. Wszystko zależy kto,i jak napiszę kod.

 

@zeratul

Nie ma takiej opcji. Obecnie po prostu nie ma gier w których animacja ustawiona jest - sztywno - na 120 klatek na sekundę.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...