Skocz do zawartości

Kierunek informatyk (grafik, strony www...)


Recommended Posts

Witam. W tym roku skończę gimnazjum i mam zamiar iść do technikum informatycznego. Moje pytanie jest następujące, na co warto iść ? Grafik, programista, strony www, sieci itd. Chodzi mi o to żeby w przyszłości nie mieć problemów ze znalezieniem pracy, ale żeby nie było że będę zarabiał po 1000 zł. Interesuje się praktycznie wszystkim jeśli chodzi o komputery, może nie mam jakieś dużej wiedzy, ale to co powinienem wiedzieć to wiem. Szkoła w końcu jest po to żeby mnie tam czegoś nauczyli %-). Co polecacie ? Jaki kierunek ?

 

A tak najlepiej żeby się nie narobić i dużo zarobić xdd :wariat: Nie no taki żarcik bo jakoś humor mam dzisiaj :]

Link to post
Share on other sites

Programista. Grafików na pęczki, sieciowców skolko godno, strony www robią dzieci... Wybór jasny? ;)

Ja pracuję jako programista www od 2 lat i nie otaczają mnie w pracy dzieć, a i na mój miesięczny budżet na pewno nie mogę narzekać ;-) Edytowane przez howks
Link to post
Share on other sites

A co do "Szkoła w końcu jest po to żeby mnie tam czegoś nauczyli" - im szybciej przestaniesz w to wierzyć tym lepiej dla Ciebie

Ja jestem w 2 klasie technikum informatycznego - potwierdzam to zdanie w 100 %.

Na przedmiotach zawodowych się siedzi przy kompie i ogląda demoty, komixy itp. Przez całą pierwszą klasę w szkole się nauczyłem tylko komend do konsoli w Windowsie ...

Reszty musiałem się sam uczyc w domu ...

Co do specjalizacji - wybrałem aplikacje internetowe - od września będę miecm jeśli zdam :D

 

Jak były dni otwarte w szkole, to wszystkim odradzaliśmy tą szkołę z kolegami z klasy %-)

Edytowane przez wojciechoslaw
Link to post
Share on other sites

Ja pracuję jako programista www od 2 lat i nie otaczają mnie w pracy dzieć, a i na mój miesięczny budżet na pewno nie mogę narzekać ;-)

Kumpel z roku wyjechał do Paryża i tam pracuje jako programista www. :)

 

Do grafiki chyba bardziej nadają się absolwenci ASP - wśród nich szuka się ludzi do zrobienia okładki książki etc.

Edytowane przez Saiya-jin
Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

Witam. W tym roku skończę gimnazjum i mam zamiar iść do technikum informatycznego.

Współczuję -- żartuję, kiedyś trzeba :P

 

Moje pytanie jest następujące, na co warto iść ? Grafik, programista, strony www, sieci itd. Chodzi mi o to żeby w przyszłości nie mieć problemów ze znalezieniem pracy, ale żeby nie było że będę zarabiał po 1000 zł.

Nie mam szklanej kuli -- może będzie jak trzeba za te 10 lat, a może zmywak -- kto w dzisiejszych czasach może wiedzieć jak będzie wyglądał kraj i jego rynek pracy za 10lat. Ogólnie lepiej jest mieć zawód i wykształcenie, niż nie.

 

Interesuje się praktycznie wszystkim jeśli chodzi o komputery,

To wcale nie jest dobrze - inf, to ogromny wachlarz wiedzy i trzeba się wreszcie będzie skupić na jednym i mocno to pogłębić. (wiem, co mówię -- niektórzy tu wiedzą dlaczego, ale tylko mocno - niektórzy)

 

może nie mam jakieś dużej wiedzy, ale to co powinienem wiedzieć to wiem. Szkoła w końcu jest po to żeby mnie tam czegoś nauczyli %-). Co polecacie ? Jaki kierunek ?

Studia informatyczne (grafik komputerowy nie jest informatykiem -- nie mylcie), to przeważnie matematyka (w dziesiątkach odmianach). Właściwie im bardziej prestiżowa uczelnia, tym większy nacisk na matmę (odpowiednią do zastosowań inf. -- ja uważam, że bardzo dobrze (ale dopiero po latach), jak byłem studentem wcale mi się tak do tej mat. nie uśmiechało, ale szło to jakoś (rachunek całkowy, różniczkowy, grafy znam w nocy, o północy nawet dziś, po latach :P)

 

Musisz wyczuć, czy do programowania będziesz się nadawał - prawdziwe programowanie, to sztuka, trzeba mieć to w sobie (inaczej generowany kod całe życie będzie miernej jakości, a praca nie będzie sprawiała satysfakcji). To tak samo jak z malowaniem, rzeźbieniem, pisaniem, czy zdolnościami do muzyki -- można nauczyć się zasad, ale nigdy (jeśli się nie ma daru), nigdy nie będzie się bardzo dobrym (a nawet dobrym).

 

A tak najlepiej żeby się nie narobić i dużo zarobić xdd :wariat: Nie no taki żarcik bo jakoś humor mam dzisiaj :]

aaa. to są od tego takie "nieoficjalne, nielegalne" zawody :P:wariat:

Link to post
Share on other sites

Ja właśnie jestem na inf-mat w LO, jakieś podstawy PHP dłubiemy, co 2 lata temu już umiałem %-)

Dlatego samemu na boku pogłębiam swoją wiedzę, głównie właśnie PHP, mySQL i JS :D

 

No ale podobno programista PHP (podobno to żart :D) nie zarabia kokosów, więc chciałbym się dowiedzieć który język programowania obecnie przynosi największe profity ;)

Link to post
Share on other sites

No ale podobno programista PHP (podobno to żart :D)

PHP jest stosunkowo proste do nauki i ludzie nazywają siebie programistami PHP jak opanują pętle, warunek, include() i wymodzą własną klasę. Dlatego PHP ma taką opinie jak napisałeś. Ale prawda jest bolesna i akrutna. Taki "spec" od PHP w konfrontacji z projektami, które robią profesjonalne firmy, szybko zostanie sprowadzony do parteru i uświadomi sobie zakres braków w swojej wiedzy.

Programista PHP zaczyna się od płynnej znajomości co najmniej jednego z frameworków: Zend Framework lub Symfony, a najlepiej obydwa (czyli MVC i OOP w jednym paluszku). Do tego dochodzi Doctrine ORM, który jest zintegrowany domyślnie z Symfony lub jest ręcznie integrowany z Zendem. Przyda się wiedza z zakresu Apacha (szczególnie APC, memcached) Oprócz tego znajomość pierdół typu SVN, co najmniej podstawy jQuery, Linux na poziomie użytkownika, a o perfekto HTML/CSS i SQL to już nawet nie będę pisał.

 

więc chciałbym się dowiedzieć który język programowania obecnie przynosi największe profity

Jak to co będziesz robił / programował będzie dobre, to kasa sama z czasem przyjdzie, a język wybierz sobie jaki chcesz. Tak napisałem "z czasem"... bo na starcie kariery programisty nikt Ci kokosów nie da i nie ważne w jakim języku i po jakiej uczelni będziesz :) Edytowane przez howks
Link to post
Share on other sites

No ale podobno programista PHP (podobno to żart :D) nie zarabia kokosów, więc chciałbym się dowiedzieć który język programowania obecnie przynosi największe profity ;)

Prawda jest taka, że nawet Ci ogarnięci programiści PHP, mogą nie zarabiać kokosów, szczególnie jeżeli mówimy o zleceniach. Tutaj należy pogratulować studentom i pseudo firmom za tworzenie stron www po śmiesznych cenach. Oczywiście, do tego należy dodać teksty o tym, że strona pisana jest w HTML'u 5/CSS'ie 3, czy to, że przechodzi bezbłędnie walidacje i nieogarniętego klienta mamy już w garści. Najgorsze jest jednak to, że wchodząc w portfolio takiego delikwenta widzimy kilkaset błędów w walidatorze, a ten cały piękny HTML 5 opiera się tylko na zmianie DOCTYPE'u. Przez takich ludzi, zleceniodawcy wyobrażają sobie kodera/programistę jako pierwszego lepszego ziomka z pod bloku.

 

Z reguły, by zacząć normalnie zarabiać trzeba przejść przez tę drogę. W końcu portfolio samo się nie powiększy.

 

Rynek zagraniczny jest zdecydowanie lepszym wyborem. Nie dość, że zarobisz znacznie więcej, to jeszcze zostaniesz poklepany po ramieniu i pochwalony za świetnie wykonaną robotę. A tu? Tu gościu zażyczy sobie byś napisał mu zaawansowanego CMS'a za 50 zł, a jeszcze będzie się rzucał jak mu odmówisz....

 

Wracając jednak do Twojego pytania. Nie wiem jaki jest najbardziej opłacalny język programowania, bo obserwuję głównie rynek stron www i cóż mogę powiedzieć:

- HTML/CSS - obowiązek,

- PHP/MySQL + konwertowanie stron pod popularne CMS'y (Joomla, Wordpress, Drupal),

- podstawy jQuery (sprawdzanie formularzy, rozsuwane menu, slidery i inne duperele, które są teraz w modzie).

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na systemy zarządzania treścią, gdyż te są szczególnie popularne za granicą.

Edytowane przez Shadowx
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...